Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alperbatuhan
3 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 13:29
Konya yeni 6.Organize sanayi bölgesi çalışmaları

Kso başkanı Memiş Kütükcü, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni genişleme alanlarının açılmasıyla, buraya yapılacak yatırımların şehrin üretimine, ihracatına ve istihdamına önemli katkılarda bulunacağını kaydederek, “İnşallah dünya ile yarışır bir sanayi şehri haline geleceğiz” dedi. Kütükcü, Konya-Karaman-Mersin Hızlandırılmış Demiryolu Hattı’nın tam olarak faaliyete geçmesiyle bu aksın yeni bir “Sanayi Havzası” haline geleceğinin ve bölgeye yeni ulusal ve uluslararası yatırımlar çekilebileceğinin sinyallerini verdi.

Memiş Kütükcü’nün yapmış olduğu açıklamaların satır başları şu şekilde;

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin 5. kısım genişleme alanındaki çalışmalarının sonlandığını belirtirken, yeni 5. kısım genişleme alanı hakkında bilgi veren Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü “ Bilindiği gibi 4. Kısımda tahsis süreci tamamen sonlandı. Artık 5. kısım çalışmaları ve tahsisleri yapıyoruz . 4. kısımda yaklaşık 4 yıl önce 104 tane tahsis yapmıştık ve bunların 80 tanesi üretime geçti. Bu 80 fabrika şu anda tam kapasiteyle üretim yapıyor. Diğer firmalarımız da inşaat faaliyetlerine devam ediyor. bu yatırımlar devam ederken kamulaştırma süreci sonlandığı anda Konya’ya yeni bir Organize Sanayi katmak adına Türkiyenin en büyük Osb faaliyetlerimize başlayacağız.

KISMIN BAŞVURUSU YAPILDI
Konya’da projelendirilen ve faaliyete geçmesi beklenen yeni organize sanayi bölgelerinin Türkiye ve Konya ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten Memiş Kütükcü; “ Konya OSB 5. kısım genişleme alanı yaklaşık 7 milyon metrekarelik bir alana sahip olacak. Net tahsis alanı ise 4 milyon 700 bin metrekare olarak hesaplandı. Şu ana kadar sanayicilerimizden almış olduğumuz talep ise 16 milyon metrekare civarında. Yani tahsis edilebilecek alanın hemen hemen 4 katı talep var bölgemize. Talebin bu kadar yüksek olması bizi 6. kısım için harekete geçirdi ve bakanlığımıza 6. kısmın yer seçimi için başvurumuzu yaptık. Bakanlıkta süreç devam ediyor. Yeni bölge, yani 6’nın büyüklüğü hakkında bilgi verecek olursak yeni bölgenin büyüklüğü 19 milyon metrekare gibi büyük ve geniş bir alan sahip” şeklinde konuştu.

“ EKONOMİ HER YÖNDEN GELİŞİM SAĞLAYACAK”

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü; “Konya OSB’mizdeki yeni genişleme alanlarını Türkiye ve Konya için düşünecek olursak, hem istihdamı, hem ihracatı, hem de üretimi şaha kaldıracak hamleler olacak diyebiliriz. Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda Konya-Karaman-Mersin havzasını sanayi alanlında yeni Marmara Havzası olarak adlandırıyoruz. Dolayısıyla Konya-Karaman-Mersin havzası geleceğin üretim havzası olarak değerlendirilebilir. Yeni Konya, Mersin ve Karaman Hızlandırılmış Demiryolu Hattı ise bu projeyi destekler nitelikte bir hinterland ağının oluşacağı konusunda sinyal veriyor. Bu demiryolu ağı ile limana ulaşımın 1 güne inecek ve bu sayede yeni üretim havzasının getirilerine çok büyük bir katkı sağlayacak. Bu sayede Konya sanayisinin dünyaya ihracat yaptığı bir lojistik desteğin de sağlanmış olduğunu göreceğiz” ifadelerini kullandı.

5 organize sanayinin yanında

Konya İlinde Bulunan diğer Organize Sanayi Bölgeleri

Konya selçuklu organize sanayi bölgesi
Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi
Konya Ereğli Organize Sanayi Bölgesi
Beyşehir Beyşehir Konya
Akşehir Organize Sanayi Bölgesi
Seydişehir Organize Sanayi Bölgesi
Kulu Kulu organize sanayi bölgesi
Çumra Organize Sanayi bölgesi
Karapınar Organize sanayi bölgesi
İle birkte
9 adet OSB bulunmaktadır.


Misafir 3ca

3 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 13:34

5. Daha oturmadan 6.cıyamı başlamışlar.buda talebin yoğun olduğunu gösteriyor

Misafir 9d2

3 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 14:06

Gecen hafta aselsan ve fnss savunma sanayisiyle bir gorusme yapilmis konyanin malum agir sanayide ve yan sanayideki etkininligini bildikleri ve altay tanki motorlarinin uretiminin konyada olmasi her iki sirketinde konyayla calismalari ilerletmek istedigini soylemisler basin aciklamasinda muhtemelen bu yeni organize sanayi bolgesi hem yerli otomobil hemde aselsan icin atilmis bir adim olabilir

Misafir d73

3 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 14:14

6. Organize türkiyedeki en büyük sanayi sahası olacakmış. Ben sanmıyorumda olur ki otomobil fabrikası konyaya yapılırsa 6.organizede olacaktır

Misafir 799

3 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 19:57

Bu anlattıklarınız 3-4 yıldır sürekli aynı şeyi konuşmaktan ibaret. Yani 5. Bölge açıldı, açılacak denerek şimdiye kadar yaklaşık 4 yıl olmuş, hala açılacak, yani artık hikayeye dönmüştür.

6. OSB bölgesi de aynı şekilde 3 yıldır konuşuluyor, ama ne hikmetse bir türlü açılmıyor. Ağızlarda sakız olmuş buda aynı masala dönmüştür.

Ayrıca 6 OSB bölgesi büyük olacakmış, 19 milyon metre kare olacakmış. İyi de niye 19 milyon metre kare? Niye 49 milyon metre kare değil? Yer mi bulamamışlar. 1 milyar metre kare boş arazilerde 49 milyon metre kare mi bulamamışlar? Niye aynı hikaye yıllardır anlatılıp durur? Niye bir türlü açılmaz? Halk dinlemekten tiksinir hale gelmiştir. Aynı şeyi tekrar ede ede vatandaşı bezdirmiştir.

Konyalıların maalesef ufku geniş yöneticileri yok. Ufku geniş olsaydı aynı masalı yıllardır anlatıp durmaz, madem 5.'yi açamadılarsa 6.'cıyı açarlardı. Yargıda tıkanıyorsa HSYK'ya iletirlerdi. Nerde tıkanıyorsa giderler bürokratın masasına yumruğu vururlar. Hesap sorarlardı. Niye bekletiyorsun, niye bizi oyalıyorsun diye? Var mı böyle bir yürekli yönetici? Maalesef yok, sadece laf üretirler.

Birde Hayvancılık OSB bölgesi yapacaklardı, ne oldu o da aynı masal. Önce yatırımcı aldı sonra vazgeçti. İyi de siz değil misiniz, yüzlerce müteşebbis arasından 10 kişiyi seçen? Hani bu yatırımcılar sağlamdı, niye sağlam olmayanları özellikle seçtiniz? Madem hata yaptınız ozaman vazgeçenlerin yerine hemen neden yeni bir başvuru başlatmadınız? 5 senedir başlatacaklar, hala başlatacaklar.

Sorun konyalılarda da var. Hesap sormuyorlar. Yapmayacaksanız çekin gidin demiyorlar. İş yapacak adam gelsin, bahane üretecekler, önümüze takoz koymasın demiyorlar. Bu kafalarla Konya'nın gelişmesi imkansızdır. Nerde iş yapmayacak adam var, hep yönetici olmuşlar.sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA