Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ceyhun axoy
1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:07
TOKİ, İstanbul Kayabaşı'na 1,5 milyon metrekarelik devasa bir park kuruyor


Kayabaşı'na yapılacak parkın büyüklüğü, İstanbul'daki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacak. Kayaşehir merkezden Fenertepe'ye uzanacak parkta; koru alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları ile piknik alanları olacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'u 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşturuyor. Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak.

Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. Projede anfi tiyatro, gençlik merkezi, kafeteryalar, tırmanma duvarı, su sporu ve paintball alanlarına da yer verilecek.

Dört etaptan oluşacak olan park, atlı güvenlik personeliyle korunacak.

13 yılda 700 bin konut üreten TOKİ, yeni bir şehir anlayaşı geliştiriyor. 2023'e kadar "Yeni Şehirler Yenilenen Şehirler" konseptiyle 500 bin konut üreteceklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Yatay mimari, bol yeşil ve şehircilik sosyal dokusu olan kentlerden bahsediyoruz" dedi.ceyhun axoy
1 yıl önce - Cum 02 Mar 2018, 12:04

Yapım çalışmaları başladı . Proje ilerledikçe buradan paylaşacağım .


(+)


GkhanTR
1 yıl önce - Cum 02 Mar 2018, 12:10

Alıntı:
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'u 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşturuyor. Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak.


Bu bilgide yanlışlık olabilir mi? Boy 5,5 km en 3 km deniyor ama görselde boy 5,5 ise en 3 km durmuyor hiç.ceyhun axoy
1 yıl önce - Cum 02 Mar 2018, 12:17

Proje aciklanali çok oldu değişiklik yapılmış olabilir proje üzerinde .

İnsan
1 yıl önce - Sal 06 Mar 2018, 05:37

Şaka gibi in cin mi kullanacak o kadar büyük alanı. Şehrin daha icerilerde kalan kalabalık ilcelerinin bir çoğunda 100 m2 çapında bile cocuk parklari yokken... Kayabaşının nüfusu ne ki? Kaldıki zaten bir kaç kilometre ötesi ormanlık arazi olan bir bölge. Esenyurt, Kücükcekmece, Bağcılar, Güngören, Eyüp, Esenler ve daha nice ilcelerde insanlar çocuklarını götürüp bir kac tur alabilecekleri kadar bir alan bulamıyorlarken büyük haksızlık..ceyhun axoy
1 yıl önce - Sal 06 Mar 2018, 20:58

Alıntı:
Şaka gibi in cin mi kullanacak o kadar büyük alanı.

Bu bolgede oturanlar Insan değil mi ?


İnsan
1 yıl önce - Çrş 07 Mar 2018, 02:57

Yanlış anlaşılmasın. Öyle demek istemedim.

Ancak, 1 milyona yakın nüfusa sahip ilcelerde daha önceliklidir bu çalışmalar için.

Öncelik sırası iyi belirlenmeli.

Bakin 3. Köprü ve km.otoyol güzergahı yanlış yere yapıldığından İstanbul trafiğine katkı vermiyor. Cok çok ileri zamanlar da fayda sağlayacak projelere öncelik verip aciliyeti olanları savsaklamamak gerekir.

Sırf bu köprü ve km.otoyolunun güzergahı işlesin diye İstanbul kuzeye çekiliyor. Kimse itirafvetmesede emin olun gerçek budur.Yakında otogarıda odayeri - ışıklar'a taşıyacaklarmıs. Böyle olunca kaş yapayım derken göz çıkarılmış oluyor. Kolaylaştırmak yerine zorlaştırılmıs oluyor.

Kayaşehir'e de mutlaka gereklidir bu park ancak simdilik değil. Çünkü bu derece büyük bir parkı Kayaşehir halkından başka da kimse kullanmayacaktır. Nüfusu kalabalık ilcelerin arasında bir bölgede daha faydalı olurdu.alim80
1 yıl önce - Çrş 07 Mar 2018, 05:17

Alıntı:
anlış anlaşılmasın. Öyle demek istemedim.

Ancak, 1 milyona yakın nüfusa sahip ilcelerde daha önceliklidir bu çalışmalar için.

Öncelik sırası iyi belirlenmeli.


Senin bahsettiğin merkez ilçelerde bu veya buna yakın park yapacak yermi var yahu

Burada yapılmasının sebebi mevcut yerin olması ve artık artan nüfusun buraya kanalize edilmek istenmesi.

İstanbul içinde büyük park olayı fantaziden ibaret. Hem yer yok hemde maliyeti çok büyük. Örneğin böyle bir parkı esenler gibi çokta pahalı olmayan bir yerde bile yapmaya çalışsan sadece arazi maliyeti en az 15 milyar dolar eder. 15 milyar dolara ülkeler yıkılır ülkeler kurulur

Belki Atatürk havalimanın arazisinden buna yakın bir yer çıkabilir sadece.


İnsan
1 yıl önce - Çrş 07 Mar 2018, 07:27

Alıntı:
Senin bahsettiğin merkez ilçelerde bu veya buna yakın park yapacak yermi var yahu


Olmazmı elbette var.

Ancak kolaya kaçış olan bos arazilere park yapmak değil, şehrin içinde kalmış Davutpaşa-Maltepe, Merter, Zeytinburnu sanayisi gibi 50-60 yıllık derme çatma sıvasiz baraka görünümlü sanayi alanları var ki, Google haritasindan bile görülebilecek kadar binlerce dönüm büyüklüğünde alanlar..

Ayrıca 40-50 yıl evvel tek katlı gecekondu olarak yapılıp sonradan üzerine kat çıkılan dere yatakları var; her biri 6-7 kilometre uzunluğunda. Bu eski yapıları illede depremin yıkmasıni mı bekliyoruz?

Alıntı:
Burada yapılmasının sebebi mevcut yerin olması ve artık artan nüfusun buraya kanalize edilmek istenmesi


İste, benimde söylemek istediğim tamda bu; yani bırakıp kaçmamak, kolay olanı yapmamak, bos arazileri parka donusturmemek ve ayrıca bu gizli nedenden ötürü ileriye donük calismalardır gibi mazaretlerle kendimizi kandirmamak.

Kimse orada park yapıldı diye 3-5 ay içlerinde kalkipta oralara yerlesmez. Kaldıki henüz tamamlanmamış . Tamamlamabilmesi de nekadar da hız verilirse verilsin en az 5 yılı bulacaktır.

Ayrıca, kayaşehir'in kuzeyi ormandir, yani kuzeye doğru genişlemesi sınırlıdır.

Bakin tekrar ediyorum Kayaşehir'e yapılmasını demiyorum kendisine yetecek kadar bir park yapılsın. Ancak en az 5 yıl gereksiz kalacak büyüklükte bir park için harcanacak enerji ve harcamalar daha bir ihtiyaç duyulan baska bölgelere harcanmalı.


alim80
1 yıl önce - Çrş 07 Mar 2018, 08:38

Ne hikaye anlatıyorsunuz. Şöyle vardı böyle olabilirdide. Olmamış işte . Yok şu an. Bizde olmayanı söylüyoruz. Bir msj yazarken ne söylediğini iyi okuyup ona göre yapacaksanız alıntı yapın.sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet