Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya'daki Bisiklet Kültürü
123 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
hasan42

15 yıl önce - Pts 22 Ağu 2005, 00:44
Konya'daki Bisiklet Kültürü


Konya'nın önemli bir özelliğidir bisiklet ve motorsiklet. Konya düz bir arazi üzerinde kurulu olduğu için bisiklet sürmek kolaydır çünkü. Atlas dergisinin bir sayısında Türkiyede bisikletin en çok Konyada olduğunu okumuştum. Söz gelimi benim evimde dört tane bisiklet var. Sabahları pek çok insanın bisikletleriyle işe gittiklerini görürsünüz. Belediye şehrin çeşitli yerlerinde bisiklet park yerleri yapmıştır. (Gerçi Konya'lı bazı bisikletçilerin trafikte ters yolda seyrettiklerini görürsünüz ama....neyse   )
Bisiklet sporu da gelişmiştir. Bisiklet yarışları 1923'te başlamıştır. İşte size bir adres:

http://www.konya-gsim.gov.tr/spor_dallari/bisiklet.htm


Bisiklet park yerlerinden görüntüler:
 

(+) 

(+)Kent içinde bisikletliler
 


 

(+)


En son hasan42 tarafından Cmt 17 Eyl 2005, 00:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


hasanemir
15 yıl önce - Sal 23 Ağu 2005, 15:08

Alıntı:
Türkiye’nin en çok bisiklet kullanılan ve bisiklet kazalarında da ilk sıralarda yer alan şehirlerinden birisi olan Konya, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla bisiklet yollarına kavuşuyor. İlki Kampüs’ten Tıp Fakültesi’ne kadar planlanan bisiklet yolu, Türkiye’de en uzun bisiklet yolu olma özelliğini de taşıyor.


Alıntı:
DEMİRYOLU KENARINA ve YENİ CADDELERE BİSİKLET YOLU
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Aliya İzzetbegoviç, Fırat ve Esenler gibi yeni açılan caddelerde de bisiklet yollarının düşünüldüğünü kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bundan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak tüm caddelerde bisiklet yolu bulunacağını bildirdi. Et balık kurumu civarından başlayarak Aksaray Kavşağı’na (Çimento Fabrikası yakınları) kadar demiryolu kenarına da kesintisiz bisiklet yolu yapılması için girişimde bulunulduğunu açıklayan başkan Akyürek, bisiklet yollarının çizgiyle ayrılmaktan ibaret olmadığını söyledi. Çalışmaların fiziki boyutta gerçekleştirildiğini belirten Başkan Akyürek, bisiklet yollarının diğer yollardan fiziksel olarak ayrıldığını, bisiklet yollarında trafiğinin rahat işlemesi ve diğer araç trafiğiyle uyum içerisinde seyretmesi için gerekli yerlere bisiklet lambaları ve uyarı levhaları konulacağını açıkladı.
Konya’nın yeşillendirme atağı, çevre yolları düzenlenmesi, sosyal alanda gerçekleştirilen çalışmalarla Türkiye genelinde örnek gösterildiğini, tüm Türkiye genelinde yapılan ve belediyelerin performanslarının ele alınarak değerlendirmeye tabi tutulduğu, Bel-Per araştırmasında birinciliği Konya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığını, bunun kendileri için bir gurur ve motive kaynağı olduğunu belirten Başkan Akyürek, çalışmalarında her gün bir adım daha ileri giden Büyükşehir belediyesi’nin örnek kent özelliğini artırarak koruyacağını söyledi.


hasan42

15 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2005, 00:22
Konya bisiklet pazarı


İşte size Konyadaki bisiklet pazarından görüntüler. İstediğiniz ikinci el veya yeni bisiklet ve motorsikleti bulabileceğiniz bir yer.


(+) 

(+) 

(+)
Bisiklet pazarını dolaşırken bu çocuğa rasladım. Oturmuş, bir bisiklete dalgın dalgın bakıyordu. Aklından geçeni tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek.
 

(+)
Metin Arslan

15 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2005, 00:44

Bisiklet Severler Derneği Yeni Web Sitesi
http://www.bisikletdunyasi.com/v2/
Konya ve bisiklet ile ilgili bir gazete haberi
http://www.bianet.org/2001/04/27/haber1968.htm


hasan42

15 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2005, 09:36

Alıntı:
İstanbul’un birinci olmadığı tek sektör

TÜRKİYE’de en çok motosiklet satışı gerçekleştirilen şehrin Konya olduğunu söyleyen MOTED Başkanı Ferruh Tanay ‘İstanbul’un bozuk yollları ve kötü trafiği Motosiklet satışının az olmasına yol açıyor. Konya’nın ovası ve düz yollarıysa satışları tetikliyor. Konya’dan sonra en fazla satış Antalya ve Alanya’da gerçekleşiyor.


Haberin tümünü aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~9@nvid~ ...222,00.aspsayfa 1
123 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA