Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
lord of the city
7 ay önce - Cum 17 Ksm 2017, 21:38
Sivas Benim Şehrim, Benim Hayalim:

Selam dostlar, birçok başlık altında şehrimizle alakalı hayaller kurup projeler tasarlıyoruz. Bu gayretlerimiz farklı başlıklarda kaybolmasın istedim ve bu başlığı kurdum. İnşallah hayallerimizde ki şehirde yaşayabilmek dileğim ile, zihnimize kuvvet

sebasteia
7 ay önce - Cum 17 Ksm 2017, 22:09

ilk katkıyı sunan olmak isterim. daha önce kale projesi için aşağıdaki metni yazmıştım.

ayrıca aşağıda detaylarını verdiğim çalışmanın, kent meydanı başlığında, ihsan gulbilge arkadaşımızın yaptığı çalışmayla birlikte değerlendirilmesi, çalışmanın daha bütünleşik olarak canlandırılmasına katkı sunacaktır.

arkadaşlar toplanın, alternatif kale projemi açıklıyorum!

efendim biliyorsunuz microsoft efsanevi paint programını kaldırıyor. bütün grafik çizim hayatı/tecrübesi paint seviyesinde olan bir adam olarak aşağıdaki kale bölgesi fotoğrafı üzerinde bazı çizimler yaptım. vallahi seviye ilkokul paint terk seviyesinde, farkındayım. ama maksat hasıl olup, meramımı anlatabildikten sonra ne önemi var değil mi?!

efendim, belediyenin kale projesi bildiğim ve takip edebildiğim kadarıyla resimde işaretlediğimiz 6 nolu bölge ile sınırlı.

bendeniz paint çizimimde işaretleyip numaralandırdığım bölgeleri bir bütün halinde değerlendiriyor ve çok daha farklı bir yeniden diriliş, yeniden uyanış ve özüne dönüş öneriyorum!

1 nolu bölge: gök medrese, restorasyonu devam ediyor, bir iki yıla tamamlanacak inşallah.

2 nolu bölge: ulu camii, beton istilasına uğrayan çevresinin istimlak edilip revaklarla çevrilmesi gündemde.

3 nolu bölge: eski ssk hastanesinin yeri. yerine sultan şehir meydanı yapılması ve kale projesinin istasyon caddesi ile bu meydan üzerinden buluşturulması planlanıyor. ayrıca kale ile bitiştiği yerde tarihi abdi ağa ve osman ağa konakları mevcut.

4 nolu bölge: çifte minareli & şifahiye medreseleri, tarihi şehir merkezi ve medreselerden oluşan büyük meydanın, kale projesine en yakın olduğu yer.

5 nolu bölge: selçuk orta okulu, burası yıkılıp yerine gök medrese, ulu cami ve kale projesi üçgeni ortasında bu tarihi bölgeleri kavuşturacak bir meydan yapılması planlanıyor.

6 nolu bölge: belediyenin kale projesini yapacağı asıl büyük alan. tarihi kale bölgesi.

7 nolu bölge: tarihi şehir merkezinin tarihi kale bölgesine kavuşmasına ve bir bütün olmasına engel olan, beni en çok üzen betonlaşmış bölge. ayrıca tarihi eski paşa hamamı da halen bu bölgede beton yığınları arasında ayakta kalma mücadelesi veriyor. 7 numaralı bölge ile ilgili önerim net: bu bölgedeki betonların tamamen yıkılması, bu bölgede daha önce ayakta bulunan tarihi eserlerden bir kısmının yeniden inşası.

proje kısmı

şimdi gelelim numaraları birleştirmeye ve proje kısmına. önerim iki aşamadan oluşuyor. birinci aşamada, belediyenin kale projesinin sadece kale bölgesi ile sınırlandırılmamasını; gök medrese, ulu camii ve çevresi, selçuk ortaokulu alanına yapılacak meydan, sultan şehir meydanı ve abdi ağa/osman ağa konakları bölgelerinin kale projesi ile tamamen birleştirilerek bütünleşik tek bir tarihi alanın oluşturulmasını öneriyorum.

ikinci aşamada ise içerisinde eski paşa hamamının da bulunduğu 7 numaralı bölgenin tamamen betondan arındırılmasını öneriyorum. bu şekilde şehirde yavaş yavaş da olsa kurtarılmaya ve yeniden kurulmaya başlanan tarihi iki büyük merkez birleştirilecek ve bin yıllık müslüman türk yurdu, ülkenin belki de en iddialı büyük tarihi şehir merkezlerinden birisine kavuşmuş olacak.

sonuç

peki bu proje hayata geçirildiğinde ne olacak? şu olacak: kalenin batı eteklerinden ve gök medrese'den başlayarak selçuk anadolu lisesi'ne uzanan kocaman bir tarihi şehir merkezi yeniden uyanıp dirilecek. kocaman bütünleşik tek bir alanda, her birisi şehrin yüzlerce yıllık hafızasını ve türk islam medeniyetinin anılarını taşıyan medreseler, camiler, hamamlar, müzeler, eğitim binaları, konaklar, tarihi çarşı, idari binalar, türbeler, meydanlar bulunacak. eski sivas resimleri sayfasında -şimdilik- nostaljisi yapılan sivas'ın, gerçeğine ulaşılmış olacak. eski şehir merkezlerini korumayı başarmış avrupa şehirleri gibi, sivas da bu alanda iddialı bir şekilde muhteşem mazisini iddialı bir şekilde insanlığa sunacak. bahsettiğim adımlar, sivas'ın bu geniş alandaki şehir merkezinin (selçuk anadolu lisesi'nden gök medrese'ye kadar olan bölge) tek bir sit alanı ilan edilmesi ile sonuçlanacak ve muhtemelen unesco tarafından dünya kültür mirası listesine dahil edilecek. işte o vakit değil yılda yüz bin, belki de birkaç milyon yabancı turistin ziyaret ettiği bir şehir haline gelebiliriz.

ihsan gulbilge
7 ay önce - Cmt 18 Ksm 2017, 15:26

yukarıda kardeşimin de belirttiği gibi benim düşüncemle birleşince muazzam bir sonuç çıkabilir ortaya

BÜYÜK MEYDAN PROJESİ

*Sadece ilimizde değil ülke genelinde de büyük ses getirecek bir proje.
*Zorlu bir süreç ama sonuçlandığında Sivas, Türkiye’nin belki de en büyük meydanına kavuşacak.
*Büyük ve de tarih kokan bir meydan.
*Her yıl milyonlarca insan bu meydanın havasını solumak için şehre gelecek.
*Şehrin güzelliğine güzellik katacak

2.ve 3. Bölgeye yapılması planlanan meydanlar yapılacak 5.bölge zaten tamamlanmak üzere ama ek olarak belediye binası da içine almalı
4.Bölgeye de yapılması planlanan Merkez cami yapılacak
6.Bölge trafiğe kapatılacak
7.Bölgede ise trafik yeraltına alınacak

Sonuçta 6.bölgedeki kapatılan yol da meydana dahil edildiğinde , Atatürk caddesinden başlayan Büyük tarih kokan bir meydan olacak . canlandırın gözünüzde o yollar da meydanla birleşmiş her taraf meydan , bir de etraftaki binalar tarihi yapılara uygun giydirilmiş , beyaza boyansa yanlarına ahşao dekoratifler bu bile yeter

ihsan gulbilge
7 ay önce - Cmt 18 Ksm 2017, 15:30

bunlar da eski stad yerine yapılabilecek 2 fikir projem : birisi geniş çaplı lunapark , diğeri ise tarihi meydan çarşısı

ihsan gulbilge
7 ay önce - Cmt 18 Ksm 2017, 23:28

selamun aleyküm arkadaşlar bir süredir burayı aktif olarak kullanıyorum çeşitli fikir projelerimi paylaştım bu da şu an için aklımda olanların sonuncusu olacak . Öğrenci olduğum için çok zaman ayıramayacağım artık.Bu fikirlerimi sizlerin de öğrenmesini istedim.Siyasete atılmayı düşünmüyorum ama ilerde keşke Sivas Belediye başkanı olsam da bunları gerçekleştirebilsem diyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun belki de yıllar sonra bu yazılarım birileri tarafından bulunup bakın ''Başkan '' bu işi ta gençken kafasına koymuş derler ALLAH'a emanet olun

ihsan gulbilge
4 ay önce - Sal 30 Oca 2018, 11:14

Sivas belediyesinden beklentileriniz , isimli başlıkta çok harika fikir projeleri var. İlk sayfadan 50.sayfaya kadar okudum,başlık genelde Sivas haberleriyle dolmuş ama arada çok önemli şeyler var.Üstelik bazıları 8-9 sene önce söylenmiş şu anda belediye tarafından yeni düşünülen ve ya yapılan şeyler. Bazıları ise henüz hiçbir yöneticinin aklına gelmemiş.
İsmail Özçelik sebesteia fatih C1 m.akif İlbeyli benim aklıma gelen yazanlar yanlış hatırlamıyorsam.
Onlar bu başlığa tekrar bu projeleri yazsalar ve bu başlık sadece "proje başlığı olsa" çok güzel olur.

Çeşitli başlıklar içinde kaybolmuş çok sayıda fikir projeleri var sitede,bunları toplanmamiz lazim

Ömer Mete
4 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 00:07

Ben de şu kırmızıyla işaretlediğim alanların tamamının ağaçlandırılmasını hayal ediyorum. Şehrin içinde kalan yerler devasa bir kent parkı olur. Böylece kent merkezinden başlayan yeşil alan kentin etrafını sarmış olacak. Çok zor değil aslında. Sadece ağaç dikilecek ve bakımı yapılacak. Fotoğrafta görünmeyen ve Sivas'ı çevreleyen yamaçların da yeşillendirilmesiyle Sivas eşsiz bir şehir olacaktır.

(+)

turan58

4 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 01:26

Bencede çok güzel olur amaa ömer bey bunları kim yapacak yakın zamanda bu işi yapacak bir babayiğit ben göremiyorum inşallah yapacak biri çıkar.

ihsan gulbilge
4 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 02:32

PAŞABAHÇE

Şehrin hatta bölgenin en gözde,en güzel mesire alanlarından biri olan"Paşabahçe"her geçen gün büyüyor,gelişiyor, güzelleşiyor.Bizler ise bu güzelliğe ne gibi olumlu dokunuşlar yapabiliriz diye düşündük ve bunları bulduk.

1.Ağaç: Mesire alanına ilave edilen bölgeler ile eski yerler arasında gözle görülür bir ağaç farkı var.

Bunda yeni dikilen ağaçların büyümemiş olmasının payı yadsınamaz fakat dikilen ağaçların yetersiz olduğu da apaçık bir gerçek.

Çözüm ise çok basit: ağaç dikmek,sık aralıklarla ağaçlar dikmek.Özellikle mesire alanına yakışacak güzellikte renkli ağaçlar tercih edilirse çok daha güzel olacaktır.

Tabiki pasabahceyi çevreleyen dağlar da bu ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmasından nasibini almalı.Asıl güzellik o zaman ortaya çıkacaktır.

Bunun için yoğun bir çaba harcanmalı,ağaç tutmayan yerler Hydroseeding yöntemi ile çimlendirilmeli, yani bir şekilde oralara da yeşil üst giydirilmelidir.

2.Sosyal faaliyetler: Son yapılan hobbit evleri ile halkın ilgisinin daha da arttığı Paşabahçede sosyal faaliyet olarak "mangal yakmak ve el oynamayı saymazsak"bir şey yok.Hem oraya gelen insanların vakit geçirebileceği hem de kendilerine yeni bir şeyler katabileceği merkezler kurulması çok faydalı olacaktır.Şu an için düşünülen merkezler "kamp merkezi,okçuluk merkezi,mini lunapark ve okuma merkezi"
Gençlerin ve izcilerin dağda kamp yapmasına olanak sağlayacak bir kamp merkezi.

Bir alanda ayrılmış ve genç yaşlı demeksizin herkesin okçuluk ile ilgili bir şeyler öğreneceği,atış yapabileceği,alanında uzman eğitmenlerin olduğu bir okçuluk merkezi.Mangal pişene kadar babana yardım etmek yerine okçuluk öğrenmeye ne dersin?Hayır de!Babana yardım et öyle gel

İçerisinde çocukların vakit geçirebileceği minik bir lunapark.

Ve belirli alanla sınırlandırılmış ve o alana ahşaptan çeşitli kitap maketleri konulmuş bir "okuma merkezi" Okuyan herkes kitabını alıp oraya gelecek.Açık havada yanındaki onlarca insanla beraber aynı yerde sessizce kitap okuyacak.

3.Park içine tasarım: Yapılması gündeme gelen yapay gölet bir an evvel bölgeye teşrif etmeli.Paşabahçe yeşil ama mavisi eksik.Bu eksiği yapılacak yapay göletle bir nebze olsun kapatmış olacağız.

Alışılmış tasarımların dışına çıkarak "estetik zevk" göz önüne alınarak bölgeye yeni tasarımlar eklenecek.Böylece zenginlik sağlanacak

3.Yol: Yapımı yıllar süren yol,malesef istenildiği gibi bisiklet ve yaya yolları ile entegre bir şekilde yapılamadı.Bu şehir için büyük kayıp.Zira kavurucu sıcaklarda yaya olarak ve ya bisikletle paşabahceye gelebilen babayiğit sayısı pek az.Oysa yol istenildiği gibi yapılsa bu sayı baya artacaktı.Çözüm?Yapmak.Yolların geri kalan kısımlarına da yaya ve bisiklet yolları yapılacak,ek olarak alonetten pasabahçeye kadar müthiş bir ağaçlandırma yapılarak hem gidenler için bir serinlik sağlanacak hem de pasabahçeye giderken bize yemyeşil bir koridor eşlik etmiş olacak .

Ağaçsız yollar uydu görüntüsü

Belki de ?

Belediye başkanı havasinda pasabahçeye böyle bir fikir projesi hazırladım yakında nasip olursa video şeklinde paylaşırım

ihsan gulbilge
4 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 02:48

Kesinlikle katılıyorum Sivas için bir şey hayal ediyorsak burda iki temel hedefimiz olmalı
1.Tarihi yapıyı muhafaza etmek hatta daha da artırmak için çalışmalar yapmak
2.Şehri ağaçlandırmak

Bizim Kızılelmalarımız bu ikisi olmalı bence,zaten bunları yaparsam gerisi çorap söküğü gibi gelecektir

En son ihsan gulbilge tarafından Cmt 03 Şub 2018, 18:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET