Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
4 yıl önce - Çrş 27 Arl 2017, 12:08
Ülkemizde Yer Alan Haralar Hakkında


Alıntı:
Hara nedir?

Genellikle at üretilen çiftliklere denir. Harada aygırlar, damızlık kısraklar bulunur. Bunlardan yetiştirilen taylar halka satılır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında ordunun at İhtiyacını karşılamak için çeşitli kurumlar vardı. Sonradan bu kurumların bozulması üzerine 1830'da Eskişehir yakınındaki Çifteler Harası, 1876da da Karacabey Harası kuruldu.

Bugün başlıca haralarımız şunlardır: Çifteler (Eskişehir), Çukurova (Adana), Karacabey (Bursa), Karaköy (Samsun), Konya, Sultan suyu.

Haracılığın dünya zootekni tarihinde çok eski bir mazisi vardır. Hara eskiden Arabistan, Ukrayna ve Türkistan’da kullanılıyordu. İlk modern hara Fransa’da kurulmuş, buradan da, diğer Avrupa devletlerine yayılmış ve dünyaca meşhur haralar meydana gelmiştir. Türkiye’de modern ve ilmi metotlarla çalışan hara, Aziziye’de (Mahmudiye-Eskişehir) 1913 senesinde kurulmuştur.

Fakat Birinci Dünya Savaşının başlaması ve Yunanlıların Eskişehir bölgesini işgal etmeleri yüzünden bu hara istenilen gelişmeyi gösterememiş, göç yüzünden hayvanların büyük bir kısmı telef olmuş ve damızlık at bakımından büyük zararlara uğramıştır. istiklal Savaşının sona ermesi ile tekrar faaliyete başlamış ve Türkiye haracılığının esasını teşkil etmiştir (1923).

Daha sonra Karacabey’de Türkiye Cumhuriyetinin ilk modern harası kurulmuştur. Bu haranın çalışmaları diğer haraların kurulmasında faydalı olmuştur. Burada at, sığır, koyun türünün ilmi çalışmalarla ıslahı yapılırken, aynı zamanda çayır ve meralar, ilmi metotlarla daha iyi hale getirilmiştir. Bugün devlet haralarında yetiştirilen Arap atları, sür’at, mukavemet, zarafet ve asalet gibi ideal bir hayvanda bulunması gereken özellikleri taşımaktadır.


Karacabey harasında yetiştirilen merinos koyunu ise yapağı, et ve süt bakımından yetiştirilen en iyi koyun ırkıdır. Günümüzde başta Karacabey olmak üzere, Çifteler, Karaköy, Sultansuyu, Çukurova, Konya ve Altındere haraları kurulmuştur. Çıkarılan 867 sayılı kanunla kurulmuş olan devlet haraları, ilmi metodlarla çalışan döner sermayeli ıslah ve yetiştirme kurumlarıdır.Çifteler harası
Yeni şekliyle 1934;te Eskişehir yakınlarındaki Çifteler ve Aziziye haraları üzerinde kurulmuştur. Hara, 43.000 dönümlük bir araziyi kaplar. Memleketimizin en eski harasıdır; Hazineye ait Çukurova Çiftliği, müştemilatiyle, Mercimek Çiftliği topraklarında kurulmuştur. 80.000 dönümlüktür. Hara topraklan eskiden göçebe aşiretlerin otlak yeriydi. 1895'te burada padişahın emriyle bir çiftlik kurulmuş, sonradan burası orduya hayvan yetiştiren bir hara durumu almıştır. Hara Atatürk'ün özel ilgisiyle 1931'de yeniden kuruldu.

Karacabey harası

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, 1924&'te kurulmuştur. Modern tesisleriyle, damızlıklarının yüksek vasıflarıyla tanınan Karacabey Harası'nda sığır ve koyun da yetiştirilir. Hara, ilk çalışmalarına Çifteler'den getirilen 10 aygır ve 95 kısrakla başlamış, sonradan damızlık İngiliz, yarım kan Arap atları, daha başka çeşitler yetiştirilmeye başlanmıştır. Haranın sığırcılık kolunda safkan, yarım kan Monfaton cinsiyle, manda üzerinde çalışılmaktadır.

1944&'ten beri domuz da yetiştirilmektedir. Karacabey Harası'nda koyun yetiştirilmesine önem verilir. 1935'ten sonra geniş ölçüde Merinos üretilmeye başlamış, sonradan hara arazisi az geldiğinden 1943'te Bandırma yakınlarında Bandırma Merinos Çiftliği kurulmuştur. Karacabey Harası'nın arazisi 91.767 dönümdür.


Karaköy harası
Karadeniz Bölgesi'nin hayvan çeşidini ıslah maksadıyla Bafra'nın Karaköy kesiminde, 25.472 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuştur.


Konya harası
Yeni şekliyle 1934&'te kurulmuştur. Arazisi 16.000 dönümdür.


Sultansuyu harası
Hazineye ait Sultansuyu Çiftliği'nde 79.000 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuştur. Malatya'nın Akçadağ kazasındaki harada daha çok at neslinin ıslahına çalışılmaktadır. Sultansuyu Harası ilk defa 1848'de kurulmuştur.

Haralar ile ilgili bizzat bilgisi ve tecrübesi olan var mıdır?
Devlet (TİGEM) tarafından işletilen faydalı bir oluşum gibi.
Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermektedir.


Cemoli D18
3 yıl önce - Cmt 03 Şub 2018, 10:52

Devlet bu haraları daha etkin kullanmalı üretim amacıyla.

mucit kenan
3 yıl önce - Cmt 03 Şub 2018, 10:55
SAYIN CEMOLI


Devlet haraları etkin kullansa ve çok at üretse çok daha fazla kaçak at eti yeriz gibime geliyor çünkü günümüzde at başka neye yarar ki ? Jokey atları var

Cemoli D18
3 yıl önce - Cmt 03 Şub 2018, 11:05

Bir tek at mi üretilir harada!
Mucit bey araştırın. Büyükbaş, küçükbaş, tarım işleri yapılabiliyor haralarda.


mucit kenan
3 yıl önce - Cmt 03 Şub 2018, 11:18
HARALAR


Evet küçük büyük baş da üretiliyormuş aslında yurtdışından et getireceğimize bunları yaygınlaştırsak iyi olur...ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET