Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 702
unuttum
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 17:11

Alıntı:
1 kişi business diye bu kadar havacılık kuralları ihlali yapılmaz
nasıl pilotla konuşup röportaj yapıyor
bir sürü ihlal var

Maalesef ne kadar boş bir yorum. Sam Chui havacılık alanında önemli bir influencer. Bence THY Kurumsal iletişim güzel bir iş çıkarttı. Kardeşimiz bilmiyor herhalde buna PR diyoruz. Sosyal Medya ve PR bir arada yürüdüğü zaman hiç tahmin etmediğiniz etkileri alıyorsunuz.

Kaldı ki senin bahsettiğin bu 'ihlalleri' sadece THY yapmadı, Sam'in videolarına bak adamın girmediği kokpit kabin yok. Bence sen bu arkadaşın kanalına abone ol like atmayı da unutma.

ali alimi012
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 18:26

boş adamlar boş yorum yapar senin gibi
Alıntı:
Singapur Airlines, Kaptan pilot ve kabin memuru hakkında soruşturma başlatan şirket yönetimi, hem kabin memurunu hem de pilotu işten çıkardı.
Kaptan pilot ve hostes işinden oldu!
Singapur Airlines'ın bir uçuşunda kokpitte kaptan pilotun koltuğunda fotoğraf çektiren bir kabin memuru kaptan pilotla birlikte işten çıkarıldı.

Edinilen bilgiye göre; geçtiğimiz ay bir uçuşta yemek servisi nedeniyle kokpite giren kabin memuru, kaptan pilotla konuşarak kaptanın koltuğuna oturdu. Burad bir de fotoğraf çektiren kabin memuru, söz konusu fotoğrafı sosyal medyada yayınlayınca şirket içinde krize neden oldu.

Kaptan pilot ve kabin memuru hakkında soruşturma başlatan şirket yönetimi, hem kabin memurunu hem de pilotu işten çıkardı.

Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; olayın uçuş güvenliğinde tehlikeye neden olabilecek bir durum oluşturmamasına rağmen şirket kurallarına aykırı olduğu vurgulandı.

http://www.kokpit.aero/ucakta-fotograf-cekmek
İNMENİZ GEREKİYOR

Kaptanla konuşmak istediğini söyleyen blog yazarı bunun çok gülünç bir yanlış anlaşılma olduğunu düşündü. Kokpite girmesine izin verilmediği için kaptan konuşmak için dışarı geldi ve aralarında şu diyalog geçti:

Kaptan Pilot: Beyefendi bu uçuşta uçmuyorsunuz.

Matthew: Nedenini söyler misiniz?

Kaptan Pilot: Kabin görevlim fotoğraf çekmemeniz konusunda uyardığı halde çekmeye devam etmişsiniz.

Matthew: Bu bir yalan. Bana fotoğraf çekmemesi söylendi. Ben de durdum ve cep telefonumu çantama koydum. Sonra neden fotoğraf çektiğimi açıklamak istedim ve seyahat yazarı olduğumu söyledim. Kartımı kabin memuruna verdim ama almayı reddetti.

Kaptan Pilot: Açıkçası ilgilenmiyorum. Bu uçakla uçmuyorsunuz. Bunu kolay yoldan halledebiliriz ya da polis çağırabilirim.

Matthew: Beni neden tehdit ediyorsunuz. Sizin kabin görevliniz yalan söylüyor ben herhangi bir talimatı çiğnemedim.

Kaptan Pilot: Şimdiden geciktik. Uçaktan inmenizi tavsiye ediyorum. İşimizi kolaylaştırın bizi polis çağırmaya zorlamayın lütfen.

Matthew: Bir kartınızı alabilir miyim?

Kaptan Pilot: Hiç yok ama United beni bulmakta zorlanmaz. Adım…

HERKES ONA BAKIP KONUŞUYORDU
Ankara'dan 2 Eylül günü ‘Bayburt’ adlı Boeing 737-400 tipi uçak ile Erzurum'a gelen S.T., yardımcı pilotun çıktığı sırada kabin amirine “Kokpitte fotoğraf çektirmek istiyorum. Kaptandan izin alabilir misiniz?” diye sordu. Kabin amiri, S.T.'nin isteğini kaptana iletti. Kaptan pilot yasak olmasına rağmen 8 bin metrede çocuğu koltuğuna oturtarak fotoğraflarını çekti. Hayalini gerçekleştiren S.T. fotoğrafları internetteki bir havacılık sitesinde yayınlayarak arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. S.T.'nin uçuş sırasında çektirdiği fotoğrafları önceki gün ‘sanalpilot.com’ adlı internet sitesinde yayınlaması ardından THY yönetimi uçuş sırasında kokpitte fotoğrafların nasıl çekildiği konusunda inceleme başlatttı. THY uçuşlarını iptal ettiği kaptan pilot ve yardımcısını açığa alırken, olaydan büyük üzüntü duyduğu öğrenilen S.T.’nin evine kapandığı belirtildi.
havacılık kurallarını bilmeden ahkam kesme. yok pr mış falan filan. o zaman her canı isteyen girsin oraya.
bu pr falan değil adamın biri youtubedan para kazanıyor o işte. thy kanalı değil o. ruhi çenet bile saçma yayınlarıyla daha fazla abone ve izlenme sayısı var

memq14
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 19:34

Alıntı:

1 kişi business diye bu kadar havacılık kuralları ihlali yapılmaz
nasıl pilotla konuşup röportaj yapıyor
bir sürü ihlal var

Merhaba bu tarz çekimler için ilgili havacılık otoritelerinden gerekli izinler alınıyor.

Thy nin nat geo belgeselinde de aynı şekilde İstanbul sao Paulo uçuşunda bu tarz çekimler olmuştu

Yirmidokuz D
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 19:36

Alıntı:

Merhaba bu tarz çekimler için ilgili havacılık otoritelerinden gerekli izinler alınıyor.

Thy nin nat geo belgeselinde de aynı şekilde İstanbul sao Paulo uçuşunda bu tarz çekimler olmuştu

Arkadaş öyle bir yorum atmış ki sanki adam kabin ekibini vb zorlayıp kokpite girip röportaj yapmış gibi

Ayrıca internette sayısız kokpit fotoğrafı var bu kokpitlerde fotoğraf çekilmesine izin veren bütün pilotlar açığa mı alınmış acaba?

memq14
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 20:02

Alıntı:
Arkadaş öyle bir yorum atmış ki sanki adam kabin ekibini vb zorlayıp kokpite girip röportaj yapmış gibi

Ayrıca internette sayısız kokpit fotoğrafı var bu kokpitlerde fotoğraf çekilmesine izin veren bütün pilotlar açığa mı alınmış acaba?

Zaten çekimi profosyonel bir ekip yapmış. Kurgu olduğu çok bekli.

Welcome to the newest Turkish Airlines aircraft falan hiç bir amir demez.

Ya da hiç bir uçan şef öyle tek tek açıklamaz. Menu de yazıyor her şey

Kokpite girmeye yetkisi olan kişileri, havacılık otorileri ve şirketler belirler. Bu reklam amaçlı yapılmış thy nin YouTube sayfasında olan video. Gerekli izinler alınarak çekildi.

Yoksa kokpite girmeyi geçtim kabin memurunun fotoğrafını çektin mi bile sildiriyor bir çoğu. Normalde sildirmesi isteniyor.

Diğer konu özellikle low cost sirketler ve Amerikalı sirketlerde kabin memurları kokpitte çok foto paylaşıp instagrama atıyorlar. Mini etekler delkolteler ile falan. Kimse bir şey demiyor onlara. Binlerce de beğeni alıyorlar.

Koray C.
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 20:11

Sam chui, kimdir nedir ne degildir? Daha bilmeyen arkadaşlara burada anlatmaya çalışmayın arkadaşlar.
Açın bir Sam Chui kimdir ona bir bakın. Bu adamın çektiği bir videoyu parayla reklam versen geri dönüşümlerini hesaplayamazsın. İlla ki bu da bir tanıtım videosu ama illa ki masrafı olmuştur ama çok büyük bütçeli degil elbette.

TÖKKEN
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 20:33

Sam Chui

THY Kabin ekibin FLIGHT TRAINING CENTER`de cekilmis videosu. Bir daha ki videosu Ücüncü Havalimani Air Traffic Controll Kulesinde cekilmis videosu olacak

tarık279
4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 23:13

Havalimanı çatalca demiryolu ÇED
http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/26480

mafakyanc

4 hafta önce - Çrş 18 Eyl 2019, 23:25

Alıntı:
aldı ki senin bahsettiğin bu 'ihlalleri' sadece THY yapmadı, Sam'in videolarına bak adamın girmediği kokpit kabin yok. Bence sen bu arkadaşın kanalına abone ol like atmayı da unutma

Bu tartışma gereksiz yere başlatıldı. Başlık konusuna da aslında uygun değil. Ancak tartışmayı başlayan forumdaş, sadece kendi doğruları olan bir kişi olduğu için onu ikna etmeye boşuna uğraşmayın.

Çorbada benim de tuzum bulunsun, bilmeyenler haberdar olsun diye yazıyorum; yoksa başlık konusu dışına çıktığımın bilincindeyim.

Dediklerini desteklemek için verilen örneklere bakılırsa:

SQ örneğinde zaten bir kural ihlali var ama bu Sam Chui'nin uygulamasının aynısı değil; tabir caizse "netice" aynı ama "haticeler" FARKLI. Sam Chui, Şirket'in onayı ile, bilgisi dahilinde o kokpitte bulunuyor.
İkinci örnek zaten ABD'de geçmekte; orası sivil havacılıkta zaten Kuzey Kore'den de faşist bir ülke.

Hoşgörünüze sığınarak, Sam Chui:

1) Daha geçtiğimiz günlerde, hızını alamayıp bir QR b748F'de "davetli yolcu" olarak HKG-DOH arasında uçtu. Yemeğini self-servis olarak kendi alıp yedi, hatta 2. yemeğini de kokpit'te (uçuş sırasında) yedi. Yetmedi, loadmaster ile uçuş sırasında kargo bölümünde gezindi.
2) Bir TK (zannederim IST-JFK idi; 77W ile) seferinde TK ekibi tarafından özel pastayla karşılandı. Uçuşta TK personelince foto/videoları çekildi (çekenin kim olduğu da açıkça belli...). Hatırladığım kadarıyla kokpite girmedi ama kabin ekibinin dinlenme bölümüne çıktı ve orada 3-5 dakika yattı. TK da kimseyi işten atmadı!...

YouTube'da yüklü videoları dışında, bunların da yer aldığı kendi Blog'u var. Adam Çin'li ama bir Çin'liye göre gayet düzgün İngilizcesi var: zaten Hong Kong vatandaşı ve Birleşik Krallık pasaportu taşımakta.
İngilizce'yi Tarzanca ile karıştırmadan okuyabilenlere bu Blog'a e-posta adresi vererek üye olmalarını da öneririm.

Bkz.: https://samchui.com

Pek çok havayolu (ABD'dekileri saymayın) bu kişiyi özel olarak misafir etmeye can atar; kaç defa Airbus'ın yabancı müşterilere teslim ettiği uçaklarda, yani ferry flight denilen uçuşlarda veya ilk ticari uçuşlarda (inaugral flight) özel misafir olarak bulunmuştur!... Sonuçta: Sam Chui bu işi meslek edinmiş birisi!

ali alimi012
4 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 10:42

konuyu günlerdir saptıranlar hatta aylardır ve yıllardır şurda havalimanının dışında her tür gereksiz uzun ve sıkıcı yorumlar yapanlar biz yorum yapınca rahatsız oluyor konu saptırmaktan bahsediyor. ya konuyu saptırmayacaksın yada sonucuna katlanacaksın. hayatta hiçbirşey görmeyenler sam chuiyi tanımaz bu diyorlar. tanımam doğru ama hanginiz sam chuiyle beraber içki içtiniz yada tanıştınız yolculuk yaptınız. tanımak için ya yolculuk edeceksin ya da borç isteyeceksin. o zama ruhi çenetle bir yayın yapsa daha çok tutulur. yani türkiyede en azından. tabi yabancılarla da yapılabilir. izin almış şu bu. mesele o değil. mesele havacılık kuralları. geçenlerde bir futbolcuydu yada ünlü biri izin almasına rağmen sorun olmuştu. olayı saptırmaktan başka bilmeyenler her yorumu her yere çeker senin benim doğrum diye birşey yok çok bilmşiliğe de gerek yok.havacılık ne diyorsa ona bakın. örnekler kanıtlarıyla sundum hala o işten atılmış mı. yok şu ülke daha faşist bilmem ne. singapur örneği veriyorum amerikayı gösteriyor.
kısacası bu havacılık ihlalildir. doğru değildir. kötü örnekler. bunlar yerde yapılabilir yapılmalı. sonra başka sıkıntı olduğunda sam chuiyi kim kurtaracak. pilotları ve ekibini kim kurtaracak.
hijack bilmeyenler bunu da araştırsın biraz malum ingilizceleri akademik seviyede....

sayfa 702
ANA SAYFA -> ULAŞIM