Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 16:07
İstanbul E-5 Niye D-100 Oldu?

Bugünlerde herkes bir kampanya başlatıyor,
Ben de "E-5'imi geri istiyorum" kampanyası başlatayım.  

Bu yola kimsenin D-100 diyeceği yok, şunu tekrar resmen E-5 yapsalar daha iyi olmaz mı?
En azından Istanbul'dan geçen bölüm E-5 olmalı.

Ayrıca TEM (ingilizce!) ile E5 arası bağlantı yollarının da adlandırılması lazım.

CAN
16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 16:51

Her ne kadar yönetimini,insanlarını ve anlayışlarını benimsemesekte Amerika'daki yol isimleri mantığı çok hoşuma gidiyor.Adamlar yollara numara vermişler. I-4 yolundan 65 çıkıştan girdiğinizde 3 mil gidin şeklinde çok rahat anlayabilirsiniz.Örneğin bir mağazanın tarifi 63 nolu sapaktan girildiğinde önce sağa,sola şeklinde....Şimdi diyeceksiniz ki biz de de Bostancıdan sapaktan girip sağa sola..... evet ama bizde ki isimleri akılda tutmak bir yabancı(Ankaralı,Eskişehirli....) için gerçekten zor... Ben İstanbul'da bu uygulamanın ana yollara yapılabileceğini düşünenlerdenim.İyi bir uygulama olabilirdi.Hani Kadıköye gitmek için tarifinizde yolu devam edin 55 nolu tabeladan içeri girin ve oradan 32 nolu yola sapın şeklinde... Belki etkili olabilir diğerine göre....

Suleyman
16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 17:02

Can fikrine ben de katiliyorum,

obur turlu gercekten yabancilar icin cok zor hale geliyor bir yerde bir adres aramak.Ama senin de bahsettigin yontemde her sey numarali, dolayisiyla birakin bir yere kolayca ulasabilme avantajini, bir yere ne kadar uzaksiniz ne kadar yakin onun bile kaba hesabini yapmak mumkun.

Kemal Çevik
16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 18:07
E5 ve E86

Arkadaşlar,

E5 aslında E86 oldu. Hem de neredeyse 5 yıl önce. Bildiğiniz gibi bu E harfi Avrupa yol numarası. Bu yolların yeniden numaralandırılması sırasında bu değişiklik yapıldı. Trakya ve Anadolu otoyolları hizmete girdiğinden beri E5/E86 buralara verildi. Gene hatırlarsanız E5'in devlet yolu numarası 1 idi. Karayolları da yolları yeniden numaralandırırken bu yola D-100 (devlet yolu-100) adıını verdi (ısrar etmeyin numara demiyeceğim işte).

Avrupa'da otoyollar Ex/Ax, devlet yolları Ex/Nx numarasıyla anılıyor artık. Haydi çatlayın her sabah işe E5/A14'ten gidiyorum.

Öte yandan dikkat ettiyseniz artık otoyollarımızda kavşaklar numaralı, ancak kime Maşukiye (Kocaeli) yi, "otoyoldan 11 numaralı kavşaktan çık...." diye tarif ettiysem kayboldu, "Köseköy'den çık.." dediklerim çıkışta Köseköy'ün adı bile geçmemesine rağmen yollarını buldular, o da ayrı mesele.

Numara yerine şehiriçi yollarına isim vermek bana daha anlamlı geliyor ama, adını verdiğim sokağın/caddenin yerini doğru dürüst bilen bir tane taksiciye rastlamadım ki daha Istanbul'da, son bindiğim şaşkın Atatürk Havalimanı'na bile nasıl gidileceğini bilmiyordu daha, bu da başka mesele...

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Rıdvan Yeşiltaç

16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 18:26

Sevgili Kemal
Bilgi verdiğin için gerçekten memnun oldum. Yolların isimlerine hiç dikkat etmemiştim bu zamana kadar bir bakayım dedim iyide etmişim sayende kafamızın bir köşesine yazdık.

rıdvan yeşiltaç

xgokhan
16 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 18:56

Kemal haklı, bu yol numaraları Avrupa yol ağının parçası olanlara verilen numaralar. Bir süre önce numaralandırma sistemi değişti ve artık en küçük numaralar kuzeybatı Avrupa'dan başlıyor. Daha doğrusu çift numaralar Portekiz'den başlayıp artarak doğuya, tek numaralar da Norveç'ten başlayıp güneye doğru artıyor (çift ile tek sayıları karıştırmış olabilirim) Bu durmda bize hep en büyük sayılar kalıyor (80, 86, 87, 90 gibi).

Sedat_85g

16 yıl önce - Sal 16 May 2006, 00:39

bir de merak ettigim O.1 O.2 O.3  diye sanırım 3 tane otoyol var bunlar hangileri ben bi türlü anlamış degilim?

Avadis Hacınlıyan
16 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 21:52
ABD de de aynı nostalji var

Amerikalılar da efsane olmuş yol adlarının değişmesinden şikayetçi. İşte tipik bir örnek şu sitede:

http://www.bringbackroute66.com/links.html

Biraz da bilgi vermem gerekli. ABD'deki 66 No. lu devlet yolu ikinci ve üçüncü büyük kentleri olan Chicago ile Los Angeles'i birbirine bağlayan  otoyoldu. Önce Gazap üzümleri romanı ve filmi ardından ikinci dünya savaşı sonundaki California'ya göç nedeniyle "Amerika'nın Anayolu" (Main Street of the USA) "The Mother Road" (Anayol), "Will Rogers Highway" (Will Rogers Otoyolu) gibi adlarla anıldı. "Get your kicks on Route 66" gibi şarkılara konu oldu.

1984 yılında yolun otoban standardına yükseltilmesi ve bizim de örnek aldığımız Kuzey Güney ve Doğu Batı eksenlerine göre yolların numaralanması esasının getirilmesi sonunda bu yolun 66 olarak bilinen sayısı kaldırıldı. Şimdi aynı güzergah değişik sektörlerde (Chicago-Saint Louis) 55- (St. Louis, Oklahoma City) 44- (Oklahoma City-Barstow) 40- (Barstow-San Bernardino) 15 ve (San Bernardino-Los Angeles) 10 nolu karayollarının parçası.

Şimdi ABD'de bu yola eski 66 sayısının verilmesi için kampanyalar başlatılmış durumda. Hatta bazı eyaletler yolun üzerine tarihi US 66 işaretleri koyuyorlar.

Tıpki bizde de bir dönemde E23-68 No lu olan Ankara-İzmir yolunun şu anda (Ankara-Sivrihisar) 200, (Sivrihisar-Afyon) 260, (Afyon-İzmir) 300 şeklinde üç değişik numara ile numaralanmasi gibi.

Şehirlerimiz  Descartes'in x ve y eksenlerini keşfetmesinden önce kurulduğu için Kuzey-güney veya Doğu-Batı ekseninde değiller. Bu nedenle İstanbul-Hatay aksına E-5 (veya sadece 5) Ankara-İzmir aksına da tek bir numara verilmesini desteklerim. Yalnız Ankara İzmir için 68 yerine 9 sayısı aşikar nedenle daha uygun gibime gidiyor.

Sevgi ve Saygılarımla

Avadis Hacınlıyan

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 03:18

BİLGİ BÂBINDAN BİR NOT:

29 Mart 1997: "E-5" (O-1) Karayolu, "Karayolları Genel Müdürlüğü"nün sorumluluğundan alınarak, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin yetkisi altına verildi. Adıgeçen tarihten itibaren, yolun bakım ve temizliğinden İBB sorumlu olmaya başladı.

Akın KURTOĞLU

Cemoli D18
8 yıl önce - Pzr 25 May 2014, 22:36

Hala E-5 diyoruz.
Bazı alışmışlıklar bırakılmıyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM