Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tayfun09
1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:11
Dünyanın ilk kafa nakli başarıyla gerçekleşti


İtalyan Profesör Sergio Canavero dünyanın ilk kafa naklini bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. 18 saat süren operasyonun başarılı olduğunu söyleyen Profesör bu ameliyatı yakın zamanda canlı bir kişi üzerinde uygulayacağını söyledi.

İtalyan Profesör Sergio Canavero, dünyanın ilk kafa naklini Çin'de bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. 18 saat süren operasyonda uzmanlar kopuk bir başı omurgayla, sinirlerle ve kan damarlarıyla yeniden bağladı.

Profesör operasyonun yakında canlı bir insan üzerinde gerçekleştireceğini söylüyor. Profesör Canavero bu inanılmaz planını ilk kez 2015 yılında kamuoyuyla paylaşmıştı. Tartışma yaratan plan için gönüllü arayan Canavero'nun yapacağı ameliyat 2 yıldır gündemde.

Ağır engelli Rus bilgisayar bilimcisi Valery Spiridonov başlangıçta dünyanın ilk canlı kafa nakli için gönüllü olmuştu. 31 yaşındaki adamın kafası beyin ölümü gerçekleşmiş sağlıklı bir vücuda geçirilecekti.

Yaklaşık iki yıldır devam eden hazırlık sürecinin son safhasında Valery, prosedür sürecinden ayrılmak istediğini dile getirdi. Gerekçesi ise doktor Canavero’nun tekrar yürüyebileceğinin, normal bir hayata sahip olacağının ve hatta hayatta kalmasının bile garantisinin olmadığını söylemesiydi.

HASTANIN TAVRI ELEŞTİRİLDİ

Spiridonov, "İtalyan doktora güvenemeyeceğim göz önüne alındığında, sağlığımı kendi elime almak zorundayım. Çelik bir implantla omurgamı düz tutabileceğim oldukça başarılı olan bir yöntem var.” açıklamasında bulundu. Rus hastanın bu tavrı, bilim camiasında fazlasıyla eleştrildi.

ÇİNLİ GÖNÜLLÜ BULUNDU

Sergio Canavero ise yeni bir gönüllü hasta arayışını Çin’de sonlandırdı. Harbin Tıp Üniversitesi’nden bir meslektaşı ile birlikte, Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bazı bilim otoriteleri tarafından eleştirilen operasyona Canavero’nun güveni tam ve kendisi hala iyimser. Hatta kendisi tıptaki ilerlemenin çok hızlı olduğunu, bundan birkaç ay önce gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu şeyleri şimdi yapabildiklerini dile getirdi.


http://www.hurriyet.com.tr/dunyanin-ilk-kafa-nakl ...tion=click


Alperbatuhan
1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:17

Böyle bişey bana imkansız gibi geliyor.kafa naklini yaparlar ama adam ölür

yusufyuşa23
1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:21

Belki olabilir ama yakın zamanda yapamazlar.melita44

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:27

Bari kafası çalışmayan insanlar üzerinde denesinler.

Burç

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:29

Alıntı:
Profesör Canavero


Doktorun ismi biraz şüphe uyandırıyor...


melita44

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:45

Zeki insanların kafasını tercih ettiğinizde ameliyat masrafları ikiye katlanıyormuşBurç

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:48

Kafayı değil, vücudu değiştiriyorsun zaten.
Başkasının kafasını alırsan daha zeki olmazsın, başkası olursun.


melita44

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 18:57

Başkası olma kendin ol böyle çok daha güzelsin.

berdan ak
1 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2017, 03:29

Böyle bir ameliyat sonrasında kafa nakli yapılan kişinin yaşaması imkansız. Sanki ölümsüzlüğü ispatlamaya çalışıyorlar.

Haberdeki en ilginç noktası ise kafa nakli yapalıcak kişi ile ölen kişinin hücrelerinin ölmemesi için dondurulacak olması kısmı. Sağlıklı taze bir ölü bedeni marketten alınmayacağına göre önce birini öldürecekler. Ayrıca kafa çıkarıldığında ya da taze ölü bedene nakil yapıldığında ruh bedenleri zaten terk etmiş olacak. Kafa nakli tamam da ruh nakli olmadan ne işe yarar😄
Velhasıl bu iş palavra.


Misafir abb

1 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2017, 03:56

yav bu sıkıntıyı cekeceğine öl daha iyi yasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET