Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4

Kayseri 14. büyük şehir olabilir mi (nüfusta)?
olur 28.1%  28.1%  [9]
olamaz 28.1%  28.1%  [9]
belki 12.5%  12.5%  [4]
imkansız 15.6%  15.6%  [5]
olur hatta geçer 13.bile olur. 15.6%  15.6%  [5]
Toplam Oy : 32

Misafir 0a0

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 10:38

Nüfus cidden boş ve gereksiz. Yaşanabilirlik önemli. Atiyorum bayburtta 80 bin değilde 1 milyon insan olsa ne olacak , zaten kaldıramaz da hadi kaldırdı diyelim cokmu iyi olacak.

Misafir d3d

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 11:56

Mert savaş adanada ulaşım demişte kayseride ulaşım sorunsuz ve şehir altgeçitlerle doldu oysa adana kilit adananın bi metrosu var metro demeye bin şahit ister kayseri tramvayı bile yer altına alınacak adana artık birçok yönden ger kalan bi ilimiz bunu kabul edin atık kayseri ileriki yıllarda gelişimini devam ettirip türkiyenin önemli kentlernden olacak lakin adana fazlasıyla gerileyecektir bu araştırmalar mevcut araştırın derim

Misafir 4dc

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 12:19

Bunu diğer bir konuda da yazmıştım.

Genel nüfus itibariyle Manisa’yı 4-5 yıla zaten geçer.
Ama önemli olan metropoldür, metropol ne denli büyük ve güçlüyse sosyallik, ekonomik güç o kadar artar.

Mettopole baktığında 1150 bin nüfusu var ve 9. Sırada. Kendisinin hemen önündeki Konya ve Antalya ile neredeyse aynı. Bu da Kayseri’yi Türkiye’nin en önemli yerleşim yerlerinden biri yapıyor. Zaten içindeki aktiflik ve projelerin büyüklüğü de bunun sonucu, küçük yerde bunlar yapılamaz.

Genel nüfusta Kayseri ile yakın gözüken çoğu şehrin metropolü yok, merkez nüfusu 400 bine düşenler var.

Genel nüfusun en büyük avantajı milletvekili sayısı ve ödenek olsa gerek fakat ne kadar çok vekil gönderirsen o kadar avantajlı olduğundan düşüncesi her zaman da geçerli değil. Önemli olan Özhaseki, Taner Yıldız gibi güçlü siyasilerdir.

Kayseri’nin il nüfusu bakımından kendinden önceki şehirlerle rekabet şansı yok çünkü adamlar deli gibi göç alıyor. Ama burada da şu soru çıkar: yoğun bir göçle hormonlu şekilde büyümek mi yoksa kendi iç dinamiklerinle doğal bir şekilde büyümek mi?

Ben İstanbul’da yetişmiş biriyim, göçün ne kadar berbat bir şey olduğunu bilemezsiniz. Sosyal tğm dengeleri değiştirir ve yaşadığınız yerin kendine has kimliğini yok eder. Yeni gelenler çok kalabalıksa asimile olmak istemezler ve köklerine tutunurlar. Bu da yerli ve göçmen arasında entegrasyon sorunu çıkarır.

Kayseri’nin kendine has, istesen planlayarak elde edemeyeceğin bir kimliği var. Bu kimlik asırlar boyunca oluşmuş, nevi şahsına münhasır bir insan tipi yaratmış ve bu insan tipi de gayet başarılı, yetenekli.

Haliyle kendi iç dinamikleriyle senelik 20 bin artıyor olmadı gayet güzel. Bu artış hem planlı programlı büyümeyi sağlıyor, hem şehrin dokusuna zarar vermiyor.

Ha tabiki kendi iç dinamikleriyle biraz daha artsa iyi olur ama onun için de güçlü bir sanayi atılımı gerekir, Türkiye çok fazla sıkıntıyla boğuştuğundan
O atılım için şu an enerji yok. Son 15 yılda Kayseri zaten kendine göre çağ atlamış bir şehir.

Kısacası son dönem biraz duraksamaya girmiş olsa da gayet iyi gidiyor.

önery

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 12:38

Alıntı:
Kayseri nüfus sıralamasında 14. sıraya gelebilir mi?[KAY]

evet şu anda kayseri 15.sırada nüfusta
14. ise manisa
arada 30 bin fark var kayseri bu farkı kapatıp 15. olabilir mi?
bence 2023 e kadar en geç 15. olur. daha fazlası belki ama zor.

Başlık kayserinin nüfusta 14. Olabilirmi üzerine acilmis ve bilgilere gore 15. Sıradaki il olan kayseri, önündekini yani 14.siradaki manisayı geçerse nasıl oluyor da yine 15. Oluyor anlamadim.

Misafir f93

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 12:41

Kayseri soğuğu ile ünlü bir memleket, fakat güzel, maddi imkanlarım olsa adanada yaşardım, adananın eksiği güvenlik sorunu her cins insan var,ama güzel bir yerde kısır çekişmeye girmeyelim

Nazmi

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 13:09

Alıntı:
Önemli olan Özhaseki, Taner Yıldız gibi güçlü siyasilerdir.

Taner Yıldız, Mustafa Elitaş bunlar hükümette önemli görevler almalarına rağmen Kayseri'ye faydaları olmamıştır hiç. Tabiri yerindeyse, kendilerine müslümanlar. Torpil, kıyak vs. geçtim, bir çok denk şehirlere yapılan yatırımlar, bu adamlar önemli yerlerde olmalarına rağmen Kayseri'ye yapılmadı. Otoyol, havalimanı, hızlı tren, teşvik sisteminde geri planda olması Kayseri'nin vs... Abdullah Gül'ün bile bir faydasının olduğunu sanmıyorum. Özhaseki, umarım belediye başkanıyken sağladığı yararı, milletvekili olarakta sağlar. Tek umudumuz o zaten.

Misafir 4dc

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 13:24

Kısmen katılıyorum, Kayseri kendi iç dinamikleriyle büyüdü fakat siyasilerin orada bulundukları yerde bir boşluk doldurduğunu unutmamak gerek. O boşluk ancak o insanlar orada olmadığında anlaşılabilir. Demiryolu, havalimanı gibi birçok konuda yetersiz kaldılar bu da gerçek.

erjan

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 13:25

Kayseri vekiller hep olmayan kayseriyi ovup duruyorlar sanki parismis havasi estiriyorlar bu yüzden de merkezi olarak yatirim almiyor tesvikte hep geri planda. Kendi tasinla kendi kusunu vurursan bir arpa yol alamazsin.

Misafir 85d

3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 13:29

Kayseri önce bursayı geçmeli

77memed
3 ay önce - Pzr 04 Şub 2018, 14:49

Diyarbakır a bile Körüklü havalimanı yapılıyor Kayseri' es geçiliyor artık otoban daha büyük havalimanı gelmeli bide hava Mania raporu kalkmalı çok göze batıyor 10 katlı bina gibi iş merkezleri yapıyorlar çok yazık çok

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET