Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gemlik Taşınıyor !
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
bahadır 0302

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 09:16

GEMLİK TAŞINIYOR

Deprem tehlikesi altındaki, Bursa’ya bağlı Gemlik ilçesinin orman vasfını yitirmiş bir alana taşınmasını sağlayacak düzenlemeler de KHK’ya girdi. Buna göre ‘ilçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle’, orman özelliğini yitiren ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan bir bölge Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek. Bölge orman dışına çıkarılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Nakil ve yerleştirme bu bakanlıkça yürütülecek. Ayrıca son 2 yılda deprem olan bölgelere kredi desteği sağlandı.


sfzb67 serkan

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 09:29

Çok zor bir olay koca bir ilçenin taşınması tekrar eski halini alması çok uzun yıllar sürer

furkansiner

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 09:36

107 binlik ilçeyi nasıl taşıyacaklar merak ettim. Madem deprem riski var ilçeyi dağıtsınlar diğer ilçelere.



Mustafa Taşlı

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 09:50

İnandırıcı değil. Şehir çok hızlı büyüyor. Şehrin dört bir yanında yeni binalar, siteler yükseliyor. Neden bunlara birileri dur demedi madem öyle bir düşünce vardı?
Gemlik'i denizden ayırmak Gemlik'i bitirir.


sedat1010
10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:41

taşınmadan kasıt sanırım deniz kenarında riskli alan üzerindeki eski yapıların yıkılarak başka yere kaydırılması,

Mustafa Taşlı

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:50

Bu zaten gündemde var uzun zamandır hatta geçen sene iskele meydanı civarında başladılar sözde ama sadece birkaç tane kafeyi söktüler. Sahil boyunca uzanan çift sıra o kadar çok binayı sökmek kolay değil. Bir deprem anında ciddi zarar görecek binalar halbuki.



Güven Hoca

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:54

Bu sabah bende gördüm.Kaymakamlık önünde set kurmuşlar arkası boşaltılmış ,kordonboyunu uzatma çalışmaları vardı.Yol bu sebepten sahilyolunda tek şeride düşmüştü.

alit
10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 13:03

Ayrıca Gemlik'te ifade edildiği şekilde çok büyük bir deprem riski de söz konusu değildir. Örneğin 2002 yılında İTÜ'de hazırlanmış bir yüksek lisans tezi var bölgenin deprem riskiyle ilgili, söz konusu bu tezin sonuç bölümünden ufak bir alıntı:

"GPS verileri bu kol üzerindeki yıllık hızın 1-2 mm’yi geçmediğini ve bu kolun kaf’ın diğer kolarına göre oldukça yavaş bir yanal harekete sahip olduğunu ortaya koymaktadır. inceleme alanının tarihsel ve aletsel dönem deprem aktivitesi incelendiğinde ise, tarihsel dönemde bu alanda muhtemel olarak meydana gelmiş olabilecek bir-iki büyük deprem (olası m 6- 6.5) belirlenmiş, aletsel dönemdeki sismik aktivitede ise en büyüğü m 4.2 olmak üzere daha çok küçük magnitüdlü depremlerden oluşan bir kümelenme oluştuğu görülmektedir."

Tezin tamamına da internet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Serkan99
10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 13:30
Gemlik Taşınıyor !


Bursa'nın Gemlik ilçesi deprem riski nedeni ile deniz seviyesinden arkadaki balkanlık alana taşınıyormuş !

Berktuğ
site denetçisi

10 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 13:40

BURSA'DA ESKİ VE YENİ GEMLİK HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Alıntı:
Bursa'nın Gemlik ilçesinde son yayınlanan kararname ile imara açılan alan ve yıkılacak Gemlik ilçesinin merkezi tarafından havadan görüntülendi.





Gemlik merkezinde Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer alan yaklaşık 10 bin konut yeni alanlara taşınacak. Orman vasfını kaybetmiş alnların yeni yayınlanan KHK ile imara açılmasının ardından buraya TOKİ aracılığıyla yeni konutlar yapılacak.

100 bin nüfuslu Gemlik İlçesi'nin Belediye Başkanı Refik Yılmaz, insanlara güvenli mekanlar tesis edeceklerini söyledi.





Gemlik'te orman vasfını yitirmiş bir alana taşınmasını sağlayacak yeni düzenleme, dün yayımlanan KHK'ya girdi. Geçici maddenin eklenmesini değerlendiren Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Gemlik için tarihi bir karar. İlçede bu karardan herkes çok mutlu oldu. 1999 depreminin merkezi burası olmamasına rağmen, depremi çok şiddetli bir şekilde yaşamıştık. Gemlik ilçesinin kurulduğu yer bilimsel olarak tamamen balçık zemine sahiptir. Yapılar deniz kumu ile yapıldığı için binaların taşıma gücü zayıflamıştır. 4 mahallemizdeki yaklaşık 50 bine yakın vatandaşımız büyük bir risk altındadır. Allah korusun 6 şiddetinde bir deprem olacak olsa, binlerce vatandaşımızı kaybetme riski ile karşı karşıyayız" dedi.

Kaynak: http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-eski-v ...06511.html

KHK çıksa bile bana pek inandırıcı gelmiyor nedense.



sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet