Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Oğulhan
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 18:55
Mersin'e Devlet Tiyatrosu Kurulmalı


Mersin Türkiye'de Devlet Opera ve Balesi'nin olduğu 6 şehirden 4.südür.

Devlet Opera ve Balesi 6 şehirde var
1. Ankara 1924
2. İstanbul 1970
3. İzmir 1982
4. Mersin 1990
5. Antalya 1997
6. Samsun 2008

Ama bu 6 şehirin 5'inde Devlet Tiyatrosu varken Mersin'e halen kurulmamış durumda.

Devlet Tiyatroları ülkemizde toplamda 21 ilde var. Bu iller:
Ankara
İstanbul
İzmir
Bursa
Antalya
Adana
Konya
Gaziantep
Diyarbakır
Samsun
Trabzon
Kahramanmaraş
Erzurum
Denizli
Malatya
Elazığ
Van
Sivas
Ordu
Çorum
Zonguldak

Gönül ister ki 81 ilde de Devlet Tiyatrosu olsun. Ama Devlet Opera ve Balesi'nin kurulduğu şehirde hali hazırda 1990 yılından beri altyapı varken üstelik hem tarihi hem de modern kültür merkezleri varken neden kurulmamıştır anlamış değilim. Bu konuda Mersin'li siyasilerin de istekli olarak çalışması meclise teklif sunması gereklidir.


Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin 28 yıldır sahne aldığı kültür merkezlerinden tarihi ve ilk olanı


(+)(+)(+)


3 Üniversiteli büyükşehirde artık Devlet Tiyatrosunun da açılması gerekmektedir. Bu hem tiyatro öğrencilerine iş kapısı hem de sanata katkıdır. Devlet Opera ve Balesi'nin olup da Devlet Tiyatrosunun olmaması şaşırtıcıdır. Çünkü zor olan gelmiş 21 irili ufaklı ildeki Devlet Tiyatrosu ise bir türlü açılamamıştır.


Misafir 652

1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 18:58

Mersin'de büyük Devlet Opera ve Balesi varsa hem de kurulmuş 4.şehirse Devlet Tiyatrosunun çoktan gelmiş olması gerekirdi. Bu konuda Mersinliler belediye başkanı ve milletvekillerine mail, tweet ne varsa atmalı. Baktım da Mersin'in çeyreği kadar olan İç Anadolu ve Karadeniz illerinde bile Devlet Tiyatrosu varmış.

Oğulhan
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:04

Bu arada Mersin Devlet Opera ve Balesi Tarihi Kültür Merkezi (Halkevi) dışında komşu illerde de sahne almaktadır. Ve Atatürk Evi, Yenişehir Kültür Merkezi, Mersin'deki Üniversiteler ve Latin İtalyan Katolik Katedralini de bazı sahnelerinde kullanmaktadır diye biliyorum. Daha başka nerelerde çıkıyorlar bilen varsa paylaşsın.serkan33

1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:11

Kültür sanat etkinliklerinin en fazla rağbet gördüğü şehirlerden biri olan Mersinimizde derhal Devlet Tiyatroları kurulmalıdır. Sahnelerimiz ve salonlarımız bunun için fazlasıyla yeterli, seyirciler hazır ve istekli şehrimize devlet tiyatrolarının kurulmasını beklemektedir.

Şehrimizde 3 yıldır Uluslararası Tiyatro Festivali düzenlenmekte, Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl mayıs ayında Liselerarası Tiyatro Günleri düzenlenmekte, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mersin Şehir Tiyatrosu her oyununu kapalı gişe oynamaktadır. Şehir tiyatroları bu şehirin en tabii hakkıdır


Oğulhan
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:21
Mersin Büyükşehir Belediyesi - Şehir Tiyatrosu


Ayrıca eski belediye başkanımız Macit Özcan tarafından kurulan ve 2000 yılından beri ücretsiz olan Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Mersin Uluslararası Kongre ve Konferans Merkezinde sahne almaktadır.(+)
(+)


serkan33

1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:36

Ayrıca şehir Tiyatrolarının da bazı oyunlarını sahnelediği Nevit Kodallı Sahnesi var.

Alıntı:
NEVİT KODALLI SAHNESİ: Çarşı YKM arkası, Sanat Sokağı, İçel Sanat Klübü karşısı. (Camiişerif Mh. 5226 Sk. Akdeniz/Mersin)Yine özel tiyatrolardan Yenişehir Tiyatrosu Altan Erkekli Sahnesi'ni de unutmamak lazım.

Misafir 8d2

1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:41
Mersin, Haldun Dormen gibi duayen tiyatrocular Nevid Kodallı gibi büyük ustalar yetiştirmiş bir şehirdir. Kesinlikle Devlet Tiyatrosu da gelmelidir. Geç bile kalınmıştır.


Oğulhan
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:47
Ümmiye Koçak


Mersin'in Aslanköy köyünde kurduğu tiyatro topluluğu ekibiyle 'Yün Bebek' adında bir film çekerek, New York Avrasya Film Festivali’nde büyük ödüle layık görülen Ümmiye Koçak, şimdi de Real Madridli dünya yıldızı futbolcu Cristiano Ronaldo’nun oynadığı reklam filminin yönetmeni oldu.

Ümmiye Koçak Ronaldo ile çektiği ve yönettiği reklam filmiyle geçtiğimiz aylarda ünlenmişti. Meğer ne çok ödülü varmış Ümmiye Teyzemizin.

Bu yörenin yerli kadınlarının tiyatroya sanata ilgisini görmek çok güzel. İşte tam da bu yüzden Devlet Tiyatrosunu hak ediyor bu şehir.https://www.google.com.tr/amp/s/tr.sputniknews.co ...lmi-cekti/


Emir ERTEN
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:47

Merkezi Mezitli'ye yapılan kültür merkezi olabilir. Cumhuriyet meydanındaki kültür merkezine pek yüklenmemek lazım. Tiyatro camiasından birkaç arkadaşım da geçen bir dost meclisinde bu eksiklikten yakınmışlardı bana.

Oğulhan
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 19:49

Yenişehir'de dev gibi bir Atatürk Kültür Merkezi var. Hatta geçen gün Nazan Öncel'in konseri vardı. Mezitli'ye yapılan biraz yetersiz ve ufak olacak gibi görünüyor.

Ayrıca Mersin'de birçok sahne var kullanacakları. Önemli olan Devlet Tiyatrosunu Mersin'de kurdurmak. Bina en kolay iş.

Akdeniz Tarihi Kültür Merkezi (HalkEvi)
Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı

gibi büyük komplekslere sahibiz zaten.En son Oğulhan tarafından Pts 05 Şub 2018, 19:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET