Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Belediyenin Hangi Tür çalışmalara Öncelik vermesini İstersiniz?
1- Büyük Parkların Yapımı 3.7%  3.7%  [1]
2-Gecekondu Dönüşüm Projeleri 37.0%  37.0%  [10]
3-Kültür, Sanat Faaliyetleri 0.0%  0.0%  [0]
4- Tarihi Eserlerin Korunması ve Restorasyonu 7.4%  7.4%  [2]
5-Dicle Nehri İle İlgili Proje Çalışmaları 7.4%  7.4%  [2]
6- Tramvay Projesinin Hayata Geçirilmesi 44.4%  44.4%  [12]
Toplam Oy : 27

osman21
10 ay önce - Pzr 10 Arl 2017, 23:42
Diyarbakır- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2018 Proje Önerileri


Arkadaşlar, bildiğiniz gibi kayyum ilk geldiğinde şehirde bazı kesimlerle yaptığı toplantılar sonucunda kendisine bazı proje önerileri yapılmıştı. Bu öneriler değerlendirildikten sonra kayyum yapacağı projeleri açıklamıştı.

Tahminen bu dönemlerde gelecek yılın projeleri planlanmaya başlanmıştır. Bu sitedeki çok değerli arkadaşlarımız, kendi önerilerini yazarlarsa şehrimize katkısı olacağını düşünüyorum.

Lütfen bu başlığı siyasi çekişmelere alet etmeyelim. Edenlere de cevap vermeyelim..

Aşağıdaki ankete aklımda olan 6 konu yazdım. Mutlaka unuttuklarım olmuştur. sizin için önemli olanları mesajınızda yazın lütfen...

ANKET ŞIKLARI
1- Büyük parkların yapımı: Kastedilen en az 500 dönümlük içinde göletlerin olacağı parklar. Daha önce başlanmış olan büyükşehir belediyesi ile kayapınar belediyesi kent ormanlarının bitirilmesi veya yeni büyük parklar.

2-Gecekondu dönüşüm projeleri: Bildiğiniz gibi gecekondu olayı diyarbakırın en büyük sorunlarından biri. Son 10 yılda diğer kentlerde, Müteahhit ve konut sahibi anlaşmasıyla birçok proje yapıldı, yapılıyor. ancak Diyarbakır da olay sadece ofis bölgesinde gerçekleşti. Asıl gecekondu bölgelerinde herhangi bir çalışma yapılmadı.

3- Bazı Dini ve tarihi olaylar dışında kültür sanat etkinlikleri pek yapılmadı. Bu konuda Diyarbakır ın son 1 yılda gerilediğini düşünüyorum. Kayyumun en büyük eksiklerinden biri bu bence.

4- Şehrimizde tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili toki, vakıflar bölge müdürlüğü ve çevre ve şehircilik bakanlığının yaptığı çalışmalar var ancak tarihi eserin bu kadar çok ve bakımsız olduğu bir şehirde yerel yönetimlerin işin içinde olması daha verimli olacaktır.

5- Dicle vadisi projesi ve göletin yapılması herkesin beklentisi..

6- Diyarbakır'a söz verilip de yapılmayan tramvay da şehrin eşik atlamasına yardımcı olacaktır..


erhan24
10 ay önce - Pzr 10 Arl 2017, 23:45

Osman hocam zaten sıraladıklarınız hepsi yapılıyor bundan sonra. Gece kondular . Yıkılıp orda oturanlara haklarını verilmesi

erhan24
10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 00:29

Tranvay . yapılmasada gelecege dönük metro calışması yapılmalı nufus artıkça şehir büyüyor metro şartFatih Glr 21

10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 00:29

Şimdiye kadar hemen hemen bir çoğu yapılması lazımdı bu toblo böyle büyük bi şehrin belediyecilik anlamda ne kadar geri kaldigımızın göstergesidir kayyum tek basina hepsini bu kisa süre zarfinda yapacağını sanmam ama elinden geldigi kadar birşeyler yaparlar

erhan24
10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 00:34

Osman hocam bir şık daha bırakmalısın. Bağlar ilçemizin kentsel dönüşüme bir an önce girilmesi

osman21
10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 00:41

Alıntı:
Osman hocam bir şık daha bırakmalısın. Bağlar ilçemizin kentsel dönüşüme bir an önce girilmesi

Erhan kardeşim yeni şık eklenemiyor ya da ben nasıl ekleneceğini bulamadım. Bilen arkadaş varsa yardımcı olsun lütfen..taygun21
10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 21:36

Benusen mahallesi gecekondulardan temizlenmeli .Surlar istiladan kurtarılarak görünürlüğü sağlanmalı.O bölgede park gölet tarzı bir çalışma olabilir.Tramvay projesi temeli atılmalı halk oyalanmamalı.Dicle vadisi ıslah edilmeli .Istimlak edilen 115 dönümlük alanin ickale surlarinin dicle vadisine bakan 80 dönümlük alanın peyzaj ve ağaçlandirmasının yapılması.Çiftehanin onarılıp turizme kazandırılmasi ,Anzele Parkının 2.etabinin hayata geçirilmesi ,Toplu taşımada otobus sayısının artirilmasi,artik köylere bile toplu Tasima var .Bu Diyarbakır için olumlu bir gelisme ama merkezdde otobus sayısı az yığılmalara neden oluyor.Şehirde safari park hayvanat bahçesi ,su sporlari parkı .6 yıldır yıkılmayan Kırklardağı konaklarının yıkılıp şehre meydan olarak kazandırılması ki bildigim kadarıyla o bölge Ermeniler için kutsal bir bölge şehrin turizmine büyük katkı sağlar.Şehir girişlerinin peyzajının bitirilmesi .Büyükşehir Kent ormanın (1320 dönümlük)tamamlanması.Seyrantepedeki kocaman büyüklükteki boş arazinin maddi koşulları yetersiz, çocuklari başarılı olan ailelerin çocuklarına egitim destegi sağlanması ıçin Eğitim parkı projesine dönüştürülmesi.Fiskayanın kamulastırılıp dicle vadisiyle butunleşip Eski haline dönüştürülmesi.Teleferik projesi fiskayadan dicle universitesine doğru.Aklıma gelen bunlar.

osman21
10 ay önce - Pts 11 Arl 2017, 23:48

artık yaşlandığımdan mı nedir son zamanlarda en çok korktuğum şey yedi kardeş ve evli beden burçların yıkılacağı.. Bu yüzden artık ankarayı falan boş verip belediyenin kendisinin bu burçları restore etmesi..

Sonuçta kayapınarda yapılan bütün binaymış, plazaymış; dünyanın heryerinde çok daha güzelleri var. Gerçekten biz diyarbakır için çok değerli olan dicle nehri ve vadisinin de çok daha güzelleri dünyanın birçok ülkesinde var. ama bahsettiğim her biri aynı zamanda birer sanat şehaseri olan iki burç gibisi dünyanın hiç bir yerinde yok ve yapılamaz da bu yüzden bir an önce restore edilmeliler..(+)


evli beden burcu(+)


Yedikardeş Burcu

Not: Evlibeden burcu Ömer in yıllar önce paylaştığı bir fotodan, yedikardeş burcu da Muhammed Bilben kardeşimden alıntılanmıştır. teşekkürler


osman21
10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 00:12

Dikkatimi çekti özellikle kayapınarda siteler arasında çok da büyük olmayan boş araziler var. Belediyeler buralara iklime uygun ağaçlar dikiyorlar. (park değil) Daha önceden duyduğuma göre bu araziler tarim bakanlığına ait mera arazisi olarak görülüyorlar. Belediyelere de devretmiyorlar. ancak belediyeler de bu arazilerin talan edilmesini önlemek için bakım istemeyen ağaçlar dikiyorlar. Aşağıdaki 1. resimde görüldüğü gibi bazı sitelerin bahçeleri bile bu arazilerden daha büyük. Bu yüzden oraların park ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Birçok şehirde olan ancak diyarbakırda nedense şimdiye kadar uygulanmamış olan "hobi bahçeleri" projeleri oralara yapılamaz mı? örneğin 10 dönümlük bir araziye kişi başı 50 metrekarelik yer verilirse 200 kişinin uğraşacak bir bahçesi olur. Buraya ekecekleri sebzelerle hem kendi ihtiyaçlarını karşılar hem de özellikle emekli insanlarımızın zaman geçirebileceği yerleri olur. Eminim böyle bir projeyle bazı emeklilerimizin şehir dışına göç etmesini de engelleriz.

İkinci resimde ise bağcılar havaalanı karşısında imara açılmamış çok büyük araziler var. bunların bir kısmı kamulaştırılıp ya da o bölgenin imar planlaması yapılırken hobi bahçelerine de yer verilebilir. böylece masrafsız çok daha büyük hobi bahçeleri yapılabilir. Birçok ailenin de hayatına güzel bir dokunuş olur..

üstelik belediyelere de çok fazla maliyet getirmeyecek bir proje..


(+)

(+)


serkann21
10 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 15:14

Osman Bey, işaretlediğiniz alanlar mera alanları değil. Onlar da ağaç değil muhtemelen. Ya da arsa sahipleri tarafından dikilen ağaçlar. Parselasyon planları sonrasında eski arsa sahipleri, burada benim ağaçlarım vardı, üzüm asmalarım vardı numarasıyla müteahitlerden ve yeni parsel sahiplerinden biraz para koparmayı adet edinmiş. Dikkat ederseniz talaytepeye yakın arsalarda da buna benzer görüntüler var.
Eski Siverek yolunun alt tarafında işaretlediğiniz bölgede ise 1/5000 ölçekli imar planı var, bu plana göre o arazilerin kullanım amacında " tarımsal niteliği korunacak alan" var. Yani zaten tarımsal amaçlı planlanmış. Dediğiniz hobi bahçeleri ve saracılık projeleri bu alanlarda yapılabilir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET