Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yiğido5858

1 ay önce - Cmt 13 Oca 2018, 23:31
İstanbul Türkiye için harcanan kaynakları yutan bir karadeliğe dönüşmüş durumda

Ülkemize yapılan bütün mega projeler neredeyse İstanbula yapılıyor,bu sebepten ötürü Anadolu yaşayan insanlar işsizlikten dolayı mecburiyetten İstanbula göç etmek zorunda kalıyor.Kayıtlı nüfusu 15milyonu aşan ( kayıt dışıyla 17 milyona yakındır ) İstanbulda insanlar kutu gibi evlerde ömrü İstanbul trafiğinde geçen güvenlik ve asayiş sorunu olan insanların birbirinden çekindiği adres bile soramadığınız hava kirliliğinin üst seviyelerde olduğu bu şehirde yaşamak zorunda bırakılıyor.Dikkat ettiğim birşeyde İstanbulda insanların aşırı şekilde ağresif ve sterisli olduğu.Yatırımlar neden Anadoluya homojen bir şekilde dağıtılmıyorda Osmanlı imparatorluğu zamanındaki gibi bütün yatırımlar İstanbula yapılıp Anadolu şehirleri sahipsiz bırakılıyor?

İnsan
1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 09:13

Benim aklıma ilk etappda gelen uretim mekanizmasının iç içe oluşu, (yani bir fabrika, ürettiği bir ürünün yan parçalarını üreten bir baska fabrika ile yakın oluşu gibi) ticari açıdanda bu böyledir ( üretiği bir parçayı pazarlayabilir, satabilir oluşu) yurtiçi ve dışına daha nakliyesinin daha olanaklı oluşudur. Avrupa pazarına gemi tren tır ulaşımının yoğunluğu olabilir. Sanayi, ticaret,pazarlama vb oteki firmalar icinde bi yönlü avantajlı olduğu gibi Vatandaş için de bu böyledir. Kendi deneyimimden örneklersem 200 bin nüfuslu bir lçe de 3 ay içersinde 5 defa büyük şehire ihticatlarımdan ötürü gitmek zorunda kaldım. 200 bin nüfuslu ilçede android telefonumu tamir ettiremedim, aracımın bozulan aküsunü yenileyemedim, hatta fazlada giyim satış mağazası bulunmadığından ihtiyacım olan giysiyi alamadığım için her defasında büyük şehire gitmek zorunda kaldım. oysa ıstanbul'da hemen her ihtiyacınız olan eşyayı yürüme mesafesinde onlarca satın alabileceğiniz alternatifiz bulunuyor. Bu nedenlede istanbul yurdun bir çok il ve ilçesine oranla ihtiyacın temini kolay olduğu gibi ucuza da bulunabiliyor.

Misafir 1e8

1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 09:25

İstanbul'da depremin eli kulağında.Bu seferki öyle 1999 gibi değil,magnitüdü 1894 "Mini kıyamet'' denilen deprem gibi olabilir.Nitekim o deprem 45 gün toplamda süren artçıl sarsıntılar oluşturdu.
İnsanların kaçabileceği hiç bir yer yok.Köprülerde yakalananların paniğini ,metro vb.yerleri düşünün.Öyle"Allah korusun!" demekle biz C.Hakk'ın bilimsel gerçeklere göre kurgusunu yaptığı hiç bir tehlikeden kaçamayız.
İstambul'a hala inadına insan çekmeye çalışıyorlar.Bir deprem kurgusu ki,100000 lerce insan ölecek.900 milyar Üst sınıra yakın zararlar....

İnsan
1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 09:44

Tokyo hemen her sene beşik gibi sallanıyor ne ölenler oluyor nede binalar yıkılıyor. İstanbul dünyanın kalbi olabilecek bir megakent. Düzenlemek varken batırdık bitirdik ne hali varsa görsün denecek değil elbette. Istanbul dışında yaşayanlar her nekadar yaşanmaz şehir vs. diyor olsada yaşlıların dışında %80 lerin üzerinde bir nüfus istanbul a yerleşme hayalleri kuruyor. Ve yine bu şehirde yaşayanlar "bu şehir de yaşnamaz, çekip gitmek istiyorum" dese de kimse terketmez ki, kimsede terk etmiyor zaten. Tüm imkanlar buraya doluşmuş durumda, iyimi kötümü ayri konu. Bence bit arada bulunması-olunması avantajlı.

yiğido5858

1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 10:56

Bence kanal istanbul Türkiye ekonomisini çıkmaza sürükleyecek bir proje arsa sahiplerine ve mütahitlere rant getirisinden başka bir getirisi olmayan geçici olarak istihdamdam başka bir faydası olmayacak ayrıca o bölgede bulunan doğal su kaynaklarını gölleri ve barajların suyunun tuzlu suyla karışmasına sevebiyet verecek ve İstanbul su sıkıntısı çekecek ayrıca kanalı açarken ortaya milyonlarca ton toprak ortaya çıkacak bu topraklar nerede depolanacak ? Denizimi dolduracaklar en son maltepe sahil yoluna park yapmışlar denizi görmek için 1 km yol yürüdük.

Burç

1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 11:03
Bu başlık ciddi mi, şaka mı ben anlayamadım

Bu başlık ciddi mi, şaka mı ben anlayamadım.

İstanbul Türkiye'den ayrılsa, başka bir ülke olsa, Anadolunun halini düşünmek bile istemiyorum. İstanbul ayrı bir ülke olsaydı, dünyanın en zengin, en refah ülkelerinden birisi olurdu, bütün altyapısı tamamlanmış, trafik ve ulaşım sorunu olmayan bir şehir olurdu. Ama maalesef her sene İstanbul 67 tane ilin bütçe açığını kapatıyor. Yani İstanbulludan toplanan vergiler Anadoluya dağıtılmasaydı Türkiyedeki illerin çoğu çöp bile toplayacak parayı bulamazdı.

Anadoludaki illlerin hiç birinin Türkiye bütçesine pozitif bir katkısı yok. Her sene verdikleri vergiden kat kat fazlasını geri alıyorlar. Bütün o stadyumlar, hastaneler, yollar, hızlı trenler, üniversiteler, hava alanları hep İstanbulludan toplanan vergiler ile yapılıyor.

Türkiye bütçesi ve illerin bütçeye katkıları istatistikleri için bu başlığı inceleyebilirsiniz :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=52202

"Bütün büyük projeler İstanbula yapılıyor" zanneden insan oturup biraz matematik hesabı yapmalı.
Mesela Samsun nüfusu 1 milyon küsur, İstanbul nüfusu bunun 15 katı. Demek ki adil bir dağılım olması için, Samsun'a bir havalimanı yapılmadan önce, İstanbula tam 15 tane havalimanı yapılmalı ki yatırımlar eşit olsun. Samsuna 1 köprü yapılmadan önce İstanbula 15 köprü yapılmalı ki ancak eşit olsun. Samsuna 100 km yol yapılmadan önce İstanbula 1500 km yol yapılmalı ki ancak eşit olsun.

Alıntı:
kanalı açarken ortaya milyonlarca ton toprak ortaya çıkacak bu topraklar nerede depolanacak ?

Yeni adalar yapılacak, projeyi bile bilmiyorsun ama bilmeden eleştiriyorsun.

Çakırbey
1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 11:22

Istanbulun böylesi bir karadeliğe dönüşmesi bu şehire göçü teşvik eden ve yaşamı içinden çıkılmaz hale getiren yönetimlerin suçudur. Diğer illerde açılan fabrikaların vergileri 34 olarak kesiliyor böyle oluncada Istanbul vergi rekortmeni oluyor.

Burç

1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 11:34

Alıntı:
Diğer illerde açılan fabrikaların vergileri 34 olarak kesiliyor

Hayır, tam tersi:
İstanbullu şirket gidip Anadoluda fabrika açıyor, yatırım yapıyor, iş olanağı sağlıyor. Fabrikanın satışlarının çoğu da gene zaten İstanbul'da yapılıyor. Yani KDV'yi ödeyen gene İstanbullu.

Diyelim ki şirket merkezi Hakkari'ye taşınsa, ama gidip fabrikasını İstanbula kursa, sonra vergisini Hakkari vergi dairesine ödese, ama o ödediği vergi de alınıp her sene İstanbula gönderilse ne hissederdiniz? İşte 90 yıldır İstanbulluya yapılan aynen bu.

Cemil TAN
1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 11:37

İstanbul'a kontrolsüz ve aşırı bir göç olduğu doğrudur.
Bizim burada yaşadığımız trafik, stres, güvenlik sorunları da bu kontrolsüz göçün sonucudur.
Buraya kadar soylediklerinize katılıyorum.
Ancak şunu da unutmayın ki İstanbul ekonomik anlamda Türkiye'nin yarısı demektir.
İstanbul tüm Anadolu'yu neredeyse tek başına finanse edebilecek bir yapıya ve güce sahiptir.
Bu konunun farklı bir boyutu da Anadolu insanının Istanbul'a olan negatif bakisidir.
Bunu burada bile açıkça görebilirsiniz.
Isin özü Istanbul 17 milyon insana iş ve aş veriyor. Ama yine de eleştiri almaktan kurtulamiyor.

Misafir 76d

1 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 11:54

"Anadolu ,kendisine sanayi oluşturuldu da' gelme' mi dedi?" diyorum yukarıdaki arkadaşa.Türkiye'nin baş sanayi tesisleri ,1.derece deprem bölgesi Marmara'da.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet