Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
mafakyanc

1 yıl önce - Pzr 25 Şub 2018, 20:39

Alıntı:
Hollanda tam 300 sene sömürge olarak kalmışsa da halkta Hollanda'ya karşı bir nefret yoktur. Hatta ülkenin en önemli üniversiteleri hastaneleri Hollanda tarafından yapılmıştır.

Size 1980 yılına ait bir hatıramı (ki o zamanlar daha 28 yaşındayım...) önyargısız olarak nakledeyim (konunun üzerinden 37-38 yıl geçtiğinden bu anlattığım yaklaşım günümüz Endonezyasında umarım ki epeyce hafiflemiş olabilir...):

Lufthansa ile Frankfurt-İstanbul uçuyorum, uçak bir Boeing 727. O zamanlar şimdiki business class yoktu ve ön kabine first class denilirdi. Ön kabinde dört kişiyiz: bir Alman, bendeniz, benim ön ve arkamdaki koltuklarda oturan Musevi asıllı Türk, iki iş adamı. Haliyle kısa sürede sohbet başladı. Arkamda oturan, daha da Avrupai yüzlü, tam beyaz tenli, zayıf ve uzun boylu bir kişi. Eşiyle birlikte, bir turizm araştırması için Jakarta'ya gitmişler; o zamanlar ne TK'nın Uzakdoğu seferleri var; ne de ME3 denilen Körfez Havayolları'nın bugünkü durumu... Orada muhatapları haliyle yerli ama varlıklı bir aile. Bunları bir akşam pahalı olduğu anlaşılan bir restorana götürmüşler. Oradaki restoranlarda "hesapça daha üst düzey" insanların oturdukları özel bölümler vardır. Bazıları sadece bir gruba ayrılmıştır, bazılarında birkaç grup beraberce yemek yiyebilir. Bunlar da bu ikincisine denk düşmüşler. O özel bölüme girdiklerinde içeride yerli bir aile oturmuş, yemek yemekteymişler. Bizimkiler içeri girince bunlar apar topar dışarı fırlamışlar. Türk Musevisi durumu anlayamamış ama rahatsız da olmuş. "Ne oldu ki, bir yanlış hareketimiz mi oldu?" diye sorunca Endonez'yalı ev sahibi: "Hiçbir terslik yok, onlar bir beyaz Avrupalı ile aynı bölümde yemek yiyemezlerdi ve gereğini yaptılar! Sizi davet eden ben olmasaydım, ben de aynı şekilde davranırdım!" diyerek izahatını yapmış!...

Evet belki Holandalılara (ve onların nezdindeki tüm "beyaz tenli Avrupalılara") karşı nefret yokmuş ama korkudan ve eziklikten ileri gelen gereksiz bir saygı duyma da varmış...

murad_1299
1 yıl önce - Pzr 25 Şub 2018, 20:56

Bi senesinde birkaç hafta 3 Endonezyali ile ayni odada kalmiştim

Genelde sıcakkanlı insanlardı

Saffet 1001

1 yıl önce - Pzr 25 Şub 2018, 21:05

Indonezya Malazya ile beraber Dinimiz Islamin cok guzel yasansigi Iki Ulkedir.
ABBATILER doneminde Islam Imparatorlugu tarafindan Hint Okyanusu ve doguya yapilan Seferler sirasinda bu adalar kesfedilmis Maldivden avusturalyaya kadar bu Adalik yerlerin Halki kendi Rizalari ile Islam dinine gecmislerdir ve haraca baglanmamislardir. Ayni hususda Osmanli Imparatorlugu ilede siki Ticaret baglari olusturulmus idi

murad_1299
1 yıl önce - Pzr 25 Şub 2018, 21:08

Yaz okulundaydim
Odada 3 Endonezyali, 1 Suriyeli vardı

güzel günlerdi

Misafir f00

1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:41

ENDONEZYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER(14)

* Endonezyalılar kolonyayı bilmez ve bazı marketlerde az bulunan kolonyaları da kullanmazlar.

* Lion isimli yerel havayolu şirketinin hemen hemen her seferi rötar yapar ve kimse bu duruma tepki göstermez.

* Bu ülkede düğünler kız evinde yapılır.

* Bazı adalarda Çin orjinli Endonezyalılar , köpek- maymun-fare-timsah eti yerler. Köpek ve domuz eti inek etinden daha pahalı olduğu için sokaktaki etler genellikle güvenilirdir.

* Ülkede yıllık sıcaklık 25-30 derece aralığında değiştiği için her mevsim aynı kıyafet yeterlidir.

* Hava sıcak olduğu için jean pantolon hiç yaygın değildir.

* Bizim ülkemize göre trafik çok yoğun ve karışık olmasına rağmen korna sesi çok az duyulur.

*Yollar henüz çok iyi olmadığı için 100 Km yolu 3-3,5 saatte ancak katledebilirsiniz.

* Ülkede az miktarda olan otobanlar özeldir ve bir otobandan çıkmadan diğerine girmiş olabilirsiniz . Yani hem girişte hem çıkışta ücret ödeyebilirsiniz.

*İnternet hizmeti çok ucuzdur ve 30 GB internet paketini 10 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz. Tabi bu ( gece - video- chat gibi kısımlara ayrılan bir pakettir)

* Badmington çok sevilen bir spordur ve herkes bilir.

...
DEVAM EDECEK

mahmut11
1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:43

15 DE BENDEN GELSİN:

FETÖ'nün teröristlerini bize iade etmemiştir.
Yine de FETÖ'cü teröristler Avrupa'ya sığınmaya çalışır.

Misafir f00

1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:45

Yanlış biliyorsunuz , daha geçen ay 2 kişi özel uçakla Türkiye'ye teslim edildi.

Misafir bbd

1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:50

Endonezya'da hakim Türk cemaati Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerinin talebeleridir ve burada 50 sen fazla pansiyon vardır.

orhan akıncı
1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:52

Alıntı:

Yanlış biliyorsunuz , daha geçen ay 2 kişi özel uçakla Türkiye'ye teslim edildi.

Çok fazla kişi bırakmışlar. Yarısını bırakmamış olsalardı keşke
1 tane yeterliydi...

Misafir 534

1 yıl önce - Prş 01 Mar 2018, 15:56

Endonezya'da o dediğniz gruptan çok az kişi var. Çoğu Türk Süleyman Efendi grubundan . Toplam Türk sayısı 400-500 civarı

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET