Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Hüseyin Gazi Dağı
123 ... 333435   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
S.Memo
12 yıl önce - Pzr 11 Eyl 2005, 20:27
Ankara Hüseyin Gazi Dağı


ankara'nın etrafındaki, görünüşüyle, jeolojik yapısıyla ve heybetiyle dağa benzeyen tek yeri. zira elmadağ bana hiçbir zaman dağ gibi gelmedi, yüksekçe bir yer sadece, oysa hüseyin gazi ve yanındaki adı herneyse tepesi ile birlikte kendi ankara'da ama gönlü dağda olan herkesin doğuya doğru baktıkça iç geçirdiği bir yerdir. bakıp bakıp iç geçirdiğimde ise arkadaşlarım "bu kel tepelere bakıp da neye iç geçiriyorsun" diye sorarlar.

ankara'nın hemen her tarafından görünür(kızılay gibi çukur bölgeler hariç). eteklerinde bol miktarda gecekondu, varoş mahalleleri bulunur. bir tarafını askerler kapatmıştır. gitmek için ankara tarafından değilde arka tarfından dolanmanız gerekir. tepesine yakın bir yerde alevi bir ermiş olan hüseyin gazi'nin türbesi yer alır. o kadar çıkmışken türbe de ziyaret edilir, iki fatiha okunduktan sonra türbe bahçesinden ankara manzarsı izlenebilir, çeşmesinden mataralar doldurulabilir.

şehirden görüntüsü pek güzeldir. en iyi görüntüyü alabilmek içinse tavsiyem ya çamaltı sokak ya da nato yoluna çıkılmalıdır. dikimevi'nden nato yolu, tabelaları takip ede ede bulunabilir. nato yolu üzerindeki bp benzinliğine gelindiğinde durulmalı ve karşıdan karşıya geçilip, apartmanların arasından heybetli manzarası izlenebilir. oraya kadar gitmişken benzinlik tarafından da çankaya manzarası nefistir. ileride bu satırların yazarı oradan bir ev alacaktır, sabah kahvaltısını ankara'nın en eşşiz manzarasına karşı yapacaktır.
KAYNAK: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=huseyin+gazi(+) 

(+)
AYDIN BURAK ZORMAN

12 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2005, 08:39

Evet arkadaşlar 1987 yılından beri biriktirdiğim BİLİM TEKNİK dergisinin temmuz 2004 sayısında Hüseyingazi tepesi hakkında güzel bilgiler var, elimden geldiği kadar özetledim,

      ANKARA'NIN SÖNMÜŞ VOLKANI HÜSEYİN GAZİ

Hüseyingazi tepesi bize Ankara'nın tarihi yapılarında kullanılan o çok özel pembelikteki ANKARA TAŞINI armağan eden sönmüş volkandır. En yüksek yeri 1416 metredir.Hüseyingazi yanyana üç tepeden oluşuyor.En batıda üzerinde PTT'nin yükseltici anteni bulunan Çeştepe(1365 metre) en doğuda yamaçlarında taş ocakları bulunan Kuşkonağı tepe(1270 metre) türbe 1416 metre yüksekliğindeki Tekkedağı tepesi zirvesinin hemen güneydoğusunda yer alan 1390 metre yüksekliğindeki dar alanlı bir düzlükte kurulmuş.Türbenin hemen güneydoğusundaki dilek çaputlarının bağlandığı çalıların bulunduğu tepe ise 1400 metre yüksekliğinde.Bu vesile ile adeta kökleşmiş bir yanlışı düzeltmenin tam zamanı diye düşünüyoruz.Bilindiği gibi bazı gezeteci ve siyaset adamları Başken'in sembolü olan Çankaya Köşkü'nün deniz seviyesinden yüksekliğini belirtmek için öteden beri 850 rakımlı tepe ifadesini kullanır.Çankaya köşkünün deniz seviyesinden yüksekliği 1070 metredir.Ankara'nın en çukur yerleri Hipodrum ve Sıhhiyedir.(840 metre civarında) Merak edenler için Anıtkabir 900 metre.Gelelim Hüseyingazi tepesinin jeolojik yapısına; Andezit lavların üst üste katılaşmasıyla oluşan bu geniş volkanik tepeye ''andezit kubbesi'' yada ''andezit dom'' deniyor. Hüseyingazi dom'unu oluşturan kayaçlarda yapılan radyometrik yaşlandırma sonuçlarına göre zirveden alınan örneklerin yaşı 41,4 Milyon yıl.
Hüseyingazi tepesinden alınan Ankara Taşı'na pembeliğini içindeki feldspat'ın pembeliği veriyor. Ankara Taşı'ndan yapılan ünlü binalar; Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü binası, bir ve ikinci TBMM binaları, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Ulusta bulunan İş Bankası eski genel müdürlük binası,bitişiğindeki Sümerbank binası, Merkez Bankası, Ankara Kalesi, Arslanhane Camii ve türbesi, Hacıbayram Camii, Günümüzde Anadolu Medeniyetler Müzesi binasını oluşturan Mahmut Paşa bedesteni,Kurşunlu Han,Gar Binası,TCDD Genel Müdürlüğü binası.


S.Memo
12 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 19:07

Bu da bizim balkondan hüseyin gazi tepesi 

(+) 

(+)
sira
11 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 00:36

selam.ben aü coğrafya da okuyorum.tez için hüseyin gazi dağını araştırmak istiyorum.eger sizde hüseyin gazi ile ilgili resim , yazı varsa bana gönderirmisiniz.şimdiden çok teşekkür ederim.sira
sira@hotmail.com.tr


calperen
11 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 16:18

[Görüntü kalitesi kötü fotoğraf silindi - Selahattin - Çrş 27 Arl 2006, 17:20 ]


bu da kızılay onur iş hanından bir görüntüsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 333435   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA