Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Sizce bütün araçlara cihaz takıp kullandığı yola göre vergilendirmek işe yarar mı?
Evet bence işe yarayabilecek bir fikir 16.7%  16.7%  [1]
Hayır para vermek istemiyorum. Bedava olsun trafiğe katlanalım 16.7%  16.7%  [1]
Bence teknoloji alt yapısı yeterli değil. Gelecekte belki 66.7%  66.7%  [4]
Fikrim yok 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 6

mehmeterden198

1 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 22:45
Bütün araçlara çip takıp MTV yerine yol vergisi alınarak trafiği azaltma projesi

Bazen bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir. Aşağıdaki başlıkla bu tür fotoğraflardan bir sürü var.

İstanbul yoğun trafik fotoğrafları

(+)

(+)

Not: fotoğraflar bahsettiğim başlıktan alıntıdır. Benim değil yani ben çekmedim.

İstanbul'un en ufak yağmurda veya trafik kazasında işkenceye dönen trafiği hepimizin malumu.

Aklıma bir çözüm önerisi geldi ve oylamaya sunabilmek için ayrı bir başlık halinde açmaya karar verdim

Her araca bir cihaz takılsın, GPS, sim kart vb olsun. Ülke genelinde bütün araçların tam olarak hangi koordinatta olduğunu, hangi yolu kullandığını, ne kadar hız yaptığını tespit eden bir antenler ağı kurulsun. Elde edilen bilgiler data centerlerde saklansın. Bu bilgiler işlendikten sonra her araca kişiye özel vergilendirme yapılsın. Günümüzde araç motor hacmi ile vergilendirme yapılıyor. Bunun yerine yıl boyunca kullandığı yolların trafik puanlarına ve yaptığı kilometreye göre vergilendirme yapılsın. Akaryakıt fiyatlarından vergi kalksın. Örneğin Kadıköy'den Maltepe'ye E5'ten gitmek 4 lira yazsın. Benzin 2 lira olsun. Araç sahiplerinden park ettikleri sokağın puanına göre otopark vergisi alınsın. Trafiği az olan küçük şehirlerde ve kasabalarda vergi az olsun. Böylelikle insanlar az trafikli yollara teşvik edilsin.

Toplanan para ile otobüs alınsın, toplu taşıma geliştirilsin, zarar eden otobüslerin masrafı karşılansın, devlete kaynak sağlansın.

Daha önceki Tarihi yarımadaya girişin paralı olması başlığında tartıştığımız projeden farkı tüm Türkiye'yi kapsaması, bütün yollara puan verilip günün hangi saati olduğuna göre ücretlendirilmesi, otopark parası alınması, akaryakıt ve motorlu taşıtlar vergisinin yerini alması gibi hususlar

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Zaman içinde proje üzerinde biraz daha akıl yorarım.

UfukRaifoğlu
1 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 22:47

Alıntı:
bütün yollara puan verilip günün hangi saati olduğuna göre ücretlendirilmes

Gece 2-3 te ucuz olduğunu varsayalım.Millet o saatte mi gidecek eşe dosta.

mehmeterden198

1 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 22:53

Alıntı:
Gece 2-3 te ucuz olduğunu varsayalım.Millet o saatte mi gidecek eşe dosta.

Buna yapay zekalı bilgisayarlar karar verecek ama şöyle diyebilirim. Trafiğin olmadığı saatlerde yani 21 den sonra ücret gece 2-3 teki ücretten farklı olmaz. Hatta trafik akıyorsa belki hiç ücret olmaz. Ara sokaklardan gidersen gene bedava. Trafiği az güzergahı kullanırsan ona göre fiyatlandırılacak.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM