Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Görünce Düşündüren Resimler
« önceki   123 ... 192021 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 20
Mustafabey 01

5 ay önce - Sal 11 Hzr 2019, 17:44

12 Eylül darbesinden sonra suçsuz yere asılan gençlerden birinin yazdığı mektupdan okunanlar.
12 Eylül deyince hep birden bağırırlar: “Erdallll!” diye…
Evet, Erdal Eren de bu toprakların çocuğudur ve hikâyesi insanda iz bırakır…
Ama Erdal’ı hatırlayanlar, Ali Bülent’i hatırlamıyorsa, bilin ki samimi değildir…
Bir soldan, bir sağdan denilerek katledildi bu toprağın çocukları…
Mustafa Pehlivanoğlu, Ali Bülent Orkan, Selçuk, Halil, Cengiz ve diğerleri…
Kimseler hatırlamaz bu yiğitleri…
Çünkü solcu değil, “onlardan” değil bu çocuklar…
13 Ağustos 1982’de asılarak şehit edilir Ali Bülent. Dilinde Ayetel Kürsi ve Kelime-i şehadetle…
Keş dağlarında suikastle şehit edilen Muhsin Yazıcıoğlu öldükten sonra okuduğu Kuran-ı Kerim’in arasından Ali Bülent Orkan’ın mektubu çıkmış…
Belki de, Ali Bülent’i niçin şehid diye vasfettiğimiz anlaşılır bu mektupla:
“Selamün aleyküm başkanım ben Ali..
Çok sevinçliyim. Aldığım idam cezası 1 hafta ertelendi.Ben 1 hafta sonra öleceğim diye sevinmiyorum.Hatim indiriyordum yarım kalmıştı. Onu tamamlamaya fırsat kazandım ona sevindim.
Benden ve benim gibilerden Yasin-i Şerif’i esirgemeyin.Kaza oruçlarım vardı bitirdim sanıyorum aklım pek yerinde değil, belki Yasinleriniz bana şefaatçi olur.”

Mustafabey 01

5 ay önce - Cum 14 Hzr 2019, 17:53

Gerçek Müslüman komşusu açken tok yatmaz ve elindekini her zaman paylaşır bu islam dininin öğrettiği güzelliklerdir. Veren el, alan elden hayırlıdır her zaman derler.

Mustafabey 01

5 ay önce - Sal 18 Hzr 2019, 17:47

Her insan bir eş bulur, birini sever evlenir bazıları mutlu olmaz ayrılır, bazıları iyi kötü evliliğini devam ettirir, bazıları öyle bir sever ki ölse bile unutmaz aynı en üstteki resimdeki Mustafa amca gibi. Allah'ım herkese anlaşabileceği seveceği bir ömür boyu mutlu olacağı eşler bulmayı nasip eylesin inşAllah.

Mustafabey 01

5 ay önce - Çrş 19 Hzr 2019, 18:04

Her canlıyı Allah c.c. yaratmıştır ve bir sebep için yaratmıştır hepsinin bir faydası vardır, insanların bunlara eziyet etmesi hem suç hemde günahtır bunu yapanlarda mutlaka cezasını görecektir.Dinimiz de bu konuda hayvanlara iyi davranılmasını emreder.

Müslümanın kalbi, insanlara ve diğer canlılara karşı sevgi ve şevkat duyguları ile doludur. Kimseyi incitmez. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunur. Böyle olan kimseye Allah (c.c) da merhamet eder.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor:

“Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsinler. ” (Ebu Davud,Edeb,66 / Tirmizi, Birr, 16)

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Buhari, Edeb, 18)

Müslüman sadece insanlara değil, diğer canlılara da merhametle davranır, hayvanlara şevkatle muamele eder. Allah (c.c) yarattığı canlılara acıyanları bağışlar, günahlarını affeder.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor:

“Bir adam yolda yürürken çok susadı, nihayet bir kuyu buldu, oraya inerek su içip çıktı. O sırada bir köpek dilini çıkarıp soluyor ve susuzluktan nemli toprağı yalıyordu. Bunun üzerine o adam, “Bu köpek de benim gibi susamıştır.” dedi ve kuyuya inerek mestine su doldurdu, onu ağzı ile tutarak kuyudan çıktı ve köpeğe su içirdi. Onun bu davranışından Allah razı oldu ve onu affetti. Ashab:

– Ya Rasûlallah, hayvanlarda da bizim için sevap var mıdır, dediler.

– Her canlıda bizim için sevap vardır.” buyurdu. (Buhari, Edeb, 27 / Müslim, Selam, 153)

Dinimiz sadece insanların değil, hayvanların hakkına da riayet edilmesini, onlara şevkat ve merhamet gösterilmesini emreder. Hayvanlar, insanların faydalanması için yaratılmıştır. Her hayvandan yaratılışının gayesine uygun olarak yararlanmalı, onları bunun dışındaki işlerde kullanmamalıdır. Ehil hayvanların vaktinde yedirilip içirilmesine dikkat etmeli, onları aç, susuz bırakmamalıdır.

Peygamberimiz (s.a.v), açlıktan karnı sırtına yapışmış bir deveye rastladı ve, “Şu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkunuz, onlara besili olarak binin ve etlerini de besili olarak yiyin.” buyurdu. ( Ebu Davud, Cihad, 47)

Musa Ardıç

5 ay önce - Çrş 19 Hzr 2019, 22:19

Bu hikayede anlatılanın ne kadar gerçek oldugu ayrı bir konu olmasına ragmen ana fikri çok güzel.

'Dişi aslan avladığı ceylanı yemeye başlarken karnında yavrusu olduğunu fark eder.
Yavruyu ölmüş ceylanın karnından çekip çıkarır lakin iş işten geçmiş, yavru çoktan ölmüştür.
Aslan, annesi ölmüş yavruyu yere koyar ve ağır adımlarla bir kenara çekilip yere uzanır.
Bu fotoğrafları çeken fotoğrafçı uzun süre aslanın hareketsiz kalmasından şüphelenir ve cesaretini toplayarak aslanın yanına yaklaştığında onun öldüğünü görür.
Aslanın ölüm nedenini öğrenmek için götürdüğü veteriner karnını yarar ve kalbinin patlayarak parçalandığını tespit eder.
Bu fotoğrafı gördükten ve altındaki bu bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki; "Aslan yürekli" olmak, gücüne dayanarak senden zayıfların hayatına kast etmek değil; masum bir annenin ya da bir yavrunun ölümüne sebebiyet vermiş olmanın üzüntüsüne yüreğinin dayanamaması demekmiş.
Bu yüzdendir ki "hayvan" dediğimiz o varlıklar, insanlardan daha Merhametlidirler..

Mustafabey 01

4 ay önce - Prş 20 Hzr 2019, 18:28

Dinimizin haram kıldığı içkinin kötülüklerini zararlarını ne kadar yazılsada yine bitmez zararı sadece içene olmuyor sarhoş oluyor araba kullanıyor gidiyor masum insanlara çarpiyor öldürüyor sakat bırakıyor, sarhoş oluyor eşine çocuklarına şiddet uyguluyor, sarhoş oluyor bağırıyor çevresindekilere zarar veriyor daha bir çok olumsuz yanı vardır. Bu konudaki Ayet ve Hadislerle daha iyi öğrenelim

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Ey iman edenler, içki, kumar, putlar, fal okları şeytanın necis işleridir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık hepiniz vazgeçin!) [Maide 90,91]

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İçkinin haram olduğuna dair kesin hüküm indi.) [Müslim]

(İhtimar [alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır.) [Ebu Davud]

(Çoğu sarhoş eden içkinin, azını da içmek haramdır.) [Nesai]

(İçkide ilaç özelliği yoktur. Hastalık yapar.) [Müslim]

(İçki, bütün kötülüklerin başıdır.) [Taberani]

(İçki kötülük doğurur.) [Beyheki, Ruzeyn]

(İçki her kötülüğün anahtarıdır.) [İbni Mace]

(Allah’a ve ahirete inanan içki içmesin, içki içilen sofraya da oturmasın!) [Taberani]

(İçkiden sakının! Ağaç dal budak saldığı gibi, içki de, kötülük saçar.) [İbni Mace]

(İçki, günahların en büyüğüdür, her kötülüğün ve her günahın anasıdır.) [Taberani]

(İçki içenin haya perdesi yırtılır, şeytan ona yoldaş olur, her kötülüğe sevk eder ve her iyilikten alıkoyar.) [Taberani]

(Alkoliğin, kabrinden kalkarken, iki gözü arasında, "Bu Allah’ın rahmetinden mahrumdur" yazısı görülür.) [Deylemi]

(Rahmet melekleri, sarhoştan uzak durur.) [Bezzar]

(İçki içenin, kıyamette yüzü kara, dili sarkıktır, pis kokusundan herkes kaçar.) [Zevacir]

(Bir zaman gelir ki, içkinin adı değiştirilip helal sayılır.) [İ. Ahmed]

(İçki, zinadan kötüdür.) [R.Nasıhin]

(Allahü teâlâ, içki içene, içirene, alıp satana, yapana, saklayana, taşıyana, kendisine götürülene ve parasını yiyene lanet etti.) [İbni Mace]

(Emanete hıyanet edilir, zekat ceza gibi istenmeyerek verilir, aşağı kimseler, başa geçer, zalimlere şerrinden korkulduğu için iyilik edilir, içkiler içilir, çalgılar çalınır ve sonra gelenler [türediler] öncekileri kötülerse, çeşitli felaketlere maruz kalırlar.) [Tirmizi]

(Bir kral, bir adamı tutup “içki, katillik, zina ve domuz eti yemekten birini seç, yoksa seni öldüreceğim” der. Adam içkiyi seçer. Onu içince hepsini de yapar.) [Taberani, Hakim]

(Kötülüklerin hepsi kilitli bir yerdedir. Bu yerin anahtarı içkidir. İçki içen, o kapıyı açıp içine düşer.) [Abdürrezzak]

(Bütün kötülükler bir yere toplanmıştır. Bu yerin kilidi zina, anahtarı içkidir. Bütün iyilikler de bir yerde toplanmıştır. Bu yerin kilidi namaz, anahtarı abdesttir.) [İslam Ahlakı]

(Eski zamanlarda bir abid, insanlardan ayrı bir yerde ibadet ederken, bunu gören bir kadın, ona gönlünü kaptırır, hizmetçisini gönderir. Hizmetçi, abide gelip; bir şahitlik için sizi çağırıyorlar der. Abid de gider. Birkaç kapı geçerek güzel kadının yanına varır. Kadın, “Ya bu çocuğu öldür, ya benimle zina et veya şu şaraptan iç. Birini yapmazsan bütün gücümle bağırır, seni rezil ederim” der. Abid, bunlardan birini yapmak zorunda kalınca, şaraba razı olur. Şarabı içince sarhoş olur, daha sonra kadınla zina eder, çocuğu da öldürür. Vallahi iman ile şarap bir arada olamaz. Biri diğerini uzaklaştırır.) [İbni Hibban]

Mustafabey 01

4 ay önce - Cmt 22 Hzr 2019, 17:49

Daha önce hayal olan böyle gemiyi yapmamız artık gerçek ve kendi imkanlarımızla yapıyoruz.
Üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili olan Türkiyemizin böyle şeyleri kendisinin üretmesi hem savunma sanayimiz hemde Silahlı kuvvetlerimiz için sevindirci bir gelişmedir, daha iyilerini de yaparız inşAllah.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili yani 6 bin 485 kilometre seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde kalabilme özelliğine göre tasarlandı. Bu şekilde ekonomik sürat olan saatte 15 deniz mili yani saatte 28 kilometre süratle 9 günde, saatte 29 deniz mili yani saatte 54 kilometre üzeri süratle 5 günde Aden Körfezi'ne intikal edebiliyor. 
Korvet, 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına da sahip şekilde inşa edildi. Burgazada Korveti, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol ve asimetrik savunma harbi görevlerini icra edebiliyor.

Mustafabey 01

4 ay önce - Pts 24 Hzr 2019, 17:57

Hayat şartları bazı insanlara daha ağır geliyor erkeklerin çalıştığı bir işi mecbur kalan insanlar yapmak zorunda kalıyor, Allah'ım böyle zor durumda olan insanlara yardım eylesin inşAllah

Mustafabey 01

4 ay önce - Sal 25 Hzr 2019, 18:33

Yeni yetişen nesillerin bilmediği ve duymadığı bir isim Türk güreşçilerinden en iyilerinen olan Koca Yusuf u artık kimsenin aklına bile gelmiyordur halbuki bir dönem üni hem türkiye hemde avrupa ya ulaşmış bir güreşçiydi.
Eskiden Tercüman gazetesi vardı güreşçilerin hayatını anlatırdı, Kel Aliço, Adalı Halil gibi daha bir çok ünlü güreşçi vardı ama artık hepsi unutuldu, Allah'ım rahmet eylesin inşAllah.

Mustafabey 01

4 ay önce - Çrş 26 Hzr 2019, 18:35

sayfa 20
« önceki   123 ... 192021 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET