Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesi Hakkında
« önceki   123 ... 232425 ... 444546   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 24
Misafir 0f3

6 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 21:37

Yine iyi polis kötü polis olayı.Yemi at halk tepki koymazsa sorun yok eger tepki çok olursa Cumhurbaşkanı araya girer durdurur ve kahraman olur.Daha önce ornekleri çok..

Misafir fb7

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 11:00

Şeker fabrikalarının kapatılmasına ve özelleştirilmesine gerekçe olarak sunulan "zarar ediyor" gerekçesinin yalan olduğu ortaya çıktı.
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul şube başkanı Ahmet Atalık, yaptığı yazılı açıklamada, şeker fabrikalarının zarar değil kâr ettiğini söyledi

ZARAR DEĞİL KÂR EDİYOR
Türkşeker'in kamuoyuna açıkladığı 2016 faaliyet raporunda 25 şeker fabrikasının 28,2 milyon TL, şeker enstitüsünün de 2,7 milyon TL olmak üzere toplam 31,9 milyon TL zarar edildiğini hatırlatan Ahmet Atalık, şunları kaydetti:
"Bu zararda çalıştırılmayan Ağrı, Alpullu (Kırklareli), Çarşamba (Samsun) ve Susurluk (Balıkesir) fabrikalarının payı çok büyük ve toplam 90,5 milyon TL'dir. Çarşamba ve Susurluk Şeker Fabrikaları 2011/2012, Alpullu Şeker Fabrikası 2013/2014 ve Ağrı Şeker Fabrikası 2014/2015 üretim yılından itibaren çalıştırılmamıştır. Çalıştırılmayan bu dört fabrika hesabın dışında tutulduğunda şeker enstitüsü dahil 21 fabrikanın kârı 103,3 milyon TL, zararı ise 44,7 milyon TL'dir. Sonuçta, sadece çalışan fabrikalar ve şeker enstitüsü üzerinden yapılan hesapta Türkşeker'e ait şeker fabrikaları 2016 yılında 58,6 milyon TL kâr etmiştir, zarar değil!"
Asıl sorunun Ağrı, Alpullu, Çarşamba ve Susurluk fabrikalarının çalıştırılmaması olduğunu ifade eden Atalık, sözlerini şöyle sürdürdü:
Nedeni konusunda küçük bir araştırma yapıldığında, bu fabrikalar için çiftçimizin yeterli miktarda şeker pancarı üretmediği/ürettirilmediği sonucuna kolaylıkla ulaşılabilir. Buradan da şeker fabrikalarının zarar etmesinin kökeninde tarım politikalarındaki yetersizlikler net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

ŞEKER FABRİKALARI ZARAR ETMEDİ, ZARAR ETTİRİLDİ"
2001 yılında çıkarılan Şeker Kanunu ve bu çerçevede kurulan Şeker Kurumu'nun "şeker üretim kotası" getirmesi sonucu şeker pancarı eken köy ve çiftçi sayılarında çok hızlı bir gerileme sürecine girildiğini vurgulayan Atalık şöyle konuştu:
"Üretimi durdurulan fabrikalar özelinde konuyu incelediğimizde Ağrı Şeker Fabrikası için üretim yapan köy sayısı 2002 yılından 2016 yılına yüzde 80, çiftçi sayısı da yüzde 95 gerilemiştir. Alpullu Şeker Fabrikası için bu sayılar sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 90, Çarşamba Şeker Fabrikası için yüzde 97 ve neredeyse yüzde 100, Susurluk Şeker Fabrikası için yüzde 72 ve yüzde 92 oranında gerilediği görülmektedir. Türkşeker'in 25 fabrikası üzerinden konuyu değerlendirdiğimizde aynı dönemler için bu fabrikalara şeker pancarı üreten köy sayısı yüzde 56 ve çiftçi sayısı ise yüzde 82 oranında gerilemiştir.(habersol)

bahadır 0302

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:04

Alıntı:
AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı yaparak kendince şeker fabrikalarının özelleştirilmesini savundu! Bu savunmayı görünce insan gerçekten hayretler içinde kalıyor!

Neymiş efendim şeker fabrikaları yılda 1 milyar zarar ediyormuş! Dünyada şekerin tonu 120 dolara bizde 400 dolara mal ediliyormuş! Dahası şeker fabrikaları yılın 6 ayı çalışıyor, 6 ayı boş yatıyormuş!
Öncelikle dünyanın hiçbir yerinde yılın 12 ayı çalışan bir şeker fabrikası bulamazsınız. Şeker fabrikalarında kampanya dönemi şeker pancarının hasadı ile alakalıdır. Yılın 12 ayı pancar yetiştirilemeyeceğine göre şeker fabrikaları da 12 ay çalışmaz.
Milletin vekili daha bundan bile habersiz! Ama çıkıp şeker fabrikalarını “töhmet altında bırakacak” suçlamalarda bulunmuş!
Gerçekten yazık!
Madem özelleştirmeyi savunacaksınız bari dersinize iyi çalışın!Satılacak 14 şeker fabrikası ile ilgili, ortada “bir tarafından tutabileceğimiz” haklı bir gerekçe olsa hadi tamam diyeceğim ama inanın bu fabrikalar satılırsa “hiç uğruna” elden çıkarılmış olacak! Ve bunun bedelini de fazla değil 3-5 yıl sonra acı bir şekilde ödemeye başlayacağız!

Misafir 05b

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:14

Bence ülkenin her yerinde mitingler düzenlenmeli!

Ertuğrul MERTEL

6 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 10:15

Alıntı:
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini savunan AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Türkiye çapında tüm şeker fabrikalarının ülkeye zararının yılda 1 milyar TL olduğunu söyledi.

Siyasi iktidarın bu yükü kaldıramayacağını belirten Özdemir; şeker fabrikaları özelleştirmelerini şu sözlerle savundu: “Elinizi vicdanınıza koyun. Devlet bizim devletimiz. 81 milyonun hakkını her yıl 1 milyar zarar olarak ödemeyi hangi şirket, hangi CEO, hangi patron kabul eder. İşin içinde devlet olunca vurun abalıya mı diyelim? Devleti de korumak zorundayız, çiftçiyi de, işçiyi de. İşçiyle çiftçiyi koruyalım devlet zarar ederse etsin diyemeyiz. Siyasi iktidar bu yükü kaldıramaz. Kaldıramayacağı için de çok teknik bir çalışma yaparak Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesini istemiştir.
1930’ların Türkiye’sinde değiliz .
Türkiye nalburiye dükkanı idare edilir gibi idare edilecek bir ülke değildir.
Dünya şekerin tonunu 120 dolara mal ediyor (Uluslararası Şeker Örgütü (ISO) verilerine göre, dünya şeker fiyatı 23 Şubat itibariyle 361,20 dolar/ton seviyesinde/YİG notu), biz 400 dolara üretiyoruz.
Yani özelleştirerek Şeker Fabrikalarını verimli bir şekilde çalıştırmak zorundayız.”

Beyefendi Kendisi Acaba Bu Açıklamayı Yaparken AR etmiş midir veya sonradan AR etmiş midir .
1 MİLYAR Dolar Zarar nerede yazıyor .
Ayrıca O Şeker 120 dolar'a Özelleştirince , NASIL indirilecektir ACABA ?
O DEHA aklı ile bunu da anlatsa imiş .
KONYANIN VEKİLİ BU İSE Bu ayıp KONYA'ya yeter .
BU ADAMI ÇARŞIDA PAZARDA GEZDİRMEMEK LAZIM .

KAMU zararını Bu yükü hükümet Kaldıramıyorsa ,
OSMANGAZİ KÖPRÜSÜNDEKİ YILLIK ZARAR Kalemi ne kadardır . Onu ne yapmayı düşünüyorlar .
Onu KİM Kaldıracak .

Buyrun .
http://www.reklam_link.com/2018/ekonomi/gecmeyen-ara ...k-2183092/

Alıntı:
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Osmangazi Köprüsü'nün karnesini açıkladı:
– Hem yapım maliyeti hem de geçiş ücreti olarak dünyanın en pahalı köprüsü.
– Dünyada eşi benzeri olmayacak şekilde ambulans, itfaiye ve kolluk güçleri bu köprüyü ücrete tabi olduğu için kullanamıyor
– Devlet otoyolu ile Osmangazi Köprüsü arasında geçen araçların tespiti konusunda iletişim bulunmadığı için devlet otoyolu
çıkışı en uzun mesafeden ücretlendiriliyor.
– Köprü geçiş ücretinin yüksekliği nedeniyle otobüs ve lojistik firmaları zam yapıp, taşıma ücretlerini artırdı.
– Kent içinden geçen D130 ve D100 (Karamürsel, Gölcük, Başiskele, İzmit, Derince ve Körfez) karayollarındaki ulaşım problemi çözülemedi.

SÖZCÜ Muhalif Öyle mi ?
Koskoca Türkiye'de 1 ALLAHIN KULU VİCDANI İLE KALKIP TA , Kamu ZARARI denen şeyin Hesabını SORAMIYOR . Neden ?
Çünkü KAPI GİBİ Sözleşme var .
İYİ DE BU SÖZLEŞMEYİ KİM YAPTI .
Özel Sektör Kendisi Yapmadı .
Madem Öyle BAĞLANTI YOLARI BİTENE KADAR GARANTİ DÜŞÜK OLAMAZ MI İDİ VS.
DEVLETİN KENDİ AMBÜLANSI VE POLİS , İTFAİYE KOLLUK HER NEHALT İSE sözleşmede BEDAVA olamaz mı idi .
KISACA ... O FABRİKALARI SATANLARIN DAHA önce Sattıklaır ve Yaptıkları MİLLİLİK İLE UYUŞMUYOR .
SAĞMAL İNEK GİBİ SORUNSUZ - İMF'ye MUHTAÇ OLMADAN SAĞIYORLAR SADECE .

BU ÖZELLEŞTİRMEYİ SAVUNANLAR .
OSMANGAZİ YILLIK ZARARI (Sadece 1 Köprü'den Edilen Sözleşme dolayısı ile ZARAR 1.3 Milyar TL )
OSMANGAZİ KÖPRÜSÜNÜ DE ÖZELLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ ?

Buna CEVAP vermek zorunda Kimse değil .
Amma ALLAH herkesin İçine VİCDAN koymuş . Bana vermesen de O soru seni hep bulacak .

Sen Fabrikayı ve Üretim yapan Tesisleri Kapat , Sonra da KÖPRÜ VE YOL YAP .
Amma Onu da Millet Kullanamasın ve Oradaki Hizmetten dolayı LOJİSTİK Maliyeti Yükselsin .
LA OĞLUM FAİZ LOBİSİ BİZİ İNEK GİBİ SAĞIYOR ZATEN .
NEDEN SAĞDIĞI İNEĞİ KESSİN .
AKILLARA ZARAR YÖNETİM Uyguluyoruz Vesselam .

güney 01

6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:35

Bugün kürsüye çıkan konuşan çiftçiyi herkez açsın dinlesin başka söze gerek yok.

murad_1299
6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 20:23

silinsin

En son murad_1299 tarafından Prş 08 Mar 2018, 22:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gurbet Brian

6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 20:31

Ozellestirilmesin arkadaslar kar eden fabrika ozellestirilirmi .

TRemre
6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 20:38

Bugün bir çiftçinin Ankara'da düzenlenen ESAM Konferansları Şeker Zirvesi'nde yaptığı konuşma.

Alıntı:
Ankara'da bir otelde düzenlenen Esam Konferansları Şeker Zirvesi'nde konuşan çiftçi Nihat Babaözlü; ''Kusura bakmayın ben ömrümde ilk defa otele geldim. Yanlış yaparsam özür dilerim ama o gözünüz gibi baktığınız bebelerin kanser olacağını göreceksiniz. Neredesiniz yahu neredesiniz?'' dedi.

Şeker pancarı çiftçisi Nihat Babaözlü şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili konuştu.

Nihat Babaözlü: Hepinize iyi günler. Hoş geldiniz hepiniz. Kusura bakmayın ben ömrümde ilk defa otele geldim. Yanlış yaparsam özür dilerim. Yapılan konuşmalara baktığımda ben hiçbir şey anlamadım. Ben çiftçiyim arkadaş. Ben akşam saat 10 da yapıp, sabah zantur gibi saat 5'te kalkmam lazım. Ama ben korkuyorum yatamıyorum. Gece 1'e kadar açık oturum izlemek zorunda kalıyorum. Ben huzur arıyorum. Huzur yok. Bu geç kalınmış bir toplantı. Burada sadece keller körler birbirlerini ağırlıyor. Laf salatası yapıyorsunuz, lafın harmanı olmaz. Burada bizi kim duyuyor? Bir tane Allah rızası için tenezzül edip gelmiş hükümet temsilcisi var mı? Neredesiniz yahu, neredesiniz? Adam Allah'tan korkar, lafa gerek yok. Burada eylem zamanı. Lütfen dışarıya çıkın kardeşim, bunu sokakta yapın. İki kişi okula geç kalsın. 3 kişi işe geç kalsın. Biri treni kaçırsın, biri uçağı kaçırsın. Ondan sonra iki sene sonra o gözün gibi baktığın bebelerin zehirlenip öldüğünü, kanser olduğunu göreceksiniz siz. Bunun sonu buraya gidiyor. Ağdalı lafa gerek yok. Kestirmeden konuş. Hepimiz geberip gideceğiz bu böyle olursa. Ben pancarı 10 kuruşa satarım arkadaş. Sen bana 1 lira ürettiğin mazotu 1.5 liraya ver. Ben 10 kuruşa satarım bunu. Bana laf satma. 15 kuruşa ürettiğin elektriğin kilovatını 35 kuruşa bana verme. Kalkmış dana getireceğim, inek getireceğim. Lan bırak yalan söyleme, böyle bir şey olmaz.

murad_1299
6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 20:42

silinsin

En son murad_1299 tarafından Prş 08 Mar 2018, 22:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 24
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 232425 ... 444546   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET