Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 271
kumit06
1 ay önce - Prş 06 Şub 2020, 12:50
Yeni alış

Merhaba bizde oyak'tan 4+1 devralıyoruz acaba bu devir işlem ve noter ücreti toplam kaça geliyor bilgisi olan var mıdır? Birde dün biz baktık ciddi anlamda site bitmek üzere evler bitmiş durumda sanki mayıs ayı gibi taşınırız algısına kapıldım siz ne düşünüyorsunuz sevgili komşularım ?

Mzayd
1 ay önce - Prş 06 Şub 2020, 21:27

Hayırlı olsun diyelim. Ben de devir aldım 1 ay kadar önce. Devir aldığınız dairenin oyak tarafından alınacak devir ücreti satış fiyatının %1 + %18 kdv. Mesela 500000 üzerinden hesaplarsanız 5900 tutar. Noter de 3750 gibi bi rakam tutmuştu. Sizin daire fiyatı benimkinden yüksek olduğu için noter masrafı değişebilir mi bilmiyorum

kumit06
1 ay önce - Cum 07 Şub 2020, 09:03
tşk ederim

Merhaba teşekkür ederim bilgileriniz için siz daha sonra 0,79 dan kredi yapılandırması yaptınız mı? yoksa Oyak'tan mı devam ettiniz?

Acaba aranızda benim gibi iki kez işlem yapacak olan var mıdır? şöyle ben devir alacağım daha sonra 0,79 kredi kullanmak için tekrar noterden 2 kez işlem yaptıracağım acaba hiç bu süreci yaşayan oldu mu? devir sonrası bankaya kalan borçlar için başvurma ?

Green32
1 ay önce - Cum 07 Şub 2020, 15:47

Arkadaşlar evleriniz hayırlı olsun bizler de sizin karşınızda Kaşmir Yonca konutlarında oturuyoruz. Bildiğiniz üzere hemen sitelerimizin önünde Fatih Sultan Mehmet Bulvarı bulunmakta ve karşıdan karşıya geçmek için bir üst geçit yok. Kaşmir Yonca sakinleri olarak bizler büyükşehir belediyesine üst geçit yapılması için başvuruda bulunduk. Çeşitli cevaplar aldık ancak sizlerinde aynı taleple başvurmasının hepimiz adına faydalı olacağına inanıyoruz. Teşekkürler

i11Inside
1 ay önce - Cum 07 Şub 2020, 21:05

Büyükşehir Belediyesinin üstgeçit hususunda tarafıma verdiği cevabı;

"Söz konusu Göksu Parkı Bölgesinde Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde yaya üst geçit yapılması için yeterli yaya yoğunluğu bulunmadığı hususu tespit edilmiş olup; mevcut durumun devamının uygun olacağı görülmüştür. Bilgilerinize sunarız."

şeklinde oldu.

ngnygt
1 ay önce - Cum 07 Şub 2020, 21:30

Maalesef ülkemizdeki idarelerde planlama, öngörü, proaktif çalışma kültürü yerleşmemiş, o bölgede çok yakında binlerce kişinin yaşayacağı düşünülerek hareket edilmiyor. Orda bir kişiye araba çarpacak, sosyal medya veya tv'lere konu olacak, yol kesilecekte üst geçit yapacaklar.

Mzayd
1 ay önce - Cum 07 Şub 2020, 23:35

Hayır ben oyak tan devam ediyorum. Belki ara ödeme ile borcu düşürme ihtimalim var. Bankaya erken kapama cezası , dosya masrafı , hayat sigortası, oyak a ayrıca 2. Bi noter masrafı ödeme gibi konulardan dolayı düşünmüyorum. Ayrıca yine sizin fikriniz tabi ki ama haziran da teslimatta tapular çıkınca direk tapu devri almak daha mantıklı gibi o zamana kadar oyak tan devam edip o aşamada 2. Bi noter masrafı ödemeden direk tapu devri.

kumit06
1 ay önce - Pzr 09 Şub 2020, 14:34
Devir

Merhabalar cevaplar için tşk ederim son olarak bize devir alındıktan sonra eğer bankadan kredi çekilirse tapu verilir dendi eğer oyak'tan devam edersek tapu borçlar bitince veriliyormuş sizce bu sıkıntı yaratır mı? sonucta ev sizin ama tapu Oyak'ta?

nazif temiz
1 ay önce - Pzr 09 Şub 2020, 21:23

Tapuyu 10 sene sonra alacağınız için Gayrimenkul Değer Artış vergisi fahiş miktarda çıkabilir. Ben de bu soruya yanıt arıyorum aylardır ama bilebilen kimse çıkmadı. banka kredisinde tapuyu hemen alacağımız için şimdiden itibaren 5 yıl saymaya başlıyor üzerine. Yönetmeliklerde denilene göre tapuyu aldıktan 5 yıl içinde satarsanız değer artışından dolayı vergi ödemeniz gerekiyor. (OYAK dan sevinç hanım bu şekilde bilgi verdi) Tapuyu misal ben 575 bin TL üzerinden alacağım için, evin bedelinin bugünden itibaren 10 yıl sonra 575 bin TL den fazlaya satarsam (ki yıllık %5 lik bir artış bile baya üzerinde oluyor bu rakamın) vergi ödeyeceğim. Vergi de oldukça elle ttulur bir rakam çıkıyor netteki hesaplama motorlarında (yıllık ÜFE ler üzerinden hesaplanıyor. Tapuyu alım tarihi, evin satış tarihi, bu süreçte ödenen toplam faiz miktarı girdi olarak eklendiğinde çıkan vergi 40 ile 50 bin TL yi bulabiliyor) not:cepten yazdım yazım yanlışları için kusura bakmayın
edit: özetle OYAK sözleşmesinde kalırsanız borç bittikten sonra en az 5 yıl beklemeniz gerekiyor satmak için. kredi çekerseniz de tapuyu hemen alacağınız için 5 yıl sonra satabilirsiniz.
alo maliyeyi aramayı düşünüyorum en kısa sürede belki verimli bir yanıt alabilirim. keza ben evi borç biter bitmez satmayı düşünüyorum.

Esteban78
1 ay önce - Pts 10 Şub 2020, 20:47

Bugün haberlerde devlet bankalarında konut kredisi faizinin daha da aşağıya çekileceği haberi paylaşıldı. Umarım 0.69 veya daha da iyisi 0.58 leri görürüz o zaman iyi bir yapılandırma fırsatı doğar bizlere.

sayfa 271
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet