Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Anıl 95
2 yıl önce - Sal 25 Eyl 2018, 23:57
Opera İzmir - Türkiye'nin Opera Sanatına Özel İlk Yapısı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Türkiye'nin opera sanatına özel" ilk yapısının temelini binlerce kişinin katılımıyla attı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Fuar İzmir’i kurduk, buraya da ‘Opera İzmir’ diyoruz. Ardından Kongre İzmir, Tiyatro İzmir gelecek ve bu böyle devam edecek” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, projesini 'Ulusal Mimari Yarışması' ile belirlediği, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yer alacak ‘Opera İzmir’in’ temelini attı. Türkiye Cumhuriyet tarihindeki "opera sanatına özel" ilk yapım olarak tarihe geçecek binanın temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Romanya Başkonsolosu Miora Stefen, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Murat Bakan, Ednan Arslan, Kani Beko, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, İzmir İl Kültür Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Devlet, Opera ve Bale Müdürü Aytül Büyüksaraç ile mimarlar, iş insanları ve sanatseverler katıldı.
Şef Tolia Gagliardo yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Bale Orkestrası, İzmirlilere müzik ziyafeti yaşattı.

İki yakada kültür sanat
Alkışların hiç susmadığı temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde opera olarak projelendirilmiş ilk ve tek proje. Paris Operası 1875’te, Viyana 1869, Milano Operası 1778’de Budapeşte 1884’te yapılmış. Ve Türkiye’de bugün ilk defa operayı burada kuruyoruz. Bu opera binasının projesi, katılımcı bir süreçle yarışmayla elde edildi. Mehmet Kütükçüoğlu ve ekibi yarışmayı kazandı ve projeyi çizdi. Türkiye’de ilk defa opera besteleyen Ahmet Adnan Saygun’dur. Onun adını karşı kıyıdaki konser salonuna verdik. O da Türkiye’de bir ilkti. Oradan buraya, yani İzmir’in iki yakasına kültür sanatı taşıyoruz” dedi.

163 yıllık dünya devi
Mimarisi, sahne tasarımı ve eşsiz konumuyla dünyadaki örnekleri arasında öne çıkması hedeflenen İzmir'in opera binasının yapım ihalesini Çağdan Müh. Müt.San.ve Tic.A.Ş. & Waagner-Biro Austria Stage Systems AG Konsorsiyumu kazandı.
Konsorsiyumda yer alan Waagner-Biro, merkezi Viyana'da bulunun 163 yıllık bir inşaat firması. Sahne teknolojisi, çelik-cam teknolojisi, köprüler ve özel makineler gibi alanlarda uzmanlaşan Waagner-Biro, 1854 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında sembolleşen sanat mekanlarına imza attı. Sydney, Venedik, Viyana, Berlin, Kopenhag, Moskova, Buenos Aires, Rio, Seul, Şangay gibi kentlerin opera ve tiyatro binaları, Avusturya firmasının en çok tanınan eserleri arasında yer alıyor.

Mimarisi ile parmak ısırtacak
2010 yılında Ulusal Mimari Proje Yarışması ile projesi belirlenen mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanda yükselecek opera binası, sahip olduğu mimari özellikleri ve teknik donanımıyla uluslararası alanda da ön plana çıkacak. İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın en önemli sanat binalarından birine daha kavuşmuş olacak. Bu muhteşem yapıda 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahneler, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera bölümü, bale bölümü, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine sahip otopark yer alacak. Tesis yaklaşık 73 bin 800 m²’lik inşaat alanına sahip olacak.

Körfez manzarası, tramvay bağlantısı
Binanın ön fuaye olarak adlandırılan bölümü ise kitapçısı, opera dükkanı, bistrosu ve bilet gişesi ile bütün gün açık tutulan sosyal bir mekan olarak tasarlandı. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşıma durağı, araba ve taksi cepleri düzenlenecek. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı giriş olacak. Bilet kontrolünü takiben vestiyer, asansörler ve ana fuayeye çıkan geniş merdivenlere ulaşılacak. Ana fuaye denizden gelen düzlemin yükselerek yapının içine girdiği yer olarak planlandı. İrtifadan dolayı deniz ile arasındaki mesafenin görsel olarak kapanmasıyla bu bölüm körfez manzarasına açılacak. Opera binasının ayrıca tramvay hattı bağlantısı da bulunuyor.
Sahnenin gerisinde, arazinin derinliğinin izin verdiği ölçüde düz ayak yapılandırılmış üretim alanı olacak. Buradaki ofisler, atölyeler, çalışma ve prova odaları bir avlu etrafında toplanacak. Farklı girişlerden beslenen bu bölümde iç atriumlar oluşturulacak, çalışanlar için sosyalleşme imkanları yaratılacak.https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/hos-geldin-o .../39015/156

Hayırlı olsun ihaleyi alan firma Sidney Opera Binasını yapan aynı zamanda
Ortaya onun gibi güzel bir yapı çıkar umarım.


mahmut11
2 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2018, 00:06

Eski isminden keşke vazgeçilmeseydi.

Anıl 95
2 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2018, 00:12

Büyük bir proje
O yüzden İzmir'in dünyada tanınırlığını arttırmak adına iyi olmuş bence Opera İzmir ismi
Fuar İzmirden esinlenilmiş
Haberden anladığım kadarıyla bir de büyük bir kongre merkezi planlanıyor onun da adı Kongre İzmir olacakmış
Bu seri böyle uzar gider herhalde


Misafir 24c

2 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2018, 01:06

Kongre İzmir herhalde eski fuar alanındaki hollerin yıkılıp yerine yapılması planlanan proje ama mimar odaları ve çevreciler karşı çıkıyordu en son.

Misafir bf9

2 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2018, 01:56

Önündeki "azmak"ı yıkmak yerine daha modern bi balıkçı mekanı yapsalar keşkeengin23
2 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2018, 15:36

Bildiğin Oslo Opera'sı olmuş
yok yok, yine çok iyi... umarım bir an önce biter.(+)

egemenduru
2 yıl önce - Prş 27 Eyl 2018, 10:02

İzmirin neresinde yapılıyor acaba

Misafir 8b0

2 yıl önce - Prş 27 Eyl 2018, 13:40

Bu ilk opera binası olacaksa, Ankara’daki opera binası ilk başta sebze hali olarak mı inşa edilmiş?

Anıl 95
2 yıl önce - Prş 27 Eyl 2018, 13:59

Alıntı:
İzmirin neresinde yapılıyor acaba

Mavişehir'de yapımına başlandı
Körfeze sıfır bi lokasyonda
Alıntı:
Bu ilk opera binası olacaksa, Ankara’daki opera binası ilk başta sebze hali olarak mı inşa edilmiş?

Türkiyede bu nitelikte bir Opera binası yok kardeşim
Kıstasları Sidney, Oslo, Viyana, Şangay ve Moskovadaki gibi Opera binalarıdır


engin23
2 yıl önce - Prş 27 Eyl 2018, 14:30

Alıntı:
Bu ilk opera binası olacaksa, Ankara’daki opera binası ilk başta sebze hali olarak mı inşa edilmiş?


Opera binası ilk başta sergi sarayı olarak inşaa edildi dostum.
Daha sonra operaya evrildi.sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet