Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
OHAL ve ihraçlar


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

OHAL sürecinde devlet memurluğundan ihraçlarda adaletli davranıldığına inanıyor musunuz ?
Evet 17.6%  17.6%  [3]
Hayır 82.4%  82.4%  [14]
Fikrim yok 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 17

berk27
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 19:08
OHAL ve ihraçlar


Ankara Başsavcılığı’nın binlerce kişinin telefonuna iradesi dışında ByLock programı yüklendiği açıklamsından sonra çıkan ilk KHK’da işe iade edilenler oldu. Ancak hakkında hiçbir suçlama ve delil bulunmayan yaklaşık 100 bin kişinin hak ihlali iddiası aylardır ne AİHM, ne Anayasa Mahkemesi ne de OHAL Komisyonu’ndan karşılık buldu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, savcılıklardan takipsizlik kararı alanlar için bile bir adım atılmadı. Öğretmen Semih Özakça’nın iadesi, hakkındaki tüm iddialardan beraat etmesine karşın gerçekleşmedi. Takipsizlik ve beraat kararlarına ilişkin idari bir adım atılmazken, haklarında hiçbir adli işlem yapılmayanlar da OHAL komisyonu kararını veya KHK’yi bekliyor.

ONBİNLERCE BAŞVURU VAR, MAHKEMELER BAKMIYOR

OHAL uygulamaları nedeniyle binlerce kişinin adalet arayışı, 25 Temmuz 2016’dan bu yana sürüyor. Ocak 2017’de Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kurulması mağduriyet iddialarının karşılığını bulmasının önünü kesti. Hukuk ve idare mahkemelerinden bir sonuç alamayan binlerce kişi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Anayasa Mahkemesi’nin kapısını çaldı. Ancak bu mahkemeler de binlerce başvuruyu OHAL İnceleme Komisyonu’na havale etti.

‘İADE’DE BELİRSİZLİK

KHK ile ihraç edilen kamu çalışanı, yeni bir KHK ile iade edildiğinde, ayrıldığı kurumda çalışabiliyor. Ancak komisyon kararı ile iade edilecek bir kamu çalışanının hangi ilde ve hangi kurumda çalışacağı bilinmiyor. Komisyonun sadece ihraç edilen çalışanın devlette yeniden çalışabileceğine ilişkin karar vermesi bekleniyor. Bu da on binlerce kişide KHK ile iade edilme beklentisi doğuruyor.

KHK ile ihraç edilen ama yine aynı gerekçelerle haklarında adli soruşturma açılan binlerce kişinin içinde bulunduğu durumun daha karışık olduğu belirtiliyor. Savcılıklardan haklarındaki iddialarla ilgili takipsizlik kararı alan bu kişiler, suçlamalar çürüdüğü için görevlerine iade edilmeleri gerektiğini düşünüyor. Ancak ne KHK ne de komisyon kararı ile bu yönde bir karar alındığına işaret ediliyor.

‘NE İLE SUÇLANIYORUM?’

Adalet bekleyenler arasında sadece idari işlemlerden mağdur olduklarını iddia edelenler de yer alıyor. Buna göre haklarında herhangi bir adli işlem başlatılmayan, soruşturma geçirmeyen, gözaltına alınmayan, tutuklanmayan, hatta “savcı yüzü bile görmeyen” insanlar bir idari işlem olarak KHK ile ihraç edildikleri için ne ile suçlandıklarını bile bilmediklerinden şikâyet ediyor.

KOMİSYON KAPISINDA 100 BİN KİŞİ BEKLİYOR

Son rakamlara göre KHK’lerle 108 bin 736 kişi kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç edildi. Komisyona yapılan başvuru sayısının ise 104 bin 398 olduğu açıklandı. Komisyon bir grup dosya üzerinde karar aldığını açıkladı. Ancak sayı bilgisi verilmedi. Bir mağdurun komisyondan gelen tebligatla görevine başladığı veya ret kararı aldığı mahkemeye başvurduğuna dair bir bilgi de kamuoyuna yansımadı.


http://www.yeniasya.com.tr/gundem/ohal-de-ihrac-e ...siz_451272


mahmut11
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 19:10

OHAL diye bir başlık zaten mevcut. ! Niye yeniden açtınız ?


Yeni Asya gazetesi ise kimin gazetesi hepimiz biliyoruz. Mapusta yatan katalog motorlarını anlatıyor. Onları masum olarak söylüyor. Yalancı iblisler. Sürekli içerdeki FETÖ'cüleri masum gösteriyorlar. Kimin maşası bunlar? Salak mıyız ? Anlamaz mıyız??

Bunları boş lakırtılar olarak görüyorum.

Bu milleti havadan bombalayan bir terör örgütünün üyeleri elbette kamuda barındırılmayacak. Mor beyin vb. tuzaklar hariç tabiki. Ama onun dışındakiler kesinlikle acınmaması gerekiyor. Çevremde bildiğim FETÖ örgütüne sempati duyan,ona son ana kadar para yardımı yapan ve terör örgütünde görev alan kim varsa ihraç edildi. (Lise ve İlköğretim hocalarım ile üniversitedeki okutmanlarım,) Bu nedenden dolayı ihraçların %99'unu doğru buluyorum.

ZALİME ACIRSAN,ACINACAK HALE GELİRSİN!


Ferhat1688
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 19:22

Yeni Asya gazetesinin Fetöden farkı pek yok, ama Nurcuların da değil bu gazete. Farkı bilmeyenler var. Bugün bazılarının Fetö kitabı sandığı risaleler devlet tarafından basılıyor. Diyanet basıyor bu kitapları. Devlet kimin ne olduğunu biliyor merak etmeyin. Ancak her ihrac edilene Fetöcü diye bakmamak lazım. Sadece Bylock hatası olan onbinden fazla kişi çıktı. Herkes önyargılı baksa hiç suçu günahı olmayan birçok kişi yanacaktı. Allah korusun kimsenin başına vermesin. Gerçekten Fetöcü olanlar, hele de hala destek verenler ise hak ediyorlar.mahmut11
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 19:25

Öyle haksız ihraç sayıları kesinlikle 100 bin falan değil. Tamamen uydurma ve abartı bu sayılar.

Ferhat1688
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 19:31

Tabi ki yüzbin değil. Zaten ihraç olanlar toplam yüzbinin biraz üzerinde bildiğim kadarıyla. Ama ihraç edilen herkese Fetöcü diye bakmamak lazım. Hatalı işleme maruz kalıp Fetöcü damgası yemek o kişi için zor bir imtihan.Misafir 67c

8 ay önce - Cmt 26 May 2018, 12:29

Seçim yaklaşırken gözaltılar ve tutuklamalar hız kazandı.Zamanlaması manidar.Birileri sanki geniş mağdur kitlesi oluşturmak suretiyle AK Parti Hükümetini hedef alıyor.Aynı dönemde vergi ve Trafik cezalarındaki artışda dikkat çekiciMisafir 12c

6 ay önce - Sal 14 Ağu 2018, 10:50

Herkes masum değil ama canı yakılan ve hala süründürülen masumların ahı bunlar

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET