Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 911
Adem sivri
3 hafta önce - Pzr 12 Tem 2020, 18:49

Yukarda Erhan abinin paylaştığı resimde park halindeki uçaklar salgından ötürü orda bekliyor aylardır
Yeni havaliman olmasaydı Atatürk havalimanı bu kadar uçak yoğunluğunu kesinlikle kaldıramazsın hatta yeni havalimanda bile park yerleri tam dolmuştuki 3.pist açıldı ve şuanlık sorun çözüldü inşallah salgın biterde uçaklar tekrardan seferlere başlar

mafakyanc

3 hafta önce - Pzr 12 Tem 2020, 19:53

(Yeni) Istanbul Havalimanında "park yerlerinin dolmuş olması"nın getirdiği (olası) olumsuzluğun 3. Pist'in açılmasıyla nasıl çözümlenmiş olduğunu gerçekten anlayamadım.

Covid-19 pandemisi eninde sonunda bitecek, ya da çok azalacak ve onunla başbaşa yaşayabilir hale geleceğiz.

Ancak sivil havacılığın, özellkile yolcu taşımacılığının 2019 sonlarındaki yoğunluk ve normallerine dönmesi öyle akşamdan sabaha gerçekleş(e)meyecek. En az 2021 belki de 2022 sonlarını göreceğiz (global ortalamalar olarak tahminimdir) bu geriye gelişin olması için. Ancak bu yeterli kalamayacak artıştan/iyileşmeden transfer yolcu trafiği önemli oranda olan İstanbul, Dubai, Doha gibi havalimanları daha ciddi şekilde etkilenecek: zira insanlar ama tedirginliklerinden ama ekonomi nedenleriyle artık daha az seyahat edecekler (en azından hava seyahati) bağlamında. Havayolları açısından bakarsak: turistik seyahatler koltuk, ticari seyahatler keseyi doldurur. Artık insanlar Zoom ve benzeri iletişim altyapıları sayesinde birbirleriyle yeterince yüz yüze de görüşebiliyorlar. İlla ki her seferinde karşılıklı ellerini sıkmaları gerekmiyor!... Tek sorun ülkeler arasındaki saat farkları olarak kalacak! Ancak, ticari seyahatler olabildiğince kısılarak söz konusu seyahat giderleri de firmaların cebine kalabilecek!

Sonuçta Covid-19 pandemisi global olarak büyük bir nüfus kaybına neden olmadı ama verdiği ekonomik zarar (sadece Türkiye'den bahsetmiyor, global bağlamda konuşuyorum) muazzam oldu. Şimdi her aklı başında olan şirket artık üçün beşin dahi hesabını yapmak durumunda!

Adem sivri
3 hafta önce - Pzr 12 Tem 2020, 20:23

Alıntı:
(Yeni) Istanbul Havalimanında "park yerlerinin dolmuş olması"nın getirdiği (olası) olumsuzluğun 3. Pist'in açılmasıyla nasıl çözümlenmiş olduğunu gerçekten anlayamadım.

Demek istediğim şu

3. Pist ile yeni yeni park yerleride yapıldı

memq14
3 hafta önce - Pzr 12 Tem 2020, 20:32

Alıntı:
Yukarda Erhan abinin paylaştığı resimde park halindeki uçaklar salgından ötürü orda bekliyor aylardır
Yeni havaliman olmasaydı Atatürk havalimanı bu kadar uçak yoğunluğunu kesinlikle kaldıramazsın

15 temmuz darbe zamanı da bir çok uçak yere indi. Park problemi yaşandı. THY bazı uçaklarını Antalya havalimanina ground etti.

İstanbul Havalimanı olmasaydı da Türkiye nin büyük havalimanlarinda dünya park yeri mevcut. Uçaklar oralara taşınıp bu sorun hallolurdu.

Tabi İstanbul havalimani nin park pozisyonu konusunda büyük sıkıntı yasatmamasi operasyon yükünü bayağı azaltmistir.

igaspotter
3 hafta önce - Pzr 12 Tem 2020, 21:30

Alıntı:
Demek istediğim şu

3. Pist ile yeni yeni park yerleride yapıldı

3. Pist ile birlikte herhangi bi yeni park alanı yapılmadı. Göstermiş olduğunuz parkyerleri ezelden beri var zaten. Yalnızca 36 ucunun güneyindeki end-around kısmında deicing pozisyonları var yeni ilave olarak

erhan344

3 hafta önce - Sal 14 Tem 2020, 01:07

(+)

(+)

igaspotter
3 hafta önce - Sal 14 Tem 2020, 13:51

unuttum
3 hafta önce - Sal 14 Tem 2020, 16:51

En son 1 Mart 2020'de Paris'ten İstanbul'a gelmiştim. 4 hatta 5 ay oldu yurtdışı seyahatleri yapamıyorum. İnanılmaz özledim ve çok sıkıldım. AB'den gelecek yeni listeyi bekliyorum.... İstanbul Havalimanı burnumda tütüyor.. Ayrıca THY'nin pandemi sonrası lounge hizmeti nasıl merak ediyorum. Kullanan arkadaşlar var ise lütfen fotoğraf paylaşabilir mi?

mafakyanc

3 hafta önce - Sal 14 Tem 2020, 17:23

Elimdeki bilgi bu kadar!

https://tolgaozbek.com/haberler/havayollari/thyni ...nu-acildi/

Anlaşıldığına göre alkollü içki servisi/self-servisi de yok. Duş vb. imkanların da kullandırtşldığını zannetmiyorum.

Buna da şükrediniz: birkaç gün önce TK ile Jakarta'dan İstanbul'a gelen bir yolcuya (ekonomi uçmuş), bırakın sıcak yemek vermeyi, sadece iki kez kumanya kutusu içinde birer sandöviç, çerez merez vermişler. Ve kutuların içindeki ambalajlı içecekler. Trolley ile çay/kahve/meşrubat servisi bu 11-12 saatlik uçuş boyunca hiç yapılmamış!...

Yarın bir tanıdığım QR ile Doha'ya, oradan ters parkurda Amerika'ya (IAD) uçacak ve giderken IGA Lounge'ı kullanacak. Bakalım o cenahta durumlar nasıl???

Burak3758
3 hafta önce - Sal 14 Tem 2020, 17:24

THY lounge'larda açık büfe hizmetini kaldırıp ala carte usule geçmiş, görevliden ne isterseniz söylüyorsunuz o size kutu şeklinde getiriyor. Bence pandemiden sonra da böyle olmalı en azından görgüsüz Arap turistlerin israfı önlenmiş olur.

sayfa 911
ANA SAYFA -> ULAŞIM