Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bu öneri gerçekleşmeli mi?
Evet 40.9%  40.9%  [9]
Hayır 18.2%  18.2%  [4]
Üstünde değişiklikler yapılmalı 40.9%  40.9%  [9]
Toplam Oy : 22

xmaksoy
1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 13:52
İstanbul İçin Yeni Otogar Planı Önerisi

Herkese iyi forumlar! Bir süredir İstanbul'daki otogarlarla alakalı bir çalışmam var. Bunu sizlerle de paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim. Elimden geldiğinde maddeler halinde belirttim:
Projeye göre Trakya ve Balkan otobüsleri Bayrampaşa'da halihazırdaki otogardan kalkacak.
Anadolu otobüsleriyse Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kuzeydoğu çaprazındaki boş araziye yapılmasını planladığım 5 indirme, 5 bindirme yolu olan ve aynı anda kabataslak 7000 otobüsü alabilecek olan dev bir otogardan kalkacak. Ayrıca bu otogarda, yakınındaki Sabiha Gökçen Havaalanı ve yapılacak olan YHT Garı ile ücretsiz olarak sefer yapacak olan bir LRT hattı da bulunacak.
Transit bindirmelerse İstanbul Havalimanı'na yapılacak olan cep terminaliyle (haritada terminalin altına koydum ama lokasyon değişebilir elbette, lakin hızlı indi-bindi yapılabilmesi açısından peronlerın belirli bir şekilde yapılması ve havaalanı terminal binasından kolay ulaşım önemli) az önce bahsettiğim Büyük Anadolu Otogarlarında yapılacak.
Ayrıca ISL-SAW arası YHT işletmesi uçak-otobüs aktarması açısından iyi olabilir (Bunun için Kurtköy'de yapılacak olan garın yeri biraz değiştirilmeli.).
Cep terminalleri ve Gebze otogarı ise artık en azından otogar olarak kullanılmayacak.
Proje önerimin detaylı açıklamasını ve görsellerini https://yandex.com.tr/harita/?l=sat%2Cskl&ll= ...c&z=10 adresinde belirttim. Görüşlerinizi, önerilerinizi belirtebilirseniz memnun olurum . Oylamada "Hayır" ya da "Üstünde değişiklikler yapılmalı" şıklarını tercih eden forumdaşlar da sebeplerini bilhassa belirtebilirlerse çok mutlu olurum . Herkese iyi forumlar!

İSMAİL ÇELİK

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 14:13

Alıntı:
Projeye göre Trakya ve Balkan otobüsleri Bayrampaşa'da halihazırdaki otogardan kalkacak.

Ben Pendik'te oturuyorum, Edirne için Mevcut otogara mı gideceğim?

Alıntı:
Anadolu otobüsleriyse Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kuzeydoğu çaprazındaki boş araziye yapılmasını planladığım

Ben Avrupa Yakasında hatta en batı uçlarında oturuyorum illa Kurtköy'emi gideceğim?

Bakın İstanbul'un otogarı iyi aslında mesele yönetim meselesi.Mevcut otogarda asli plana dönülüp mevcut yer kalkış,bir alt katı indirme peronu olarak kullanılmalıdır.

Çevresinde de otoparklar inşa edilip,kule biçiminde yapılarla asansörlerde yapılıp otopark meselesi halledilmeli ve içeri giriş daha pahalı yapılıp içeri giren araç sayısı azaltılmalıdır.(Yükü olanlar için havalimanındaki gibi el arabaları olacak)

Asya Yakasına acil yeni otogar lazım.Otobüsler artık 3.köprüyü kullandığına göre mantıklı olanı dediğin Kurtköy tarafı,ama bu otogar her iki yön için daha çok transit otogar olacağından planlama buna göre yapılmalıdır.

Avrupa Yakasında Tem'e yakın veya kenarında Bahçeşehir tarafında da cep otogarı şarttır.Alibeyköy yeri iyi ama 3.köprü çıkınca biraz zaman kaybettirici oldu.

Misafir 647

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 14:21

Öncelikle yeni forumun hayırlı olmasını diliyorum. Ancak bununla ilgili İstanbul'a Yeni Anadolu Otogarı diye başka bir forum var, belki bu forumu orası ile birleştirmek daha iyi olabilir.

Benim önerim Kurtköy'ün içine yapılacak olan Otogar'ın tabii yine Kurrköy ama TEM Otoyolu Mehmetçik Vakfı Yanına yapılması yönünde.

Ancak tabii SAW-Kurtköy Metrosu planlanan yerden geçecek şekilde onaylanmış durumda yani yeri artık değiştirmezler, hatta inşaatıda başlamak üzere...

Bu arada YHT ve Metro aktarma merkezi Kurtköy de Viaport AVM nin karşısına yapılacak ve haliyle SAW ve Istanbul Havaalanlarını birbirine bağlayacak.

xmaksoy
1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 15:14

Alıntı:
Ben Pendik'te oturuyorum, Edirne için Mevcut otogara mı gideceğim?

Alıntı:
Ben Avrupa Yakasında hatta en batı uçlarında oturuyorum illa Kurtköy'emi gideceğim?

Bunu yapmamın sebebi üçüncü köprüye yine de fazla yük bindirmemek ve karbon salınımını azaltmak. Ayrıca bu bölgelere zaten raylı ulaşım var, bu hatlarda yapılacak bir iki düzenlemeyle (durak bypassları vs. yapmak, lakin mühendislik açısından ne kadar mümkün, bilemeyeceğim) de bu hatlar şehiriçine ekspres ulaşım için çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Otobüslerin köprüleri mümkün olduğunca az kullanması taraftarıyım, ayrıca otobüslerin Avrupa yakasında şehir trafiğine karışmadan, uzun yollar da dolanmadan gidebilecekleri bir güzergah aklıma gelmedi. Halihazırdaki durumda şehirlerarası otobüs seferleri İstanbul'da üçüncü köprü yüzünden de zaten uzun sürüyorken "Bari otobüsler şehiriçine girmesin de otogarlara ulaşım kolay olsun en azından." diye düşündüm. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

En son xmaksoy tarafından Pts 07 Oca 2019, 15:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

xmaksoy
1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 15:21

Alıntı:
Benim önerim Kurtköy'ün içine yapılacak olan Otogar'ın tabii yine Kurrköy ama TEM Otoyolu Mehmetçik Vakfı Yanına yapılması yönünde.

Bunu da şu yüzden yapmadım: Halihazırda otogarı planladığım bölge pek çok anayolun arasında kaldığından konut için zaten elverişli değil, anayolların yakınında yaşamak bildiğiniz üzere sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Ayrıca üçüncü çevreyoluna en rahat bağlantı da buradan sağlanabildiğinden ve YHT garıyla bu noktada daha rahat bağlanabildiğinden ötürü yollar arasında kalan o bölgeyi seçtim. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Misafir 11e

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 15:30

Alibeyköy Cep Otogarı, etrafındaki inşaatlar neticesine kentin tam ortasında kaldı.
Sabah saatlerinde Bayrampaşa Otogarı'ndan çıkan bir otobüsün Alibeyköy Otogarı'na varması en az 45, bazen 60 dakikayı buluyor.
Alibeyköy Otogarı ve Bayrampaşa Otogarı kapatılmalı, Odayeri'ne otogar yapılmalı.

Karşı tarafta da asıl büyük otogar, Kurtköy'e yapılmalı.

Bu iki otogar dışında şehirlerarası otobüslerin yolcu bindirmesi ve indirmesi yasaklanmalı.

İstanbul'a doğudan gelen otobüs, önce Kurtköy'de yolcu indirecek, 3. Köprü'den geçerek Odayeri'ne gelecek, burada da yolcu indirecek. Yeni yolcularını alacak, 3. Köprü'den geçerek Kurtköy'e gidecek, buradan da yolcu aldıktan sonra doğuya devam edecek.

İstanbul'a batıdan gelen otobüs, önce Odayeri'nde yolcu indirecek, 3. Köprü'den geçerek Kurtköy'e gelecek, burada da yolcu indirecek. Yeni yolcularını alacak, 3. Köprü'den geçerek Odayeri'ne gidecek, buradan da yolcu aldıktan sonra batıya devam edecek.

İstanbul'dan transit geçen otobüs (örneğin, Edirne-Ankara veya Adapazarı-Çorlu gibi) her iki otogarda da yolcu indirecek ve bindirecek, başka hiçbir yerde durmadan yoluna devam edecek.

Bu Odayeri ve Kurtköy terminallerine de şehir içi servisler çalışacak. Hatta verimli olması adına, İETT bu işi üstlenebilir ve her 5 dakikada bir her iki terminalden şehrin merkezine otobüs kaldırabilir.

erkinalp
1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 15:40

Alıntı:

Haydarpaşa'dan trene de binebilirsin.

Misafir 647

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 16:41

Yeni Anadolu Otogarı Kurtköy'e yapılacak, bu kesinleşti, bizim tartışmamızın çok faydası olacağını düşünmüyorum.
Ancak bir gerçeği vurgulamak gerekirse Kurtköy artık öyle sanıldığı gibi şehrin dışı Odayeri vb. gibi bir yer değil, tam aksine son yıllarda ulaşım avantajları, Eğitim kurumları, şirketler vb. Sebepler ile çok tercih edilen bir yer ve nüfusuda oldukça fazla.
Çevresinde ki Akfırat, Tepeören gibi villa bölgelerini de dahil ettiğinizde çok da stratejik bir yer.
Burada ulaşım avantajı çok iyi diye burayı da kitlememek lazım.

Misafir 8b3

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 16:50

Harem Otogarı Neden Kurtköy’e Yapılıyor, Kurtköy’ün Avantajları

Kurtköy, son yıllardaki yatırımlar ile İstanbul’un ulaşım aksları açısından en önemli yeri haline geldi, bu bilinçli olarak mı planlandı, yapıldı, bunu bilemiyorum, ancak hala çok kritik bir yer olma konusunda hızla ilerliyor. Herkes biliyordur belki ama ulaşım avantajlarını kısaca özetlemek gerekirse;

1, Sabiha Gökçen Havaalanı ile hava ulaşımı
2. Hızlı Tren ile demiryolu ulaşımı
3. Metro ulaşımı, Marmaray’a yakınlığı
4. Feribot, Deniz Otobüsü, Roro ve Yat Limanı ile Deniz ulaşımı
5. KMO, TEM, E5, Sahil Yolu ile karayolu ulaşımı
6. Kuzey Marmara ve 3. Köprü bağlantısı çıkışı burada
7. Osmangazi Köprüsüne yakınlığı
8. Şile Yolu, Ömerli ve Çekmeköy alternatif bağlantı yolu
9. Yeni Otogar’ın buraya yapılması da çok doğal tabii, buradan her yere ve her şekilde ulaşım imkanı olacak.
10. Yeni yapılması planlanan Yüksek Hızlı Trenin aktarma merkezi ve durağınında yeri yine Kurtköy olarak tasarlandı bile...

Ulaşım olanakları böyle olunca burada çok sayıda eğitim kurumu, şirketler, Teknopark’lar, konut projeleri yapılıyor ve büyüyor haliyle. Deprem açısından güvenli olması da yatırımlar açısından başka bir avantajı.
Bunlardan da aklıma gelenleri sayarsam eğer;

1. İstanbul’un en planlı yerleşim alanlarından biri.
2. Çok planlı bir altyapıya sahip.
3. Teknokent İstanbul burada ve sürekli büyüyor, talep görüyor.
4. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Akfırat Yerleşkesi Teknopark’ı Yakın zamanda faaliyete geçti.
5. Organize sanayii bölgelerine çok yakın.
6. Tuzla Akfırat daki İstanbul Park Formula Pisti burada sayılır, burada tekrardan F1 yarışlarının yapılması için uğraşılıyor, elbet yine yapılmaya başlayacak. Bu arada Akfırat, Tepeören ile Kurtköy çok karıştırılıyor, herkes bu bölgeyi de Kurtköy sanıyor, sonuçta karşı karşıyalar,
7. Çok önemli eğitim kurumları ile iç içedir;
Sabancı Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Koç Lisesi, Bilfen, Terakki Vakfı, Irmak, Çoşkun, Mektebim, Doğa ve Bahçeşehir Kolejleri vb.
14. Çok sayıda AVM, Otel, market, Cafe, Restaurant vb. Günlük yaşama katkı sağlanan yerlere sahip.
15. Anadolu Yakasının en büyük, İstanbul’un ikinci en büyük Kültür Sanat Merkezi daha cuma günü Okan Üniversitesi Akfırat Yerleşkesinde açıldı.
16. Büyük bankaların İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank vb. Teknoloji Kampüsleri yine bu bölgede buluyor.
17. Şişecam Holding Genel Merkezi 2 yıldır bu bölgede faaliyetlerini gösteriyor. Netaş gibi daha bir çok orta ölçekli şirketin Genel Müdürlüğü de yine Kurtköy de.

Misafir 8b3

1 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 17:01

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=581&am ...;start=150

Bu forumdan da bazı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM