Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Riza Topak

1 yıl önce - Pts 18 Eyl 2017, 13:44
Beydegirmeni Besi Bölgesi Kayseri (Yeni Proje)


Büyükşehir Belediyesi Avrupa’nın en büyük toplu besi bölgesi olacak olan Beydeğirmeni Projesi’nin temelini atıyor

ÜRETEN KAYSERİ’YE DEV YATIRIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 16 Eylül Cumartesi günü temeli atılacak olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin Kayseri’nin geleceğine yapılmış en büyük yatırımlardan birisi olacağını söyledi. Yatırım miktarının 1 milyar TL’yi bulacağını ifade eden Başkan Çelik, gelecek nesillere üreten bir Kayseri bırakmak için projeler geliştirdiklerini kaydetti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilimizde besiciliğinin arttırılması için kapsamlı bir çalışma yapılarak Beydeğirmeni bölgesinde 5,5 milyon metrekare arsa üretildiğini belirtti. Sadece ülkemizin değil Avrupa’nın en büyük besi bölgesi olacak olan Beydeğirmeni bölgesinde 100 baştan 2 bin başa kadar büyükbaş hayvan alacak şekilde parsel planı yapıldığını ifade eden Başkan Çelik, projenin yapıldığı alanda 80 bin baş hayvanın besisinin yapılacağını kaydetti.
AVRUPA’NIN EN BÜYÜK BESİ BÖLGESİ
Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde 800 adet farklı büyüklüklerde ahır parselinin yanı sıra Karantina Bölgesi, Kesimhaneler, Veteriner Üniteleri, Hayvan Pazarı, 20 MW’lık Biyogaz Tesisi, Sosyal Merkezler, Alışveriş Merkezi, Okul ve Cami’nin de olacağını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Burada yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvanın besisi yapılacaktır. Projeyle birlikte büyükbaş hayvan sayısında Kayseri, Türkiye’nin ilk beş ilinden biri olacaktır ve toplu besi bölgesi olarak Avrupa’nın en büyük alanlarından birini oluşturacaktır. Ayrıca 20 MW’lık biyogaz tesisi ile atıklardan elektrik üretilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Artık şehir içinde kalan ahırların bölgeye gelmesi sağlanarak, koku, hijyen gibi problemler engellenecektir. Beydeğirmeni Besi Bölgesiyle ahırını büyütmek isteyen üreticilerin arsa problemi giderilecektir. Burada kurulacak hayvan pazarı ülkemizin en büyük pazarlarından biri olacak ve bu durum ekonomik hareketlilik meydana getirecektir” dedi.
BİR MİLYAR TL’LİK YATIRIM
Beydeğirmeni Besi Bölgesi yatırımının 1 milyar TL’lik bir yatırım olacağını vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, bu yatırımın yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi’nin planlamalarının tamamlandığını ve parsel satışı için ön talep toplanmaya başlandığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Gerek ilimizdeki üreticilerden gerekse de diğer illerden arsalar için yoğun talep geliyor. Gelecek nesillere üreten bir Türkiye, üreten bir Kayseri bırakmak için projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda hazırladığımız Beydeğirmeni Besi Bölgesi projemizin temelini 16 Eylül Cumartesi günü saat 15.00’te Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin de katılacağı törenle atacağız. Bu önemli yatırımımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Riza Topak

1 yıl önce - Pts 18 Eyl 2017, 13:46

Projeyi burdan izleyebilirsiniz
Riza Topak

1 yıl önce - Pzr 24 Eyl 2017, 11:16

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Beydeğirmeni Projesi’nin Türkiye’ye örnek gösterildiğini açıkladı
“EDİRNE’DEN KARS’A ÖRNEK BİR PROJE”

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen hafta temeli atılan Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi ile ilgili Önceki Dönem Eneri ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız önemli açıklamalar yaptı. Yıldız, projenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından örnek gösterildiğini belirtti.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Yahyalı Meydan Projesi temel atma töreninde geçen hafta temeli atılan Beydeğirmeni Besi Bölgesi projesine değindi.
Yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi’nin Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi’nin çiftçinin önünü açacak önemli bir proje olduğunu vurgulayan Taner Yıldız, “Tarım Bakanımız farklı yerlerde bu projeyi örnek gösteriyor. Beydeğirmeni projesi sadece Kayseri il sınırı ile sınırlandırılacak bir proje değil. Edirne’den Kars’a kadar örnek olacak bir projedir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik’e bu projeden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı törenle temeli atılan Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi toplam 5,5 milyon metrekare büyüklüğü ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük üretim alanı olacak. Tüm alt yapısının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde farklı büyüklüklerde 800 parsel bulunacak ve bu parsellerde kurulacak tesisler ile 80 bin hayvanın besisi yapılacak. Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde Karantina Bölgesi, Kesimhaneler, Veteriner Üniteleri, Türkiye’nin en büyük Hayvan Pazarı, atıkların bertarafının enerjiye dönüştürüleceği 20 MW’lık biyogaz tesisi ve sosyal merkezler de bulunacak. Toplam 1 Milyar TL’lik yatırımın öngörüldüğü bölgede en az 4 bin kişi istihdam edilecek.
(+)
Riza Topak

1 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2017, 22:31

Macaristan Tarım Bakanı Yardımcısı Dr. Istvan Nagy, ile bir araya geldik. Ardından kardeş şehrimiz olan Miskolc’da yarı açık bir işletmeyi ziyaret ettik. 2 bin metrekarelik alanda 350 baş hayvan var. Gidip incelediğimiz kadarıyla bu ırkların tamamı Kayseri şartlarında yetişebilecek hayvanlar. Biz de yeni teknolojilerin üreticiler tarafından daha iyi anlaşılması için geziler düzenleyip bilgiyi ve teknolojiyi transfer edeceğiz. Beydeğirmeni Besi Bölgesi için gerekli alt yapı çalışmalarına başladık. Edindiğimiz bu tecrübeler ile Modern ve düzenli besi ahırlarının yapılması için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmaların neticesinde Kayseri’yi Türkiye’nin besi bölgesi haline getirmek, et ve et ürünleri konusunda da ülkemizin en önemli merkezi yapmak istiyoruz.
(+)
(+)


Nazmi

1 yıl önce - Sal 10 Ekm 2017, 11:45

Bu projeyle ve Kayseri'nin yöneticilerinin sorumsuzluklarıyla ilgili yazacak çok şey var elbet. Ama kendimiz çalıp, kendimiz dinliyoruz maalesef. Biz, sıradan vatandaşların düşündüğünü, asıl düşünmesi gerekenler akıl edemiyor, yada işlerine gelmiyor.

'Kayseri adına güzel işleri nasıl yaparız' değilde, 'nasıl, güzel iş yaptığımı gösteririm millete' düşüncesi mevcut yöneticilerde maalesef. Besi Bölgesi projesinden önce, Kayseri neden Kırsal Kalkınma Ajansı teşviklerinden yararlanamıyor, önce bu soruna bir çözüm bulunup, Kayseri de (zaten olması gerektiği gibi) teşvik kapsamı iller içerisinde yer aldırılmalıydı.

Kırsal Kalkınmayla birlikte, kuracağınız besi çiftliğinin %70'lik kısmını 'hibe' olarak alıyorsunuz. Yani geri ödemesiz. Ortalama 2 milyon TL gibi bir hibe söz konusu. Çiftlik tamamlandıktan sonra da, hayvan alımı için 2 yıl ödemesiz, sıfır faizle Ziraat Bankası'nden istediğiniz miktarda kredi çekme imkanı da veriliyor. Bu olanaklardan dolayı, yüzlerce Kayserili kendi memleketini bırakarak, teşvik kapsamındaki çevre illere akın etti. Yapılması planlanan Beydeğirmeni Besi Bölgesi projesi ilk anda kulağa hoş gelse de, Kırsal Kalkınma teşvikleri gibi bir fırsatın değerlendirilmemesi, Kayserililer'in elinden alınması çok daha önemli bir durumdu. Aşağıda, alıntıladığım mesajımda da belirtmiştim, yakın akrabam; bu teşviklerden yararlanmak için Yozgat/Çandır'a çiftlik kurdu. Hibesini aldı, sıfır faizli kredisini çekip Avusturya'dan hayvanlarını getirdi. Adam, gidiş dönüş günde yüzlerce km mesafe yapıyor. Yazık değil mi bu adama, yazık değil mi kendi şehri dururken, başka vilayetlere yapılan yatırımlara.

Besi bölgesi projesinde maksimum 80 bin baş hayvanın olacağı belirtiliyor. Kayseri, kırsal kalkınma teşviklerinden yararlanmış olsaydı, en az bin kişi bundan yararlanmış olsa, ortalama 100 baş hayvandan 100 bin hayvan ediyor. Böylece ne belediyenin cebinden para çıkıyor, ne de az bir miktar dışında yatırımcının cebinden para çıkıyor. Maalesef, Kayseri'nin bu mağduriyetini gidermek için, ne vekillerimiz, ne bakanlarımız, ne (zamanında) Kayserili cumhurbaşkanımız, ne bürokratlarımız, ne belediye başkanlarımız, ne ticaret ve borsa başkanlarımız bir uğraş verdi. Ufak bir lobi faaliyetiyle halledilebilecek bir sorun, akıllarına bile gelmedi sanırım.

Şimdi, belediye başkanı, yerel idareciler 'Avrupa'nın en büyük besi bölgesini yapacağız' diye övünüyorlar. Ama kaçan balık çok daha büyük oldu bizim adımıza, bunu da dile getirmezler. "Kayseri kendi göbek bağını kendi keser, Kayserili işini bilir" diye diye adam akıllı bir şey yapılmıyor bu şehre. Sahiden uyanık mıyız, yoksa uyanık mı geçiniyoruz anlayamadım.

Yanlış anlaşılmasın, besi bölgesi projesi elbette güzel ve şehrimizde hayvancılığı ileri boyutlara taşıyacak bir proje. Ben, sadece idarecilerimizin sorumsuzluğunu ve kaçan balığın büyüklüğünü göstermek istedim. Düşünsenize, pastırma, sucuk ve et mamulleri üretim merkezlerinden olan ilimizde zaten ciddi bir besicilik yapılmakta. Bunun yanında Kırsal Kalkınma ajansının teşviklerinden yararlandırılıp yüzlerce tesisin yapıldığını. Üstüne bir de, belediyenin Beydeğirmeni besi bölgesi projesinin yapıldığını. O zaman gerçek anlamda Kayseri hayvancılıkta ülkemizin lokomotif şehri, önemli bir merkezi olurdu. Ama, mağduriyete ses çıkarmayan, gidermeye çalışmayan idarecilerle bu durum oldukça zor tabi. Tıpkı, her seçim öncesi söz verilip de bir türlü yapılmayan hızlı trene, otobana, hava limanına ses çıkarıp itiraz etmedikleri gibi.

Konuyla alakalı zamanında şöyle bir yorumda bulunmuştum:
Alıntı:
Kayseri'de hayvancılıkla alakalı anlamadığım nokta,neden Kırsal Kalkınma fonlarından yararlanamıyor memleketimiz.Çok yakın bir akrabamız,Kırsal Kalkınma kurumu aracılığıyla AB fonlarından yüksek miktarda hibe aldı.Tabi,Kayseri teşvik kapsamı içerisindeki illerden birisi olmadığı için yatırımı Yozgat Çandır'a yapıyor.Et mamülleriyle alakalı çok büyük tesisleri olan şehrimiz de,hayvan üretiminde neden teşvik kapsamındaki illerden birisi değil.Tamam kendi çapında bir sanayisi var,sadece hayvancılığa bağlı bir il değil Kayseri.Ama,tarım yeterli seviyede değil,turizm aynı şekilde düşük,hangi akılla devre dışı bırakılır anlamak gerçekten güç.Sivas,Konya gibi iller bu teşvikten yararlanmakta,onlarıda geçtim ülkenin başkenti Ankara dahi bu teşvikten yararlanıyorsa,et ürünleri sektöründe önemli bir konumda olan Kayseri'nin geriletilmesine göz yumulmamalı.Günahını almak istemem ama aslen Yozgatlı olan Taner Yıldız,Yozgatlı bakan Bekir Bozdağ,Sivaslı bakan İsmet Yılmaz gibi önemli isimler,kendi memleketlerine yatırım kaysın maksadıyla özellikle mi Kayseri'yi devre dışı bıraktılar acaba.Ankara,Konya gibi illeri bu listede görüpte Kayseri'yi görememek akla bu soruyu getirmekte.Bu durum Kayseri adına bir sorundur.Bu sorun da acil şekilde çözüme kavuşturulmalı.Çünkü Kayserilinin parası Kayseri'de kalmıyor malesef,sağa sola kayıyor.Kırsal Kalkınma teşvikleri sadece hayvancılığı da kapsamıyor bu arada,tarım ve turizm yatırımlarına da önemli teşvikler daha anlaşılır tabiriyle hibeler verilmekte.O yüzden basit bir konu değil.İktidar,muhalefet farketmez..Kayserili milletvekilleri,ticaret odası,borsası vs. kurumları hep birlikte bu önemli konuda kenetlenmeli Kayseri'de bu teşviğe dahil edilmeli.

Misafir olarak yazan birisi de, Kayseri'nin teşvik ve yatırımsal mağduriyetlerini, ekonomik sıkıntılarını belirtmiş ve şunları yazmıştı;

Alıntı:
Kayseri Ekonomisi duraklamaya girdi. Kayseri artık eskisi gibi gelişmiyor. Bunun başlıca Nedenleri iki tanedir.

1. Neden Kayseri Dengi hatta Kayseri'den daha fazla ihracat yapan illere teşvik bölgesi kapsamına alınırken Kayseri'nin alınmamasıdır. Örneğin Kayseri Yatırım Teşviklerinde 2. Bölgede iken, Kayseri'den çok daha fazla gelişmiş olan ve çok daha fazla ihracat yapan, Gaziantep, Manisa gibi illerin 3. bölge kapsamında olmasıdır. Yine Kayseri ile aynı gelişmişlik oranına sahip olan ve aynı derece ihracat yapan Mersin, Trabzon ve Balıkesir'in 3. Bölgede yer almasıdır. Bir başka neden Kahramanmaraş'ın 5. Bölgede yer almasıdır. Bu durum yatırımları Kayseri yerine Maraş'a yönlendirmektedir. Halbuki Maraş 5. değil 3. Bölgede olmalıydı. Kayseri ile Maraş arasında 3. derece birden fark olması çok fazladır. Sadece bir derece olmalıydı.
Kayseri'nin Marmara bölgesinde yer alan Tekirdağ ve Sakarya ile Ege bölgesinde yer alan, Aydın ve Denizli, ile aynı sayılıp 2. bölgeye alınması da Kayseri'yi olumsuz etkilemiştir. Halbuki bu şehirler gelişmiş şehirlerdir, aynı zamanda gelişmiş bölgelerdir.

2. Neden Hükümet'in Sivas ve Erzincan ile Yozgat bölgesine fazla önem vermesidir. Eskiden bu şehirlerden hem Kayseri'ye göç olurdu hemde bu şehirler yerine yatırımlar Kayseri'ye yapılırdı. Şimdi ise bu bölgelerin hem yatırım teşvik bölgesi açısından 4. ve 5. bölgede yer almaları hem de hükümet tarafından bu şehirlere fazla önem verip yatırım yapılmasıdır.

Kayseri mevcut Yatırım sistemindeki bu aksaklıkları derhal gündeme getirip şehrin gelişmesi önündeki bu engeli kaldırmalıdır. Aksi halde Kayseri yerinde sayarken diğer şehirler gelişmektedir.
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ