Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alperdemirkaya
14 yıl önce - Pts 05 Eyl 2005, 01:12
Edirne - Şükrü Paşa Anıtı - Balkan Savaşı Müzesi

(+)

Şükrü Paşa Anıtı & Balkan Savaşı Müzesi

'Konu mankenleri, fotoğrafları, açıklayıcı tabelaları ve ses düzeniyle, sadece ilginç değil aynı zamanda ustalıkla düzenlenmiş, bilgilendirici bir müze. Üstelik müze, genelde tenha olduğundan, mevzilerde yalnız gezerken, bu oldukça ürpertici bir deneyim haline de gelebiliyor. 26 Mart 1913 Balkan Savaşı sırasında, Edirne'yi kahramanca savunan Şükrü Paşa ve savaşın şehitleri anısına savunma mevzilerinden biri olan Kıyık Tabya'daki müze, kentin en yüksek yerinde. Müzedeki fotoğraflarda Selimiye Camii'nin duvarlarının Bulgar topçuları tarafından yıkılması, alevlerle çevrilmiş İstanbul, baba kucağındaki yavrunun Bulgar askerleri tarafından öldürülmesi, Dedeağaç'taki başsız cesetlerin kuyulara atılması, Tunca Adası'nda esir alınan Türkler'in acıklı durumu, Türk kadınlarının ‘‘asker, şimdi git, savaş!’’ sözleriyle oğullarına veda etmeleri gibi sahneler var. Konferans Salonu'nun ortasındaki masadaki konu mankeni askeri geçince, top sesine karşı sizi uyarıyorum... Şükrü Paşa Anıtı ve Kıyık Tabya, Edirne, kışın her gün 08.00 ve 17.00 arası açık. Yazınsa 22.00'ye kadar' (açıklama alıntı)

Değerli arkadaşlar bu anıt Şükrü paşanın vasiyeti üzerine yapılmıştır, ön tarafta gördüğünüz anıtın arkasında şu sözler yazıyor;

" Düşman hatları geçtikten sonra ölürsem kendimi şehid olarak kabul etmiyorum. Beni mezara koymayın. Etimi itler ve kuşlar çeke çeke yesinler. Fakat müdafa hattımız bozulmadan şehid olursam kefenim, lifim, sabunum çantamdadır. Beni bu mahalle gömeceksiniz ve gelen nesiller üzerime bir abide dikeceklerdir."

Müzeyi bizzat gezdim ve her saniyesinde tüylerim diken diken oldu, orada gezerken wowturkey de buraya özel bir şeyler yapmaya karar vermiştim umarım beğenirsiniz.

saygılarımla,

Alper Demirkaya

alikemal

13 yıl önce - Prş 03 Ksm 2005, 01:22

gezilip görülmesi gereken bir mekan. Gezerken tüylerim diken diken oldu. Keşke herkes görebilse bu ülkenin hangi şartlarda savunulduğunu. İnanın gezerken çıkarılacak o kadar çok ders varki. Tam bir kahramanlık destanının yazıldığı bir mekan. Şehitlerimizin ruhları şad olsun...

egeerhan
13 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 00:37

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Levent Ülgen
13 yıl önce - Cum 05 May 2006, 14:54

Ben daha yeni öğreniyorum böyle bir müze olduğunu . Daha önce bilmediğim için hem kendime kızıyorum hem de medyaya kızıyorum. Gerçi Şükrü Paşa'nın Edirne'deki kahramanlıklarını önceden okumuştum. Edirne kuşatılıyken halkın ekmek bulamadığı için süpürge tohumlarından yiyecek yaptığını, şehre giren Bulgar askerlerinin kadınlarımıza, bacılarımıza neler yaptığını, ağlamamak için kendimi zor tutarak okumuştum. Ama İstanbul'daki yeteneksiz, basiretsizler Şükrü Paşa'ya gereken takviye, ikmal ve erzakı göndermediği için şehir düşmüş. En azından ben öyle okuduğumu hatırlıyorum...

Böyle fedakar, üstün komutanlarımızı daha görkemli bir şekilde anmalıyız, insan üstü çabalarını herkese duyurmalıyız ki vatandaşlarımız örnek alsın. Alper Demirkaya ve Ege Erhan buraya gördüklerini aktarmasaydı belki uzun süre daha bilmeyecektim böyle bir müzenin varlığını. İkinize de minnettarım. Bu çok önemli bir müze. Çünkü Balkan Savaşı her Türk gencinin her sene en az bir kere anıp, ibret alması gereken bir felakettir.

tacettinb
12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 22:53
Şükrüpaşa Anıtı

Bu muhteşem anıt 1997 yılında bitişikteki kışlada askerken yapılmaya başlanılmıştı daha sonra bitmiş haline görünce gerçekten çok etkilendim anıt edirnenin içinde kıyık tepesinde görmeyenlere ve edirneye gidenlere mutlaka tavsiye ederim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler