Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
muhammet akif
14 yıl önce - Cum 26 Ağu 2005, 18:12
[İST-A1.30] - İETT - Yeni Bir Uygulama: Toplu Alım İskontosu

Hazırlanan bir taslak çalışma ile insanları kendi AKBİL'lerini edinmeye teşvik etmek ve sık kullananlara daha ucuz seyahat etme şansı vermek için aşağıdaki uygulamanın hazırlandığını duydum sizlerle paylaşmak istedim. Uygulamanın ne zaman başlayacağını bilmiyorum ama yılbaşından önce başlayacaktır.

1) Iskonto miktarı, dolum sonrasında oluşacak bakiye esas alınarak belirlenir.

2) Hali hazırda var olan ıskonto miktarı dikkate alınmadan, son yüklemenin sağlayacağı ıskonto geçerli kılınacaktır. Son dolum ıskonto sağlamıyor ise mevcut ıskonto kaldırılır.

3) Tam AKBİL'ler için; indirimli hatlarda, tünel, nostaljik tramvay ve Ulaşım A.Ş. tarafından işletilen hatlarda (Taksim Metro, LRT, Tramvay, Kadıköy-Moda, Teleferik) ıskonto miktarının yarısı kadar ıskonto uygulanacaktır.

4) Tüm AKBİL'ler için, tarife esas alınarak ıskonto hesaplanacaktır. Örneğin çift biletlik bir hatta mevcut normal hat ıskonto miktarının iki katı ıskonto uygulanacaktır. Iskonto miktarı en fazla üç kat olarak uygulanır (üç tam bilet ve üstü olan tarifeler için).

5) Aktarmalı geçişlerde ıskonto uygulanmayacaktır.

6) Iskonto hakkı, aynı araç veya istasyonda, ilk iki geçiş için uygulanır. Müteakip binişlerde (on beş dakika içinde yapılan binişler müteakip kabul edilir) ıskonto uygulanmaz.

7) Mavi kart dolumu ıskonto hakkını kaybettirmez.

8) İndirim tablosu aşağıdadır.

DOLUM (TL)       DOLUM (YTL)       ISKONTO  TL        ISKONTO YKr

TAM AKBİL   20.000.000         20                      100.000                10
                   30.000.000         30                      140.000                14
                   40.000.000         40                      180.000                18
                   50.000.000         50                      220.000                22
                   60.000.000         60                      260.000                26

İND AKBİL   10.000.000         10                      100.000                10
                   20.000.000         20                      120.000                12
                   30.000.000         30                      140.000                14

Burç

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 01:37

inşallah bu uygulama halk otobüslerinde de geçerli olur.

Yukardaki tablodan ilk bakışta anlaşılmıyor ama epey indirim oluyor!
Akbile 60 YTL doldurursanız, biletler 1 YTL'den bile ucuza gelecek..
Son yapılan zammı geri almak gibi bir şey..  

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 07:23
İskonto uygulaması

Çoğunluğu öğrenci olan indirimli akbil sahipleri 140 yeni kuruş indirim için 30 YTL yi nasıl ödesinler? Bu rakamlarla bu uygulama da ölü doğar.

En son Mustafa Noyan tarafından Prş 08 Eyl 2005, 19:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Semih Yaşar

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 08:25
akbil indirim

Merhabalar

Bu  indirim  tablosundan    benim  anladığım  60 YTL  doldurursam  akbilime
bindiğim  araçlarda  akbilimden  1 YTL 4 kuruş düşecek  yani  yaklaşık %25  gibi bir indirim oluyor  ama  aktarma  yaparsak  aradaki  fark  tekrar akbilden düşüyor.
Eğer  benim  anladığım  gibiyse  ciddi bir indirim söz  konusu  ayrıca  belki  gereksiz  aktarmalardan da kurtulmuş olacak I.E.T.T.

mcagri
14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 12:05

Alıntı:
Eğer tablo doğru ise iskonto oranı Burç'un anladığı gibi % 50 değil % 4-5 arasında, indirimli akbilde indirim oranı % 1 -1,5 civarında dolaşıyor. Bu durumda ücret indirimi değil zammı söz konusu, çünkü indirimli akbil % 11 iskonto sağlıyor. Zaten şu anda tam akbil % 4 den bile az indirim sağladığına göre ilk akbil kullanımına geçildiğinde verilen % 25-30 indirim oranlarına göre akbil sahiplerine ne kadar haksız davranıldığı ortaya çıkıyor; demek ki aktarma olanağı olmasa akbil taşımanın bir çıkarı kalmayacak...  

Tablo Burç'un düşündüğü gibi anlaşılırsa _ki İETT'nin % 10 civarına indirdiği akbil indirimini yükselteceğini tahmin etmiyorum_ bu defa tablodaki iskonto rakamları mantıksız, daha yüksek ödemeye daha yüksek iskonto verilmemiş 60 YTL ödemeyi bir kerede yapıp 26 Ykr (herhalde YTL olacak) indirim almak yerine üç defa 20YTL ödeyip 3*10=30YTL indirim almak mümkün olmamalı.
10 YTL yükleyip % 5 indirim almak yerine hangi akbil sahibi 30 YTL ödeyip % 4 indirim alır ?
Hele çoğunluğu öğrenci olan indirimli akbil sahipleri 140 yeni kuruş indirim için 30 YTL yi neden ödesinler? Bu rakamlarla bu uygulama da ölü doğar.

Umarım tablo yanlış yüklenilmiştir, yok doğru ise ve İETT bu kadar mantıksız hesap yapıyorsa daha çok % 100 zam gerekebilir.

Mustafa Bey haddim olmayarak söylemek isterim ki sanırım bir yanlış anlamanız söz konusu.

Tahmnimce, belirtilen indirim tutarları her bir akbil bastığımızda lehimize uygulanacak indirim miktarını gösteriyor. Ayrıca bu inidirimler mevcut akbil tarifeleri üzerinden yapılacak olsa gerek. Bir de sadece son yükleme tutarınız indirim miktarınızı belirliyor. 3*20 şeklinde yükleme yapıp kara geçmek söz konusu değil.

Eğer sizin dediğiniz gibiyse böyle bir duyuru anlamsız ve komik olur. Fakat bence yukarıda anlattığım şekilde olması düşünülüyor.

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 18:26

Arkadaşlar,
Haklısınız, ben yanlış anlamışım, zaten % 25 indirim işime de gelir, tabii bir yerlerden 60YTL yi bulup akbilime yükleyebilirsem, benim akbil 20 YTL yi bile zor görür.
Önceki mesajımı da düzelttim.
Teşekkürler

bulent222
14 yıl önce - Cum 09 Eyl 2005, 07:23

Her gün kullanan biri için 60 YTL çok büyük bir para değil ki. Maaşını aldığı gün yükler, bütün ay kullanır.

muhammet akif
14 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 10:40
tarih

Uygulama İETT'de 1 ekim halk otobüslerinde 15 ekime kadar yaygınlaşacak ve hepsinde geçerli olacak.

muhammet akif
14 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 10:45
Cevap

semihyasar demiş ki:
benim  anladığım  60 YTL  doldurursam  akbilime
bindiğim  araçlarda  akbilimden  1 YTL 4 kuruş düşecek  

Eğer 60YTL doldurursanız 99YKr düşecek. (125-26=99)

muhammet akif
14 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 10:48
Bir cevap daha

semihyasar demiş ki:
... ama  aktarma  yaparsak  aradaki  fark  tekrar akbilden düşüyor.
Eğer  benim  anladığım  gibiyse  ciddi bir indirim söz  konusu  ayrıca  belki  gereksiz  aktarmalardan da kurtulmuş olacak I.E.T.T.

Aktarma sırasında indirim tahsil edilmiyor (aktarma hala ücretsiz!) sadece tek biletten çift bilete aktarma yapıldığında alınan bir biletlik fark ücretine ikinci bir indirim yapılmıyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM