Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Noyan

15 yıl önce - Sal 06 Eyl 2005, 21:32
Konya Obruk Hanı


Kızören Obruğu da denilen Obruk Gölü ve hanı Konya'ya 75 kilometre uzakta, Konya Aksaray Karayolu üzerinde Kızören Beldesi'nden beş kilometre kadar içeride bulunuyor.

Bölgeye ilk yerleşim 13. yy'da başlamış. Duvarlarında Bizans dönemi taşları kullanılan hanın yapılışının bu yıllarda olduğu, taşların çevredeki eski yerleşim yerlerinden sökülerek getirildiği tahmin ediliyor.

Bölgeye adını veren Obruk Gölü, günün her saatinde rengi değişen, 145 metre derinliğinde, Konya-Kapadokya arasında yolculuk edenlerin mutlaka görmesi gereken bir doğa güzelliğine sahip.

Obruk Hanı

 

(+)


 

(+)Obruk Gölü
 

(+)


En son Mustafa Noyan tarafından Sal 06 Eyl 2005, 22:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


hasan42

15 yıl önce - Sal 06 Eyl 2005, 21:36

Çok ilginç oluşumlardır obruklar. Yeraltı suları yerin kireçli katmanlarını zamanla eritir ve büyük yeraltı boşlukları oluşur. Bu boşluklar bir gün aniden çöker ve böyle muhteşem görüntüler ortaya çıkar. Bölgede oturan insanlar tarlalarını eker, biçer ama hiç belli olmaz bir gün bir bakarlar ki tarlalarının yerinde devasa bir çukur var.
Bu ilginç görüntüleri buraya aktardığınız için teşekkürler. Yenilerini bekliyoruz.


Mustafa Noyan

15 yıl önce - Sal 06 Eyl 2005, 21:58
Obruk Hanı ile ilgili birkaç yazı


Obruk : Baca veya kuyu şeklinde, keskin köşeli, derin çukurluklara obruk denir. Derinliği 250-300 m'yi bulabilen obrukların bazılarının tabanında göl bulunur. Türkiye'de İç Anadolu'nun güneyinde ve Toroslar'da yaygın olarak obruklar görülür. İçel'deki Cennet-Cehennem mağaraları ve Konya'daki Kızören obruğu ülkemizdeki en güzel örneklerdir.

Gölün tamamını gösteren bir resim :
http://kgp.wnoz.us.edu.pl/turcja/tur_13.htm


Yöredeki Obruk ve Cihanbeyli Platoları ortalama 1000 m. Yükseltiye sahip geniş düzlüklerden oluşurlar. Tuz gölünün batısında Cihanbeyli platosu, güneyinde ise Obruk platosu yer alır. Obruk platosu üzerinde kireç taşı tabakaları üzerinde gelişmiş karstik şekillerden olan obruklara rastlandığından bu isim verilmiştir. Bunların en büyüğü Kızören obruğudur. Konya'nın kuzeydoğusunda yer alan bu obruk kireç taşlarının çözülmesi ile oluşmuş yaklaşık 300 m. Çapında 145 m. Derinliğindedir. Obruk içerisine suların dolması ile aynı ismi alan bir de göl oluşmuştur. Göl tabanından fazla suları boşalttığından suları tatlıdır. Obruk platosu yörenin en çukur yeri olan Tu Gölü ile Konya ve Ereğli ovalarını birbirinden ayıran bir eşik görünümündedir. İlin kuzeyini kaplayan Cihanbeyli Platosu genel olarak kireçtaşı tabakaları ile kaplıdır. Bu plato akarsular tarafından az parçalanmış dalgalı bir yüzeye sahiptir. Zengin bozkırlarla kaplı olan bu platolar, il hayvancılığı ve tarımı açısından önemlidir
Kaynak:http://www.konya.gov.tr/konya/cografi.htm

Atlas Dergisi'nden:
http://www.ulkemitaniyorum.com/images/i03.jpg

OBRUK YAYLASI - KONYA

Bozkırın sapsarı yüzünde ışıldayan derin göller toprağı yaran bir göz gibi açılmış devasal çukurlar... Obruk Yaylası’nın mucizeleri ve onların yanı başında sürüleriyle yaylanın göçebeleri. Konya kapalı Havzası’nın bu en ıssız ve unutulmuş parçası, dünyada eşi benzeri olmayan doğal oluşanları ve nadir canlı türlerini barındırıyor.
Obruk Yaylası’nda içinde su bulunan üç obruktan biri Kızören, adını 4 km ötesindeki Kızören kasabasından alıyor. Uzun ekseni 180 metre , kısa ekseni 150 metreyi bulan Kızören’de su tatlı ve içilebiliyor.
Obruk Yaylası’nda sulu obruklardan daha fazla kuru obruk var. Dikkat çeken önemli kuru obruklardan biri de Meyil obruğu ile Çıralı Obruğu arasında olan Akobruk’tur. Bölgedeki büyük obrukların bazılarının yanında oluşmuş küçük obruklara da rastlanır, adeta büyük obrukların uydusu gibidir bu küçük obruklar.
Dikmen Yaylası, obrukların yoğunlaştığı bölgede bulunur. Yazları hayvancılık yapan Karapınar köylüleri buraya yaylaya çıkar. Obruk’taki en büyük yayla yerleşimi olan Dikmen’de 50 hane vardır. Osmanlı döneminde önemli bir merkez olan Obruk Köyünde, yıkıntıları bile göz alıcı olan Obruk hanı zamana meydan okur.
Köylülerin deniz dediği Meyil Gölü, obruk göllerinin en büyüğüdür. Meyil Yaylası’ndaki bu gölde diğer obruk gölleri gibi mevsimden mevsime renk değiştirir. Mayıs ayında koyu lacivert olan göl, Temmuzda yeşile döner.
Obruk yaylası, dünyadaki en özel ve benzersiz doğa harikalarını, ona adını veren obrukları saklar. Hangisi olursa olsun bir obruğun kıyısına vardığınızda gözleriniz kamaşır. Sanki obruk, bozkırın sapsarı yüzündeki denizdir, mavi bir gözdür.
Kaynak: http://www.ulkemitaniyorum.com/icanadolu2.asp


Hürriyet Mehmet Yaşin makalesinden:
Yol üstünde bir çok Kervansaraya rastladım. Ticaretin korunması için 30-35 kilometrede bir yapılan kale benzeri bu hanların kimi onarılmış, kimi ise harabe halinde öyle kalakalmıştı. Bir kitapta okuduğuma göre, kervanlar günde en çok 35 kilometre yol alabiliyordu. Onun için de iki kervansaray arası, en fazla 35 kilometre oluyordu.

Önce Sultan Han'ına uğradım. Bekar odalarını, hayvan ahırlarını, hamamları, mescidi gezdim. Mekánların içinde o günün gezginlerini düşlemeye çalıştım. Bugünün otelleri ile o günün hanları arasında benzerlikler yakalamaya çalıştım. Daha sonra bir tesadüf eseri yerini öğrendiğim Obruk Hanı'na gittim. Bu kervan geçmez, kuş uçmaz yerde bir otobüs dolusu turiste rastlayınca şaşırıp kaldım. Yabancıların Türkiye'nin tadını, Türklerden daha iyi çıkardıklarına bir kez daha şahit oldum.

BONCUK MAVİSİ GÖL

Obruk Han'ının, bir zamanların gözde yapılarından biri olduğu, ayakta kalan bir kaç duvara bakılınca bile anlaşılıyordu. Taşların üstündeki yazılar ve put işaretleri, hanın yapılması için büyükçe bir kilisenin feda edildiğini belli ediyordu. Hanın arka kapısından çıkınca, olduğum yerde adeta donup kaldım. 4-5 metre aşağıdaki düzlükte, bembeyaz kalker taşlarının ortasında, yusyuvarlak, boncuk mavisi bir obruk gölü duruyordu. Renkler öylesine büyüleyiciydi ki, aynı noktadan neredeyse bir makara film çektim.

Yol üstündeki bir çok tarihi mekánda olduğu gibi, burada da herhangi bir açıklama yoktu. Hanı kim, hangi tarihte yapmıştı, gölün oluşumu nasıl gerçekleşmişti?.. Dönüşte de sordum soruşturdum, hiçbir bilgiye rastlayamadım.
http://www.hurriyetim.com.tr/yazarlar/yazar/0,,au ...5-m,00.aspnyavuz
15 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 02:20
obruklular


merhaba,
benim bir sorum var.aklıma geldi de.belki yardımcı olavbilirsinz.obruklular diye meşhur bir sülale var konyada.onların bu hanla ve bu tarihle bir ilgisi olabilirmi?araştırma yapılmış mi bu konuda?


Mustafa Noyan

15 yıl önce - Cmt 07 Oca 2006, 15:32
Obrukhan Obruk Gölü
(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA