Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Resul GUL
1 hafta önce - Prş 07 Arl 2017, 23:31
Adana Geleneksel Kebap ve Şalgam Festivali

Adana da bir kaç yıldan beri yapılıyor.. Festival Her Yıl Aralık ayı içerisinde Adana nın Tarihi Mekanlarından biri olan Büyük Saat çevresinde yapılmakta..

Sanıyorum bu yıl 3.sü yapılacak.

Önceki yıllarda Dünya Rakı Günü'nün adı ile başlandı Daha sonra "Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak değişti

Aralık ayında bir kez daha Adanalılar ve Adana’ya misafir geleceklerle buluşmaya hazırlanıyor..

Aralık ayının 2. Haftası Cumartesi, günü olacak.

YER

Büyük Saat/Tarihi Kazancılar Çarşısı
Ulucami, 25005. Sk. No:3, 01010 Seyhan/Adana

yusufsezgin
1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 09:27

100 yıldır ismi Dünya Rakı Günü, Dünya Rakı Festivali olan festival ne oldu da ismi değişti? Bizim dedelerimiz de Cumartesi geceleri Büyüksaate gidip rakı, ciğer yaptı, babalarımız da yaptı, biz de yapıyoruz. Bir kent geleneğinin ismi nasıl oluyor da değişiyor. Festivalin adı bellidir. Üç, beş tane yobaza Adana halkı festivali her sene daha da büyüterek cevabını verdi zaten. Başka şehirde olsa muhtemelen birdaha gerçekleşmezdi. O yüzden ismin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum

Resul GUL
1 hafta önce - Cum 08 Arl 2017, 11:05

Festivalin ismi Resmi olarak bu şekil geçtiği, artı Google aramalarında da Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak geçeceği için Başlığı bu şekilde açtım.. Biz Adanalılar olarak bunun böyle olduğunu biliyoruz ama dışarıdakiler ve arama yapanlar bilemeyecek..

Yoksa ben de "Dünya Rakı Günü" ya da "Adana Rakı Festivali" olarak Başlığı Açabilirdim..

Tekrar bir isim değişikliği için Bir İmza kampanyası başlatıp linkini buraya kopyalayabilirsiniz..

İmzalamak isteyenler de bu vesileyle görmüş olurlar Buradaki Başlığı her türlü değiştiririz onda sorun yok yani..

yusufsezgin
1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 09:22

Konuyu çok fazla uzatmak istemiyorum ama ortada resmi bir isim falan yok zaten. Bu festival başlangıçta da tamamen Adana halkının tekelindeydi, hala da öyle. Bu festivalin hiçbir resmi kurumun veya hiçbir mekanın tekelinde değildir, hiçbir zaman da olmayacaktır. Deyim yerindeyse Adana halkı Dünyanın en özgür ve nevi şahsına münasır festivallerinden birini tamamen halk tekelinde gerçekleştiriyor ve bunu büyük bir turizm hareketine de dönüştürmüş durumda. Bu açıdan baktığınızda da Adanalının bu yaptığının eşi benzeri yoktur herhalde. Ne mutlu Adanalıyız..

Resul GUL
1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 10:22

"Her sene Aralık ayının ikinci hafta sonu, milyonları buz gibi soğukta sıcacık sohbetlerle birleştiren bir festival düşünün…

Adana’da gerçekleşen, Kebap ve Şalgam Festivali’nden bahsediyorum. Daha önce gelenler bilir; kebabın en iyisi burada yenir, şalgamın hası burada içilir. Hem de sabahın ilk ışıklarına kadar… Kısacası kebaplar soğur şalgamlar ısınır denir, bizim buralarda... "

Festival için açılmış bir blog.. Festival de yapılması gerekenler..

http://www.ustasalgam.com/kebapfestivali/

Fred1585
1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 12:25

Bundan 210 yıl önce Kralın evlenmesini kutlamak üzere, Thera's Meadows denilen bir alanda, geleneksel kıyafetlerin giyildiği, at yarışı gösterileri, konserlerin olduğu bir eğlence düzenlenir. Eğlence tutar ve her yıl büyüyerek devam eder. Herkesin destek vermesiyle 200 yılda festival dünyanın en fazla kalabalık toplayan etkinliği haline gelir. 200 yıl boyunca yeri hiç değişmez, 5 milyon nüfuslu bir metropolün merkezi yerinde olup, festival harici boş bir alan olduğu halde, Alman TOKİ'si çıkıp buraya bina dikeyim, demez. İçki içiliyor diye yasak getirilmez, bir kavga çıktı iptal edilmez, onun yerine önlemler arttırılır. Bu festival tahmin ettiğiniz gibi, dünyanın teknoloji, entellektüel, kültürel, altyapı açısından en ileri kentlerinden Münih'te düzenlenen Oktoberfest'tir.

Yüz yıl önce Pazar sabahın çok erken saatlerinde kurulan kuş pazarına gelenler ile pavyondan çıkanların rağbetiyle Büyüksaat ve civarındaki kebap ve ciğercilerin yerlerini Cumartesi geceleri sabaha kadar açık tutmalarına neden olmuş, ve zamanla davulcu ve zurnacılarla beraber her Cumartesi gecesi bir eğlence doğmuş. Bu yüzyıllık gelenek Almanya'da olsa desteklenirken, Türkiye'de sırf içki içiliyor diye, devletin Valisinden yobaz basınına kadar türlü engellemelerle karşı karşıya bırakılmış. Dünyanın en eski insan yerleşimlerinden birinde yaşamamıza rağmen hoşgörü eksikliği bu ülkede turizmin sadece deniz, güneş ve tarihle kısıtlı kalmasına neden oluyor. Festivallerle, fuarlarla, kongrelerle ülkeye turist çekemiyoruz.

Bu festivale karşı önyargının kalkması, belediyelerin destek vermesi ve dünya festivali haline gelmesi önemlidir.

Resul GUL
1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 13:58

Festival Bugün başlıyor...
Festival için farklı bir çalışma hazırlanmış..

"Günaydın Adana. Bugün bir büyüğe danışalım diyoruz
#dünyarakıfestivali #dünyarakıgünü #adanadünyarakıfestivali"

Kaynak :Güzel Adana Facebook sayfası..
https://www.facebook.com/Guzeladana01/posts/17887 ...2004757092

Nazmi

1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 14:07

Kebap ve şalgam festivali Adanamız'a değer katar, uzun soluklu olup geleneksel hale getirilirse turist de çeker, şehir halkına ciddi katkısı da olur. Rakıya gelince, içene elbette saygımız var. Ama, gavur ülkesiymiş gibi festivalinin yapılmasını yakıştıramadım. Müslüman mahallesinde resmen salyangoz satılıyor. Her şey turist değil, her şey para değil, para için her yol mübah değil.

Misafir cfc

1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 15:00

Türkiye gibi %99'unun müslüman olduğu bir ülkede rakı festivali yapmak apaçık bir tahriktir.

önens

1 hafta önce - Cmt 09 Arl 2017, 16:30

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET