Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cemoli D18
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 21:46
Doğu Guta'da İnsanlık Ölüyor


Doğu guta sorunu her geçen gün artarak devam ediyor.

Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin başkent Şam'da abluka altında tuttuğu Doğu Guta'da 21. yüzyılın en büyük insani krizlerinden biri yaşanıyor.

Şam'ın doğusundaki bazı ilçe ve beldeleri içeren 104 kilometrekarelik bölge, iç savaşın en büyük felaketine sahne oluyorAlıntı:


Esed rejimi Doğu Guta'da 25 sivili daha katletti
Esed rejiminin Doğu Guta'ya saldırılarında 167 sivil öldü
Esed rejimi Doğu Guta'da sivilleri hedef aldı: 58 ölü
Esed rejiminin Doğu Guta'ya saldırılarında 9 sivil öldü
Esed rejimi Doğu Guta'yı harabeye çevirdi
Doğu Guta'da 3 ayda 729 sivil katledildi

Rejimin kara ve hava saldırılarının yanı sıra "aç bırakma silahı" ile de vurduğu Doğu Guta'da en büyük mağduriyeti bebekler ve çocuklar yaşıyor. AA'nın görüntülediği bir çok vakada, bebek ve çocukların "açlıktan kemiklerinin sayılır duruma geldiği" ancak çocukların sessizce ölümü beklemekten başka çareleri olmadığı görülüyor.10 soruda Doğu Guta'da yaşananlar şöyle:

1. Doğu Guta nerede, kimler yaşıyor?
Suriye'nin başkenti Şam'ın merkezinin 10 kilometre doğusunda. Yarısı çocuk, 400 bin civarı sivil var. Askeri muhalifler bölgeyi rejime karşı savunuyor.

2. Kimler ölüyor?
Rejim ve zaman zaman Rus uçaklarının saldırısıyla siviller ölüyor. Son üç ayda 700'den, son 3 günde 200'den fazla sivil can verdi.


3. Ölen siviller arasında kadın ve çocuklar var mı?
Son 3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi.


4. Halk nasıl yaşıyor?
Halk, 5 yılı aşkın süredir abluka altında. Yaklaşık 1 senedir bölgeye yeterli gıda ve tıbbi malzeme sokulamıyor. Bebekler, çocuklar ve hastalar, yeterli beslenemedikleri ve tedavi edilemedikleri için can veriyor.

5. Halk hangi silahlarla öldürülüyor ?
Esed rejimi, kimyasal silah, varil, vakum, misket, sığınak delici bombalar ve havan toplarıyla öldürüyor.6. Doğu Guta'da kaç defa kimyasal silah kullanıldı?
Rejim, Doğu Guta'ya savaşın başından bu yana 46 defa kimyasal silah saldırısı düzenledi. 21 Ağustos 2013'teki katliamda bin 400'den fazla sivil öldürülmüştü. Rejim, bu yıl bölgede 3 defa klor gazı kullandı.


7.Rejimin gerekçesi ne?
Rejim, "terörizmle mücadele" bahanesinin arkasına sığınıyor. Doğu Guta'daki "teröristlerin" sivilleri canlı kalkan yaptığını, başkenti füzelerle hedef aldığını iddia ediyor.


8. Esed için Doğu Guta neden önemli?
Esed'in sarayı bölgeye, bomba seslerini duyacak, dumanları görecek kadar yakın. Başkentin içindeki tüm direnişi bitirmek istiyor.9. BM ne yapıyor?
BM Güvenlik Konseyi'ndeki büyük devletler, harekete geçmiyor. Alt düzey BM yetkililerin açıklamaları dışında rejimi zorlayacak bir adım atılmıyor.

BM ile uluslararası camiaya Esed'in saldırılarını durdurma çağrısı
BM'den Doğu Guta için 'açlık ve bulaşıcı hastalık' uyarısı


10. Astana anlaşması Doğu Guta'yı kapsıyor mu?
Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'de Doğu Guta'yı gerginliği azaltma bölgesi ilan etti. Ancak Rusya, garantörü olduğu rejimin ateşkesi defalarca ihlal etmesini engellemedi.En son Cemoli D18 tarafından Çrş 21 Şub 2018, 22:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


fatih413
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 22:39

Suriye savaşı bittikten sonra kurulacak mahkemelerde buraya saldıran kişi ve ülkeler yargılanacak. Bu kisi ve ülkeleri savunanlar da insan yüzüne bakamayacak. Esed için sivilleri katleden, sözde İslam Cumhuriyeti olan İran da, Rusya da bundan nasibini alacak. Türkiye'nin Esed ile siyasi diyalog kurmasını isteyenler aslında hem bu katliamları meşrulaştırıyor hem de bu katliamlara ortak olunmasını istiyorlar.

Esed'i ülkesini savunan lider diyerek savunanlar, Yugoslavya'nın son Cumhurbaskanı Slobodan Miloseviç'i de savunuyorlardır. Esed'in sonu da Miloseviç'in sonu gibi, Esed'i savunanların sonu da Miloseviç'i savunanların sonu gibi olacak.

Esed'in bu saldırıları yapması için uçaklarını tahsis eden, hatta pilotlarını tahsis eden Putin, Devrim muhafızlarını ve milislerini gönderen Hamney ve Ruhani de insanlığa karşı suç işlemek suçlarıyla gıyabında yargılanacak.

Rusya ve İran halkı da kaynaklarını bir diktatör için harcayan liderlerini durdurmadıkları sürece bu suça ortaktır. Gayretullaha dokunacak bu hallerinden dolayı bir gün sebep oldukları yıkım kendi başlarına gelecek.


ali şükrü bey
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 22:45

Çok sinir bozucu insanın bir şey yapamaması,öyle izliyoruz bu ruh hastasının katliamlarını.MeteHan!
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 22:56

Ne elimiz ulaşıyor ne dilimiz çare oluyor. İçimizden lanetleniyoruz çaresizce...

!yunus!

10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 22:57

Asil sinir bozucu olan hala bu esad itine, diktatorune arka cikanlar.

sercanmer
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 23:00

Chp.liler devreye girsin, esed.le görüşsün, bu katliam hemen biter (!)yusufyuşa23
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 23:01

Allah’ın sonsuz sabrı olmasa hepimizi tümden helak ederdi. Değil müslüman soyu sopu ırkı cinsi nevi ne olursa olsun bu acıyı yaşamayan içinde yaşatamayan insan değildir müslüman hiç değildir. Bir taraftan zulüm varken diğer taraftan eşekler gibi eğlenen insanlara yuh diyorum.

erkan_gs_mk

10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 23:23

Elimizden dua etmekten başka bir şey gelmiyor.
Dünya sessiz, biz bir şeyleri dile getirmeye çalışıyoruz ama vicdanları cürüyenlere ne anlatabilirsinki.
Daha da güçlenmeliyiz. O topraklarda , topraklarımızda olası oyunları daha başlamadan bertaraf edebilmek için.


TRemre
10 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 23:41

Kanı bedeninde tutamayan insanları gördükçe insan ister istemez bir an varlığını sorgulayıp ölenlere değil yaşayanlara üzülüyor. Ölenler kurtuluyor yaşayanlar ya kapitalizm ya da ruh hastası gerizekalı diktatörlerin elinde ezilmeye devam ediyor. Ta ki ölene kadar...

aksin
10 ay önce - Prş 22 Şub 2018, 00:46

ALLAH(C.C) yardımcıları olsun tez vakitte kurtarsın bir kapı açsın inşallahsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET