Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Manisa - Alaşehir
« önceki   1234 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
izmirliali
9 yıl önce - Prş 25 Arl 2008, 22:16
Petrol çıkmadan umutlar yükseldi

Alaşehir’de 500 milyon dolar değere sahip olduğu tahmin edilen petrol henüz çıkmadan tüm bölge halkını heyecan sardı

İlçede tüccar, köylü işsiz, herkesin ortak beklentisi, bölgenin cazibesinin artması

Merty Enerji Petrol Arama, Eğitim, Danışmanlık ve Servis Hizmetleri’nin kuyu açtığı ve yaklaşık sekiz bin metre karelik alanın bulunduğu Baklacı Köyü Muhtarı ve aynı zamanda Alaşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Türk ve yönetim kurulu bölgedeki petrolün ilçe istihdamına, ekonomisine ve tarım ilçesi olan Alaşehir’i nasıl etkiyeceğini sorduk. Ziraat Odası Başkanı Türk bulanan petrolün ilçenin hem ekonomik hem sosyal gelişmesi yönünde ciddi bir katkısı olacağını ifade etti.Türk, “Petrol kuyusun açıldığı yer benim muhtarı olduğum Baklacı Köyü’dür. Özel sektörün petrol arama çalışmalarının başladığı günden beri yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü daha petrol bulunmadan önce köyümüzde birkaç vatandaşı işe aldılar. İlk izlenimlerimiz çok iyi olacağı yönünde” dedi.

Tarıma olan yan etkisi

Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulunan 10 milyon varillik rezerv ciddi bir rezervdir ve ekonomi değeri ortalama 500 milyon dolar civarında. Köyümüzde işe alınan vatandaşlar bir nevi diğer işsiz insanlara da umut oldu. Biz sadece bir kuyu değil birkaç kuyunun açılması durumunda hem Alaşehir hem de Türkiye ekonomisine çok iyi bir katkı olacağını düşünüyoruz. Tarımı nasıl etkileyeceği yönünde pek bilgi sahibi değiliz ancak uzmanlardan da bu yönde bilgi almış değiliz. Sonuçta Bizim ilçemiz tarım ilçesi bir yan etkisinin olmadığını düşünüyoruz.”

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyelerinden Osman Gündüz ve Mehmet Doğan ise petrol şirketinin çalışmalarını bölge için ekonomik fayda sağlayacağına inanmadığı gibi devletten kredi almanın bir yolu olabileceği yönünde kalfalarında bir soru işareti olduğunu dile getirdiler.Gündüz yıllar önce de petrol arama çalışmalarının devlet tarafından yapıldığı ancak yatırım yapacak oranda bir rezervin olmadığını bu yüzden Devlet Petrol İşletmesi’nin kuyuları kapattığını hatırlattı. Gündüz ayrıca bu tür firmalarından emekli olan petrol arama mühendislerinin emekli olduktan sonra daha önce kapanmış yerde petrol bulmasına kuşku ile baktıklarını amaçlarının devletten kredi alma çabası olabileceğini iddia etti.

Tüccarlarda umutlu bakıyor

Denizi ve sahili olmayan ancak Türkiye’de gümrüğü olan tek ilçe Alaşehir’in tüccarları da petrolün yeni gelişmelere ve özellikle dünya yatırımcıların gözünü dikeceği bir ilçe olacağını fikrinde. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soygür ise üç yıldan beri yaş ve kuru meyvede Türkiye ihracatının yüzde onunu gerçekleştirmelerine rağmen ancak 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini hatırlattı.Soygür, şöyle konuştu: “Bizim üç yılda yaptığımızı ihracatı petrol şirketi 40 günde açtığı kuyu ile yaklaşık 250 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak devlet bütçesine. Alaşehir gibi diğer ilerimizde de petrol aramalarının süreceğini tahmin ediyoruz. Bu durumda çok daha fazla gelir olacak devlet bütçesine çünkü bölgemizde büyük bir potansiyelin olduğuna inanıyoruz. Petrol kuyularının açılmasıyla yatırımcı gözünü bu bölgeye çekecek.”

Petrol ve tarımın merkezi

Alaşehir Belediyesi Başkanı Kadir Daş ilçenin gelişmesi yönünde yıllardır çalıştıklarını hatırlatırken Merty Enerji’nin bulduğu petrolün büyük bir kaynak olduğu ve Alaşehir için hazine değeri taşıyacak nitelikte olduğunu ifade etti. Daş “Ticaretin artacağı, yatırımcıların bölgeye ilgi duyacaklarını, işsizliğin azalacağını hatta dolaylı şekildeki gelişmelerle beraber amacımız işsizliği sıfıra indirgemektir. Petrolle birlikte seracılığın gelişeceğine inanıyoruz. Alaşehir’de 90–200 derece sıcaklıkta bir su kaynağı bulundu ve ihalesi gerçekleşti geçtiğimiz günlerde. Alaşehir tarım ve petrol bölgesi olacak bundan kuşkumuz yok” görüşünü bildirdi.
İki dönemden beri başkanlık yapan Daş, “Alaşehir iyi çalışıyor ve geleceğe iyi bakıyor” şeklinde değerlendirirken petrolün bulunmasını yerel yönetim olarak özel sektörün ilçeye gelmesi yönünde her koşulda yardım ettiklerinin altını çizdi.

Alaşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Türk: Petrolle paralel gelişmelerin olacağını da düşünüyoruz. Örneğin ilçenin gözde olması aynı zamanda sıcak su potansiyelini kullanarak seracılılığın da bu sayede gelişeceğini planlıyoruz. Bunun yanı sıra hayata geçirmek istediğimiz damlama sulama projemiz var. Giderek azalan yer altı sularıyla sulama yapmak yerine damlama sulama projemizin hayata geçirilebilirliğini de petrol ile ilgili gelişmelere bağlıyoruz bir bakıma. Her şey güzel olacak.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soygür: İlçemizde zengin kaynağa sahip petrol bulunması, burasının gelişmesi konusunda birçok yönde etkisi olacak. Hem Alaşehir hem de ülke ekonomisine iyi yönde gelişeceğini düşünüyoruz. Öncelikle nakliyecilik gelişir, esnafın yüzü güler. Sosyal gelişmelerle beraber Alaşehirlilerin sosyal ve kültürel gelişmelere ihtiyacı var. Ticaret Borsası olarak bizim amacımız, tarım bölgesi olan Alaşehir’de üretimi artırıp ve istihdam yaratmak.

Alaşehir Belediye Başkanı Kadir Daş: İlçede bulunan petrol rezervi bizim için iyi bir şans yıllardır Alaşehir’in gelişmesi için çaba sarf ediyoruz ki bütün halk bunun farkında. Petrolun bulunması bizim verdiğimiz mücadeleyi tetikliyor. Daha da gelişeceğiz. İlçemiz dünyanın gözünü çevirdiği bir bölge konumunda şu anda. Yatırımcıların gözdesi bir konuma geleceğiz ki zaten tarımımızla ihracata katkı sağlıyoruz.

KUŞKULU bakanlar da bulunuyor

Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Doğan, sadece Alaşehir’de değil çok geniş bir bölgede büyük heyecan yaratan petrol rezervinin keşfine ve sonrasında yaşanacaklara karşı soğuk bakanlar arasında yer alıyor. Doğan, “Devletin daha önce petrol arayıp bulmadığını kuyuları kapattıklarını söylediği yerde bu şirketin gelip petrol buldum demesinin altında rant kaygısı ya da rant beklentisi olabilir. Kendi adıma ben bu olaya biraz kuşkulu yaklaşıyorum. Öte yandan Alaşehir İlçesi bir tarım bölgesidir Türkiye yaş kuru meyve ihracatının yüzde 10’unun bölge karşılamaktadır. Burada yapılacak çalışmaların tarımı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Umarım böyle olmaz ama, petrol bulunan bölgelerin ne hale geldiği de biliniyor” diye konuştu.
yenigün

caner akınocak

9 yıl önce - Prş 30 Nis 2009, 00:14

(+)

arif solak

9 yıl önce - Pzr 10 May 2009, 00:05

(+)

arif solak

9 yıl önce - Pts 25 May 2009, 20:54

(+)

arif solak

9 yıl önce - Pts 08 Hzr 2009, 11:12