Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
13 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2005, 16:45
İstanbul'un En Güzel Mesire Alanları


Alıntı:
1)FATİH ORMANI

Şehir merkezine çok yakın olmasının yanı sıra 1500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanlarıyla da oldukça ilgi çeken Fatih Ormanı, günün her saatinde gezip görülebiliyor. İsterseniz giriş bölümündeki kafeteryanın nefis yiyeceklerinden tattıktan sonra yüğrüyüşe çıkın, isterseniz ana yolu takip ederek ormanın derinliklerine inin ve beğendiğiniz bir piknik masasında güzel bir sofra kurun. Unutmadan Fatih Ormanı bisiklet tutkunlarının da sıkça uğradığı bi mesire alanı. Ayrıca çocuğunuz için de tesisin girişinde hemen soldaki geniş çocuk bahçesini tercih edebilirsiniz.

Tesise Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasından 3 km sonra ulaşılıyor. Alt giriş ise Şişli-Ayazağa yönünde.


2)MEHMET AKİF ERSOY MESİRE YERİ

Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy adına kurulan mesire yeri, Sarıyer ve Levent gibi yerleşimlere yakınlığı dolayısıyla tercih ediliyor. Kaliteli bir restorana ve bakımlı oturma alanlarına sahip olan mekân kalabalık gruplar için de ideal. Restoranda soğuk içeceklerin yanı sıra, çay ve Türk kahvesi servisi de yapılıyor.

Her yaştaki futbol tutkunları için mini futbol sahası ve neredeyse anıtlaşmış ağaçlarıyla ünlü tesise Maslak’tan 10, Sarıyer’den ise 7 dakikada ulaşılabiliyor. Tesis Bahçeköy’ün içinden Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerinde yer alıyor.

3)BENTLER MESİRE YERİ

İstanbul’un en temiz havaya sahip bölgelerinden biri olan Belgrad Ormanları’nın en güzel mesire alanı olan Bentler bölgesi, adını, Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen, Topuzlu Bendi (1750), Valide Bendi (1796) ve 2. Sultan Mahmut Bendi’nden (1839) alıyor. Tesisin büfesinden piknik için gerekli şeyleri almak mümkün. Ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği bölümler. Bentler bölgesinde ilkbaharda yeşil renk, sonbaharda ise kırmızının tonları etrafa hakim oluyor. Yaz aylarında, ağaç gölgelerinin sağladığı serinlik ile özellikle piknikçiler tarafından tercih edilen bölge, kışın da kartpostalları aratmayacak manzaralara bürünüyor.

Bölgeye Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yolu takip ederek ulaşılabiliyor.

4)FATİH ÇOCUK ORMANI - PARKORMAN

İstanbul’un içinde yer almasına karşı karmaşa, koşuşturma ve tanıdık metropol problemlerinin tamamen dışında kalan, özellikle çocuklar için düzenlenen etkinlikler ve onlara özel alanlarla çok sayıda ziyaretçi çeken Parkorman’da, spordan müziğe, sanattan sosyal etkinliklere kadar günün 24 saati etkinlik düzenleniyor. Sloganı “Dört mevsim eğlencenin merkez üssü” olan Parkorman’da, mekânlar kurulurken ağaç ve bitki örtüsüne de dikkat edilmiş. Bisiklet, kros ve yürüyüş gibi aktivitelerden sonra havuzda serinleyebilir, akşam yemeğinizi canlı müzik eşliğinde yiyebilir ya da çam ağaçlarının altına uzanıp sadece kendinizi dinleyebilirsiniz. Tercih sizin.

Parkorman, Maslak’tan Sarıyer’e uzanan Büyükdedere Caddesi üzerinde bulunuyor.


5)FATİH ÇEŞMESİ MESİRE YERİ

Adını, Fatih Sultan Mehmet’in adına yapılan bir çeşmeden alan mesire yeri, özellikle yaz mevsiminde çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Ahşaptan inşa edilmiş mini kafeteryası, piknik alanları, toprak yolları ve meşe ağaçlarından oluşan 250 dönümlük alanı ile her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bölgede piknik veya koşu yaparken bir sincapla karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

Bölgeye, Kemerburgaz içinden geçerek Belgrad Ormanları yönünde 6 kilometre gittikten sonra ulaşılıyor.


6)TAYAKADIN MESİRE YERİ

Bakımlı sahaları ve hizmet kalitesiyle Avrupa yakasının en önemli yeşil alanlarından biri olan Tayakadın Mesire Yeri, daha çok aileler, okul kafileleri ve benzeri kalabalık gruplar tarafından tercih ediliyor. Sık çam ve meşe ağaçları sayesinde bol oksijen dolu bir havaya sahip olan bölgede isterseniz kendi imkânlarınızla piknik yapabilir, isterseniz kafeteryadaki mönüleri tadabilirsiniz.

Bölgede ayrıca yaban hayvanlarına rastlamak da mümkün. Yani her an önünüze tilki, sincap, şahin veya kartal çıkabilir.

Terkos Gölü kıyısında bulunan Tayakadın, Gaziosmanpaşa’yı geçtikten sonra sol tarafta yola paralel olarak bulunuyor.

7)ODAYERİ MESİRE YERİ

Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp biraz kafasını dinlemek isteyenler için ideal olan Odayeri Mesire Yeri’nde meşe, gürgen ve kestane ağaçlarının çevrelediği çimenlere uzanıp doğayla başbaşa kalabilirsiniz. Eğer piknik yapmak istiyorsanız, yiyeceklerinizikendiniz getirebilir, veya bölgenin hemen yanıbaşındaki köyden alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede maden kazıları sonrası oluşan göller manzarayı daha da güzel yapıyor, ancak yine de dikkatli olmakta fayda var.

Odayeri’ne Hasdal-Kemerburgaz-Göktürk’ten sonra İhsaniye Köyü yolunun 6. kilometresindeki Ağaçlı Yolu’ndan ulaşılıyor.

8)GAZİ MAHALLESİ MESİRE YERİ

Gazi Mahallesi Mesire Yeri, İstanbul’un dışına çıkmadan güzel bir gün geçirmek isteyenler için ideal. Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Yeşilpınar gibi yerleşimlere sınır olarak 785 dönüm üzerine kurulmuştur. Oturma mekânları bulunmamasına rağmen yürüyüş ve piknik için uygun şartlara sahip olan bölge, baraj gölünün kıyısında bulunuyor. Ancak gün batımı manzarasının çok güzel olduğu baraj gölünde balık avlamaya ve suya girilmesine izin verilmiyor.

Bölgeye Gazi Mahallesi içinden veya Kağıthane-Alibeyköy üzerinden ulaşılabiliyor.

9)AZİZPAŞA MESİRE YERİ

Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla çok tercih edilen bir bölge olan Azizpaşa’nın girişinde ziyaretçileri düzlükler karşılıyor. İsterseniz bu düzlüklerde piknik yapabilir, isterseniz biraz daha ileri giderek tepelere çıkabilirsiniz. Tepedeki çimenlik saha, özellikle şirket, dernek, okul ve benzeri grupların aktiviteleri için çok uygun. Kafeteryadan piknik için gerekli malzemeleri temin edebileceğiniz gibi, kafeterya mönüsündeki ızgaralardan da tadabilirsiniz.

Azizpaşa, Maslak’tan aşağı inen Cendere yolu üzerinde sağ tarafta yer alıyor. Bölgeye, Hasdal üzerinden Kemerburgaz’a gelip sağa dönerek ulaşabilirsiniz.

10)ŞAMLAR - ARNAVUTKÖY MESİRE YERİ

Şamlar ve Arnavutköy mesire yerleri, şehirleşmenin henüz el atamadığı ormanlar olarak büyük önem taşıyor. Fıstık çamları altındaki geniş düzlükler, yürüyüş yolları, tilki, şahin ve diğer yabani hayvanlarıyla İstanbullular için ideal bir doğa parçası olan bölge,özellikle hafta sonları kalabalık gruplara ev sahipliği yapıyor. Yeni yapılan sosyal tesisler ve oturma sahaları, bölgenin çekiciliğini daha da artırıyor.

Bölgeye Gaziosmanpaşa yoluyla Arnavutköy’e yaklaşıldığında Nokta mevkiinden sola doğru inen asfalt yoldan ulaşılabiliyor.

11)İMRAHOR MESİRE YERİ

Omanlık arazinin korunması ve su kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla kurulan İmrahor Göleti, aynı adı taşıyan yerleşim yerine de çok yakın. Bitki ve canlı türleri ile neredeyse doğal bir park haline gelen bölge, mavi ve yeşilin içiçe girdiği bir alan. Göl kıyısında oluşturulan oturma ve yürüyüş alanları, hafta sonları başta aileler olmak üzere, okul, dernek ve şirket grupları tarafından tercih ediliyor. İmrahor Göleti’nde suya girilmesine ve balık tutulmasına izin verilmiyor.

Bölgeye Gaziosmanpaşa’dan Tayakadın’a giden ana yolun 5. kilometresindeki İmrahor Köyü sapağından stablize yolu takip ederek ulaşılabiliyor.

12)MARMARACIK MESİRE YERİ

Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge olan Marmaracık, balık tutmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, kamp, plaj gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de yer alıyor. Tesislerin tamamında ahşap ve doğal taş kullanılmış olması, çevreci anlayışı göstermesi açısından önemli. Bir dönem Volkswagen otomobil tutkunlarının toplanma yeri olarak ünlenen bölge, görsel güzelliğiyle film ve fotoğraf çalışmaları için de uygun koşullara sahip.

Marmaracık koyuna Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumeli Kavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

13)AYVAT BENDİ MESİRE YERİ

Kağıthane Deresi’nin kollarından olan Ayvat Deresi üzerinde kurulan bölge, adını, 1765 yılında 3. Mustafa döneminde yapılan tarihi bentten alıyor. Küçük yükseltilerin arasındaki su toplama havzası ile, Belgrad Ormanları’ndaki en güzel manzaralardan birini oluşturan Ayvat Bendi, yabani hayvan türlerinin fazlalığı ile de ekolojik açıdan önemli bir bölge. Doğa ve fotoğraf meraklıları için zengin bir kaynak olmasının yanı sıra piknik ve dinlenme alanı olarak kulanılan girişteki düzlükler de ideal.

Ayvat Bendi’ne, Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Giriş Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılıyor.


14)İNCEĞİZ MESİRE YERİ

İstanbul’da tarihin ve tabiatın cömert davrandığı şirin bir vadi arıyorsanız, İnceğiz tam size göre. Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölgede yer alan mesire yerinde, Cenevizliler’in 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu 3 büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı. Bölgedeki piknik sahasının hemen yanından dere geçiyor. Mesire yeri içindeki restoran, kafeterya ve yukarıdan süzülerek gelen su kaynağı da keyfinize keyif katıyor.

İnceğiz Mesire Yeri’ne, Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık 6 kilometre gittikten sonra ulaşılıyor.

15)GÖKTÜRK GÖLETİ MESİRE YERİ

Dinlenme ve gezi amaçlı olduğu kadar İstanbul’u çevreleyen geniş ormanlardan gelen suyu tutmak için 560 dönümde oluşturulan Göktürk Göleti, çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biri. İSKİ’nin denetimindeki baraj gölü, görsel zenginliğinin yanı sıra dinlenme ve yürüyüş aktiviteleri için de uygun. Fotoğrafçılar için de güzel bir fon görevi gören bölgede, yüzme ve balık avcılığına izin verilmiyor.

Göktürk Göleti, Hasdal-Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın. Bölge, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta yer alıyor.

16)ÇATALCA MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK MESİRE YERİ

Mareşal Fevzi Çakmak’ın adını taşıyan mesire yeri, Çatalca’nın önemli dinlenme ve piknik alanlarından biri. Yer yer çam ağaçlarıyla kaplı olması, renk örtüsüne ayrı bir güzellik katıyor. Bölgedeki açık yüzme havuzu da yaz mevsiminde hizmet veriyor. Mesire yerinin girişindeki yükseltiden Trakya’nın geniş topraklarını ve Çatalca tren istasyonunu seyredebilirsiniz.

TEM yoluyla rahatlıkla ulaşılan Çatalca merkezinden sağa inildiğinde karşınıza çıkan bölge, ilçe stadına 100 metre uzaklıkta.

17)ÇİLİNGOZ MESİRE YERİ

Karadeniz kıyısında uzun ve geniş beyaz bir kumsal... Dalgaların şekillendirdiği kayalıkların arasından denize karışan bir dere... Ve bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil bir örtü... İşte Çilingoz mesire yeri... İster kendinizi sıcak kumsala atın, ister sadece bu yöreye özgü “longos” tabir edilen bitki ve ağaç zenginliğini keşfetmek için yürüyüşe çıkın. Çilingoz, balık tutmaya meraklı olanlar için de tercih edilen bir bölge. Özellikle akşam güneş battığında çadır ve bungolov önlerindeki sohbetlerin tadına doyamayacaksınız.

Çilingoza Çatalca-Saray yolu üzerindeki Binkılıç Beldesi’nin hemen çıkışından sağa dönerek 17 kilometrelik orman içi yoluyla veya Terkos’un kuzey kısmını takip eden Ormanlı, Karacaköy veya 11 köy istikametinden ulaşabilirsiniz.

18)MİHRABAD MESİRE YERİ

Kanlıca’nın hemen üstünde yıllara, şarkılara ve İstanbul’un bütün renklerine şahitlik etmiş bir doğa harikası, İstanbul Boğazı’na hakim bir tepe üzerine kurulan koruluk, fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar ve serviler başta olmak üzere bir çok ağaç ve bitki türünü barındırıyor. Özellikle bahar aylarında katır tırnakları ve defne kokuları arasında dolaşmak ayrı bir keyif.

200 dönüm üzerine yayılan mesire yerinde oturma alanları, büfe, koşu parkuru, çocuk parkı ve diğer birimler yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün en güzel göründüğü yerlerden biri olan Mihrabad, istanbul’a gelen yabancıların da önemli uğrak noktalarından.

Mihrabad Mesire Yeri’ne sahilden Kanlıca yönünü takip ederek veya TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden ulaşılabiliyor.

19)POLONEZKÖY TABİAT PARKI

1842’de bir grup Polonyalı’nın kurduğu doğa parçası Polonezköy, binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendine hayran bırakıyor. Polonyalıların ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımaları da görülebiliyor. Bölgedeki kamping alanları, özellikle hafta sonları için ideal.

Polonezköy Tabiat Parkı, popüler bir yer olması nedeniyle pek çok noktadan ulaşım imkânına sahip. Bölgeye Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği gibi, Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayoluyla ulaşılabiliyor.

20)KAYMAKDONDURAN MESİRE YERİ

Boğaz’ın girişine uzanan Beykoz’da suyunun soğukluğu ile ünlü bir yer olan Kaymakdonduran Mesire Yeri, Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmesinin suyuyla meşhur. Ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilir ya da küçük büfenin mönüsünü deneyebilirsiniz. 650 dönümlük mesire yerinde, 200 yaşındaki anıt ağaçlar da hayranlık verici. Sonbaharda bol bol kestane toplayabileceğiniz bu alanda sincaplarla karşılaşmak da hoş olabilir.

Bölgeye Beykoz-Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra ulaşılabiliyor.

21)AVCIKORU MESİRE YERİ

Üsküdar-Şile TEM otoyolunun Ömerli mevkii civarında, zengin bitki örtüsüne sahip mesire yerlerinden biri olan Avcıkoru, içinde yer yer maden ocakları bulunan 6520 dönümlük bir sahada bulunuyor. Bölgede oturma alanları yok ancak geniş alana sahip olmasından dolayı kalabalık gruplar tarafından da tercih ediliyor. Ormanın içinden geçen patika sayesinde farklı bitki ve böcek türlerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca koşu ve kros imkânıyla sporcular için de elverişli.

Bölgenin Üsküdar- Şile TEM otoyolunun Ömerli mevkiinden 5 km sonra ve Şile yönünden de 10 km sonra otoyola cepheli girişi bulunuyor.

22)ELMASBURNU MESİRE YERİ

Karadeniz’in kenarında uzun kumsalı, çam ormanı ve sessizliği ile bir çok tatil merkezinin bile ötesinde bir yer olan Elmasburnu’nda isterseniz çadırda kalabilirsiniz. Tepeden denizin içine kadar inen kayalıklar, özellikle zıpkınla balık avcılığı için ideal. Koyun hemen karşısındaki Martı Adası da çok sayıda deniz kuşunu barındırırken yunus görmek izteyenler için de önemli bir nokta. Riva’ya kadar gitmişken çevre ve ırmak boyu yürüyüşlerini ihmal etmeyin.

Bölgeye TEM bağlantılı Kavacık mevkiinden Riva’ya kadar uzanan otoyol ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Beykoz Mahmut Şevket Paşa köyü ile bağlantılı olarak da gidilebilir.

23)YERİ AYDOS MESİRE

Aydos Tepesi ve eteklerindeki doğal güzelliklerle bezeli mesire yeri, günlük dinlenme ve aktiviteler için ideal bir atmosfer sunuyor. Adını tarım tanrıçası Damatrys’ten alan bölgeden, 537 metreyle İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi rahatlıkla görülebiliyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılması, çam ağaçlarından oluşan ormanının ne kadar zengin olduğunu ortaya koyuyor. Hele akşam vakti, Adalar üzerinde güneşin batışını seyretmek hiçbir şeye değişilmez.

Dört farklı giriş bölümü bulunan 6620 dönümlük mesire yerindeki gölet, çevresindeki ekolojik bütünlük ile küçük bir Uzungöl manzarası oluşturuyor. Bölgenin piknik sahaları, büfesi ve koşu parkurları da oldukça bakımlı.

Aydos’a E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ayrıca, toplu taşıma araçlarından da yararlanılabilir.

24)TAŞDELEN MESİRE YERİ

Çam, meşe, kayın ve göknar ağaçlarıyla kaplı 800 dönümlük bir mesire yeri olan Taşdelen, adını, orman içindeki çeşmelerden gürül gürül akan ünlü Taşdelen Suyu’ndan alıyor. Orman içi yollarla çeşitli yönlere yürüyüş ve koşu yapma imkânı sunan bölgede ailenizle oturup kendi sofranızı hazırlayabileceğiniz gibi, restoran ve büfeden de yararlanabilirsiniz.

Bölge, Üsküdar-Şile TEM yolu üzerinden girilen Taşdelen’in merkezinden 1 kilometre uzaklıkta. Kendi aracınızın yanı sıra toplu taşıma araçlarını da tercih edebilirsiniz.

25)DEĞİRMENBURNU MESİRE YERİ

İstanbul’un incisi Heybeliada’da bulunan Değirmenburnu, adını bölgedeki tarihi değirmenden alıyor. Değirmenin bulunduğu tepeden diğer adaları ve İstanbul kıyılarını seyredebileceğiniz gibi, şehir hatları vapurlarını da görebilirsiniz. Aşıklar yolunda yürüyebilir, koşabilir veya hemen kenarında nefis bir piknik yapabilirsiniz. İsterseniz faytonla da renklendirebileceğiniz gezi süresince mesire yerindeki büfeden her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki küçük koylar da deniz sefası yapmak isteyenleri cezbediyor.

Heybeliada’ya şehir hatları vapuru veya özel teknelerle gelinebiliyor. Değirmenburnu’na iskeleden sağa giden yolla varılıyor.


26)DİLBURNU MESİRE YERİ

Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en nadide köşelerinden biri olan Dilburnu, Adalar’a has mimari, Marmara mavisi ve çam ağaçlarının fıstıki yeşili ile biraraya geldiğinde tam bir manzara tablosu oluşturuyor. Böyle bir ortamda piknik, plaj, yürüyüş ya da yelken gibi aktivitelerden birini seçmek tamamen size bağlı. Kızılçamlar arasından koyları, biraz vaktiniz varsa güneşin batışını seyretmek çok az bulunabilecek bir keyif. Dilburnu, kafeterya, piknik ve doğa yürüyüşleriyle de tercih ediliyor.

Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal’dan kalkan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada’ya ulaşabilir, sonrasında yürüyüş, fayton ya da bisikletle mesire yerine gidebilirsiniz.


http://www.ntv.com.tr/news/337625.asp


Mehmet BERBER

12 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 14:09

Elimde İstanbul'un Mesire Yerleri ile alakalı bir pdf dosyası vardı.
paylaşmak istedim..

Belki bu yerlerden uygun olan birinde baharda mangal buluşması yaparız

http://www.hemenpaylas.com/download/1269031/Mesir ...p.pdf.html


CanHayat ÖZYURT

11 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 18:32
Alibeyköy Barajı


Alibeyköy Barajından bir görünüm. Bu saha mesire yeri olarak Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından  düzenlenecektir. 08.03.2007
Alpino

11 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 19:17

İstanbul'dan edirne yönüne  doğru giderken kınalı gişelerinden çıktığınız zaman ulaşabileceğiniz Çamlık mesire yeri var . İstanbul dan uzaklaşmak için iyi bir fırsat olabilir.

CanHayat ÖZYURT

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 16:08
Beykoz Kaymakdonduran Mesire Yeri


Kaymakdonduran Mesire Yeri; Beykoz ilçesindedir. Yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlarla kaplı bitki örtüsü yönünden oldukça zengin bir mesire yeridir. Yalnızca çam ağacı olan ormanlık alanlara nazaran farklı bir alandır. İçinde  200 yaşında Kestane ağacı vardır.


(+) 

(+) 


 

(+)


CanHayat ÖZYURT

11 yıl önce - Cum 18 May 2007, 18:16
Riva


Boğazın Anadolu Yakasındaki Karadeniz çıkışı, Riva köyündeki Elmasburnunda yer alan Riva-Elmasburnu Mesire Yerinden bir görünüm.(+)
Ömer3510

11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 13:54(+)Alıntı:
İstanbul’un en güzel mesire yerleri


İstanbul’da yaklaşık 242 mesire yeri var. Ancak biz en çok tercih edilen yerleri sizin için gezdik ve özelliklerini tespit ettik. Artık sıcaklar başladı, evde durulmaz, hele hafta sonu hiç durulmaz. Ailenizle güzel bir hafta sonu planı yapmaya ne dersiniz?
Sıcak yaz günlerinde ailenizle ve sevdiklerinizle serin hafta sonları geçirmek istiyorsanız, İstanbul dışına çıkmanıza gerek yok. İstanbul’un mesire yerleri temiz hava, doğal güzellikler ve dinlenme açısından güzel fırsatlar sunuyor. Ancak kaçak piknik alanlarının kullanılması orman yangınları açısından tehlike oluşturuyor. Küresel ısınmanın etkisiyle yağışsız ve kurak geçen kış ayı, orman yangınlarına karşı tedbiri de beraberinde getirdi. Bu sebeple piknik alanları dışındaki tüm ormanlara giriş İstanbul Valiliği’nin emri ile 1 Haziran’dan 31 Ekim tarihine kadar yasaklandı. Bu tarihler arasında jandarma, polis ve orman ekiplerinin Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Çatalca, Beykoz, Ümraniye, Kartal, Maltepe, Pendik ve Şile gibi yangına hassas bölgelerde devriye hizmeti yapması kararlaştırıldı. Son 3 yılda 150’den fazla piknik alanı tescil edilerek kullanıma açıldı. 242’ye ulaşan tescilli piknik alanlarından bazıları şöyle:

Belgrad Ormanları: Istranca Dağları’nın güneydoğu yönünde alçalarak İstanbul Boğazı’nda sonuçlanan orman, Avrupa yakasında bulunuyor. Belgrad’da tavşan, tilki, yaban ördeği ve çulluk gibi hayvanlar yaşıyor. İçinden derelerin geçtiği Belgrad’da düzenlenmiş piknik alanları, serbest oyun alanları var. Spor yapmak isteyenler “Sağlıklı Yaşam Parkuru”nda yürüyebiliyor. Bölge, Bahçeköy’ün içinden Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerinde.

Bentler: İstanbul’un en temiz havaya sahip bölgelerinden biri. Tesisin büfesinden piknik için gerekli her şey var. Ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği bölümler. Bölgeye Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yolu takip ederek ulaşılabiliyor.

Fatih Ormanı: Fatih Sultan Mehmet’in adını taşıyan önemli bir mesire yeri. Bisiklet tutkunlarının sıkça uğradığı Fatih Ormanı, geniş çocuk bahçesiyle çocukların da ilgisini çekiyor. Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasını takip edin.

Mehmet Akif Ersoy: Sarıyer ve Levent gibi yerleşimlere yakın bir yer. Restoran ve bakımlı oturma alanları var. Futbol sahası, yürüyüş ve bisiklet parkurları büyük ilgi görüyor. Mangalla piknik de mümkün, tesiste kahvaltı da. Mini futbol sahası ve anıtlaşmış ağaçlarıyla ünlü tesise Maslak’tan 10, Sarıyer’den ise 7 dakikada ulaşılabiliyor. Tesis, Bahçeköy’ün içinden Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerinde.

Fatih Çocuk Ormanı-Parkorman: İstanbul’un içinde yer almasına karşın metropol problemlerinin tamamen dışında kalıyor. Çocuklar için düzenlenen etkinlikler çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Bisiklet, kros ve yürüyüş gibi aktivitelerden sonra çam ağaçlarının altında dinlenebilirsiniz. Parkorman, Maslak’tan Sarıyer’e uzanan Büyükdedere Caddesi üzerinde.

Fatih Çeşmesi: Ahşaptan inşa edilmiş mini kafeteryası, piknik alanları, toprak yolları ve meşe ağaçlarından oluşan 250 dönümlük alanı ile her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bölgede piknik veya koşu yaparken bir sincapla karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bölgeye, Kemerburgaz içinden geçerek Belgrad Ormanları yönünde 6 kilometre gittikten sonra ulaşılıyor.

Tayakadın: Bakımlı sahaları ve hizmet kalitesiyle Avrupa yakasının en önemli yeşil alanlarından biri. Aileler, okul kafileleri ve benzeri kalabalık gruplar için ideal bir buluşma yeri. Terkos Gölü kıyısında bulunan Tayakadın, Gaziosmanpaşa’yı geçtikten sonra sol tarafta yola paralel olarak bulunuyor.

Odayeri: Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yer. Odayeri’ne Hasdal-Kemerburgaz-Göktürk’ten sonra İhsaniye Köyü yolunun 6. kilometresindeki Ağaçlı Yolu’ndan ulaşılıyor.

Gazi Mahallesi: Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri 785 dönüm üzerine kurulmuştur. Yürüyüş ve piknik için uygun. Bölge, baraj gölünün kıyısında bulunuyor. Ancak gölde balık avlamaya ve suya girilmesine izin verilmiyor. Bölgeye Gazi Mahallesi içinden veya Kağıthane-Alibeyköy üzerinden ulaşılabiliyor.

Azizpaşa: Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla çok tercih edilen bir bölge. Azizpaşa Maslak’tan aşağı inen Cendere yolu üzerinde sağ tarafta. Bölgeye, Hasdal üzerinden Kemerburgaz’a gelip sağa dönerek ulaşabilirsiniz.

Şamlar-Arnavutköy: Fıstık çamları altındaki geniş düzlükler, yürüyüş yolları, tilki, şahin ve diğer yabani hayvanlarıyla İstanbullular için ideal bir doğa parçası. Yeni yapılan sosyal tesisler ve oturma sahaları, bölgenin çekiciliğini daha da artırıyor. Bölgeye Gaziosmanpaşa yoluyla Arnavutköy’e yaklaşıldığında Nokta mevkiinden sola doğru inen asfalt yoldan ulaşılabiliyor.

İmrahor: Ormanlık arazinin korunması ve su kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla kurulan İmrahor Göleti, aynı adı taşıyan yerleşim yerine de çok yakın. Göl kıyısında oluşturulan oturma ve yürüyüş alanları, hafta sonları başta aileler olmak üzere, okul, dernek ve şirket grupları tarafından tercih ediliyor. Bölgeye Gaziosmanpaşa’dan Tayakadın’a giden anayolun 5. kilometresindeki İmrahor köyü sapağından stabilize yolu takip ederek ulaşılabiliyor.

Marmaracık: Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge olan Marmaracık, balık tutmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, kamp, plaj gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de yer alıyor. Marmaracık koyuna Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumelikavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ayvat Bendi: Kağıthane Deresi’nin kollarından olan Ayvat Deresi üzerinde bulunuyor. Tabiat ve fotoğraf meraklıları için zengin bir mekan özelliğinin yanı sıra giriş yerindeki düzlükler piknik ve dinlenme için ideal. Bölgeye Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Giriş Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılabiliyor.

İnceğiz: Üç büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı. İnceğiz Mesire Yeri’ne, Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık 6 kilometre gittikten sonra ulaşılıyor.

Göktürk Göleti: İSKİ’nin denetimindeki baraj gölü, görsel zenginliğinin yanı sıra dinlenme ve yürüyüş aktiviteleri için de uygun. Göktürk Göleti, Hasdal-Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın. Bölge, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta.

Çatalca Mareşal Fevzi Çakmak: Yer yer çam ağaçlarıyla kaplı olması, renk örtüsüne ayrı bir güzellik katıyor. Bölgedeki açık yüzme havuzu da yaz mevsiminde hizmet veriyor. TEM yoluyla rahatlıkla ulaşılan Çatalca merkezinden sağa inildiğinde karşınıza çıkan bölge, ilçe stadına 100 metre uzaklıkta.

Mihrabad: Özellikle bahar aylarında katır tırnakları ve defne kokuları arasında dolaşmak ayrı bir keyif. Mihrabad’a sahilden Kanlıca yönünü takip ederek veya TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden ulaşılabiliyor.

Polonezköy Tabiat Parkı: Polonezköy Tabiat Parkı, popüler bir yer olması nedeniyle pek çok noktadan ulaşım imkânına sahip. Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği gibi, Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayoluyla ulaşılabiliyor.

Kaymakdonduran: Boğaz’ın girişine uzanan Beykoz’da suyunun soğukluğu ile ünlü bir yer olan Kaymakdonduran’da, ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilirsiniz. Bölgeye Beykoz-Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra ulaşılabiliyor.

Avcıkoru: Zengin bitki örtüsüne sahip mesire yerlerinden biri. Bölgede oturma alanları yok ancak geniş alana sahip olmasından dolayı kalabalık gruplar tarafından tercih ediliyor. Avcıkoru’ya Üsküdar-Şile TEM Otoyolu’nun Ömerli mevkiinden 5 km sonra ve Şile yönünden de 10 km sonra otoyola cepheli girişi bulunuyor.

Elmasburnu: Karadeniz’in kenarında uzun kumsalı, çam ormanı ve sessizliği ile birçok tatil merkezinin bile ötesinde bir yer. Tepeden denizin içine kadar inen kayalıklar, özellikle zıpkınla balık avcılığı için ideal. Bölgeye TEM bağlantılı Kavacık mevkiinden Riva’ya kadar uzanan otoyol ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Aydos: Aydos Tepesi ve eteklerindeki doğal güzelliklerle bezeli mesire yeri, günlük dinlenme ve aktiviteler için ideal bir atmosfer sunuyor. Aydos’a E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Taşdelen: Çam, meşe, kayın ve göknar ağaçlarıyla kaplı 800 dönümlük bir mesire yeri. Bölge, Üsküdar-Şile TEM otoyolu üzerinden girilen Taşdelen’in merkezinden 1 kilometre uzaklıkta. Kendi aracınızın yanı sıra toplu taşıma araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Şile: Kocaeli’ne komşu ilçe, günübirlik ve kısa süreli iç turizmin gözde mekanlarından biri. Yazın ve hafta sonları denize girmek isteyen kişilerin tercih ettiği Şile, içinden geçen akarsu ve zengin bitki örtüsüne sahip.

Beykoz Göknarlık: Kendiliğinden yetişen ve en nadide ağaç türlerinden olan göknarların gölgesinde yürüyüş yapılma imkanı olan bu yer Beykoz ilçe merkezine olan yakınlığıyla ulaşılması son derece kolay.

Binbaşı: Kemerburgaz ya da Belgrad Ormanları içinden rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer. Yürüyüş parkuru ve oturma mekanlarıyla dikkat çekiyor. Mesire yerinde çocuklar da unutulmayarak şirin bir oyun bahçesi kurulmuş.Zaman Cumartesi 19-05-2007İstanbul mesire yerleri açısından çok zengin gibi gözükmekte..
İzmir'de oturduğuduğumdan dolayı genel olarak televizyon ve diziler vasıtasıyla görmekteyim...
Sanırım İstanbul'a geldiğimde bu yerlere tek tek gidip fotoğraflarını çekeceğim...  
nasıl olsa haritada elimde...


tufanguler
10 yıl önce - Pts 26 May 2008, 15:41
imrahor
(+)


TolgaGiray

8 yıl önce - Çrş 25 Ağu 2010, 09:10
Kaymakdonduran
(+)


Burç

8 yıl önce - Çrş 25 Ağu 2010, 09:23

TDK demiş ki:
mesire
isim (mesi:re) Arapça mes³re

Gezinti yeri, gezilecek yer.


"Mesire" deyince sanırım piknik yapılacak ağaçlıklı alan ve orman olarak düşünülmüş daha çok.

Oysa gezinti için İstanbul'lular en çok sahilleri kullanıyor. Özellikle Kadıköy Maltepe sahili herhalde burada sayılan tüm "mesire" yerlerinden daha popülerdir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet