Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rafet Alatlı
17 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 11:33
İzmir Pasaport limanı dalgakıran projesi


TİCARET ODASI'NIN PASAPORT LİMANI DALGAKIRANI HEYECAN YARATTI
Bu proje İzmir'e yakışır

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, dalgakıranın kendilerine tahsis edilmesi durumunda en az 3 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi

Tesis ile bölgenin, sergi alanları, akvaryum, marina, mini amfitiyatro ve ışık oyunları ile cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor


İTO, Pasaport Limanı Dalgakıranı'nı sergi ve gösteri mekanları ile mini amfi tiyatronun bulunduğu ve ışık oyunlarının yapıldığı cazibe merkezi haline getirecek.

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) Pasaport Limanı Dalgakıranı'nı sergi alanları, akvaryum, marina, mini amfitiyatro ve ışık oyunları ile cazibe merkezi haline getirmeyi hedefleyen projesi, kentte büyük heyecan yarattı.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, dalgakıranın kendilerine tahsis edilmesi durumunda en az 3 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Önceki gün İzmir'e gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Konak Pier'in işletmecisi İzmer'in yetkilileri ile görüştüğünü ve dalgakıranı Hazine'nin üstüne alarak İTO ya da başka bir kuruluşa tahsis edeceğini açıklaması, İTO'nun çalışmalarını hızlandırdı.

Mimari proje hazır
1860 yılında yapılan dalgakıran ile ilgili mimari proje hazırladıklarını belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, projeyi Eylül'ün ilk haftası Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sunarak dalgakıranı resmen isteyeceklerini söyledi.
Unakıtan'ın dalgakıranın cazibe merkezi haline gelme fikirlerini desteklediğini belirten Demirtaş, "Sayın Unakıtan'dan İZMER ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin dalgakıranla ilgili mülkiyet sorunu nedeniyle mahkemelik olduğunu öğrendik. Unakıtan, dalgakıran önündeki hukuki süreci ortadan kaldırmak ve uzun süre beklemeyi durdurmak adına devreye girdi. İZMER'i de dalgakıranı almaya ikna ederek kentimize büyük bir hizmet verdi" diye konuştu.

Şeffaf tüp geçit
İTO, bakımsızlık ve gelişigüzel bağlanan tekneler nedeniyle görüntü kirliliği yaratan dalgakırana, sergi ve gösteri mekanları, küçük bir amfi tiyatro, su ve ışık oyunları yeri, İzmir'in simge balıklarının bulunduğu akvaryum, kafeterya, havuz, marina ve yat fuar alanı kazandıracak.
Tüm yatırımlar en az 3 milyon dolara mal olurken turizm kenti İzmir'in göbeğinde dev bir cazibe merkezi oluşturulacak. Yapılacak yatırımların 2006 yılı içinde tamamlanması hedeflenirken İTO Başkanı Demirtaş, "Gerekirse dalgakırana denizin altından şeffaf tüp geçit yapılabilir" dedi.

İzinler alınacak
İTO, dalgakıranın kendisine tahsis edilmesi durumunda yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinleri alacak. Üst yapı inşaatı gerektiren yatırımları, Konak Pier-North Shields Kafe'nin tam karşısında kalan 4 bin metrekarelik atıl bölümde yapacaklarını belirten Ekrem Demirtaş, şöyle konuştu:
"Şu anda neler yapacağımız tam olarak belli değil. Mevcut dalgakıranın beton bölümleri üzerinde neler yapabiliriz onu araştırıyoruz. Mimar arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içindeler. Ancak denizi doldurarak yer kazanma gibi bir düşüncemiz yok."

kaynak:
http://ya2005.yeniasir.com.tr/08/27/index.php3?ka ...lum=gunluk


        Umarım bu projede konak pier gibi bekletilmez...çünkü izmirde boyle güzel projelere karşı cıkacak topluluk vardır devamlı...kendinize iyi bakın


Bülent
17 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 19:57
İZMİR PASAPORT'TAKİ 129 YILLIK DALGAKIRAN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLECEK


Alıntı:
PASAPORT'TAKİ 129 YILLIK DALGAKIRAN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLECEK
İzmir'in de Galataport'u olacak

Sergi ve gösteri mekanları, sualtı müzesi, amfi tiyatro, su ve ışık oyunları, marina, yat fuarı, tünel, akvaryum ve butik otelin yer alacağı projeye Orgeneral Özkök de onay verdiİzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 129 yıldır denize ve rüzgara dayanan "dalgakıran"ın İzmir'e kazandırılması ve cazibe merkezi haline getirilmesi için atağa geçti. İzmir'e farklı bir görünüm kazandıracak projenin 10 milyon dolara malolması ve 3 yılda tamamlanması planlanırken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan sonra Genel Kurmay Başanlığı'ndan da projeye destek geldi.

İhaleye çıkılacak
İzmir'deki sivil toplum örgütleri ve diğer odaların da desteği ile gerekli hukuki problemlerin çözülmesinin ardından proje ihaleye açılacak.
Demirtaş, Pasaport Limanı Dalgakıran Projesi ile ilgili İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak'ın da katılımıyla bir toplantı düzenledi. Uzunluğu bir kilometre olan dalgakıranın fikir projesini ürettiklerini belirten Demirtaş, "Tamamlandığında butik de olsa bizim de Galataportumuz olacak" dedi.

Paşa'dan destek
Dalgakıran projesi için Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın özelleştirme çalışmalarını başlattığını anlatan Demirtaş, Dalgakıran ve Konak Pier'in hemen yanında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Çakabey Limanı'nın olması sebebiyle projenin hayata geçirilmesi için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü ziyaret ettiklerini söyledi. Genelkurmay Başkanı'nın projeye çok olumlu baktığına vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:
"Eskiden bu gemiler için alternatif yoktu. Ancak Türkiye Denizcilik İşletmesi Alaybey Tersanesi'ni tamamen Deniz Kuvvetleri'ne tahsis etti. Alaybey Tersanesi'nde bugün Pasaport'taki gemiler için yeterli yer olduğunu ilettik. Ayrıca Foça'daki Askeri Liman'ın bir an önce tamamlanması gerekiyor. Maliye Bakanlığı kaynak aktarılıp Foça'daki limanın tamamlanması için çaba gösteriyor. Özkök Paşamız, konuyu Deniz Kuvvetleri Komutanı ile görüşeceğini ve soruna çözüm bulacaklarını söyledi."
Demirtaş, proje ile ilgili önlerindeki iki problemin askeri gemiler ve Konak Pier Alışveriş Merkezi ile Denizcilik İşletmeleri arasındaki hukuki anlaşmazlık olduğunu hatırlattı. Demirtaş, Maliye Bakanı Unakıtan'ın problemi çözme kararı aldığını bildirdi.
Dalgakıran projesinin bir fikir projesi olduğunu kaydeden Demirtaş, şunları söyledi:
"Biz projeyi üretiyoruz. Alan Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkacak. İhaleyi yerli mi yabancı mı yoksa İzmirli girişimciler mi alır bilemeyiz. Ancak kimse almasa da biz birleşerek, İzmirliler olarak projeyi hayata geçiririz. İhaleyi alacak firma, projenin ruhunu değiştirmeden, alanın tarihi dokusunu bozmadan yapacak. Alan genişletme ve dolgu olmayacak."
Projenin 10 milyon dolara malolmasını tahmin ettiklerini söyleyen Demirtaş, projenin 3 yıldan kısa sürede tamamlanacağını açıkladı. Demirtaş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le yaptıkları görüşmede Çiğli İlçesi'nde bulunan Kaklıç Askeri Havaalanı'nın 10 yıllık projeksiyonda büyük kapasiteli bir sivil havaalanı haline gelmesi konusunda da öneride bulunduklarını açıkladı.

Projede yok yok
Proje kapsamında 4 bin metrekarelik dalgakıran platformuna kültür-sanat, sergi ve gösteri mekanları, sualtı müzesi, amfi tiyatro, su ve ışık oyunları, kafeterya, bar, restoran, İzmir Evi, marina, yat fuarı, tünel ve akvaryum, yürüyüş ve seyir alanları, butik otel yer alacak. Dalgakırana denizden ulaşımın yanı sıra 18 metre yerin ve denizin altından geçecek olan 250 metre uzunluğundaki tünelden de ulaşılabilecek.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/11/03/index.php3?ka ...lum=gunluk


VolkanAtalay
17 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:50
lütfen adetimizi bozmayalım bu projede gecikir emin olun...


şimdi ben size tahminlerimi sölimm bikere bu projeye hemen mimarlar odası karşı çıkar..sonra askeriye itiraz eder derki bizim orda gemilerimiz bağlı bizim açımızdan risk  tehlikeli derler..sonra iş belediyeye gider orda imar planı sorunu çıkar yada ona benzer bişi..kesinn..ardından inşaat başlarken ruhsatı iptal olur..sonra inşaat yeniden başlar..derken aradan 3 4 yıl geçer  birilerinin aklına gelir proje ama artık orayı yapan inşaat şirketi çoktan kapanmıştır tekrar ihale edliri..yani çoook uzun zaman alır izmirdeki her proje gibi...örnekmi istiyonuz..(özdilek alışveriş merkezi ve oteli,konak pier,dünya ticaret merkezi,konak viyadüğü...daha sayayımmı..) biz niye böleyiz yahu....

Ayhan
17 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 02:46

ben devam edeyim..
çevre yolu, Bayraklı Altınyoldaki yüksek yapı, Balçova'daki Güçbirliği holding binası, Aliağa-Menderes demiryolu ...


cenkkit.

17 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 04:56

ne guzel demis nico,
her giristigimiz seyi yarida birakiyoruz, ironi ikisinide biz yapiyoruz. hem ise basliyoruz, sonra durdurtuyoruz. biz dedigim, sonucta izmirli yapanda, bozanda...

o konaktaki yarim kalmis beton yigini en sinirime giden sey. boyle rezillik olmaz. sehrin meydanina git yarim viyaduk yap, sonra kalsin o, kaldirma, cozumde yaratma. Sevgili eski Baskan Piristina sagolsun, yarim bir cozum uretti, yesilliklerle ortuldu bir bolumu. havadaki bolumune ne olacak peki. Arkadaslar bilgisi olan var mi bu konu ile ilgili? Biraz saptirdim konuyu ama, gene geldi aklima, bir gelisme olmuyor bu yarim kalmis viyaduk ile ilgili...  VolkanAtalay
17 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 00:54
sorun çok başlılıkta...


ewet sorun bu ..bence..tabi..konak viyadüğünden sorumlu karayolları bölge müdürlüğü..belediye değil yani  neden bu sorunlar hep bizim başımıaza geliyor bilm çevre yollarını karayolları bölge müdürlüğü yapar..belediye karışamaz bildiğim kadar ile..konak viyadüğü ise sanırım imar planı ile ilgili bi durum var yoksa sorun sanırım parasal değil yoksa koskoca devlet bi üstgeçidi yapmaktan aciz değil..şöle diyim herkes işten kaçıyo kimse çözüme gitmiyor uğraşmıyor..izmirin bence tek patronu olmak zorunda ..biz seçimlerde kimi seçiyoruz..? belediye başkanını ok. valide devlet tarafından atanıyor.ok. olay bitmiştir..yok karayolları yok anıtlar kurulu yok bu yok şu sonra durumu görüyoruz kaybeden izmir oluyor..

Bülent
17 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:08

Alıntı:
İzmir Pasaport Dalgakıran Projesi

İzmir Dünya Kenti Olsun

İzmir Pasaport Dalgakıran Projesi ile kentimizin çehresini değiştirmeye kararlıyız.

İzmir Ticaret Odası İzmir'in dünya kenti olması yolunda önemli bir projeyi sizlere soruyor.

Gelin, kent turizmine, tarih ve kültür dokusuna, ekonomisine birçok değer kazandıracak bu projeye hep birlikte sahip çıkalım.

AYRINTILI BİLGİ:

Hitay BARAN
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984234
E-mail: hitay.baran@izto.org.tr

Senem ÖZGÖNÜL
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984276
E-mail: senem.ozgonul@izto.org.tr
kaynak:
http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/Duyuru-Etkinlik/Ka ...algakiran/
VolkanAtalay
17 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:24
bu çok güzel bir proje


bu projede ne gibi pürüzler kaldı acaba her türlü desteği vermeye hazırım elimden geldiğince

Bülent
17 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 17:29

Güzel bir soru, görevli kisilere mailmi yazsak acaba?


Alıntı:
AYRINTILI BİLGİ:

Hitay BARAN
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984234
E-mail: hitay.baran@izto.org.tr

Senem ÖZGÖNÜL
İzmir Ticaret Odası
Tel   : 0232 4984276
E-mail: senem.ozgonul@izto.org.tr


Rafet Alatlı
17 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 18:14

mukemmel bir proje bence.bu gerçekleşirse İzmirimiz mükemmel bir çekim merkezi kazanmış olur..İzmirimiz çok ihmal ediliyor..bu gibi projelere cok ihtiyacımız var..umarım bir an önce gercekleşir...tanrım sen İzmir Ticaret Odasına yardım et..sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet