Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir Karesi Paşaalanı Mahallesi imara kapalı bölge hakkında
« önceki   123 ... 161162163164   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 162
necat kepsutlu
4 hafta önce - Pzr 08 Mar 2020, 22:40
Paşaalanı adalardaki parsel artışı

Her adada yeni bir parsel oluşturulmuş eski parsellerden kesilen % 15 bu yeni oluşturulan parsellere verilmiş. Sosyal alan olarak ayrılsaydı itirazım olmayacaktı. Bu yeni parseller ilk tarla sahiplerine verilmiş. Bunun yasal dayanağı nedir. Belediyenin sitesinden PDF leri indirip bakabilirsiniz. Ben yarın bu konu ile ilgili dilekçe vereceğim.

Adige10
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 11:15

İlk imara açıldığında duyumlara göre üç kişi biliyorum belediyeyi mahkemeye vermişler.haklı olarak çok alakasız arka taraflara belediye yer vermiş.Onlara tabiki de önlerden tarlalarının üç aşağı beş yukarısından vermeleri doğaldır.Bir daha mahkemeye vermesinler diye fakat şeffaf değil belediyemiz.Sorduğumuzda her adadan arttırılan parselleri yeşil alan sosyal alan yaptık deselerde düpedüz yalan olduğu çok bariz belli.Her adadan 1 parsel artmış olsun 100lerce parsel yapıyor.Sosyal alan olduğuna dair bir yazıda yok zaten.Benim kanım şudur ki diyelim 3 kişiye birer ikişer verdiler diyelim geri kalan yüzlerce parseli belediye sosyal alan yerine satıp yaklaşık 300 500 milyon kar yapacak nacizane düşüncem budur.Ayrıca eskiden parseller ip gibi arka arkaya aynı hizada idi.Şimdi ise çarpık bir parselizasyon yapılmış hiçbiri birbirinin hizasında değil Belediyenin sitesinden gördüğümüz imar planı çok kötü derme çatma kat oranı değişmiş mi ne olmuş zaten belli değil

necat kepsutlu
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 11:34
Kat durumu

Büyükşehir belediyesi zemin katta bir büro oluşturulmuş gitmenizi öneririm her adanın kaç kat olacağı belli. Her türlü sorularınız yanıtlanıyor. Bu konuda belediyeyi kutluyorum. Ben belediyeden şeffaf olmasını isterdim. Bunu böyle bu nedenden yaptık bizde fedakarlıkta bulunurduk. Benim tepkim bundan. Saygılar.

kasım138
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 14:00

Adige10 işkembeden sallama.
Karesi belediyesi hangi parselin, ne kadar hissesinin kime ait olduğunu pdf olarak listeyi ilan etmiş durumda. Mesela senin adanda yeni parselin hissedarları da belli. Her şey kanuna mevzuata göre yapıldı.Liste incelendiğinde yeni parsellerin belediyeye ait olmadığı belli. Ayrıca parsellerin hizası da aynı yerde. sadece her adaya 1-2 yeni parsel eklenmiş. işkembeden sallayıp cahillik etme.

PEKİ NEDEN YENİ PARSELLER MEYDANA ÇIKTI VE SAHİPLERİ KİMLER?

1-İlk buralar imara açıldığında tarlalardan DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) ve şu an artık olmayan KOP (Kamu Ortaklık Payı) kesintisi yapılmıştı. DOP yeşil alan ve kamuya gitmişken KOP kesintisi ise hisse olarak başka ortak parsellerden verilmişti tarla sahiplerine.Yani mesela bir parselde örneğin 100 tane KOP hissesi vardı maliklere ait ve bunlar da zamanı gelince kamulaştırılarak sahiplerine ödeme yapılıyordu)

2-Mahkeme geri dönüşüm kararı verince belediye kesilen DOP VE KOP'U tekrar geri ekleyerek tarla haline gelmiş halini hesapladı öncelikle. Şimdi bu tarlanın sahibi yalnızca biz değiliz artık önceki sahibi olanın da KOP payı var.

Aşağıdaki linkte hesaplamaların neye göre yapıldığı ve geri dönüşüm süreci anlatılmakta.

http://tapu-kadastro.net/index.php/makaleler/imar ...eyin-kocak

necat kepsutlu
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 14:12

Arkadaşım verdiğin bilgilere teşekkür ederim. [/b]

Akın Bal
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 14:39

22 Şubat tarihli yeni imar yasasında dop oranı Max %45 e çıkartıldı
Bu oran yasa gereğidir
Oran yükselince ister istemez parsellerde kuculmeler oluştu.

Adige10
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 18:12

Yeni imarlı arsanızın hesaplamasını aşağıda vermiş olduğum hesapla kendiniz yapıp kontrol edebilirsiniz ki ben birçoğunu hesapladım yanlışlık göremedim.
İlk arsanızın metrekaresiyle 0.8461538462 sayısını çarpıp şu anki halini vermesi lazım. Bu formülü nasıl bulduğumu anlatayım.İlk imarda yüzde 35 kesinti yapılmıştı şimdi ise kesinti yüzde 45 e çıkarıldı.Tarla halini bulmak için ilk arsanızın metrekaresini 0.65 e bölüyoruz daha sonra yüzde 45 kesinti yapıldığında kalıyor yüzde 55 .Basit olarak 0.55÷0.65=0.8461538462 katsayısını elde ediyoruz.
Kafamızda soru işareti kalmasın diye yazdım.Herkese tekrar imar planımız hayırlı olsun. Yücel beye nasip oldu bu işi çözmek hiç beklemezdim kendisinden helal olsun.

Akın Bal
3 hafta önce - Pts 09 Mar 2020, 18:51

Hesaplamalar aynen bu şekildedir
Ancak ada bazlı olarak değişim yaşanmadan önceki büyüklüğün degismemesi amacıyla adalarda yeni parseller olustu, parsel olusmayan yerlerde ise parsellerin bazılarında yeni hissedarlar olustu.
Özellikle idare mahkeme kararina istinaden zamanında mahkemeye başvuranların yerleri iade edildi ve mahkeme kararı yerine getirildi.
Hayırlı uğurlu olsun
Ama kat sayısı ve inşaat oranları değişir mi bilemiyorum, zaman ne gosterecek

Orhan özyılmaz
3 hafta önce - Pzr 15 Mar 2020, 11:18
Tahmini fiyat

Askıdan indiğinde tahmini ortalama metrekare fiyatları ne olur?
Bu konu ile ilgili bir kaç kez yazılmış, yanıt veren olmamış, tahmin etmesi zor olduğu için mi?

bahattin10

3 hafta önce - Pzr 15 Mar 2020, 15:09

Hele bi virüs tehlikesi geçsin.

sayfa 162
« önceki   123 ... 161162163164   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET