Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

ESKİŞEHİR - Semt Pazarları hakkında düşünceniz nedir
kaldırılmalı 25.0%  25.0%  [5]
devam etmeli 40.0%  40.0%  [8]
market düzeni olmalı 35.0%  35.0%  [7]
Toplam Oy : 20

Misafir c6a

11 ay önce - Pts 20 Ksm 2017, 16:54

tamam seçmeyelim haklı olabilirler kendilerince
fakat bizim istediğimiz yerdende tartmıyorlar.
bir keresinde tezgahta aynı meyve ama 2 farklı kalite , 2 ürün arasındaki fark çok belirgin 2 tl fiyat yazmış. ben güzel olanın fiyatını sordum . görmüyormusun etiketi dedi.
tamam 1 kilo alayım dedim
arkadan tarttı .
abi ben buradan istiyorum dedim .
adamın demediği kalmadı.

AhmetDönmez26
10 ay önce - Prş 23 Ksm 2017, 22:22

[/quote]Eskişehirde pazarcıların çoğu emirdağlıdır,tezgahtan kendin almaya kalk hemen tersler cvp vermeye kalkarsan daha da çirkinleşir git başka yerden al der..Antalya bu konuda çok iyi,meyve seçeyim derken tezgahı bozsan gene sesini çıkarmaz müşteriye karşı her zaman saygılılar..[/quote]

Aynen katılıyorum. 22 yıl Antalyada yaşadım. Orada pazarcı seçmem elletmem dediği taktirde o pazarda sinek avlar. Burada toplumsal refleks çok önemli. Vatandaş ortak hareket etmeyip üç beş tane pazarcıya teslim oluyorsa bizim kendimizi sorgulamamız gerekir. Çok değil üç hafta kimse pazardan alışveriş yapmasın her şey düzelir. İster marketten al. İstersen Bozüyüğe git oradan al. Nasılsa pazarda kaktırdıkları ve yiyemediğin çürük çarığı düşünürsen yol parası çıkar. Yoksa biz çook pazarcılardan dert yanarız. onlar da elinden geleni ardına koymaz.

Misafir f48

10 ay önce - Pts 04 Arl 2017, 18:45

Pazardan alınan ürün maalesef Tezgahta gördüğün ürün değil.Tezgahın görünür tarafına farklı kaliteli ürün konulup arkadan tamamen farklı kalitesiz ürün poşete giriyor.Eve gelip ürünleri gördüğünde söyle ne söylersen.Peygamberimiz (sav)bizi aldatan bizden değildir. buyurmuşlardır.Aynı kalitede ürün olup içinde tek tük ezik bulunması normal karşılanabilir. Ben aynı zamanda üreticiyim. Bahçemde ürettiğim ürünleri tamamen seçme olarak satıyorum.Ancak pazarcının kötüsü gibi müşteri de çok iyi değil.Ürettiğim Domotesi tarlada seçip en iyisini kasaya koymuş olmama rağmen ancak yarısını satabiliyorum. Diğer yarısını müşteri seçerken maalesef Salça ediyor. yani çöpe atmak zorunda kalıyorum.Kesinlikle emeğe saygı duyulmuyor.

Misafir c6a

10 ay önce - Sal 05 Arl 2017, 11:48

evet sayın Misafir f48
müşterilerden de maalesef durumu suihtimal edenler var. seçmeyi bile bilmeyen müşteri var. zaten üretici ve satıcı aynı kişi ise kötü malı pazara pek getirmez. yada olduğu gibi tezgaha döşer.

ama pazarcı esnafı ( ticaret yapan kişi ) tezgahın önüne güzellerini
arkayada artık ne varsa çürük çarık, kalıtesiz
bırakın kendimiz seçmeyi istediğimiz yerden dahi vermiyor.
şuradan verebilirmisiniz dediğimizde hemen azarlıyorlar.

26METİN
10 ay önce - Sal 12 Arl 2017, 11:49

ürünler
çeşidine ve mevsimine göre:
250 gr
500 gr
1 kg
şekinde köpük tabak vey başka şekilde ambalaja girmeli
bu ambalajlama işlemi eskişehirde değil üretilen yerde yapılmalı
bakınız ulusal bir zincir markette ne güzel tüm sebze meyve ambalajlı. pazarcılara da bu düzen getirilmelidir.
seçecekseniz tabağı seçeceksiniz.
ama bizim eskişehirli pazarcılar tabağıda seçtirmez.
2 çeşit ürün getirir öne iyi ürün olan tabakları dizer arkadan çürülk çarık olan tabağı verir bize
bu durumda bir sorun var gramaj sorunu ve ödeme sorunu olur . eskişehirli pazarcılar bozuk para teleşına düşmek istemez. kredi kartı kullandıranda çok az.

Misafir 52a

9 ay önce - Prş 21 Arl 2017, 20:29

Eskişehir pazarcılarında müşteriye saygı sıfır hatta eksilerde
Belediyelerin bu esnafı sıkı eğitimden geçirmesi gerekir.

26METİN
9 ay önce - Çrş 17 Oca 2018, 09:08

Alıntı:

http://www.anadolugazetesi.com/zabitadan-pazar-de ...77299.html

Zabıtadan pazar denetimi

Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri semt pazarlarında donmuş sebze ve meyve denetimi yaptı.

Soğuk hava koşulları nedeniyle vatandaşların sofrasına donmuş sebze ve meyve girmesini önlemek için Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği denetimlerde, pazarcı esnafı tam not aldı.

Pazar esnafına kent halkına taze meyve ve sebze sattığı için teşekkür eden Zabıta Müdürlüğü ekipleri, gerçekleştirilen gıda denetimlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Mevsim şartları gereği donmuş meyve ve sebzelere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Zabıta ekipleri, denetimlerle ilgili olarak yaptıkları açıklamada, “Sebze ve meyvelerin taşınmasında, şehir içi naklinde, depolanmasında ve pazarlanmasında olabilecek don tehlikesine karşı gerekli tedbirler alınmalıdır. Zabıta birimimiz, pazaryerlerinde donmuş sebze ve meyveye karşı gerekli denetimleri yapmaktadır. Özellikle turp, havuç, portakal ve mandalina gibi ürünler, donmaya daha yakın olmaktadır. Denetimlerde gözden kaçan donmuş sebze ve meyvelerin satışına maruz kalanlar veya tespit edenler, en yakın yetkili kurumları aramalıdır” dedi.

Denetimler sırasında pazarcı esnafının tanıtım kartlarını da denetleyen ekipler, tanıtım kartları olmadan satış yapılmasına izin verilmeyeceğini önemle vurguladılar.

Anadolu Gazetesi

Haber ve yapılan uygulama güzel lakin zaten olması gereken bir uygulama . zabıta pazar kurulduktan toplanana kadar pazarda beklemeli. vatandaş sorunla karşılaştığında anında müdahale etmeli.

pazarcının notunu da vatandaş vermeli

pazarcı tanıtım kartlarını biz göremiyoruz ama

ürünle ilgili bir sorun olursa nasıl ispatlayacağız? pazarcı esnafı fiş vermiyor.

Misafir c6a

8 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 13:43

Semt pazarları toplumun en ilkel çağlardan beri bir simgesi, ihtiyacı olmuştur.
Bu nedenle kaldırılması düşünülemez bile.
Pazarcılara agresif demekte haklısınız lakin onların yönünden de düşünmeniz gerek sabah 6 da uyanıp akşam 8 de malını toplamak ardından pazarda ki araç sıkışıklığını yaşamak ve bunun tekrar etmesi kolay iş değil. O yüzden iletişimde şu basit kural vardır yansıtma-ayna eğer siz güler yüzlü olursanız karşınızda ki de otomatikman gülümseyecektir karşınızdaki size yüksek sesle hitap ediyorsa siz sesinizi alçaltırsanız, karşınızda ki de size o şekilde davranacaktır. İletişimimiz bu ayna mantığıyla ilerliyor. Ayrıca pazardan ürün almayı %100 destekliyorum neden yabancı sermayeli ülkeme gram faydası olmayan avmlerden alışveriş yapmak yerine pazardan alışveriş yapmayayım ? Merak etmeyin onlarda bolca vergisini ödüyor ayrıca para ülke içinde dönüyor. Bir de böyle düşünün.

Misafir faf

8 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:16

Sayın misafir c6a
Kısmen haklısınız belki ama her mesleğin zorlukları var . Tamam agresif olmalarını çalışma şartlarına bağlayalım.
Ya tezgahın arkasından çürük çarık kalitesiz ürün vermelerine ne demeli.
Tamam biz seçmeyelim. Ama verdikleri ürün tezgahın önündeki ürünle yakından uzaktan ilgisi yok.

Misafir c86

8 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:45

Kusura bakmayın ama pazarcılar olmasa bu kurumsal marketler zinciri istedikleri gibi at koştururlar. Gidin bakın marketlere mandalina fiyatı 4-5 tl pazar büyük bir nimet. Tabikide yobaz olanında var fakat genelleme yapamayız. Ben pazarda bir ürün almadan önce evvela pazarcıya ve tezgaha şöyle bir bakar takip ederim. Arkadan çürük ürün veren olursada daha parasını vermeden iade ediyorum. Pazar demek keyifli ve hesaplı alışveriş demektir. Nice fahiş fiyata ürünler satan firmaları esas konuşmak lazım. Pazarda 2 liralık mandalinayı marketlerde 4 liradan aşağı alamiyorsunuz. Amasya elması özbesinde 5.95 tl pazarda ise 2.5 tl. Burada mahalle pazarcılarına yönelik kınamalarında market zinciri sahipleri tarafından yapılabileceği gerçeğinide hafife almamak lazım. Resmen her alanda algı operasyonu.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET