Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Bu güzel projenin Türkiye geneline yayılması faydalı olurmu?
Evet 100.0%  100.0%  [5]
Hayır 0.0%  0.0%  [0]
Kararsızım 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 5

Karaman Ahmet
1 yıl önce - Sal 23 Oca 2018, 14:36
İşçilerin Çöpten Topladığı Kitaplar Kütüphane Oldu
Alıntı:
11 Aralık 2017
Haber: Fundanur Öztürk

Ankara'da Çankaya Belediyesi'nin temizlik işçileri, gece vardiyalarında bir yandan çöpleri toplarken diğer yandan çöplerin kenarına atılmış halde bulunan kitapları topluyor.

Başkentin temizlik işçileri, son yedi aydır çöpten bu şekilde topladıkları kitaplarla bir kütüphane kurdu.

Belediye, 2000 yılından bu yana Ankara'nın İmrahor Mahallesi'nde atıl halde olan tuğla fabrikasını bir buçuk yıl önce restore ederek çöp toplama şantiyesi haline getirdi.

1970'lerde inşa edilen fabrikanın dış dokusu aynen korunarak; içi belediye işçileri için berber, kuaför ve dinlenme odası gibi bölümler içeren bir tesise dönüştürüldü.

Binanın eski hali: FUNDANUR ÖZTÜRK

Tuğla fabrikası restorasyondan önce atıl halde duruyordu

Son yedi aydır ise tesiste bir de kütüphane bulunuyor. Temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturduğu kütüphane, yaklaşık 4 bin kitaptan oluşuyor.

Kütüphane şehir merkezine epey uzak sayılsa da, Murat Serkök gibi kitap okumayı seven belediye işçileri mesai arasındaki boş zamanlarını bu kütüphanede geçiriyor.

Kütüphanede kitap okurken rastladığımız Serkök, kütüphaneyi sık sık kullandığını söylüyor:

"Bir aydır belediyede şoförlük yapıyorum ve vakit buldukça sürekli buraya geliyorum. Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. Bir an önce işim bitsin de geleyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gitmiş oluyor."

Temizlik işçileri de bu işin bir parçası olmaktan oldukça memnun. Efe Akpınar, çöplerden kitapların toplanıp, şantiyeye getiriliş sürecini şöyle anlatıyor:

"Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içerisine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüz zaman alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz."

Akpınar, proje başladığından bu yana çöp konteynerleri yanına bırakılmış kitaplar görmenin kendisini mutlu ettiğini söylüyor:

"Konteyner yanına bırakılmış kitap gördüğümüzde içimize bir mutluluk geliyor. Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirelim istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak."

Bir başka temizlik işçisi Bekir Karakoç ise 13 yıldır temizlik işçiliği yaptığını söylüyor, ve 'keşke kitapları toplamaya daha önce başlasaydık' diyerek iç geçiriyor.

Kütüphanenin içi: FUNDANUR ÖZTÜRK


Kütüphane sorumlusu 20 yaşındaki Eray Yılmaz, kütüphane kurulduğundan bu yana 97 belediye işçisinin 2 haftalık periyodlarla kitap ödünç aldığını, bunun yanı sıra her gün en az 6 işçinin kütüphaneyi ziyaret ettiğini anlatıyor:

"İşçiler gün içerisinde çay ve yemek molalarında buraya vakit ayırıyorlar, kitaplarını okuyorlar. Kütüphanemizden kitap ödünç alanların sayısı da giderek artıyor, bu gerçekten bizim için mutluluk verici. Açıkçası beklentimin üzerinde bir ilgi var."

Çöp toplama şantiyesi işletme müdürü Emirali Urtekin de, projeyi duyan Çankaya halkının kitap bağışında bulunmaya başladığını söylüyor.

Belediye çöpten toplanan kitapları, temizliğini ve bakımı yapıldıktan sonra, civardaki ihtiyaç sahibi okullara göndermeyi de planlıyorlar.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-42307964

Cankaya belediyesine bagli cöpcüleri bu muhtesem projeyi hayata gecirmelerinden dolayi kutlarim. Güzel isler ideoloji gözetmeden takdir edilebilmeli, Cankaya belediyeside bünyesinde calisan cöpcüleri bu projede destekledigi icin takdiri hak ediyor.

Cöpcülerin insiyatifiyle baslayan bu güzel proje yurt disindada büyük yanki yapti, Alman medyasindada takdir ediliyor.
http://m.spiegel.de/karriere/ankara-muellmaenner- ...89211.html

Dogruyu takdir edeceksin, örnek alacaksin ve hatta gelistireceksin.

Cankayali cöpcülerin inisiyatifiyle baslayan bu proje gelistirilmeli, kitap sever derneklerde bu projeye dahil edilmeli ve ilk etapta tüm büyüksehirlerimizde, sonraki etapta tüm belediyelerimizde cöp konteynerlerinin yanina bir kitap konteyneri koyulmali ve cöpcülerimizin topladigi kitaplar kitap sever derneklerimizin gözetiminde büyüksehirlerimizin merkezlerinde belediyelerimiz tarafindan bu projeye takdim edilmis binalarda halkin hizmetine sunulmali!

Zamanla böyle bir proje sayesinde merkezlerde cöpcülerin, sivil derneklerin ve belediyelerin is birligiyle devasa kütüphaneler olusacaktir, o küzüphanelere sigmayan kitaplarla ilcelerimizde ve köylerimizde yeni ktüphaneler gelisecektir.

Diger üyelerimiz ne düsünüyor?

Bu güzel projenin Türkiye geneline yayılması faydalı olurmu?En son Karaman Ahmet tarafından Sal 23 Oca 2018, 14:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


yusufyuşa23
1 yıl önce - Sal 23 Oca 2018, 14:39

Helal olsun. Proje dediğin böyle olurcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET