Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Çalışma saatlerinin 4 ya da 6 saat olmasını ister misiniz?
Evet 67.5%  67.5%  [27]
Hayır 32.5%  32.5%  [13]
Toplam Oy : 40

Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 18:31
Çalışma Saatlerinin 4 ya da 6 Saat Olması Hakkında

İnsan tabiatı gereğince yaşayan sosyal bir varlıktır.
Yer, içer, uyur, çalışır, dinlenir vs.

İbadet
Eğlenmek
Gezmek - seyahat
Çalışmak
Sevdiklerine ve ailesine vakit ayırmak
Öğrenmek
.
.
.
Gibi birden fazla hakları vardır.
Dünyada ve ülkemizde ne yazık ki mevcut düzende sömürü hakim.
İnsan hakları ve çalışma hakları halkları-toplumu ezmektedir. Düşünmesine, araştırmasına ve öğrenmesine engel olmaktadır.

Evet yazılanlar sizlere göre ütopik, saçma gelebilir ya da tam tersi hakta verebilirsiniz.
Daha insani şekilde çalışma hayatının düzenlenmesi yapılmalı. En azından dünyada bunu yapan ülkelerden birisi olabiliriz. Neden olmasın ki?

7/24 esaslı çalışan sektörler, hizmetler ve işler olmaktadır. 7/24 mesaili olan işleri bazı yerler 2 vardiya ya da 3 vardiya şeklinde yapmaktadır.

Misal, Sağlık sektörü çalışanların örnek vereyim;
24 saat nöbet, 16 saat nöbet ya da 36 saat nöbet tutmaktadır.
Hemşire, doktor ve diğer sağlık çalışanlarının performansını bu durumu direkt etki etmektedir.
Gündüz 8-16 çalışılıyorsa, akşam 16 - sabah 8'de mesai biter.
Ya da
Sabah 8'de iş başı yapılırsa bir sonraki gün (24 saat sonra) sabah 8'de mesai biter.

Bunlar bence insancıl, insani değil.

Sağlık alanında vardiyayı 3'e ya da 4'e bölerek daha fazla kişiye istihdam sağlanır ve çalışanlarda daha insani çalışmış olurlar.

Sadece bir sektör üzerinden örnek verdim.
Bir sürü sektör ve iş kolundan örnekleri zamanla vereceğim.

murad_1299
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 18:36

7 saat ideal bence

Gokhan Bayraktar

1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 18:48

Saatbasi ucretlendirmeye gecilirse bunlar mumkun olur. Yasadigim ulke ve bir cok Avrupa ulkesinde durum bu sekilde. Ozellikle gunun 24 saati acik isletmelerde bunun avantajini da gorebiliyoruz. Insanlar burada haftada full-time, 38-44 saat arasi calisip mutlaka da haftasonunun en az bir gunu izinli olurlar. Cumartesi/Pazar gunleri calisanlarin kendisi istemedikten sonra calistiramiyorsunuz.

Ulkemizde bu sistem olmadigindan bir cok kisi issiz ve calisanlarin da cogu calisma saatlerinden mutsuz. Iyi bir duzenleme yapalilirsa, geliskmnis ulke standartlarina gecis yapabiliriz.

Ustura Faysal
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 18:57

Çalışma saati düşerse bu durum bir nevi işsizlik oranını azaltması bakımından iyidir.

Ama bir de diğer taraftan bakacak olursak işletmelerin daha fazla sayıda personel çalıştırmaları maliyetleri arttıracağı için fiyatları da yukarıya çekecektir.

Ülkemizde çalışma saatleri yasal olarak aslında uygun ve yeterli. Ama özel sektörlerde fazla çalışma denetlenmediği için sıkıntı oluşuyor. Asgari ücretten 3 5 lira fazla bile kazanıyorsanız resmiyette mesai olarak gösterilip fazla çalışmaya kılıfı uydurdukları için çalışma saatlerimiz maalesef artıyor biraz.

Yiğit3344
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 19:36

Şu yatarak para kazanma hevesinden bir kurtulun. Herkes iş yapmadan paraları götürme derdinde. Zaten çalışanların çoğu vaktini boş boş geçirir ama sorsan şu kadar saat çalıştım öldüm bittim yapar. 4 saat mesai mi olur zaten çalışmıyorsunuz iyicene tüy dikme derdindesiniz.

İlk önce şunu sorun kendinize. Ben yaptığım işin hakkını veriyor muyum.

Maldeyna
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 19:41

Toplu sözleşme pazarlıgından yeni çıkmış sendika başkanı, salonda toplanmış isçilere ateşli bir söylev çekmektedir:
"Yoldaşlar! Yönetimle yeni bir sözleşme yaptık.Bundan böyle haftanın dört günü daha çalışmayacağız!"
Kalabalık, "Yaşasııın!" diye bağırır.
"Çalışma saatimiz beşte değil, dörtte bitecektiiir!"
"Yaşaaaaaa!!"
"Çalışmaya dokuzda değil, onbirde başlayacağıııııızz!"
"Helaaallll!!"
"Maaşlarımız yüzde 150 artacaktııırrr!"
"Vaaaaaauuuuuvvvv!!"
"Yalnızca Çarşambaları çalışacağıııız!"
Bu sözün ardından derin bir sessizlik olur. Derken arkalardan bir ses duyulur, "Her Çarsambamı ?"

mahmut11
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 20:26

Alıntı:
Şu yatarak para kazanma hevesinden bir kurtulun. Herkes iş yapmadan paraları götürme derdinde. Zaten çalışanların çoğu vaktini boş boş geçirir ama sorsan şu kadar saat çalıştım öldüm bittim yapar. 4 saat mesai mi olur zaten çalışmıyorsunuz iyicene tüy dikme derdindesiniz.

ALKIŞ..

Bütün düşüncelerimi dökmüşsün Yiğit.

ads 1940
1 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2018, 22:53

Alıntı:
Çalışma Saatlerinin 4 ya da 6 Saat Olması Hakkında

İnsan tabiatı gereğince yaşayan sosyal bir varlıktır.
Yer, içer, uyur, çalışır, dinlenir vs.

İbadet
Eğlenmek
Gezmek - seyahat
Çalışmak
Sevdiklerine ve ailesine vakit ayırmak
Öğrenmek

Güzel düşünmüşsün istihdama özellikle kadın istihdamına katkısı olur kadınlar hem çalışır hemde ailelerine çocuklarına daha fazla vakit ayırırlar destekliyorum yanlız 4 saat az değil mi?

Kadın çalışanlar için özürlüler için hadi birde 60 ve üzeri yaşlardakiler için bu dediğin şey (6 saat) olabilir aslında ama taşı sıksa suyunu çıkaracak sapa sağlam adam 4 saat çalışıp 20 saat yatsın mı? sonra birde bunlar 40 yaşında emekli olmak isterse

Cemoli D18
1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 12:45

Alıntı:

Boş bir yorum. İş dünyasının acımazsızlığını ne kadar biliyorsun bilmiyorum.
Bende bir zamanlar senin gibi düşünürdüm insanlar çalışsın ve üretsin diye.
Sonradan anladım ki insanlar bu dünyaya sadece çalışmak için gelmedi, yaşamak, eğlenmek, eş-dost-akrabayı ziyaret etmek vs. vs. vs. bir çok şey daha sıralayabilirsin bu kaleme.

Hadi 4 saat olmasın 6 saat çalışma olsun.
Mevcut durumda ülkemizdeki çalışma saati kamu ve özelde bile farklı UYGULANIR.
Haftada en çok 45 saat çalışma yasada yazıyor.
Bu yasaya kaç şirket, işveren, patron uyuyor biliyor musun?
Nereden bileceksin ki...

Kamu bile haftada en çok 40 saat çalışma yaparken (özel minimum 45 saati kullanıyor) ''Kamuda bazı kurumların çalışma saatleri daha farklı ve uzundur. İKM, Polis, Asker, Sağlık, Gümrük çalışanları ve aklıma gelmeyen diğer kurum çalışanları vb.''

8 saatlik çalışma esası olduğunda 1 saatte öğle yemeği işin içine konulur ve günde en az 9 saat iş yerinde olursun.
5 iş günü veya 6 gün çalışan iş yerleri de vardır.
Her iş yeri 8 saat çalıştırmaz. 9 - 10 - 11 - 12 saate kadar çalıştırırlar. İşe gidip gelme süresi de ne yazık ki senin vaktinden, yaşamından alır, götürür... Bu küçükte olsa benim için büyük bir detay. Sisteme ayak uyduruyoruz ne yapalım.
Kahrolsun işçiye, emekçiye ağır şartları yükleyen sistemlere.

Çağrı merkezinde çalışıyorum ve akşama kadar en az 100 ila 150 arasında kişi ile telefonda görüşme yapıyorum. Mesaili de çalışıyoruz. 1 günlük çalışma günümüzü ikiye bölerek çalışma sistemi olsa ve daha fazla kişiye istihdam sağlansa ne güzel olur değil mi? Mesai saati, sektöre ve işe göre farklılık gösterir. 07:00, 08:00, 08:30, 09:00 genelde mesai başlangıcıdır. Ben şu an 08:30 - 17:30 arası çalışıyorum. Mesaili çalışınca da 19:30'da işten çıkıyoruz. Mesai önceden yoktu son 2 yıldır var neredeyse. Şirketin işleri büyüdü, müşterisi arttı ve mesai bizlere kitlendi. Her birim mesai yapmıyor biz yapıyoruz. Günde 6 saat çalışsak 8'de mesaiye gelip, 14:00'dan işten çıkabilir. Öğleden sonrada diğer personeller işe gelir ve işini yapar.
Örnek, şirket 1 milyon TL kar ediyorsa 500 bin TL kar etsin aradaki o parayı istihdam sağladığı kişilere versin. (maaş, prim vs.) Emin ol kimse kaybetmez.

Resul GUL
1 yıl önce - Prş 15 Ksm 2018, 13:20

Alıntı:

Ben sonuna kadar hakkını verdiğimi düşünüyorum..
Günde En az 8 Saat En fazla 14 saat çalışıyorum Onu da oturarak değil devamlı ayakta olarak. Yolda geçirdiğim zamanı hiç saymıyorum..

Hakkını verenler muhtemelen Özel Sektör de çalışanlardır.. Yani öyle görünüyor. Bu söylediklerinizle memur kesiminden bahsediyorsunuz ama Onlardan da Günlük çalışma saatleri fazla olanlar var

Belki onun karşılığı tatilleri de var ama İnsanın bir gün içerinde verimli çalışabileceği bir saat vardır (6/8 saat, belki az belki fazla araştırmadım) Bunun dışında sıkıntı..

Bir de bu çalışmaların karşılığında alınan paralar bazı insanları işinden soğutmakta..

Bazıları haftada 2 - 3 gün tatil yapabilir Bazıları 1 gün, Zaten İnsan işini severse Saatleri sorgulamaz Ama sevmezse 4 Saat bile çalışmak O kişiyi yorar.

En son Resul GUL tarafından Prş 15 Ksm 2018, 13:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET