Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nyavuz
14 yıl önce - Sal 30 Ağu 2005, 00:43
Hadim

tarih i bakımından her köşemiz zengin ve görmeye değer.
memleketli ler tarih ve fotoğraflarla belgeler sunabilirler.
açılışı aladağ yerköprü şelalesiyle yapmak istiyorum.tarih ve fotoğraflara zaman zaman başvuracağim.katkılarınızla.

[Kalitesiz fotolar silindi.  - alimemo - Cmt 10 Hzr 2006, 01:08 ]

ilk yüklenen fotoğraf hocalar mahallesini göstermekte.toplam 3 mahallesi var.daha önce yerleşmiş olan aşağı hadim,yukarı hadim ve hocalar.hocalar ın altında ise armağan mahallesi yer almakta.
ikinci fotoğraf hz.hadimi türbesini göstermekte.hz.hadimi ilk türkmen göçleri zamanında orta asyadan anadoluya doğru yol almış ve sonunda karaman-alanya-konya üçlüsü arası toroslarda hadime yerleşmiştir.türbesi budur.zamanında türkiyenin heryerinden ulema ve öğrenci yetiştirmiş,kuran okutmuş,ilim adamı olarak çok talebe yetiştirmiştir.
3.fotoğrafta bir yazı(ekim yeri)gösterilmekte.
son olarak 30 km uzaktaki yerköprü şelalesini  göstermekte.şelealenin özelliği mağara altından karasuyun geçmesi ve üstten de akarsu akması.bu iki su ilerde göksuyla birleşmekte.

hasan42

14 yıl önce - Sal 30 Ağu 2005, 01:34

Alıntı:
Konya Milletvekili Atilla Kart ve 23 Milletvekili ile Konya Milletvekili Kerim Özkul ve 14 Milletvekilinin; 877 Sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanununun 2. Maddesiyle Bağlı 4 Nolu Cetvelde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifleri (2/361, 2/393)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

“877 sayılı Teşkilâtı Mülkiye Kanununun 2. Maddesiyle Bağlı 4 Nolu Cetvelde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifimiz”, gerekçesiyle birlikte ilişikte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımızla arz ve teklif ederiz. 30.12.2004

GENEL GEREKÇE

Konya İline bağlı Hadım İlçesi, 877 sayılı Teşkilâtı Mülkiye Kanunu ile kurulmuştur. Bu Kanun 26.6.1926 tarih - 404 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.

İlçenin adı her ne kadar Hadım olarak yasalaşmış ise de, uygulamada ve konuşma dilinde hep Hadim olarak kullanılmıştır. Halen de bu kullanım istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.Esasen, Hadım şeklinde telâffuz edilmesi yanlış anlamalara yol açtığı gibi, yerleşim birimi nitelendirmesiyle de bağdaşmamaktadır. Uygulamada ve yazışmalarda artık Hadım ismi, Hadim olarak kullanılmaktadır.

Esasen, yörede 1701-1762 yılları arasında yaşayan, büyük hizmetleri ve saygınlığı olan “Ebu Said Muhammed El Hadimi” adındaki bilgenin ismi de, ilçe merkezi isminin gerçekte “Hadim” olarak belirlenmesinde etkileyici olmuştur.

Açıklanan sebeplerle iş bu yasa teklifinin sunulması zorunluluğu doğmuştur.

Teklif 24.03.2005 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmiştir.

hasan42

14 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 07:28

Konya'nın Hadim ilçesi Yerköprü Şelâlesi gibi bir doğa harikasına sahip. Bence mutlaka görülmesi gereken güzel bir yer.
Şelâlenin sürekli akan suları ağaç köklerinin etrafında biriktirdikleri tortularla zaman içinde aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz ilginç görüntüyü oluşturmuşlar. Ortada ağacın kökü ve çevresinde oluşmuş taş tabakalar.

(+)

nebi

14 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 16:57

gerçekten çok ilginç!!!

Bizim köy buraya pekte uzak sayilmaz yaz aylarinda imkanim olursa size burdan guzel fotograflar çekecegim

galpay

14 yıl önce - Pzr 09 Tem 2006, 20:31
Konya - Hadim İlçesi

.
Hadim, Akdeniz kıyı şeridi ile Konya Ovasını birbirinden ayıran Batı Toros sıra dağlarının doğu kısmında Taşeli Platosunun tepeleri arasındaki dar vadiler üzerinde kurulmuş bir ilçedir.
İlçe merkezinin tarihi antik dönemlere kadar uzanır.
Çevresinde Bizans ve Roma dönemlerine ait bir çok yerleşim kalıntıları mevcuttur.
1071 Malazgirt savaşından sonra Kara Hacı Mustafa Efendi başkanlığındaki bir aşiret Hadim'in bulunduğu yere yerleşmiştir.
Anadolu'nun Kültürel yönden Türkleştirilmesi esnasında din alimlerinin yetiştirildiği bir yer durumuna gelen be yere "Belde-i Hadimül-ilm" adı verilmiştir.
İklim özelliği olarak Akdeniz bölgesi içerisinde yer alır.
Konya İl Merkezine uzaklığı 128 Km' dir.
Hadim ile Alanya ilçeleri sınırında kalan Gevne bölgesinde Aktepe (Geyi Dağları) 2588 m yükseklikte olup, yörenin en yüksek noktasını oluşturur.
.

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA