Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin'in Faytonları
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Daha önce hiç fayton'a bindiniz mi?
Evet 37.5%  37.5%  [6]
Hayır 62.5%  62.5%  [10]
Toplam Oy : 16

Emir ERTEN

4 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 23:08
Mersin'in Faytonları

Fayton, Osmanlı'dan kalan bir gelenek ve bu gelenek kısmen de olsa Mersin'de yaşatılıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında gezi amaçlı belirli güzergahla görmek mümkün. Pozcu civarlarında görmüştüm en son. Atların bu amaçla kullanılmasına karşıyım ama bu bir kültür ve bu kültürün varlığı göz ardı edilemez. Fayton sefası sürmek isteyen de çok kişi var hani. Değişik bir keyif açıkçası. Yalnız dikkatimi çeken husus bu faytonlarda çalınan müzikler. Müzikler pavyonumsu bir izlenim yaratıyor bende. Atların da bu durumdan hoşnut olduğunu sanmıyorum. Üstelik Mersin gibi sıcak bir memlekette çok ağır bir görev icra ediyorlar. Kimbilir tıpkı ayı oynatmanın yasaklandığı gibi bu gelenek de hayvan haklarına istinaden gelecekte yasaklanıp tarihin tozlu sayfalarında yer alabilir.

(Alıntı)

(Alıntı)

Ayrıca belediye bu faytonlara plaka uygulaması getirmiş.

serkan33

4 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 00:25

Türkiye'nin hiçbir yerinde fayton istemiyoruz, ne Adalar'da ne Mersin'de ne de başka bir yerde

Oğulhan
4 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 00:34

Yazın 40-50 derece Akdeniz güneşinde o hayvanlar helak oluyor. Geçen yaz Antalya’da atın birisi yere yığıldı öldü. Sahibi atı ortada bırakıp gitti. Olay oldu bir sürü. Resmen işkence çektiriyorlar bu hayvanlara aynı Tayland’da File binenler gibi. O filin çektiği işkenceler aklıma geliyor o fotoğrafları görünce. Ben de Fayton’a karşıyım. Atın kendi bedeninden kat kat ağır şeyler taşıması hoş değil.

Bu kötü örnek bir ders olsun belediyelere, yapıalcaksa elektrikli faytonla yapılsın bu uygulama.

https://eksisozluk.com/antalyada-fayton-cinayeti--5424787

Misafir 336

4 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 01:17

Fayton yine iyi İzmir Alsancakta hala tefle ayı oynatıyorlar ara mahallelerde. Siz faytonu öpün başınıza koyun. Ayrıca Develi faytonlar da kullanılabilir sıcağa dayanıklı hayvanlar.

UğurÖz

4 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 01:20

Yillar önce esimle binmiştim.

50 lira aldılar kişi başı.

Fakat hiç zevkli gelmedi bana.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler