Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
İzmir Yeni Şakran
123 ... 131415   sonraki »
Ana Sayfa -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Orhano
9 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 01:20
Yeni Şakran

Bilmiyorum hic Yeni Sakrana giden varmi ama eminim daha once onunden gecmissinizdir. Sakran, Aliaga ile Bergama arasinda. Denizi kumsallar ve kayaliklardan olusuyor.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Orhano tarafından Çrş 14 Eyl 2005, 02:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Anıl

9 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 22:43

Bizim sakran'da evimiz var. Dedemlerden yadigar. Dedemin mirasi kaldiginda ben ozellikle bu evi istedim cunku cocukluk, yaz tatili dedigim zaman ilk once aklima şakran gelir. Hafizam cok kuvvetlidir vede 3 yasima kadar hatirlarim. Mesela ne zaman Sezen Aksu'nun 88 yilindaki albumunden Ada Vapuru sarkisi calsa aklim 4 yasimda yasadigim hisler gelir. Sonra yine o senelerde Izmir Migros'un acilisi, Izmir vakko binasi vede vakko'nun seker ve cukulatalari...

Gozumu actigimdan itibaren 12-13 yasima kadar her yaz giderdik, ama ne yazik ki son senelerde birkac gun haricinde gidemedim (Babam Bodrum'da is kurdugundan beri.)
Birde eskiden cok guzel sakin bir yerdi, evimiz resimdeki gibi denize sifir.
Kuzenlerim arkadaslarim 10-15 ev yan yana bir arada toplanirdik, aksamlari sahilde ates yakardik, her evden ayri ayri nese sesleri cikardi.
Sonra yavas yavas orasida betonlasti, insanlar cogaldi. Ozel plajimiz halk plaji ilan edildi, herkes evimizin onune gelip yatmaya basladi, ozellikle tesettur ile denize girenler cok cogaldi.
Resimdeki salincagi gorunce aklima hemen bizim evlerimiz geldi, herkesin evinde bunlardan renk renk vardi. Bizimki turuncu idi. Hic uzerinden inmezdim

Yinede her sene bir kere olsun şakran ruhunu canli tutmaya calisiriz vede bir kere olsun gencler olarak 1 yada 2 evi acip toplaniriz. Gerci ben bu sene gidemedim, ama gecen seneden olan fotograflarimi yakinda yukleyecegim.

Orhan cok tesekkur ederim. Bir an olsun anilarimi tekrardan canlandirdin

Orhano
9 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 23:51

Anil benimde dedemin Sakranda evi var. Belkide daha once gorusmusuzdur. Evet dedigin gibi Sakranin eski guzelligi yok artik ama yinede harika biryer. Kucuklugumun butun yazlari orda gecti.

(+)

Orhano
9 yıl önce - Sal 13 Eyl 2005, 19:55

Sakran da buyuyenler orayi kolay kolay birakamazlar. Sakran, kucuk cocuklar ve sevecen, candan insanlar icin sihirli bir yer gibidir. Arkadasliklarin sona ermedigi, denizle kumun ve sevginin birlestigi yerdir Sakran. Sakranda yasanlarda oranin degismesini istemezler zaten. En kucuk bir degisiklik bile hemen goze carpar. Genelde orada yaz icin ev kiralayan insanlar ya orda ev satin alirlar yada yazdan yaza 3 ay boyunca orda ev kiralarlar. Yani Sakrana gelenler kolay kolay birakamazlar orayi.

serhatsaatci

9 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2005, 09:20

Şakran, Coğrafi güzelliklerinin yanında bir de tarihi zenginliğe sahiptir yakın çevresinde bulunan Bergama Krallığına bağlı Elaia (bugünkü kazıkbağları mevkii), Parthenion, Gryneion ilk akla gelenlerdir. Fakat gerek doğal afetler gerek se insan faktörü ile bu sitelere ait günümüze pek az eser kalabilmiştir.

Şakran hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki adresten edinebilirsiniz:
http://lisanskimya.balikesir.edu.tr/~f10018/sakran.htm

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İZMİR