Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas'ın parkları
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Sivas'ta mesire alanı mı istersiniz ? Kültürpark tarzı büyük parklar mı?
Mesire alanı gardaş, mangala gitmek gerek 16.7%  16.7%  [3]
Artık Kültürpark vb şeyler lazım, bıktık mesire alanından 83.3%  83.3%  [15]
Toplam Oy : 18

ihsan gulbilge
4 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 23:37
Sivas'ın parkları

Her park için ayrı başlık açmak yerine genel bir başlık açmak daha iyi olur diye düşündüm. Mahalle aralarında kalmış küçük parklarla beraber, diğer parklar da burda paylaşılabilir.

Yiğitler Mahallesi'ndeki isimsiz park

(+)

ihsan gulbilge
4 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 23:51

Sivas'ta artık bölge parkları anlayışından sıyrılma vakti geldi diye düşünüyorum. Hemen hemen her bölgeye, halkın zaman geçirebileceği, çocukların oyun oynayabileceği alanlar yapıldı. Bu önemli bir ihtiyaçtı. Ama Sivas gibi yüzölçümü Türkiye'nin en büyük 2. iline çok daha büyük çaplı parklar yapılmalı. Şu anki parklarımızda mesire alanları dışında bir tek aksuya ziyaret amaçlı gelinir. Diğerleri hep aynı tarz basit tasarımlı bölge parkları.

Bu amaçla yola çıkıp şehrin dört bir yanına, mümkünse (karşıyakave Kızılırmak civarı hariç ) şu parklar yapılmalı.

1.Kültürpark: Mevcut lunapark ancak bir ilçe lunaparkı olabilecek meziyete sahip. Lunapark dediğin, çevresi ağaçlık alan, gelenlerin zaman geçirebileceği özellikte olmalı

2.Botanik park: çeşitli bitki ve ağaçlarla bezeli, şehrin nefes alınacak en güzel noktası olmaya aday bir park.

3. Japon parkı, bir kaç ilimizde bu tarz parklar mevcut. Parkın içinde o ülkenin kültürüne uygun mimaride dükkanlar eşyalar oluyor çok güzel bir görüntü. İlla japon parkı olmasına gerek yok. Bir ülke seçip yapılabilir.

4.Osmanli park, aynı japon parkı tarzı, içerisindeki dükkanlar, eşyalar hatta çalışanların kıyafeti tamamen Osmanlıya ait olmalı.

Bu dört park özellikle Alibaba, Aydoğan vb yatırımların az olduğu bölgelere yapılmalı. İçerisinde güzel tasarımlı aletler olmalı. Yapay göller, bol ağaçlar olmalı, geniş bir alan kapsamalıdır.

recepsivas
4 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 20:37

osmanlı parkı hariç katılıyorum. Sivas Selçuklu'ya başkentlik yapmış ve birçok Selçuklu tarihi eseri bulunduran bir şehir. Bu yüzden Selçuklu parkı olması bence daha uygun olur.

Misafir be4

4 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 21:37

-İhsankulbilge paylaşımlarınızı beğenerek okuyorum fakat yukarıdaki paylaşımın bir maddesini tuhaf karşıladım.
-Bazı şehirlerin bir kimliği vardır.Koklu tarihi vardır.Bu tarihinden gelen güçlü kültürü vardır.Bu şanslı şehirlerimizden biride Sivastir.
-Sivas bir Selçuklu şehridir.Bu bu şehrin geçmişidir,tarihidir.Sivas kültürü yaşam biçimi Selçuklu ekolünden beslenir.
-Anadolu'yu Türk ve Musluman yurdu yapan Selçuklu torunları olmaktan biz sivaslilar olarak her zaman gurur duyduk.
-Osmanli da bizim şanlı tarihimizdir.onlarlada gurur duyar övünürüz fakat Sivas bir Osmanlı kültüründen gelen bir il değiliz.Bu Osmanlıyı yok saymak değildir.
-Osmanli kültürünün yaşadığı yerler Bursa , Bilecik ve çevresi gibi illerimizde.
-Bu Selçuklu ile Osmanlı ile Türk milletinin zenginliğidir.
-Tekrar söylüyorum Osmanlıda bizim Selçuklu da bizim tarihimiz fakat Sivas'ta yaşanan kültür Selçuklu kültürüdür.
-Sivasa Osmanlı tarzı birşeyler yapmak bu şehre ihanet olur Tarihine,kulturune ihanet olur.
Bursa'yada gidip Selçuklu tarzına döndürmek te Bursanin tarihine,kulturune,Osmanliya ihanet olur.
-Her şehir kendi kimliğini ile yaşamalı,kendi kültürüne sahip çıkmalı ve onu yasatmali.
-Aslini inkâr eden nemharamdir.
-Bir Sivaslinin ben Osmanlı torunuyum dese bile Osmanlı torunu olamaz.Donup tarihini okusun.Derse sadece kendini kandırmış olur.Osmanli Bilecik söğüt civarlarında kurulup büyümüş bir beyliktir.

Saygılarımla güzel kardeşim.

ihsan gulbilge
4 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 21:51

Teşekkürler. Haklısınız, orda yazarken bir yanlışlık yaptım. Sivas Selçukluların başkentidir ve Selçuklu parkı şehrimize çok daha uygun olur. Eski döneme ait bir park derken Selçuklu yerine Osmanlıyı kullandım bir anlık kelime hatası oldu diyelim

Misafir be4

4 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 22:06

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın tabiki Osmanlıda bizim tarihimiz ve onlarla da gurur duyuyoruz.Sadece bir gerçeği belirtmek istedim.
Hatta Osmanlı devletide Selçukludur.baska bir yerden gelmiş değiller Anadolu Selçuklu devletinin içinden çıkmış bir beyliktir.
Benim itirazım Selçuklu tarihini ikinci plana atilmasinadir.Unutmayalim Selçuklu Anadolu'yu Türk ve Müslüman yapan devletin adıdır ve Osmanlı da Selçuklu bünyesinden çıkmış bir Selçuklu beyligidir.
Yani aslında herkes Selçuklu Torunudur.
Maalesef birileri Selçuklu yu hiçe sayip ben Osmanlı torunuyum diyor.Bende buna üzülüyorum.

ihsan gulbilge
4 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 22:16

Yanlış anlaşılacağını sanmıyorum çünkü söyledikleriniz doğru şeyler. Dediğim gibi benim hatam, kesinlikle Selçuklu parkı çok daha uygun olur.

lord of the city
4 ay önce - Sal 20 Şub 2018, 10:49

Alıntı:
Maalesef birileri Selçuklu yu hiçe sayip ben Osmanlı torunuyum diyor.Bende buna üzülüyorum.

daha önceki söylediklerinde haklı olmakla beraber kendi dediklerinde samimiysen bundan rahatsız olman anlamsız.Zira Osmanlı torunuyum diyen zaten Selçuklu torunuda olduğunu beyan etmiş olur. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu Selçuklu devletimizden doğmuş olmasına rağmen aralarında mukayese edilemeyecek kadar büyüklük farkı vardır..

ihsan gulbilge
4 ay önce - Sal 20 Şub 2018, 15:29

Bu sene başlayacak büyük bir projemiz varmış ne olduğunu bilen var mı ?
Başkana mesaj atmıştım bu parklarla ilgili gündeme gelebilir mi diye,

Paşabahçe, karşıyaka kardeşler tepesi zaten doğal botanik park diye yazmış bir de " Ayrıca yazın başlayacağımız buyuk bir projemız daha var sen rahat ol " yazmış. Hangi parka başlanacak acaba ?

Bir kez dm den yazınca artık mesajları görmesi çok kolay oluyor, çok fazla yazıp engellenmek istemiyorum. O yüzden kendisine bir daha sormadım hangi park diye. Allah'ı var hemen hemen her mesaja cevap yazdı

selimengin
4 ay önce - Sal 20 Şub 2018, 16:55

Alıntı:
Yanlış anlaşılacağını sanmıyorum çünkü söyledikleriniz doğru şeyler. Dediğim gibi benim hatam, kesinlikle Selçuklu parkı çok daha uygun olur.

Söylediğinizin bir benzeri Konya 'da Kalehan Ecdad Parkı adıyla yapıldı. İçinde hem Osmanlı hem de Selçuklu devrinden eserler var. Bayağı güzel bir tematik park oldu. Resimlerine şu başlıkta bakabilirsiniz:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=131174

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET