Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 13 Arl 2018, 15:09
Bursa - Şadırvanlı Han


TARİHİ HAN HIZLA YÜKSELİYOR
Alıntı:
Osmangazi Belediyesi’nin Kayhan Mahallesi’nde yeniden ayağa kaldırdığı tarihî Şadırvanlı Han’daki rekonstrüksiyon çalışmaları sürüyor. 600 yıllık geçmişi ile Bursa’nın en önemli çarşılarından biri olan Kayhan Çarşısı’ndaki Şadırvanlı Han, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla yeniden hayat buluyor. 20. yüzyıl başlarına ait sivil mimarlık örneği yapının yeniden inşası için başlatılan rekonstrüksiyon çalışmaları devam ediyor.

650 metrekare alan üzerine 2 katlı olarak inşa edilecek tarihî hanın zemin ve 1. kat ahşap karkas imalatları tamamlanırken, çatı imalâtı devam ediyor. Ayrıca binanın betonarme kısmındaki bölme duvarların örülmesine de başlandı. Tamamlandığında sosyal ve kültürel amaçlı kullanılacak olan Şadırvanlı Han içerisinde dükkânların yanı sıra sergi ve toplantı salonları yer alacak. 

Osmanlı’yı kuran şehir Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması adına önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Şadırvanlı Han’ın tarihî Kayhan Çarşısı’na önemli bir değer katacağını söyledi.

"Bursa’mızı tarihteki hüviyetine kavuşturuyoruz"
Dündar, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yapmış olduğumuz yatırımlarla Bursa’nın tarihi yönüyle ön plana çıkmasını sağladık. Tarihî bölgelerimizi adeta turizm merkezine dönüştürdük. Bursa’mızı tarihteki hüviyetine kavuşturuyoruz. Birçok sivil mimarlık örneği yapıyı ayağa kaldırdık. Bunlardan bir tanesi de Şadırvanlı Han olacak. Geçtiğimiz ay başlattığımız çalışmalar hızla devam ediyor. İnşallah, kısa süre içerisinde inşaat çalışmalarını tamamlayıp Şadırvanlı Han’ı hizmete açacağız” dedi. 

Kaynak: https://www.olay.com.tr/tarihi-han-hizla-yukseliy ...76486h.htm

Hayırlı uğurlu olsun.


Misafir a68

1 yıl önce - Çrş 10 Nis 2019, 15:47

Bayagi bi ugrastik suan ince ahsaplarini yapiyoruz ustalardan selam size wowturkey

Berktuğ
site denetçisi

10 ay önce - Cum 13 Eyl 2019, 15:20

ŞADIRVANLI HAN YENİDEN HAYAT BULUYOR
Alıntı:
Osmangazi Belediyesi’nin Kayhan Mahallesi’nde yeniden ayağa kaldırdığı tarihi Şadırvanlı Han’daki rekonstrüksiyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.600 yıllık geçmişi ile Bursa’nın en önemli çarşılarından biri olan Tarihi Kayhan Çarşısı’nın simgesi Şadırvanlı Han, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla yeniden hayat buluyor. 650 metrekare alan üzerine 2 katlı olarak inşa edilen tarihi hanın ahşap döşeme, çatı yalıtım çalışmaları tamamlanırken, kiremit, ahşap giyotin pencerelerin montaj, boya, kapı pencere pervazların yapımı ise devam ediyor. Tamamlandığında sosyal ve kültürel amaçlı kullanılacak olan Şadırvanlı Han içerisinde dükkanların yanı sıra sergi ve toplantı salonları yer alacak.

İlçedeki birçok tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Şadırvanlı Han’ın da Bursa’ya önemli bir değer katacağını ifade etti. Şehrin tarihi kimliğini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını kaydeden Dündar, “Göreve geldiğimiz günden beri yaptığımız çalışmalarla Bursa’mızı tarihteki hüviyetine kavuşturuyoruz. Birçok sivil mimarlık örneği yapıyı ayağa kaldırdık. Bunlardan bir tanesi de Şadırvanlı Han olacak. Tarihi Kayhan Çarşısı’nın simgelerinden olan Şadırvanlı Han’ı restorasyonla aslına uygun ve yeni fonksiyonları ile günümüze taşıyoruz. 20. yüzyıl başlarına ait sivil mimarlık örneği yapıyı yeniden ayağa kaldırmak için başlattığımız rekonstrüksiyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Tarihi çarşımıza büyük değer katacak olan Şadırvanlı Han’ı yakın bir zamanda hizmete açacağız” dedi.

Kaynak: http://www.osmangazi.bel.tr/tr/haber/sadirvanli-h ...at-buluyor

Güzel görünüyor, bakalım nasıl olacak.


para babası
8 ay önce - Cmt 09 Ksm 2019, 18:11

Setbaşı caddeye 2-3 dakika uzaklıkta cezbediciliği ile...umarım bölgenin potansiyeline uygun işlevselliğinde yeme-içme mekanı olur tarihi hamamda ki gibi

Berktuğ
site denetçisi

1 ay önce - Sal 02 Hzr 2020, 23:57

BURSA'DA HARABE HALDEKİ TARİHİ HAN KÜLLERİNDEN DOĞDU!
Alıntı:
Osmangazi Belediyesi'nin Kayhan Mahallesi'nde yer alan Şadırvanlı Han'da yürüttüğü rekonstrüksiyon çalışmaları sona erdi. Yıllardır atıl vaziyette duran ve Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla adeta yeniden hayat bulan tarihi yapı, gençlik merkezi olarak hizmet verecek.

600 yıllık geçmişi ile Bursa'nın en önemli çarşılarından biri olan Tarihi Kayhan Çarşısı'nın simgesi Şadırvanlı Han, Osmangazi Belediyesi'nin çalışmalarıyla yeniden hayat buldu. 19. yüzyılda inşa edilen sivil mimarlık örneği yapı, yıllardır atıl vaziyette duruyordu. Kullanılmadığı için yıllara yenik düşerek çürüyen ve yıllar önce çıkan yangında sadece dükkanların yer aldığı bölümünün ayakta kaldığı tarihi yapı, Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen rekonstrüksiyon çalışmaları ile eski ihtişamlı günlerine kavuştu.

650 metrekare alan üzerine 2 katlı olarak yeniden inşa edilen tarihi yapı, birbiri ile bağlı iki binadan oluşuyor. Binanın ilk katında 5 oda ve tuvaletler, ikinci katta ise 7 oda ve 1 sofa ile tuvaletler yer alıyor. Binanın 160 metrekarelik avlu bölümünde ise tarihi yapıya ismini veren şadırvan bulunuyor.Çevre düzenleme çalışmaları ve ince işçiliklerin devam ettiği Şadırvanlı Han, önümüzdeki günlerde açılarak gençlik merkezi olarak hizmet verecek. Tarihi yapının içerisinde kütüphane ve çalışma odalarının yanı sıra sergi ile toplantı salonları yer alacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yürütülen rekonstrüksiyon çalışmalarını yerinde inceledi. AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ile birlikte tarihi hanı gezerek, yetkilerden çalışmalardaki son durum hakkında bilgiler alan Başkan Dündar, "Korona virüsün ülkemizde ilk görüldüğü andan itibaren hükümetimizin aldığı tedbirler ve kararlar doğrultusunda yaşamımızı sürdürdük. Bizler de çalışmalarımıza alınan tedbirler doğrultusunda yön verdik. Salgın sürecinde de tedbirlerimizi alarak yatırımlarımızı sürdürdük" dedi.

Gençlik Merkezi Olacak
Tarihi Kayhan Çarşısı'nda yer alan Şadırvanlı Han'ın da Bursa'ya kazandırdıkları yatırımlardan biri olduğunu belirten Başkan Dündar, "Kayhan, tarihi bir çarşımız. Burada tarihi yapılar oldukça yoğun. Burada yapmış olduğumuz çalışmalarımız var. Gökdere Medresesi'ni restore ettik ve şuan kültür merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Bölgedeki sivil mimarlık örneği yapıları eski günlerine kavuşturduk. Bu tarihi mahallenin simgelerinden olan Şadırvanlı Han'da, çalışmalarımız ile yeniden hayat verdik. Açılış öncesi son çalışmalar yapılıyor. Burasını gençlik merkezi olarak geleceğimizin teminatı gençlerimizin hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Kaynak: https://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/bursa-da- ...72259.html

Hayırlı uğurlu olsun.


Omer ulusoy
1 ay önce - Çrş 03 Hzr 2020, 00:03

Harabe bir haldeydi. Restorasyonu inşallah güzel tamamlanır. Bursamıza hayırlı olsun.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet