Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Levantenler
123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Oğulhan
11 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 23:56
Mersin - Levantenler


Mersin 3 dinin halen yaşadığı şehirlerimizden birisidir. Gayrimüslim nüfusun oldukça yoğun olduğu mezarlıklarında dahi hristiyan müslüman ve musevilerin yanyana yattığı bir hoşgörü şehridir. Keza birçok ırktan insanın da 200 yıldır yaşadığı, bölgenin en yeni şehirlerinden birisidir.

Levanten kelimesi, Fransızcadan gelen "Levant" kelimesinden türemiştir. Anlamı "Levantlı" dır. Levant ise Fransızca "doğmak" anlamına gelen "lever" kelimesinden türemiştir. Günümüzde daha çok Suriye, Lübnan, Ürdün ve İsrail için kullanılsa da, eskiden anlamı "İtalya'nın doğusundaki Akdeniz" olarak daha geniş bir coğrafyayı belirtiyordu. Levanten tabiri bu ikinci tanımı baz alır.

Levant kelimesinin anlamca zamanla daralmasının aksine, Levanten kelimesi zamanla geçtikçe genişlemiştir. Anlamca, doğu Akdeniz limanlarının, bir anlamda da hem Bizans, hem Osmanlı döneminde yerli halktan ziyade İtalyan, Latin, Fransız gibi batı Akdenizlilerin kastedildiğini, 18. ve 19. yüzyıllarda ise bu kelimenin Orta ve Kuzey Avrupa’dan gelerek yerleşen yabancıları da kapsadığını belirtmektedir.

Sanayileşme sonrası hammadde arayışına geçen Avrupalı devletler, Osmanlı'nın İzmir, Mersin, Antalya gibi Akdeniz kıyılarındaki nüfus varlıklarını artırırlar. Başta İngiliz olmak üzere diğer Batılı devletlerden de Osmanlıya göçler olur. Örneğin 19.yy'da İstanbul'a yerleşen Almanlar, İstanbullu Almanlar ya da Boğaz Almanları adı verilen toplumu oluşturur. Bu yeni nüfuslar da Levanten nüfus ile karışarak Genişletilmiş/Modern Levanten kavramını oluşturur. Yeni göçler, toplumda Protestanlık kökenli mezheplerin de görülmesine yol açar.

Mersin

Amerikan İç Savaşı sırasında sanayileşmiş Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa'nın pamuk ihtiyacı Birleşik Devletler ile savaşan Konfedere Devletleri tarafından karşılanamamıştır. bu dönemde Çukurova, Amerika Kıtası kökenli bir ürün olan pamuğun yeni yeni yetiştirilmesiyle cazip bir merkez olarak öne çıktı. Bölgenin en önemli limanına sahip Mersin, Levanten nüfusu kendine çekti. Özellikle 19.yy ikinci yarısında Mersin'e yerleşmeye başlayan Avrupalı girişimciler daha sonra Frenk mahallesi olarak adlandırılacak bölgede yerleştiler. Osmanlı dönemine ilişkin nüfus verileri şu şekildedir;

1879 yılında Mersin kasabasında 625 Müslüman, 147 Rum, 37 Ermeni ve 50 Katolik’in yaşadığı belirtilmiştir.
1891 yılında Mersin’in nüfusu 5000 Müslüman, 2700 Rum Ortodoks, 860 Ermeni, 260'dan fazla Latin Katolik.

Mersin'e yerleşen ve günümüzde hala burda ikamet eden Levanten aileleri şunlardır: Levante, Montavani, Babini, Brecotti, Şaşati, Vitel, Talhuz, Antoine-Mirzan, Nadir, Rexya, Soysal, Hisarlı, Kokaz, Daniel, Kokalakis, Yalnız. Levantenlerce yaptırılmış hanlar ve konaklar, günümüzde Mersin'de hala görülebilir. Mersin Latin İtalyan Katolik Kilisesi de hala faaliyettedir. Fakat Katolik cemaatin bir kısmı Maruniler gibi Avrupalı olmayan, yani asıl Levanten olmayan toplumlardandır.


Kaynak: https://tr.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Türkiye_Lev ...nleri.html

Mersin'de yüzlerce Levanten izi vardır. Yaşayan levantenler, kiliseler, taş binalar, mezarlıklar bunların başını çeker. Mersin'de genel itibariyle Çamlıbel ve Uray semtlerinde otururlar. Tabi Yenişehir ve Mezitli ilçelerine taşınanlar da olmuştur.

Bu başlık altında Mersin'de Levantenler ile ilgili ne varsa paylaşacağız.


(Mersin'de Levante Aile Mezarlığı)
(Latin İtalyan Katolik (Levanten) Katedrali)


Oğulhan
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 00:02

Alıntı:
Atatürk Evi - Mersin

Atatürk, eşi Latife Hanımla birlikte 20 Ocak- 2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin’i ziyaretlerinde, müze haline getirilen bu evde 11 gün boyunca Mersinliler’in konuğu olmuşlardır. Atatürk Caddesi üzerinde, kentin odak noktasında yer alan yapı, 1897’de dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman’ın, Mersinli tüccar Mavromati’nin kızıyla evliliği nedeni ile konut olarak yaptırılmıştır. Mimarı bilinmeyen yapı “Kristman Konağı “ olarak bilinmektedir.


Atatürk Evi yani eskiden bir Levanten Konağı olan Christman Konağı


(+)(+)
(+)


serkan33

11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 00:48

Yukarıdaki yazıda bahsi geçen Şaşati ailesinden Mişel Şaşati Mersin Vergi Dairesi’nin açıkladığı listeye göre gelir vergisinde Mersin Vergi şampiyonu olarak gözüküyor.Oğulhan
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 00:54
Çamlıbel'de Eski Levanten Konakları(Şaşati Evi)(+)
(Nacar Evi)(+)


En son Oğulhan tarafından Cum 02 Şub 2018, 01:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Emir ERTEN
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 01:10

Levantenler eskiden epey etkinmiş mimaride. Şimdiki apartmanlarda bu fotoğraflardaki ruh yok. Ah ah şehri keşke resetleyip 1960 yılından başlayıp yeniden dizayn etme imkanımız olsa. Köşkler, hanlar, erguvanlar...

Oğulhan
Oğulhan
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 01:42(Sursok Han - Uray Caddesi)


Sursock Ailesi kimi üyeleri halen Beyrut'ta yaşayan ve yirminci yüzyıl başına kadar Mersin'de geniş arazileri ve çok sayıda mülkleri bulunan bir ailedir. (Ünlü, 2007). Sursok Han, Taş İskele'nin uzantısında, iskeleden gelen malların depolandığı, alt katlarında ticarethanelerin yer aldığı, üst katında kente gelip giden tüccarların konakladığı bir handır.
(Çamlıbel Ortodoks Kilisesi)(Çamlıbel Ortodoks Kilisesi)


Atatürk Caddesi üzerinde, ayakta kalan en eski kilisedir. Kilise Mersin’in ilk sakinlerinden olan Nadir ailesinden Dimitri ve Tannus Nadir isimli kişiler tarafından bağışlanan arsa üzerine inşa edilmiştir. 1878’de yapılmış olan kilise halen ibadete açıktır. Beyrut’tan gelen Levantenlerin konutları da bu bölgedeydi.
Kilisenin yüksek duvarları aslında yaşamlarını kendi içlerinde geçirmeyi seven, dışa kapalı Levantenler hakkında bilgi vermektedir.


busegül

11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 03:56

Değişik ve güzeö bir konu olmuş ancak başlıkta Levanten yerine gayrimüslim kelimesi kullanılırsa daha doğru olur. çünkü yukarıdaki listede rum ve Musevi ailelerde var.zira levanten İngiliz Fransız İtalyan holandalı olup bu cğrafyaya yerleşenler için kullanılır...

Oğulhan
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 09:14

Listede bazı kesim Musevi ve Rum cemaatine ait olabilir. Hatta bazısı Levanten değil Maruni diye de belirtmiştim. Bu başlıkta genel olarak Mersin'de var olan Avrupa kökenli Levantenleri işleyeceğiz.


(Mersin Hristiyan Mezarlığı)


Oğulhan
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 11:40

Mersin'de birçok Levanten ve gayrimuslim ailenin çocuklarını gönderdiği Tarsus Amerikan Koleji (1888)(Tarsus American College - TAC)
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET