Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Resul GUL

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 01:02
Adana Yeni Kent Meydanı Projesi


Başkan Sözlü Yeni ‘Kent Meydanı’ Alanını İnceledi
Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana’nın prestijini yükseltecek yeni bir kent meydanını kente kazandırmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

THK Binası ve Çevresi Yıkılmadan önce..THK Binası yıkıldıktan sonra..


Başkan Hüseyin Sözlü, Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarının güneyinde, Atatürk Caddesi ve D-400 Karayolu’na cepheli 10 katlı Türk Hava Kurumu (THK) binasının yıkım çalışmalarının ardından bölgeye gelerek alanı inceledi.

Adana ya Hayırlı uğurlu olsun..

THK Binası yıkıldı Artık Meydan Çalışmasına başlanacak Bilgi ve fotoğrafları artık bu Başlıkta yazar ve tartışırız..

Haberin Detayı


Alıntı:
İnceleme esnasında yıkımla ilgili görüş ve düşüncelerini aktaran Başkan Sözlü, ‘’Belediye başkanları şehrin nasıl baş mimarı ise belediye binaları da bulundukları kentin aynası, vitrini, sembolüdür.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarihi taş binası ve hemen arkasında bulunan hizmet binası, şehirdeki kentleşme içerisinde kaybolmak üzere iken hem belediye binamızın etrafına nefes aldırmak hem de vatandaşlarımıza bir kent meydanı kazandırmak için kolları sıvadık.

Atatürk Caddesi ve D-400 Karayolu’na cepheli 10 katlı, bin 367 metrekare arsa üzerinde, 24 daire, 33 büro ve 29 dükkandan oluşan THK binasını kamulaştırma işlemlerini sonuçlandırdık ve Türk Hava Kurumu (THK) binasında, kamulaştırma işlemlerinin ardından, yıkım çalışmalarını tamamladık’’ dedi.

‘’ADANA’DA KOLLEKTİF RUH HAKİM’’

Adana’da ‘birlikte başarıyoruz’ ilkesinin gelişi güzel olarak kullanılan bir kalıp olmadığını, kentin geleceğini inşa eden her projede üniversitelerden konunun uzmanı isimlerle, odalar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ettiklerini ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, ‘’Kent Meydanı projemiz için de yine ‘birlikte başarıyoruz’ ilkemize bağlı kaldık, alanında uzman isimlerle bu projenin her aşamasında istişare ettik.

Adana’da ortak akıl, kollektif ruh hakim; Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş bu konuda öncü. Meryem Abdurrahim Gizerler Orta Okulu’nun Kamulaştırma çalışmalarını ivedilikle sürdürüyoruz.

Çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından okul binasının da yıkımıyla toplam 9 dönüm alanda Adana’ya kent meydanı ve meydanın altına da otopark kazandıracağız. Hedefimiz daha yeşil, daha yaşanabilir bir Adana’’ dedi.

http://www.adana.bel.tr/baskan-sozlu-yeni-kent-me ...-inceledi/

http://m.milliyet.com.tr/thk-binasi-kent-meydani- ...r-2566343/Mert Savaş

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 02:45

alan çok küçük değil mi ya

Ömer_KSK
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 03:18

Okul binaları da yıkılınca alan genişleyecek. THK binasının yıkımı daha hiçbir şey.Resul GUL

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 07:42

Bu Alanın neredeyse 2 katı Alan daha yıkılacak Bu Alana Okul ve bayağı büyük olan bahçesi de dahil edilecek..

Mert Savaş

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 12:21

Meydan alanı trafiğe kapansa ve içinde büyük gösterişli anıtlar olsa çok güzel olur, örnek olarak Budapeşte'den bir meydan görüntüsü bunun biraz yeşiilendirilmiş versiyonu olsa yakışır benceMisafir 15d

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 12:26

Çok harika, size yüzde yüz katlıyorum , estetik ve mimari değeri olan bir meydan olmalı , bunlara Abrupada Tak diyorlar , Arc de triumph mesela.kaan0703
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 15:55

budapestedekı meydanın arkası komple içinde havuzlar ve müzeler olan park zaten ..

Misafir 04b

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 16:16

Biz neden böyle bir ülkeyiz, nereden tutsan yarım yamalak, param var meydan yapıcam desen , meydanın çevresi gecekondu Örnek Seyhan belediyesinin yaptığı meydan, şimdi büyükşehirin meydan projesi vs.
Git Avrupada kasabanın bile meydanı var, yıl olmuş 2018 bunlar Adanada daha yeni düşünülüyor. Kaan bey , dediğiniz doğru ama planlama yapılmamışki , hep gün kurtarılmış, yollara bakın daracık .
Ha birde 5 Ocak meydanı (!) ve istasyon meydanı (!) , bu ikisi meydan değil, meydan kelimesinin hiç bir vasıf ve mahiyetini taşımıyorlar.
Adanayı yıkıp baştan yapmak lazım.


COGRAFYACI
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:39

Misafirin söylediği doğru. 5 ocak meydanı ve istasyon meydanı deniyor ama buralar kesinlikle meydan değil, sadece kavşaktır. Adanada maalesef şehir meydanı yok. Seyhan belediyesnin yaptığı meydan da asla ihtiyacı gidermez, çünkü yeri de yanlış, etrafındaki gecekondu yapısı ise zaten komik ötesi bir şey. Sabancı Kültür sitesinin oradaki nehrin sahilinde Büyükşehir Bldnin bir düzenlemesi var, ama bana göre orası da çarşıya ve merkeze ters bir yer. O yüzden yapılacak tek şey, masraflı da olsa Dörtyol kavşağı etrafında biraz yıkım yapıp burada trafikten izole bir meydan açmaktır. Veya İnönü parkının etrafındaki yapıları yıkıp burada İnönü parkının 2-3 katı büyüklüğünde bir meydan ortaya çıkarılabilir.

Misafir 778

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:41

Carsidaki eski binalari yikacaksin ortaya büyük bir alan ortaya çıkarsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET