Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alicetins

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 18:34
Ankara'da Emlak Balonu ve Alıcı Bulamayan Konutlar!

Ankara’da barınma ve konut arzı incelendiğinde ihtiyaçtan daha fazla konut yapıldığı kent planlaması raporlarında yer aldı. Ancak bu denli hızlı ve ihtiyaç fazlası konutlaşma ya karşın, konut fiyatlarında anlamlı bir azalma olmadı. Eski binalara ve küçük dairelere ederinin çok üstünde isteyen konut sahipleri ve müteahhitler yüzünden Ankara da emlak piyasası durma ve gerileme iyice hissedilmeye başladı.

Çevremde dolaştığım zaman çevremde 1-2 senedir satılık ilanı duran bir çok daire görüyorum. Bir çoğuda satamadığı için kiraya veriyor. Emlakçıların çoğu iş yapamadıklarından yakınıyor. Sıfır daireleri satamayan müteahhitle dolu ama halen de yeni inşaatlar başlıyor. Boş olan yerlerin çoğuda merkezi olan yerlerde bulunuyor.

Ankara’da barınma ve konut arzı incelendiğinde ihtiyaçtan daha fazla konut yapıldığı kent planlaması raporlarında görülüyor. Ancak bu denli hızlı ve ihtiyaç fazlası konutlaşmaya karşın, ne konut fiyatlarında ne kiracı olarak ikamet edenlerin oranında ne de hane halklarının barınma giderlerinde anlamlı bir azalmanın söz konusu olmadığı görülmektedir.

Ayrıca bir çok inşaat firmasının krizde olduğunu artık sektörün önde gelenlerinden duymaya başladık. Bunların içinde güçlü dediğimiz firmalardan mahalle arası müteahhitlere kadar geniş bir yelpaze yer alıyor.

Yakın bir müteahhit abim 6 ayda 1 ev sattı o da çok az bir kâr ile banka faizleri kemiksiz yılda %14-15 veriyor ama geçen sene aldığın evin fiyatı hala aynı piyasa doydu artık yıl sonuna kadar daha hissedilir olacak. İşte ilk el satış sayılarında (köpükleme de denilen) arsa sahibi ile müteahhit arasındaki paylaşım (bölüşüm) konutları da yer almaktadır. Bu da satışlar fazla demenin başka bir yalan hikayesidir.

Bu yüzden sektöre kulak verdiğinizde halen faaliyet gösteren 200 bin büyüklü-küçüklü firmanın belki de yarısının bir-iki sene içinde tasfiye olacağı iddialarını duymadan geçemezsiniz.

Sırf evler içinde değil sıkıntı yıllardır çevremdeki bir çok küçük büyük dükkan kiralık ve satılık ilanı asılı şekilde duruyor. Artık Özel bankalar ev kredisi vermekten çekiniyorlar. Devlet bankalarında son kurşunlarını kullanıyor.

Peki bu durum değişir mi? Reel ücretler artmıyor, Fed’in sıkılaştırma politikası yüzünden Türkiye’de faizleri düşürmek imkansız, zaten bir tülü disiplin altına alınamayan enflasyon ve açgözlü arsa sahipleri de ucuz konut imal edilmesinin önünde engel. Bunlar konut pazarı için veba salgını gibi koşullar.

Bir sonraki aşama yatırım için alanların zararına mal boşaltması ve/ya müteahhittin halen 2 milyona vardığı iddia edilen boş konut stoğunu dampingle elden çıkartarak pazarda dengeyi iyice bozması bir olasılık. İnşaatçılar ve yatırım için tutanlar birbirleriyle negatif etkileşime yani fasit daireye girmesi pazarda kapitülasyon getirir, yani fiyatlar çok hızlı geriler.

Bu kötü senaryoyu hesaba katmasak da, önümüzdeki 2-3 yıl içinde devlet teşviğine rağmen inşaat sektörü faaliyetinin gözle görülür ölçüde yavaşlaması kaçınılmaz. Bu durumda önce ekonomide ciddi sıkıntılar yaşayacağız. İstihdam yavaşlayacak, camdan demir-çeliğe kadar bir çok işkolunda talep eksikliği baş gösterecek. TUIK hesaplarında milli gelirin %7-8’ni teşkil eden bir sektörün fren yapmasını ekonominin kazasız atlatması kolay değil.

Ek olarak, tam yekününü bilemem, ama 10-15 milyar dolara vardığı iddia edilen zordaki inşaatçıların kredileri nasıl geri ödenecek? BDDK’nın göz yumması sayesinde bu krediler ötelenir de, bankalarda likidite tükeneceği için diğer alanlarda krediler iyice pahalılaşır.

Ankara Emlak Piyasasından Ev alacakları güneşli, biz yorumcuları ise zor günler bekliyor.

Misafir f81

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 18:42

Yapılan inşaat sayısı geçen seneye oranla belkide yüzde 20 artmışken satışlar ancak yüzde 1,7 artmış o da tuik'in verilerine ne kadar güvenirseniz işte.

Bizim eve 600 bin verdiler vermedim diyenler istediği fiyattan satışa çıkarsınlar bakalım satabilecekler mi? İstediği fiyatın yüzde 20 altına satabilirse iyi. hiç durmasın satsınlar.

Ankara Etimesgutta yakınımın 2+1 dairesi var. 5 aydır kiraya vermeye çalışıyor. Çıkan kiracı 750 tl' den çıktı. 775 dedi gelene 700 olur diyordu sonra 650 olsun dedi geçen hafta biri tamam dedi ama oda aramadı tekrar.

İnsanlar artık paralarını ev almak yerine faiz, altın vb... gibi başkaca yatırımlarda değerlendirmeyi tercih ediyor. Çevremdeki çoğu kişinin düşüncesinin ağırlıklı olarak aşağıdaki gibi olduğunu gözlemledim.

-evlerin değeri eskisi gibi artmıyor,
-düzgün ve kirasını düzenli ödeyen kiracı bulmak zorlaşıyor,
-kira geliri elde ettikten sonra vergi dairesine kira beyanı ve belediyeye emlak vergisi ödenince yaklaşık olarak iki ile üç kira bedeli gidiyor,
-evi bir miktar kredi ile alınsa banka yüksek kredi faizi alıyor.

-ev alınacak para bankaya faize yatırılsa, banka vade sonunda faizinizi hesabınıza ödüyor, risk yok.
-ev alınacak para faize yatırılırsa, banka vergi kesintileri yapıldıktan sonra size net tutarı yatırıyor. ayrıca vergi dairesine beyan vermeye gerek yok.

Şimdi sizlere şu şekilde veya bu şekilde yapın deme şansım yok çünkü ülkemizde ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor.

Ama özellikle son bir yıllık zaman evlerin eskisi gibi satılamadığı ve fiyatların düştüğü de bir gerçek.

Misafir 7a0

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:01

özellikle eryamanda yapilan 1+1 ler hem alanin hem de muteahitlerin elinde patladı..

Misafir 927

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:13

Kriz derinleşiyor... 262.500 müteahhit iflas edecek.

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı: Türkiye’de 350 bin müteahhit var. Bunların sadece yüzde 25’i kurumsal firma. Çürük elmalar yakında temizlenecek.

Başta kentsel dönüşüm olmak üzere inşaat sektöründe kriz büyüyor. Her önüne gelen müteahhit olduğu için yarım kalan proje sayısı da her geçen gün artıyor. En son Pana Yapı’nın Fikirtepe’de 1000 konutluk iki kentsel dönüşüm projesini durdurması konutzede sayısına yenileri eklenecek endişesi yarattı.

İstanbul İnşaatcılar Derneği (İNDER) Orunsal Başkanı ve Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, inşaatıların piyasadan oldukça korkmaya başladığına işaret ederek, önüne gelenin, işi bilinen de bilmeyenin de inşaatçı olduğunu söyledi. Fikirtepe’de inşaatçılıkla hiç alakası olmayan firmaların iş yapmaya çalıştığını bu nedenle projelerin yarım kaldığını belirten Aşçıoğlu, “Sadece Fikirtepe’de değil başka yerlerde de bu örnekler var. Bazı vatandaşlar 1-2 metrekare için evini arsasını hiç bilmediği müteahhide verdi. Burada vatandaşın da hatası var. Şimdi Bakan çıkmış Fikirtepe’de ben işi yapacağım. Hayır yaptıramazsın. Sadece yapan değil yaptıran da suçlu. Bakanlık mı yetkililer mi kimse kim... Bu işi yapabilecek firmalar sınıflandırılmalı. Vatandaş da bedel ödemeli” ifadesini kullandı.

Çürük elmalar

Şu anda kurumsal bir çok inşaat firmasının da maliyetine iş yaptığını anlatan Aşçıoğlu, “Çünkü duran bisiklet düşer. O yüzden maliyetine de olsa iş yapıyor. Avrupa Birliği’nde 35 bin müteahhit var. Türkiye’de ise kayıtlı 350 bin. Bunların yüzde 25’i gerçek kurumsal firma. Yüzde 75’i ise maalesef büyük projeler de yapıyorlar ama onların hepsi çok yakında gidecek. Çürük elmalar yakında temizlenecek. Bu sektörü doğru düzgün yapmak zorundayız. Bu ülkede her önüne gelenin inşaat yapmaktan çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

Ne dönüşümü PALAVRA

Kentsel dönüşümü de eleştiren Yaşar Aşçıoğlu, “Nerede kentsel dönüşüm var, palavra. Yapısal dönüşüm var. Ada ada, mahalle mahalle bazlı proje olmalı” dedi. İnşaatta en büyük maliyetin arsa olduğunu anlatan Aşçıoğlu, “Vatandaşın ödeyebileceği konutlar yapılmalı. Bunun için arsaların gerçek değerine oturması gerekiyor. Kullandığımız kredilerin faizi yüzde 18’leri buluyor, o zaman da inşaatçı iş yapamıyor” diye konuştu. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçen haftalarda, “Ülkemizi kentsel dönüşümle depreme hazır hale getireceğiz. Yılda 500 bin konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz. 15 yıllık bir süreç koyduk önümüze. Bu süreç içerisinde toplam 7.5 milyon binayı dönüştüreceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Misafir 49b

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:28

Ankaranin ici son 10 yılda boşaldı. Büyük boy Yozgat şu an. Kim ne yapsın o kadar evi?

Misafir 628

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:37

İsabetli bir konu olmuş. Konut balonu bilmem ama fiyat balonu var gibi. İnsanlara hayal satarak şimdilik satış yapmaya çalışıyorlar. Gelecekte şöyle olacak böyle olacak diye matematiğe aykırı satışlar gerçekleştiren var. Kira çarpanları tavan yapmış hal böyleyken alanın elinde kalması normal. Zamanla fiyatlar olması gereken noktaya mecburen gelecek ve hareket ancak o zaman başlar. Fed ardından zaten faizler iyice artacak talep otomatikman düşecek. Kurlara bakınca hepsi tavan yaptı bu durumda kimse elindeki parayı konuta vermez. Özellikle yaşadığım semt olan Eryaman'da 500 bin dedikleri konut 1700 TL kira yazmışlar varın siz hesaplayınız akla ziyan matematiği. 500 binlik evin kirası 2.400 TL olmalı oysaki. Bu arada mevduat 5 bin TL net veriyorken kimse yatırım için ev almaz oturum için ev alır. Ben şahsen ev alacağım parayı bankaya attım kirada oturuyorum cebimede para kalıyor evi istediğim zaman alırım nede olsa değer kazanmiyor artık.

Misafir eec

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:37

Arsa sahibine 3 daire, demirciye bir daire, camcıya, ustaya bir daire vs. vererek apartman tamamlayan, kalan daireleri inanılmaz fiyatlara satan, hiçbir iş yapamayacağı halde müteahhitlik yapan kişiler biraz anlasın o devrin kapandığını.

Misafir bc0

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:42

Yavaş yavaş içeri alınmalar, milletin isyanından kaçan müteahhitlerin haberleri çıkmaya başlar. Bu ülkede milletim de affedersiniz saf gibi saçma sapan dairelere ederinden kat kat fazla para verip gösteriş yarıştırmaktan top yekun hepsi helak olacak.

Çok iyi biliyorum, yakın bir arkadaşım Ankara'da ki malum meşhur apartman dairesinin süslüsü olan rezidans denen şeylere çıkalım diye kocasını darladı, mevcut evlerini satırdı, peşinat vererek aynı siteye girdi, sonra baskı yaptığı kocişkosunun işleri kötü gitti, aidatları kiralık daire fiyatına yükseldi.

Daire ellerinde patladı daireyi elden çıkarıp bir nebze peşinat olsun dediler, verilenle daire alamadılar sonra malum huzursuzluk ve boşanma, ellerindeki parayı da bölüşemeyip hayatlarının içine maffettiler.

Simdi bu kafadaki insanlar çok oldukça o uyanık müteahhitler de çok olur. O ev alacak saflar da para kalmadı, o evi satacak adamların göstereceği insan da kalmadı ve dairelerine buldukları kredilerin bankaları çöktü.

O yüzden neymiş bir dizide oynayan adamın gösterdiği maketten daireyi almayacaksın, yakın arkadaşın ya da arkadaşın ya da eski komşun bir ederin fazlasında satılan daire denen şeylere çıktığında sen de çıkmak zorunda değilsin.

Muhit iyi diye uç fiyatlarla daire almayacak veya kiralamayacak sın...

İnsanlarımız şunu öğrenmeli, müşterinin talepleri satışı doğurur, sen talebi kıstığı anda talep de sana göre şekillenir.

İşte bunu anlatacak bürokrat siyasetçi hoca lazım.

Ankara'da Emlak balonu çok fena şişti. Bu evleri alacak adam kalmadı artık.

Misafir bc0

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:49

asıl yanlış ev almanın yatırım olarak görülmesi.insanlar 450.000 tllik evi 1000 tl ye kiraya verip yatırım yaptıklarını düşünüyorlar.hali ile kiracı tokluğuna ulaştığımızda bu balonda patlayacak.
kiracıları incelediğimizde öğrenciler var bunun içinde. çoğu üniversitenin bölümleri tercih edilmediği için kapattığını düşünürsek önümüzdeki senede bunların sayısının düşeceğini düşünüyorum.
bir diğer kiracılar ise memurlar.enflasyonun altında zam alan ve artık beyaz yakalı olmaktan çıkan bu sınıf tahminimce 1-2 yıl içinde ev arkadaşlığını yeniden düşünecek.
yeni evli çiftler için hiç bir varsayım yapamıyorum.ama ayrılık oranları eminim emlak sektörünü etkiliyordur.
kısacası kiracı faktörü değişken olduğunu gösterirse önümüzdeki günlerde 260.000 tane müteahhit ortaya çıkacak.ayrıca sektör olarak genel bir vizyonsuzluk mevcut.baba müteahhit olup oğluna inşaat mühendisliği okutan vizyonsuz insanlar tanıdım.

Misafir 812

10 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 20:11

Ankara da Emlak balonu patladı arkadaşlar.

Fark şu ki, yurt dışında şahit olunan şekilde olmadı bu patlama. Yine bu başlıktaki arkadaşların bahsettiği maliyetlerin artışı, alan daralması, piyasayı boğacak kadar emlak pompalanması, plansız rant alanları, bankaların emlak almak isteyenlere müsamaha göstermemesi ya da suni şekilde göstermesi vb.

Ankara da önemli firmaların bayrak projeleri bomboş. Satışlar tamamen durmuş durumda. İster mahalle arası 2+1 ahırdan bozma evler olsun, ister lüks rezidanslar olsun. "durdu" artık.

Ne satış, ne kiralama yürüyor. İsteyene bu forumdaki istediği firma ve proje hakkında bilgi verebilirim. Balon patladıysa fiyatlar neden düşmüyor?

Çok basit. Aç gözlülük. Yurtdışı ülkelerde emlak balonu patlaması gibi bir duruma gelindiğinde gerek vatandaş, gerek devlet kurumu nakit ihtiyacını karşılamak ve çark duracağına yavaş dönsün mantığı ile fiyatlarda düşüş olur.

Bizde böyle yürümüyor. Kimisi elindeki varını yoğunu umutlarını bahsi geçen yapıya bağladığı için, kimisi de sadece "bi enayi düşer elbet, gömerim" kafa yapısına sahip olduğu için fiyatlarda değişim olmuyor.

Çok merak eden Bağlıca dan başlayıp Ankara'nın tüm ilçelerdeki binalara baksın, bom boş.

Yakında viran hale dönmek üzereler projelere bakın bakalım. kaçı boş, satışlar % kaçta.

Yine merak eden için hangi bölgede hangi büyük firmaların hangi lüks projeleri "elinde patladı" bilgisini verebilirim.

Öyle reklamlardaki gibi "şu kadar zamanda bitti, son 10 daire kaçırmayın," yok efendim "1. etap o kadar hızlı gitti ki vay be ya dedik, Teşekkürler Türkiye 2.etap geliyo hea" gibi değil olay.

İşlerin yürüdüğü elde kalan 3-5 proje var ülke bazında.

Unutmadan "müteahhit firmaların %25'i kurumsal" lafına da şu an baya güldük. %1.

Fiyatlar neden düşmüyor biliyor musunuz? küçük bir anım;

-şu an oturduğum evi ev sahibi satışa çıkardı. önce bana sormuştu almak ister miyim diye. hayır dedim. fiyat biçti. tam 500.000 tl. işin içinden biri olarak kendisini aradım, hacı abi yapma bak satamazsın dedim. yok satarım dedi. peki dedim. 2 senedir 1 telefon gelmemiş. fiyat ne dedim? 500.000 tl dedi.

Kredi başvurusu yapacakken bu bilgiyi dikkate alın başvuru paranız çarçur olmasın. Geri de vermiyorlar.

Artık devlet bankaları bile 1.20 orandan konut kredisi verirken mutlaka evin değerinin altında toplam çıkarıyor.

Bir nevi az kredi veriyor cebinden az para çıkıyor.

Evin fiyatını belirleyen ekspertizlere talimat gelmiş anlaşılan...

Özel bankalar daha fena zaten onlar 10 krediden 2 si olumlu oluyor.

inşaat sektöründe hissedilen krizdir.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet