Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Futbol Klüplerinin Adının Sonundaki "SPOR" İbaresi Kalkmalı Mı?
Evet 67.3%  67.3%  [35]
Hayır 32.7%  32.7%  [17]
Kararsızım 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 52

dream1988
3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:19
Futbol Klüplerinin Adının Sonundaki "SPOR" İbaresi Kalkmalı Mı?

Arkadaşlar bilindiği üzere ülkemizdeki profesyonel ve amatör liglerdeki futbol klüplerinin neredeyse %70 inin adının sonunda "SPOR" ibaresi var. Dünya ve avrupa liglerine baktığımızda örnek veriyorum Fransada; Nice, Marsilya vb. İtalyada, Napoli, AC Milan vb. sadece şehir isimleri oluyor. Ya da örnek veriyorum; İngilteredeki Sheffield kentinin futbol klübünün adı Sheffield FC dir. Siz Sheffield'in maçı var dendiğinde "SheffieldFootballClub" takımının maçı var demezsiniz. Sheffield-Arsenal ile maç yapıyor dersiniz. Bizde ise neredeyse bütün klüplerde; Bursaspor, Trabzonspor, Sivasspor, Amasyaspor, Sinopspor, Ardahanspor, Batmanspor vb. gibi şu klüp adlarının uzunluğuna bakar mısınız? SPOR ibaresi, o klüpteki bütün spor branşların genel tabiri olmasına rağmen biz maalesef futbol için de bunu kullanıyoruz. Üstüne üstlük, son yıllarda yaygınlaşan sponsorluk adları da üzerine ekleniyor ondan sonra size evlere şenlik; "Evkur Yeni Malatyaspor" , "Akınçorap Giresunspor", "Teleset Mobilya Akhisarspor" vb. gibi garip futbol klübü adları ortaya çıkıyor. Hem liglerimiz Beinsportsla avrupaya pazarlanıyor, dünya vitrinine çıkıyor diyoruz, aynı zamanda gelişen bir ligimiz var diyoruz ama bütün futbol klüplerimizin adı aynı kalıptan çıkmış gibi. Ne kaybederiz yani şu aşağıda yazdığım gibi veya buna benzer klüp isimlerinden SPOR ibaresini atıp sadece futbol klübü adlarıyla dünya ve avrupada markalaşmaya çalışsak. Size de hoş gelmiyor mu?

Bursaspor >>>>>>

Bursa FK
Bursa SK
FK Bursa
1963 Bursa

Eskişehirspor >>>>>>

Eskişehir FK
Eskişehir SK
FK Eskişehir
1965 Eskişehir

Trabzonspor >>>>>>

Trabzon FK
Trabzon SK
FK Trabzon

Sivasspor >>>>>>

Sivas FK
Sivas SK
FK Sivas
1967 Sivas

En son dream1988 tarafından Çrş 27 Arl 2017, 14:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir 380

3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:20

Kalkmaz 100yilin alışkanlığı. Ülkemize has güzel bir isimlendirme bence.

Gokhan Bayraktar

3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:27

Benim de cocuklugumdan beri kafama taktigim bir sorun Hatta bazen utanirdim Avrupa`da mac oynaninca.

dream1988
3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:35

Alıntı:
Kalkmaz 100yilin alışkanlığı. Ülkemize has güzel bir isimlendirme bence.

Misafir 380, alışkanlık ise örneğin; Göztepe, Karşıyaka, Medipol Başakşehir, Altay, Kasımpaşa, Mersin İdman Yurdu, 1461 Trabzon, Amed SK, Karagümrük SK vb. klüpler neden sonunda "SPOR" kullanmıyor? Demek ki bu alışkanlık da kırılabiliyor. Örnek veriyorum, bugün Göztepe denildiğinde aklıma, coşkulu taraftarıyla marka olmuş bir futbol klübü adı geliyor. Fakat eğer adı Göztepespor olsaydı aklıma ilk gelen ilçe veya mahallede kurulmuş bir futbol takımı olacaktı. Benim izah etmek istediğim nokta bu.

Kubilay1
3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:40

bence de sonuna Futbol kulübü olsa daha iyi olur .. Adana Demiir FK veya Bursa FK gibi... Başakşehir FK örneği de var zaten

Misafir 16a

3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:44

Izah etmek istediğin notayı anladik ama ülke genelinde verdiğin örnekler yaygın değil. En çok spor kullanılıyor demek ki bu gelenek devam edecek görünüyor onu diyorum.

Misafir 796

3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:50

Gerçekten de doğru. Yıllardır Fifa oynarım. Bizim ligi açıyorum avrupada maç yapacağım takım seçesim gelmiyor. akhisarspor, samsunspor o spor bu spor. Bence klüp adlarının sonundan spor ifadesini kaldırıp FK veya SK gibi tanımlar getirilirse marka değeri açısından pozitif yönde bir hareket olacağı kanaatindeyim. Zira artık anadolu takımlarımız da avrupa sahnesine çıkmaya başlıyor. Bu konuyu federasyona öneri şeklinde taşımalı aslında.

halll
3 hafta önce - Çrş 27 Arl 2017, 14:56

Benc spor kanalları isimlerini değiştirip keyif kanalı yapmalı. Spor deyince seninde spor yapmak için bu kanalı izliyorum anlamı gelmesi gerekir. O yüzden işin bu boyutu da anlam eksikliği içerir.

Kral ve Kraliçe çıplak ve seksi. Kimseden ses çıkmıyor.

Misafir bf0

3 hafta önce - Cum 29 Arl 2017, 00:52

Buna benzer bir adet başka hangi ligde var acaba çok merak ediyorum? Göztepe, Kasımpaşa, Başakşehir FK gibi ligimizde "Spor" adını kullanmayan klüpler var gayet de hoş duruyor. Kesinlikle kaldırılmalı.

Misafir 079

3 hafta önce - Cum 29 Arl 2017, 00:56

iyide bu klüplerin tek futbol dalinda branslari yokki yüzme boks atletizm güres kürek karete BASKET hentpol su topu dolayisiyla SPOR KELIMESI kalmali

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET