Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Malatya Vagon Onarım Fabrikası Alanı Yerli Otomobil İçin Kullanılabilir Mi?
Evet 66.7%  66.7%  [22]
Hayır 30.3%  30.3%  [10]
Kararsızım 3.0%  3.0%  [1]
Toplam Oy : 33

fatih44444

1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 16:09
Malatya Vagon Onarım Fabrikası Alanı Yerli Otomobil İçin Kullanılabilir Mi?


Yerli otomobil üretimi için Malatya sanayisinin gerekli alt yapıya sahip olduğunu belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, talep gelmesi halinde bedelsiz arsa tahsisine de hazır olduklarını ifade etti.

Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün yerli otomobil üretimine talip olunması konusunda “Şehirleri yarıştıracağız” açıklaması üzerine birçok ilde oda, belediye başkanları ve valiler harekete geçti.

Malatya, Vagon Onarım Fabrikası amacıyla inşa edilen ancak şu anda kullanılmayan dev tesis başta olmak üzere, bölgenin en büyük organize sanayi bölgesiyle de yerli projeye talip.

Konuyla ilgili İHA’ya açıklamada bulunan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, günden güne büyüyen ekonomisi ve huzurlu yapısıyla ücretsiz yer temin etmek suretiyle bu önemli projeye talip olduklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ‘Lojistik Merkez yapılması için anlaştık’ dediği devasa Vagon Onarım Fabrikası’nın yerli otomobil üretimi için aday gösterilmesi Malatyalıları heyecanlandırdı. 500 bin metrekarelik alanı ve her türlü hazır alt yapısıyla yerli oto üretimi için uygun görülen fabrika, şehre yakınlığı, ulaşım ve konaklama gibi artılara da sahip. 1989 yılından beri atıl vaziyette bekletilen fabrika tesisi ve boş alan kullanılacağı günü bekliyor.


fatih44444

1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 16:11

başlık açmak gerekti son günlerde gündem oluşturuldu. bir şekilde bu yarışın içinde malatyada olmalı.

fatih44444

1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 16:15

Alıntı:
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, talep gelmesi halinde bedelsiz arsa tahsisine de hazır olduklarını ifade etti.


talep gelmesi halinde cümlesi saçma olmuş. talep gelmesini bekleme, talep et. sanki adamlar arazi arıyor buda gelirseniz biz hazırız diyor. bütün şehirler peşinde koşturuyorlar bizimkiler gelirlerse yer hazır, gelmezlerse canları sağ olsun diyor.Hüseyin_44

1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 18:23

Vagon onarım fabrikasının alanı yeterli gibi duruyor hali hazır da bir yer var ayrıca bulunduğu alan düzlük sorunsuz bir yer bence değerlendirilmeli

Misafir 214

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 08:39

keşke bürokratlarımız bu işin peşine düşşe ama bu yatırımı malatya'ya yada elazığa kaptırmazlar. kurulacak yer yine belli. marmara, ege, belki konya olabilir. fakat malatyaya kurulsa bölge uçar.

fatih44444

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 09:08

http://www.milliyet.com.tr/yerli-otomobil-uretimi ...r-2405940/

http://www.yenisafak.com/ekonomi/yerli-otoya-yer- ...ti-2810511

artık birçok yerde malatyanın ismi geçmeye başladı. yerli otomobil fabrikası kurulsa güzel olur yoksa da lojistik merkez falan deniliyordu. hangisi olacaksa olsun artık yazık o kadar büyük kapalı alana, yıllarca çürümeye bırakılmış. artık değerlendirilip malatya ve ülke ekonomisine kazandırılsın.Misafir 305

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 09:17

Bu soruyu cevaplamak için bir kaç soruya cevap vermek lazım:
1. Malatya otomotiv yan sanayi ve tedarikcilerine yakın mı?
2. Malatya'da otomotiv montaj ve imalatında çalışabilecek yeterli kalifiye teknik personel var mı?
3. Malatya lojistik olarak hangi limanlara yakın? Eğer uzaksa, araç başı sevkiyat maliyeti ne kadar?
4. Fabrika da imalat için gerekli su kaynakları mevcut mu?

Bu soruların cevabı evet ise evet, hayır ise hayırdır.


Misafir 6b5

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 12:33

Misafir 305 sorularına baktım bugüne kadar hep bu sebepler bahane edilerek gerekli yatırımlar ( ağır sanayi) Ankara dan Doğu ya geçememiştir... BMW , Mercedes fabrikaları hangi liman şehrine yakındır? Tüm dünya ya ihraç edilmektedir... bu bir sebep degıldır.. türkıye için sadece yatrımlar Batı’ya yapılsın diye bahane olmustur sadece. ayrıca Marmara bölgesi yeterince dolmuştur orda yaşayan biri olarak artık bu tarafa (İstanbul, Bursa, Kocaeli yada Marmara da fabrika istemiyoruz) trafıkten, insan yoğunluğundan bıktık kimse gelmesin Anadolu gelişsin artık istiyoruz.. bu fabrika yapılacaksa ankaradan Doğusuna yapılsın neresi olursa olsun farketmez..kalifiye eleman konusu zaten mevcuttur.. küçük ve büyük sanayi sitelerinde yüzlerce usta ve işçimiz mevcuttur.. fabrika kurulacağı zaman zaten her bölgeden binlerce müracaat olacak ve gelip calısacaklardir.. dünya kadar işsizimiz mevcut zaten... Malatya İskenderu ‘n yada Mersin limanlarına yakındir 7 saat uzaklık! Buda sorun değildir.. gerekli malzemeler fabrika kurulduktan sonra zaten tedarik edilecektir. Söyle düşün bir yere hastane yapıldığı zaman etrafı eczane ile dolmakta... fabrika da yapılınca yan sanayisi ile beraber gelecektir... cevabımız evet..

Misafir 39d

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 19:23

Net cevap hayır. Neden? Astarı yüzünden pahalıya geldi sözü vuku bulmasın diye. Parça üretimi olur. Fakat Bursa otomotiv fabrikaları gibi bant üretimi araç üretmek için yeterli lojistik avantajlarına maalesef vakıf değil. Liman olmadan olmaz kardeşim.

Misafir 79c

1 yıl önce - Cum 17 Ksm 2017, 20:26

Net cevap evettir... senin mantıkla hareket edersek bütün fabrıkalar Bursa yerine Mersin’e yapılırdı yada izmire! böylece sıfır masrafla üretilen tüm araçlar Marmara’yı dolaşmadan direk Akdeniz den giderdi.. BMW mersedes hangi liman şehrinde üretiliyor örnek Verde görelim.. sen kesinlikle Malatya ya yatırım yapılmasını istemediğin için böyle düsşünüyorsun ama bu konuya yada nereli olduğuna değinmek gibi basit bir düşünce içinde olmadan cvp verdim ama soruma cvp veremıyorsun.. Karadeniz de silah fabrikası YÖK ama catır catır elle silah yapılıyor buna nedıycen😀 kalifiye elaman yok ya hani😄 bantta ürettıgın arabayı koyarsın trene 8 saat sonra İskender’un yada Adana da indirirsin.. maliyeti de çok ucuz rahat ol sen... Asya tarafına da Kars — Tiflis — Bakü tren hattını da boşuna açmadılar...Bursa Kars a çokmu yakın😀 bugüne kadar ürettiğimiz tüm araçlar yabancı patentli diye Avrupa ya ihraç edebiliyordun... toyotası , Fiat.. vs.. sen Sahin, doğan Avrupa’ya ıhrac ettın mi? Hayır onun için liman şehri masalını geçin Anadolu’ya yatırım yapın.. göçü durdurun.. zorlu holding Manisa’ya beyaz eşya tv fabrikası kurdu zarar mı ediyor 😀sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET