Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Büyükçekmece
« önceki   1234 ... 565758   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
M.Ali Sade
12 yıl önce - Çrş 31 May 2006, 06:49

Yine 60 ve 70 lerde B.Çekmece ticari hayatı köyün içine endeksliydi.Başka bir tarafında bir şey bulabilmek mümkün değildi.E-5 in Edirne istikametine göre sağında çok güzel çay bahçeleri ve birkaç lokantası vardı.Akşam üzerleri yazın hava serinleyince yoldan gelen geçen arabalara bakınılarak bu çay bahçelerine gelinir ve çayla birlikte  bardak ölçeği ile satılan ayçekirdeği tüketilir ve borazana benzeyen hoperlorlardan yükselen cızırtılı sesli günün popüler şarkıları dinlenirdi.

Çarşıda en meşhur esnaf Can Baba'ydı.Şimdiki milyonculara benzeyen mallar bulunan ufacık dükkanında aklınıza gelebilecek herşeyi satan yaşlı bir adamdı.Çok güzel çakılar,oltalar,hediyeli sakızlar ve çok çeşitli oyuncaklar satardı.Denizle ilgili malzemenin en güzeli onda bulunurdu.Deniz yatakları,can simitleri vs.

Yanındaki ufacık dükkanda ise saatçi Muzaffer vardı.Dükkanın içinde sadece bir kişi saatini verebilmek için ayakta durabilirdi.Başka yer yoktu.Vitrinindeki Serkisoff marka çalar saatleri çok göze batardı.Ama satılırmıydı bilmiyorum.Çünkü hep aynı saatler olurdu.

Bir de Kervansaraya doğru giderken bir lastik bayisi vardı.Oraya da BMC Nuffield marka turuncu renkte çok güzel bir traktör gelmişti.Uzun zaman da satılmadan kaldı.Traktörü ne yapacaksak epey bir zaman gidip gelip incelemiştik.Dükkandaki lastik kokusu ve o yıllarda Fisk marka lastiklerin logosu olan elinde mum taşıyan erkek çocuklu reklam panosu da hoşumuza giderdi.Eğlence işte....

M.Ali Sade
12 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 07:16

B.Çekmece Lisesi'nin çok önemli bir özelliği daha vardır.

1970li yıllarda bu okula bir Atatürk büstü gerekiyordu.Zira Atatürk Köşesi için kaide vs.herşey yapılmıştı ama büst yoktu.

MEB'in Ankara'daki Ders Aletleri Yapım Merkezi'ne sordular, onların elinde büst yoktu.

Kartal'da bu heykel işi ile uğraşan bir atelye olduğu söylendi ama pahalıydı.Okulda o kadar gelir yoktu.Hele o yıllarda öğrenciden para toplamak falan hiç bilinen şeyler değildi.

İş başa düşmüştü.Okulun Resim-İş öğretmeni bu işe talip oldu ve uzun uğraşlar sonunda Atatürk Köşesi için çok güzel bir büst yaptı.Bu büstün emsallerine göre en büyük özelliği ise Atatürk'ün çok hafif tebessüm etmesiydi.

Bu büst uzun yıllar bahçede durdu.Ama daha sonraları o büstü bir daha göremedim.Ama tahminimce ilk el yapımı ,sanat değeri taşıyan, seri üretim olmayan büst bu okuldadır...

Hande D.
12 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 18:51

1.ve 2. resimler Büyükçekmece kumsalından.Görüldüğü gibi çoktan denize girilmeye başlandı  

Büyükçekmece subay orduevi.Açıkçası daha yakından çekmek istedim ama bişey derler diye de çekindim  

Bunlarda Büyükçekmece sahilinde yapılan yeni inşaatlardan ikisi.

burakbecan
12 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 21:09

büyükçekmecemizin tepeden bir görünüşü ve albatros restaurant

yasar_gul

12 yıl önce - Pzr 11 Hzr 2006, 18:32

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 565758   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL