Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Pasaport limanı dalgakıran projesi
123 ... 91011   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Rafet Alatlı
12 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 11:33
İzmir Pasaport limanı dalgakıran projesi
Bülent
12 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 19:57
İZMİR PASAPORT'TAKİ 129 YILLIK DALGAKIRAN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLECEK


Alıntı:
PASAPORT'TAKİ 129 YILLIK DALGAKIRAN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLECEK
İzmir'in de Galataport'u olacak

Sergi ve gösteri mekanları, sualtı müzesi, amfi tiyatro, su ve ışık oyunları, marina, yat fuarı, tünel, akvaryum ve butik otelin yer alacağı projeye Orgeneral Özkök de onay verdiİzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 129 yıldır denize ve rüzgara dayanan "dalgakıran"ın İzmir'e kazandırılması ve cazibe merkezi haline getirilmesi için atağa geçti. İzmir'e farklı bir görünüm kazandıracak projenin 10 milyon dolara malolması ve 3 yılda tamamlanması planlanırken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan sonra Genel Kurmay Başanlığı'ndan da projeye destek geldi.

İhaleye çıkılacak
İzmir'deki sivil toplum örgütleri ve diğer odaların da desteği ile gerekli hukuki problemlerin çözülmesinin ardından proje ihaleye açılacak.
Demirtaş, Pasaport Limanı Dalgakıran Projesi ile ilgili İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak'ın da katılımıyla bir toplantı düzenledi. Uzunluğu bir kilometre olan dalgakıranın fikir projesini ürettiklerini belirten Demirtaş, "Tamamlandığında butik de olsa bizim de Galataportumuz olacak" dedi.

Paşa'dan destek
Dalgakıran projesi için Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın özelleştirme çalışmalarını başlattığını anlatan Demirtaş, Dalgakıran ve Konak Pier'in hemen yanında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Çakabey Limanı'nın olması sebebiyle projenin hayata geçirilmesi için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü ziyaret ettiklerini söyledi. Genelkurmay Başkanı'nın projeye çok olumlu baktığına vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:
"Eskiden bu gemiler için alternatif yoktu. Ancak Türkiye Denizcilik İşletmesi Alaybey Tersanesi'ni tamamen Deniz Kuvvetleri'ne tahsis etti. Alaybey Tersanesi'nde bugün Pasaport'taki gemiler için yeterli yer olduğunu ilettik. Ayrıca Foça'daki Askeri Liman'ın bir an önce tamamlanması gerekiyor. Maliye Bakanlığı kaynak aktarılıp Foça'daki limanın tamamlanması için çaba gösteriyor. Özkök Paşamız, konuyu Deniz Kuvvetleri Komutanı ile görüşeceğini ve soruna çözüm bulacaklarını söyledi."
Demirtaş, proje ile ilgili önlerindeki iki problemin askeri gemiler ve Konak Pier Alışveriş Merkezi ile Denizcilik İşletmeleri arasındaki hukuki anlaşmazlık olduğunu hatırlattı. Demirtaş, Maliye Bakanı Unakıtan'ın problemi çözme kararı aldığını bildirdi.
Dalgakıran projesinin bir fikir projesi olduğunu kaydeden Demirtaş, şunları söyledi:
"Biz projeyi üretiyoruz. Alan Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkacak. İhaleyi yerli mi yabancı mı yoksa İzmirli girişimciler mi alır bilemeyiz. Ancak kimse almasa da biz birleşerek, İzmirliler olarak projeyi hayata geçiririz. İhaleyi alacak firma, projenin ruhunu değiştirmeden, alanın tarihi dokusunu bozmadan yapacak. Alan genişletme ve dolgu olmayacak."
Projenin 10 milyon dolara malolmasını tahmin ettiklerini söyleyen Demirtaş, projenin 3 yıldan kısa sürede tamamlanacağını açıkladı. Demirtaş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le yaptıkları görüşmede Çiğli İlçesi'nde bulunan Kaklıç Askeri Havaalanı'nın 10 yıllık projeksiyonda büyük kapasiteli bir sivil havaalanı haline gelmesi konusunda da öneride bulunduklarını açıkladı.

Projede yok yok
Proje kapsamında 4 bin metrekarelik dalgakıran platformuna kültür-sanat, sergi ve gösteri mekanları, sualtı müzesi, amfi tiyatro, su ve ışık oyunları, kafeterya, bar, restoran, İzmir Evi, marina, yat fuarı, tünel ve akvaryum, yürüyüş ve seyir alanları, butik otel yer alacak. Dalgakırana denizden ulaşımın yanı sıra 18 metre yerin ve denizin altından geçecek olan 250 metre uzunluğundaki tünelden de ulaşılabilecek.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/11/03/index.php3?ka ...lum=gunluk


VolkanAtalay
12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:50
lütfen adetimizi bozmayalım bu projede gecikir emin olun...
Ayhan
12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 02:46cenkkit.

12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 04:56VolkanAtalay
12 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 00:54
sorun çok başlılıkta...
Bülent
12 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:08

Alıntı:
İzmir Pasaport Dalgakıran Projesi

İzmir Dünya Kenti Olsun

İzmir Pasaport Dalgakıran Projesi ile kentimizin çehresini değiştirmeye kararlıyız.

İzmir Ticaret Odası İzmir'in dünya kenti olması yolunda önemli bir projeyi sizlere soruyor.

Gelin, kent turizmine, tarih ve kültür dokusuna, ekonomisine birçok değer kazandıracak bu projeye hep birlikte sahip çıkalım.

AYRINTILI BİLGİ:

Hitay BARAN
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984234
E-mail: hitay.baran@izto.org.tr

Senem ÖZGÖNÜL
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984276
E-mail: senem.ozgonul@izto.org.tr
kaynak:
http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/Duyuru-Etkinlik/Ka ...algakiran/


VolkanAtalay
12 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:24
bu çok güzel bir proje
Bülent
12 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:29

Alıntı:
AYRINTILI BİLGİ:

Hitay BARAN
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984234
E-mail: hitay.baran@izto.org.tr

Senem ÖZGÖNÜL
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984276
E-mail: senem.ozgonul@izto.org.tr


Rafet Alatlı
12 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 18:14sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet