Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Çalışma saatlerinin 4 ya da 6 saat olmasını ister misiniz?
Evet 67.5%  67.5%  [27]
Hayır 32.5%  32.5%  [13]
Toplam Oy : 40

Cenk Gültekin
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 13:26

Bence önemli olan işveren işçinin hakkını veriyor mu vermiyor mu, yada mesaiye zorluyor mu yoksa sana mı bırakıyor?

Ben Almanya’da şu şekilde çalışıyorum:
8 saat iş, bunun yarım saati yemek molası.
Yani günde 7.5 saat, haftada 37.5 saat..
Cumartesi ve Pazar tatil..

Arada mesai oluyor, bunun için ama kimseye gidip bugün mesaiye kalıyorsun denmiyor. Kalabilir misin diye sormak zorunda, sen istersen kalırsın, o da 1 saatten fazla olamaz, yasak..

Mesai ücretini de vermek zorunda..
Misal ben mesai yaptığımda normal saat ücretimin üstüne birde yüzde 25 alıyorum ek çalışma saati olduğu için..

Şartlar buysa, bence arada mesai yapmakta bir sakınca yok..

6 saat çalışma konusunu İsveç ele almıştı nasıl bir karara bağladılar bilmiyorum..

ramazan52

1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 13:31

cenk abi ülkemizde durum maalesef senin şatların gibi değil , ortalama 10-11 saat çalışıyorsun ve ek mesai ücreti verilmiyor , buna cumartesi de dahil (bazı firmalar cumartesi yarım gün mesai yapar ama oda çok sayıda değil) kimse sormaz mesaiye kalmak istiyor musun diye sormadığından geçtim parasını da vermez ek mesai ücreti olarak , konuya gelirsek 4 yada 6 saat çok az efektif çalışma süresi 7-8 saattir diye düşünüyorum

mahmut11
1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 13:33

6 saat, gerçeklikten uzak. Derin uyku kötüdür.. Ancak Kuzey Kore yada günde 2 saat elektrik kesen Latin ülkelerinde uygulanabilir

murad_1299
1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 14:07

Akın bir ara bir şey yazmıştı Almanya'da haftalık çalışma saatleri 28 saate düşürülebilir diye, 28 saat az olsa da haftada 7*5 gün=35 veya 6*6 gün=36 saat ideal gibi, özellikle yoğun işlerde çalışanlar için.

Birisinin kölesi olmayı maharet sanmayın, veya iş hayatını tecrübe etmeden tecrübe edenleri yadırgamayın. Her zaman uzun saatler çalışmak daha fazla kazanmak demek değildir, insanın başka ihtiyaçları da vardır.

patronlar işverenlerinden maksimum verimi almanın yollarını aramalıdır, yoksa tecrübelerime dayanarak söylüyorum sahiplenmedikleri işçileri ilk fırsatta adamı satar giderler.

En son murad_1299 tarafından Prş 15 Ksm 2018, 14:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Boromir
1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 14:11

Cemoli D18
1 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2018, 22:53

Sektör sektör çalışma koşulları, saatleri iyileştirilmeli.
Bunu devlet ve hükümet yapabilir.
Bu konuda icra makamı halktan talep gelirse yapma mantığını anlamıyorum.
Halk talep etmiyorsa ya da isyan etmiyorsa durumu iyidir, halinden memnundur diye düşünmek doğru değildir.

İç işleri bakanlığı polislerin çalışma saatleri konusunda iyileştirme yapacağına dair bilgi verdi bir kaç gün önce.

Sağlık çalışanlarına da gerekli bu düzenleme. Nöbet, gündüz şeklinde çalışmaları bulunmaktadır. Sağlıkta en kötü 3 vardiya sistemi gelebilir ya da sağlık çalışanları üzerinden anket yapılarak çalışma sistemleri hakkında veri toplayarak bir düzenleme yapılabilir.

Özel güvenlik çalışanları 2 ya da 3 vardiya şeklinde çalışıyor. Bu çok acımazsızca. Güvenlikçiler 4 vardiya şeklinde çalışsa emin olun işlerini daha kaliteli yaparlar.

Avm'de mağazada çalışanlar iki vardiya şeklinde çalışmaları gerek. Sabah 10da mesaiye gelen saat 16da işten çıkmalı. Saat 16da gelende saar 22de mesaiden çıkabilir.

Market çalışanlarında da aynı süreler olabilir.

Çağrı merkezi çalışanları maksimum 6 saat çalıştırılmalı.

Haricinde fazla çalışmaları durumunda da saat başı 1,5 ya da 2 katı ücrete tekabül etmeli.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

ali şükrü bey
1 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2018, 23:00

Özel sektör verimlilik konusunda araştıran bir yapıda olsa,uzun çalışma saatleri,monoton iş ortamları ve kendini tekrar eden işlerin verimliliği düşürdüğünü bilir ve ona göre tedbir alır.
İnsanın insan olmaktan gelen ihtiyaçları,aile,sosyal hayat ve kendini geliştirme için ayıracağı zamanları olması gerektiğini kavrayıp,buna uygun çalışma saatleri ayarlar.

Devlet ise kamudaki şartları sadece memurların hak etmediğini,bu çalışma saatlerini tüm vatandaşlarının hak ettiğini bilerek,sosyal devlet olma gerekliliğine göre hareket etse,kamuda çalışmak için bu kadar insan birikmez.
Patronlar da çalışanların insan olduğunu,aileri ve hayatları olduğunu bilerek buna uygun çalışma saatleri,iş ortamı ve gelirden daha fazla pay vererek refah seviyesini artırırsa daha verimli ve sağlıklı şirketi olacağını anlar.

mustafa 1903
1 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2018, 23:03

İşsizlik artar diye hükumeti tehdit eden patronların baskısı, halkın refahından daha ağır bastığı için mevcut şartların düzelmesini bekleyemeyiz. Malesef değişim yavaş yavaş, adım adım ancak uzun vadede olabilir.

Cemoli D18
1 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2018, 23:18

Hükümet diyecek ki o zaman ben böyle düşünüyorum; iş dünyasındaki patronlar, falanca şirketler siz böyle bir yasa getirirseniz işten çıkarmalar yaparız vs diyorlar dersin atarsın halkın önüne.

Cemoli D18
1 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2018, 20:58

İş dünyasını, patronları, işverenleri, sermayeyi ve parayı elinde tutan kitlenin sömürü zihniyetine hükümetimiz dur demeli.

Fazla mesai ücretleri iyileştirilmeli,
Çalışma saatleri 6 saate çekilmeli,
Bordrolu çalışanların gelir vergisi yükü azaltılmalı,

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET