Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara-Niğde Otoyolu projesi ve inşaatı
« önceki   123 ... 144145146 ... 151152153   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 145
Engin Karadereli
3 hafta önce - Pts 28 Eyl 2020, 15:45

Alıntı:
Ereğli kavşağı Gölcük kavşağı arasını yakında kullanmadım o yüzden bilemiyorum.

Bu arada benzinlik ya da restoran tarzı bir dinlenme tesisi yok, genelde kamyoncuların durduğu bir Park Alanı var: https://www.google.com/maps/@37.8793345,34.670463 ...a=!3m1!1e3

Alıntı:
Niğde Pozantı arasında Ereğli çıkışına 4km kala, yani Pozantı'dan Niğde ye giderken tüm tüneller bittikten sonra bir tane var. Benzinlik, restoran vs var. Tekir yaylası kadar sıcaklığın düşük olduğu bir yer.

Dün geceki mesajıma eklediğim, aşağıya da kopyaladığım haritada yer alan Başmakçı Tesisleri, aynen dediğiniz gibi Eminlik ayrımı ile Pozantı kavşağı arasında.

Eğer Ankara-Niğde Otoyolu’nun ikinci etabı açılana (29 Ekim?) kadar bu otoyol üzerinde benzinci açılmazsa, otoyol üzerinde 409 km boyunca (Toros Dağları’ndan Köroğlu Dağları’na dek) benzinlik olmayacak. Bu arada benzini biten ya da karnı acıkan, otoyoldan çıkacak ve tekrar otoyola girecek.

Aşağıdaki iki benzincinden birisi Niğde’den Pozantı’ya gelirken, diğeri ise Ankara’dan Kızılcahamam’a gelirken.

bbakir
3 hafta önce - Pts 28 Eyl 2020, 17:42

(+)

24 Eylül Perşembe Aksaray içerisiden geçerken Otoyol bağlantı tabelalarını görmek güzeldi.2.kesim açılmadığı için tabelalarda Niğde ve Adana isimleri yeralmış darısı Ankara tabelasının başına olsun.

Engin Karadereli
3 hafta önce - Pts 28 Eyl 2020, 19:34

Otoyol levhası, daha doğrusu levhacığı çok eğreti durmuş, hiç kimse o levhaya güvenip de dönmez

Üzerindeki Ankara yazısını kapatmışlar, son kesimle birlikte açacaklar.

mertgil
3 hafta önce - Pts 28 Eyl 2020, 19:35

Standartlara uymayan levha sanki.

Murat FK
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 15:48

29 Ekim'de mi açılacak 2. Etap.
Otoyoldan sonra Konya YHT garı da açılır aynı gün.
Toplu açılışlar olur birlikte.

Engin Karadereli
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 16:47

Birinci ve üçüncü etapların açılışında, ikinci etabın 29 Ekim’de açılacağı söylenmişti. Bir gecikme olursa da en geç Kasım sonuna dek açarlar sanırım.

Projede dinlenme tesislerinin sayısının beş olacağını (yaklaşık 50’şer km aralıklarla) tahmin etmiştim, ancak bunun çok üzerinde, on tane dinlenme tesisi yer alıyor.

Ozsoyler
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 18:08

Engin Bey, yolun her iki yönünde toplam 10 tesis var gibi gözüküyor. Yani 5 bir yönde 5 öteki yönde. Kısaca sizin düşündüğünüz gibi bence İki tane tesis de karşılıklı olsa 6şar tane tesis var diyebiliriz.

Eğer 10 tesisin tamamı karşılıklı ise bu harika olur.

mertgil
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 18:13

Otoyol üzerinde kaç adet dinlenme tesisi olacağı sanıyorum otoyol standartları dahilinde tesislerin nitelik tipine göre değişiyordu.Aklımda kaldığı kadarıyla iki A tipi servis alanı aradindaki mesafe 250 km. yahut iki B tipi servis alanı arasındaki mesafenin 50 km. şeklinde standardize edilmesi gibi.

Ozsoyler
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 18:27

Şimdi bir hesap yaptım, otoban açılmadan önceki yol ile tamamen yeni otoban yolunu hesapladım. Her ikisinde de Adana'nın aynı noktasından başlatıp her iki yolun da ayrı ayrı Ankara çevre yolu birleşimini ele aldım. Yeni otoyol ile yolculuk 5 km daha uzun sürüyor olması çok enteresan. Hem de yeni otoban Ankara merkeze daha uzak yerden bağlanıyor. Yani örneğin Anıtkabir'e gidiyorsanız Ankara Çevre yolunda daha fazla yol kat etmeniz gerekiyor.

Ancak tabi ki şehir geçişleri, ışıklar, tali yollar, kalitesiz yollar ve daha düşük hız limiti ile yeni otoyol zaman kazandırıyor. Tahmini 45-50 dakikalık bir tasarruf oluyor. Yeni otoyolda hız koridoru ve radar uygulaması yapmazlarsa 1.5 saate kadar çıkabilir zaman tasarrufu.

Şahsen bu aralığı çok nadir kullandığımdan eğer gidersem otoyolu kullanırım. 115 lira ücret günümüz şartlarında aşırı fazla da değil.

Gönül isterdi ki yol Niğde'nin doğusundan değil de batısından geçsin ve yol 10-15 km civarı daha kısa olsun.

Engin Karadereli
3 hafta önce - Sal 29 Eyl 2020, 18:41

Alıntı:
Gönül isterdi ki yol Niğde'nin doğusundan değil de batısından geçsin ve yol 10-15 km civarı daha kısa olsun.

Çok haklısınız. Muhtemelen, Kapadokya için böyle bir tercih kullanıldı.

Alıntı:
Yeni otoyol ile yolculuk 5 km daha uzun sürüyor olması çok enteresan.

Ben ise aynı mesafeyi, otoyolla bir km daha kısa hesaplıyorum.

Bakın, aşağıdaki ilk resim, Ankara-Niğde Otoyolu’na hiç girmezseniz iki nokta arasında 338 km olduğunu gösteriyor. İkinci resimde ise Ankara-Niğde Otoyolu’na girerseniz, aynı iki nokta arasını 337 km’de aldığınızı görüyorsunuz. Üçüncü ve dördüncü resimler de mesafe ölçümü yapılan yolların başlangıç ve bitiş noktalarını gösteriyor.

sayfa 145
« önceki   123 ... 144145146 ... 151152153   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM