Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
hasanemir
14 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 17:06
Üniversitelerde Kimlik Kontrolü!

Alıntı:
Üniye girmedim ancak yol üstünden geçerken alabildimce araçtan fotolar aldım

Alıntı:
Üniversiteye güvenlik dolayısıyla mı girmedin? Eğer öyleyse keşke girseydin, kontrol filan yok
(m.ali)
Selçuk Üniversitesinde güvenlik en alt düzeyde.İlk 1 hafta kimlik kontrolü yapılır ve ondan sonra elini kolunu sallaya sallaya herkes bu üniye girebirlir ve hatta kimlik kontrolü yapılırken de herhangi bir banka kartını gösterebilrisin çünkü ciddiyet Sıfırdır.Ve bütün toplu taşıma araçları rahatça girebilir ve kampüs içinde sık sık türbanlı kızları görürsünüz.
Anadolu üniversitesi ne 2 kez gittim ve ikisindede kimliğim yok gerekçesiyle içeriye alınmadım.3.gidişimde ise kapıda kimse yoktu..
Hacettepe Üni ye gittiğimde de kimlik kontrolü yapılmadı.
Dumlupınar Üniversitesi ne ise her gittiğimde çok rahat girebiliyorum..
Uludağ Üniversite'sinde güvenliğin 0 olduğu ve terrör olaylarının en rahat bir şekilde gerçekleştirilebileceği üniversite olduğu söyleniyor!

Rektörler ceplerine para indirceklerine veya cumhurbaşkanıyla kafa kafa gelceklerine birazcık şu güvenlk işiyle ilgilenseler güzel olacak yoksa PKK nın her yerde kol gezdiği günümüzde çok kötü şeyler olabilir..

Allah aşkına ya bu kapıdaki güvenlikçiler neden yatıyorlar?Yoksa bunlara kimlk kontrolü yapmayın diye bir talimat mı geliyor?Sinir oluyorum vallaha!

Neden bu ünilerde kimlik kontrolü yapılmıyor?Bu üniversitelerin güvenlik asayiş büroları yok mu?

Yoksa kimlik kontrolünün yapılabilmesi için hala Avrupa Birliği ne üye omak için müzakare tarihi mi almamız gerekiyor?

En son hasanemir tarafından Cum 09 Eyl 2005, 23:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi

Hakan Aydın

14 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 17:17

Uludağ Üniversitesi'nde kapı namına bir şey yoktur. Üç tane girişi vardır, iki tanesinde araçların girişi için para tahsil etme adına konulmuş iki kulübe var. Tıp fakülteside aynı kampüste olduğu için gelen geçen girebilir. Jandarma bölgesidir ve olay çıkmayan nadir üniversitelerden biridir.

Alıntı:
...yoksa PKK nın her yerde kol gezdiği günümüzde çok kötü şeyler olabilir..

Bu bakımdan terörist saldırıya çok müsait bir üniversitedir Uludağ Üniversitesi. Her gün onlarca belediye otobüsü şehirden kampüse öğrenci ve hastane yolcusu taşıyor. Ayrıca isteyen arabasıyla 1,5 ytl karşılığında rahatlıkla kampüse girebilmektedir.

Engin

14 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 18:20

itüde turnikeler ve manyetik kartlar var (izmir kentkart gibi) ona rağmen hep bozukturlar, maslakta çalışan iş adamları iş kadınları gelip hem ucuz hem kaliteli diye bizim yemekhanemizde yemek yerler

zaten olası bir saldırıyı engellemek imkansiızdır kafasına koymuşsa adam kolayca yapar, içeriden birine yaptırır vs... ancak bir tehdit sözkonusu olduğunda gerçekçi bir güvenlik olur... tabi biz türkler kimi zaman bunu da beceremeyiz o ayrı.. ör: hsbc saldırılarından sonra ingiliz sermayeli kipa alışveriş merkezi girişte arabaların altını arardı ayna ile ama bagajına bakmazdı

hasan42

14 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 21:00

Alıntı:
Selçuk Üniversitesinde güvenlik en alt düzeyde.İlk 1 hafta kimlik kontrolü yapılır ve ondan sonra elini kolunu sallaya sallaya herkes bu üniye girebirlir ve hatta kimlik kontrolü yapılırken de herhangi bir banka kartını gösterebilrisin çünkü ciddiyet Sıfırdır.Ve bütün toplu taşıma araçları rahatça girebilir ve kampüs içinde sık sık türbanlı kızları görürsünüz.

Hasan Bey, Selçuk Üniversitesi ile ilgili yazınızı okuyunca kısmen haklı bulsam da cidden rahatsız oldum. Sanırım üslubunuz biraz itici geldi, çünkü ciddiyetin sıfır olduğunu söyleyemezsiniz. Önlemler tabi ki alınıyor. Selçuk Üniversitesi gibi yetmiş bini aşkın öğrencinin olduğu bir yerin başı boş bırakılması mümkün mü?
Sonra, galiba üniversitelerle ilgili bir algılama yanlışı yapıyoruz. Üniversiteler halkın da yararlanmasına açık yerlerdir. Diş Hekimliği Fakültesi hasta bakıyor ve yüzlerce hasta geliyor her gün. Veterinerlik Fakültesi bir çok birimiyle halka açık. Teknik Eğitim Fakültesi LPG'li araçlara sızdırmazlık raporu veriyor ve halka açık. Zıraat Fakültesi gıda ve bitkisel üretimini pazarlıyor, Meram kampüsündeki Tıp Fakültesinden hiç bahsetmeyeceğim, lojmanlarda onlarca aile barınıyor. Alışveriş merkezleri var, vs. Bunlar bir anda aklıma gelenler. Dikkat ederseniz küçük bir Türkiye kentinin nüfusunu barındırıyor üniversite. Böyle bir yerde ancak şehirdeki genel güvenlik önlemleri kadar önlem alınır. Bence bu da yeterlidir. Kaldı ki üniversitenin kendi güvenlik görevlileri, binaların sürekli bekçileri var. Karakol çok yakınında üniversitenin. Sonra ben hiç türbanlı öğrenci görmüyorum kampüs içinde. Siz öğrenci velilerini falan görmüş olmayasınız?
Bir arkadaşımız kafasına koyanı önleyemezsiniz, yapar demiş. Umarım böyle şeyler hiç olmaz. Umarım siz haklı çıkmazsınız.

Engin

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 00:37

elbette umarım böyle olaylar olmaz, ancak ingiliz konsolosluğu bomaandığında da eminim yeterince sıkı bir güvenlik konsolosluğun ancak kafasına koyanlar için bir şey ifade etmiyordu elbette...

bu işler açık denizde güvertede nöbet tutmaya benziyor bence biraz

tolgacem
14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 01:50

guvenlige ne gerek varki.genclerimiz muthis bir guvenlik saglıyor zaten.sag sol fln
saka bir yana balıkesirdede guvenlik onlemi falan yok
1tane adam durur hep yaslı o ne ise yararki

kemalsoylemez

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 08:48

Neden güvenlik olsun,
şu haldeyken bile millet kendini parçalıyor
"güvenlik güçleri dışarı" diye.

Üniversitelerdeki güvenlik, herhangi bir
kamu kuruluşundakinden daha fazla.
18-25 yaş civarı insanları her sabah okula girerken
ararsanız, çevrelerinde devamlı güvenlik görevlileri gezdirirseniz
faydadan çok zarar getirir. Genç insanlar baskı sevmezler.
Bunun yerine iyi bir sivil istihbarat ağı ile sorun çözülü(yo)r.
Bazen birden bire sıkılaşan güvenlik denetimleri
alınan istihbaratlar neticesinde olur.

alimemo
14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 09:22

Kampüs kapısı, girişi, çıkışı...

Batıdaki üniversitelerde kampüs girişi diye bir şey yok, çünkü kampüs diye bir şey yok. Kampüs dediğin şehrin bir semti gibi. Beykoz gibi, Levent gibi. Zaten olması gereken de bu. Acil durumlar haricinde kimlik kontrolü yapılmamalı. Ne o öyle her girişte polisler falan? Bilim yuvasına mı giriyorsun, gizli servis binasına mı? Ayrıca batı ülkelerinde büyük salon dersleri bilim semineri mahiyeti taşıdıkları için halka açıktırlar. Almanya'da istediğin üniversitenin salonuna girip profesörü dinleyebilirsin. Ders düzenini bozmadıkça hiçbir kuvvet seni oradan çıkaramaz, öğrenci olmasan bile.

Emre_Uzan
14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 13:05

İlim irfan yuvalarında neden kavga olsun ki de güvenlik bulunsun? Soruyu başa sarmak gerek.

Serap_dly

14 yıl önce - Prş 08 Eyl 2005, 13:33

Bu kunu tartışılır. Göreceli derler ya (neye ve nereye göre).

Mezun olmadan önce tez konumla ilgili kendi üniversitemde (küçük bi şehirdi) kaynak bulma şansım olmadı. İstanbul'da araştırma yapmak için gittiğim üniversitelerin çoğunda "YASSAK KARDEŞİM GEÇEMZSİN" bekçileri vardı.Üniversite giriş kartımı gösterip giriş nedenimi açıklamama rağmen. Sanki öcüyüz.
Küçük yerlerde böyle bi sorun yok zaten kapılar sonuna kadar açık.
Bi güvenlik sistemi kurulmalı ama belli mevzuatlar içersinde.
Özellikle Tıp Fakültelerinin de içinde olduğu kampüslerin güvenliği zaten Allah'a kalmış

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET